NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 25. 2de Jaargang* den 27 Maart. bij- a ni cest bet ter- I uit on- jn, uit lalf en. ten titi z,j r jes 'Ü11 no- af- iet ko- )r. IOF |V a BINNENLAND. BUITENLAND. belooft in 3 ff I 1 de Jug rd, ting 'oor- zil- 700- >011- ver me id ve li ck I rV zaturdag op zondag policie op den Loos- men Er is niet een van genoegzame Weenen, 15 Maart, Welk een overvloed van sneeuw er dezen winter door geheel Euro pa gevallen is weet ieder. Reeds hebben de dagbladen van verscheidene ongelukken melding gemaakt, die door sneeuwvallen in het geberg te Veroorzaakt zijn, In Illyrie heeft zulk eene snëeUwstortingditmaal gelukkig zonder eenig ongevalaanleiding tot eene meldingswaardige omstandigheid gegeven, Ih de laatste helft van Febrüarij kwam, naar men uit Krainburg meldt, aan-den bekenden Begunskipas, op den weg over den Loidl eene zoo ontzettende sneeuw- lavine naar beneden als men bij menschcnge- heügen zich niet herinnerde gezien te hebben. Daar het te vrcezen stonddat ook van den anderen bergwand lavinen zouden nederkomen waardoor de oVergang over den Loidl misschien weken lang verstopt kon blijven, besloten de beambten die daarover het opzigt hebben door de reeds gevallen sneeuw een tunnel te graven. Hoe ongemeen vast sneeuw en ijs dezer lavine in een gedrukt is, kan daaruit blijken, dat het doorgraven van zestig vademem wegstwaalf dagen arbeids gekost heeft. De voltooide tun nel levert met zijne schitterende ijskegels een prachtig gezigt op, Frankfort, 20 Maart. Als een bewijs, dat nog groote voorraden graan in sommige stre ken van Duitschland voorhanden zijnkan die nen dat o. a. een landeigenaar in de Wetteran eerst zeer onlangs zijnen oogst van 1844 ver kocht heeft, terwijl de opbrengst der twee vol gende jaren nog op zijne zolders ligt. En dit is niet het eenige voorbeeld van dien aard. BerlIjn, 18 Maart. Eergisteren stond hier voor de crimineele regtbank een jong mensen teregtbeschuldigd van valschheid in onder- handsch geschrift, na reeds vroeger eenige ma len wegens diefstal en bedrog veroordeeld te zijn geweest. In weerwil van de meest overtui gende bewijzenloochende hij standvastig zijne schuld. Het O. M. eischte eene belangrijke straf. Zijn advokaat begon zijne verdediging door te verklaren dat hij van de schuld van zijn’ cliënt overtuigd was en niets tot zijne verdediging kon aanvoeren. Na dit gezegd te hebben verliet hij de zaalzonder het vonnis af te wachten. Berlijn, 19 Maart. Het sclioone lentewe der, dat hier sedert ettelijke dagen heerscht heeft de bezorgdheid eenigermate opgeheven. Voor het overige heeft de aanvocr van graan sterk toegenomen zoodat de hooge prijzen be ginnen te dalen. De speculanten zijn thans traag met hunne graan-inkoopen omdat zij ge- looven dat de prijzen Van alle levensmiddelen dagelijks verder zullen dalen. Van den Rijn, 18 Maart. De vrees, welke men voor den oogst van dit jaar koesterde, uit hoofde van de laatste vorst en de koude nach ten is gebleken ongegrond te zijn. Uit een van regeringswege bevolen onderzoek in een aan tal gemeentenis op het ondubbelzinnigs! ge bleken dat het winterkoren hoegenaamd niet geleden heeft en dat zelfs het koolzaad niet be vroren is. Deze plant heeft slechts op enkele plaatsen eenige schade bekomen en belooft in het algemeen eene goede opbrengst. Londen, 20 Maart. In de haven van Lon den heeft tegenwoordig iets plaatshetwelk er i j enkel schip grootte om ondernemen. teh huize vah de Wedw. Tlioleihate Vlagt- wedde een diefstal is gepleegd van eeflige stuk ken duffelbaai en andere manufakthreh. Met verlangen ziet men nadére berigteii te getnoet omtrent dit feit, waarvan de daders schijnen verjaagd te zijn door de nadlitwakel’s van boven gemeld dorp welke deZelvc wel hebben ach tervolgd doch niet hebben kunnen inhalen. Sn EEK, 23 Maart. De commissie, welke zich den 16 Febr. 11. hier gevestigd had ten einde zich het lot der zoogenaamde stille armoe de aan te trekken, mogt zich verblijden, door hare mede-dngezetenen tot dat doel met eene geldswaarde van ƒ858,595 ondersteund te wor den een bedragaan: men de ongunst der tgden en de aanmerkelijke giften in aanmerking neemtwelke bij de on derscheidene gezindten, in den loop des winters ten behoeve van het steeds aangroeijende getal der bedeelden, ontvangen werden. Gisteren ga ven die leden der commissie, welke zich met de uitdeeling der gelden belast haddenverslag van hunne verrigtingen. Uit dat verslag bleek dat er niet minder den 280 huisgezinnen opge spoord warendie in kommervollen toestand verkeerdenen waarvan het grootste aantalte eergierig om zich tot eenige armen-administra- tie te wendentot de bank van leening de toevlugt genomen hadden maar daardoor ook tot eene algeheele uitputting gekomen waren. Met dankbaarheid werd allerwege de tegemoet koming in den oögenblikkelijkeh nööd ontvan gen. Intusschen zal het menig huisgezin ook met de ijverigste inspanningmoeijelijk gelukken zich weder geheel uit den geleden druk te ver heffen. De commissie meende dan ook de gel den over welke zij nog te beschikken hadte moeten gebruiken om eenige der meest bezwaar de huisgezinnen daarin de behulpzame hand te bieden. Tot zoodanig doel was haar trouwens door eenen onbekende nog 50 verstrektgelijk heden weder eene gift van ƒ200 tot hetzelfde einde inkwam. Dank hebben de edelmoedige gevers dank allen die zoo bereidwillig tot le niging der armoede bijdroegen I Moge hunne weldadigheid en de belangelooze bemoeijingen van de commissie van uitdeeling waarlijk goede vruchten dragen en de behoeftige bij de on dervinding van zoo vele deelneming, gunstigere tijden te baat nemen om door vlijtspaarzaam heid en overleg, zich tegen den dag des kwaads te wapenen ’s GravenHAGE, 20 Maart. De hooge Raad heeft, bij arrest van 19 Maart 11., uitspraak ge daan in de zaak van het stedelijk bestuur van Bredategen kerkvoogden der Hervormde ge meente aldaar. Volgens deze beslissing is bij art. G der additionele artikelen der staatsrege ling van 1798 niet alleen bedoeld het bezit of het gebruik maar ook de gehecle eigendom der kerkgebouwen. Die eigendom is volkomen be vestigd bij art. 13 der staatsregeling van 1801. Daar het nu in facto vast stond dat de Mar- kendaalsche kerk sedert 1G37 in bezit en ge bruik is geweest bij de Hervormden daar op van dit be is het beroep in cas- Omtrent den toren dier kerk heeft de hooge Raad zich gegrond de burgerlijke gemeente het bewijs berustte den eigendom dier kerk te hebben en wijs niet geleverd was zoo i satie verworpen geworden. dier kerk, heeft de hooge Raad zich gegrond op de feitelijke beslissing, dat de toren met de kerk één geheel uitmaakt. ’sGravenhage, 24 Maart. Het nationaal tooneel dezer residentie heeft een treffend ver lies geleden. Na een lang en smartelijk lijden is Mw. Naret Koning gisteren middag ontslapen. Hoezeer nog slechts sedert kort aan dezen schouw burg verbonden was de thans betreurde too- ncelkunstenares bij ons publiek reeds zeer be mind. Haar afsterven zal voorzeker ook te Am sterdam waar zij zoo lang het sieraad van het stads-tooneel was, met leedwezen worden ver nomen. De kunst lijdt door haar overlijden een gevoelig en moeijelijk te herstellen verlies; hare kinderen beweenen in haar eene voorbeeldige moeder. In den nacht van jl. zijn door vier agenten van duinschen weg, nabij deze stad gearresteerd de 'personen van L. Boers en E. Hazenbergdie reeds sedert gcruimen tijd verdacht werden ge houden van zich schuldig te maken aan dieve rijen van schapen, ander klein vee en gevogelte in de omstreken dezer stad. Naar men wil zou- in jaren niet beleefd had. meer te vinden eene overzeesche reis te kunnen Meer dan eens is het reeds het geval geweest, dat de huur voor eene enkele reis hooger was dan de gansche waarde van het gehuurde schip. Het is te vreezendat hier uit op onderscheidene punten buitenslands, die den gemelde personentijdens hunne aanhou ding, bij zich verborgen gehad hebben 7 doo- de kippen die zij kort te voren op de buiten plaats Rustenburg bewoond door den heer van Leersum opzigter van "s konings domeinen hadden ontvreemd. De policie, onderrigt dat de diefstal zoude plaats hebbenhad vier die naren in het Wachthuis der stads-commiesen doen zienlijk te noemen indien post vatten die de verdachte personen toen zij de weg daar ter plaatse passeerden hebben gearresteerd. GorinciiEjI, 22 Maart. Men sprëekt hier dezer dageli in de fatsoenlijke kringen veel van eene vervolging Welke tegen den Secretaris van eene naburige Stad zdtide wörden ingeSteldter zake van door hem gepleegde kwade trouw in het uitreiken van certificaten welke aan de plaatsvervangers bij de nationale militie worden af'gegeven. Reeds moet gemelde ambtenaar in zijne bediening zijn geschorst. Een door den heer staatsraad gouverneur dezer provincie be volen onderzoek heeft tot deze Ontdekking ge leid, Sedert gernimeil tijd had het de aandacht der autoriteiten gaande gemaakt, dat van de vah elke ligting in dienst komende plaatsvervangers uit bedoelde gemeenteVerreweg de meesten voorzien waren van certificaten La. V. Tiel, 24 Maart, De R, K< gemeente te Vollenhove is thans herderloos. Voor veertien dagen nam de waardige pastoor afscheid van deze zijne gemeente en als een blijk van’s mans Christelijke edelmoedigheid maakte hij haar be kend dat allen die iets van hem te vorderen hadden, zich ten spoedigsten geliefden aan te melden, ten einde het hun toekomende te ont vangen, terwijl aan allen werd kwijtgescholden (waaronder vele geleende gelden) wat men aan den herder der gemeente verschuldigd was. De man vond zich gedrongen door de las terlijke aantijgingen en grove beleediging hem aangedaan van de zijde zijner gemeente, zijne heilige bediening neder te leggen en zich met der woon elders te vestigen, Vele leden der Hervormde gemeente aldaar vooral onder de aanzienlijke Standenzien den man met leedwezen henengaan, en een oog van niededoogen volgt hem naals het voorwerp van haat en verbittering, hem wien men liever als een toonbeeld van deugd en menseheuliefde had moeten trachten na te volgen. De eerw. pastoor uit het naburig Kuinre die jongstvcrloo- pen zondag de dienst aldaar verrigtte, begreep dit ook evenzeer en vermaande de gemeente tot rust en onderwerping haar tevens bestraffende over het gehouden gedrag en de daaruit voort- vloeijende verwijdering van haren herder. Groningen, 22 Maart, De nu geïllustreer de Tijdspiegel maakt ons in zyne beide eerste afleveringen dezes jaars opmerkzaam op drie ui tersten die aan ons schoolwezen reeds onbere kenbaar nadeel hebben berokkend en nog steeds voortgaan het in de war te brengen, namelijk a) de ullra-Katholieken b) de ultra-liberalen en c) de ultra-Hervormden. Ook de laastgc- noemden hebben voor het schoolwezen een or gaan namelijk het Nijnieegsche Schoolblad voor het Christelijk onderwijs. Wij vinden daarin (Dec. 1846) eene zoogenaamde opwekking van v. d. B. die beweertdat men de kinderen in Moloch’s armen verbranden laatwanneer men ze naar onze wettige scholen zendt. Midwolda, 21 Maart. In den nacht tus- schen zaturdrg en zondag, den 20 en 21 Maart jl. is er diefstal door middel van braak ge pleegd ten huize van den landgebruiker W. E. Hamster op de Oudekerk onder Midwolda in het üldambt. De dieven hebben een kelderven ster met het kozijn er geheel uitgebroken zon der dat er een enkel glasruit is aan stukken ge komen zijn daardoor in den kelder geklommen en hebben van daar medegenomen of gestolen eenige vlecschrollen een gedeelte ongel eenige ponden boter, een vat met smolt of smeer, een aantal eijeren met nog eenigen leeftogt of mond behoeften. Winschoten, 21 Maart. Heden morgen is alhier de tijding ontvangendat in den afge- loopen nachtdoor middel van uitwendige braak

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1