NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. J- - 1847. No. 26. Woensdag den 31 Maart. 2de Jaargang*. de 'i i i. BINNENLAND. ij- 00. '39 Gisteren is hier op de Een schip ito en w. 10. bedreven zijn. BUITENLAND. -«.L-U-x. .'L u i ,1 j u j=asca^ 5 i <4 '4 4 4 eil 16 50 ns- de md ;eë- De- 'an tel en al en jn- >or 'S= '8; <ls. 0, [>d. 6, rij- en de- eT- w. n» én >S- Frankfort, 23 Maart. De ontdekking van eene nieuwe bende valsche munters in Zeven- droevig tafereel van De Garrick de Vereenigde Staten had boord 12 er van zijn op De meeste kinderen waren den tun nel te Liverpool, op den spoorweg van daar Bury met een ontzettend gedruisch inge- Nog waren naauwelijks negen bogen vol men begroot de schade op ruim 6000 De werklieden hadden slechts even te persoon ■ft beko- personen maatschappij te zijn. van een stoute diefstal gepleegd ten jegens zekeren Hendrik Plaizier wel door middel van uit- en in- De waarde der gestolene goc- aan geld en munt en zilveren voorwer- 20 Nederl. pd. spek Gelijk elders, zoo tenen dezer stadten gevolge weigering ten kantore der directe belastingen belasting verst ne specie waaronder mede oude zesthalvcijj regtelijk den en Steld. dure te onderdeden der Zceuwsche rijksdaal- van oude schellingen en zesthalven burgenheeft de Oostenrijksche policie en de directie der bank te Weenen in rep en roerge- bragt. Reeds heeft men te Pesth op aanwij zing van een’ Israëlietonderscheidene personen in hechtenis genomen, bij welke mrw mor ruim 25,000 1L aan valsche banknoten van tien gul den gevonden heeft deze personen waren ech ter niet de makers, maar slechts de verspreiders derzelve. De bende beeft bare werkplaats in Zevenburgen, waarschijnlijk te Kroonstadt, en de chef der policie Felsenthalis reeds derwaarts vertrokken om het geheim op het spoor te ko men en de schuldigen te vatten. De nationale bank heeft bij den president der hofkamer de oprigting van eene bijzondere bank-policie voor gesteld. Frankfort, 24 Maart. Volgens eene me- dedeeling uit Breslau zou Joh. Rouge den 20 dezer zich in arrest begeven hebbenwaartoe hij voor vier weken wegens liet houden van ver- bodene godsdienstoefening veroordeeld was. Berlijn, 21 Maart. Hoe meer de dag na dert waarop de landdag zal geopend worden des te meer worden de gemeubileerde woningen op goede standen gezocht. Naar men verneemt zalgedurende den tijd dat de stendep verga derd zijn eene groote pracht ontwikkeld wor- naar stort, tooid p. st. voren deze plaats verlaten zoodat geen bij dit ongeluk het geringste letsel heeft beko men. Parijs, 24 Maart. Onlangs kwam eene boe renmeid, ongeveer 30 jaren oud, aan het kas teel van den heer de Chantelauze nabij Ver- rières, ten einde werk te vragen. De heer de Chantelauze zeide haar, dat, daar hij thans geen Amsterdam, 25 Maart. Het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk LX A der begrpo- ting van 1846 en 1847, voor de droogmaking van de Haarlemmermeer, is, in de zitting der tweede kamer van de staten-generaal van den 24 Maartmet 24 tegen 21 stemmen aangenomen. In het wets-ontwerp tot verlenging van den termijn voor de intrekking der muntbiljetten wordt voorgesteld, den termijn, in plaats van op uit0. December 1847, te stellen op uit0. De cember 1848. Uit de memorie van toelichting wordt herin nerd dat de waarde van de tot 1°. Maart 11. ingetrokkene oude muntspeciën bedraagt niet minder dan ƒ59,282,821.05, en dat er nog in circulatie is geraamd een bedrag van ƒ27,000,000. Er zijn ƒ20,647,645 aan nieuwe munt in om loop gebragtcn er is van muntbiljetten uitge geven een bedrag, vertegenwoordigende eene waarde van ƒ30,000,000. Zie hier nogmaals een eene kolonie van landverhuizers, van Liverpool naar 360 passagiers aan de reis gestorven. in den armzaligsten toestand zonder kousen of schoenen. Eenige weldadige lieden hebben eene inschrijving geopend om die ongelukkigen ter hulp te komen. Meer dan 100 van dezelve zijn onmiddellijk, op eene daartoe afgehuurde Stoom boot, naar het armen-gesticht verzonden. On der deze laatste bevond zich het gezin van ze keren James Devclinbestaande uit zijne vrouw en zeven kinderen. Te zwak om tot aan de stoomboot te kunnen gaanheeft men ze op eene kar er been moe ten brengen. Een der kindereneen meisje van 18 jaren is onder weg op dit rijtuig voor zeker van honger, bezweken. Toen James De- vèlin zich scheep bevondbestond al wat hij bezat in 20 p. st.waarvan hij er 19 voor den overtogt van zijn gezin heeft moeten betalen het twintigste heeft hij besteed tot aankoop van levensmiddelen voor den overtogtzoodat hij bij zijne aankomst in de Vereen. Staten letter lijk geen penning meer bezat. Rotterdam, 25 Maart. De Rotterdamsche afdeeling der Nederlandschc vereeniging tot af schaffing van sterken drank hield maandag avond 11. hare laatste winter-bijeenkomstwaarin hu mor en hooge ernst afwisselend werden dienst baar gemaakt, om het schadelijke en schandelij ke van het jeneverdrinken in krachtige bewoor dingen te doen uitkomen. 6 Vrouwen 5 mannen en 7 jeugdige welge- zinden werden als nieuw toegetreden leden in geschreven en geluk gewenschtmet ernst en nadruk werd op de verbindtenis aangedrongen en kosteloos koffij aangeboden terwijl de ge- heele gang der bijeenkomst in vele opzigten ge tuigde van steeds toenemende belangstelling en duidelijke blijken gaf, dat de afschaffing van sterken drank tot eene meer ernstige levensvraag stijgt. Li e N D E N 25 Maart. Dezer dagen is, in de nabijheid van het landgoed Kol verschoten een menschel ijk geraamte gevonden. Het lag twee voet diep onder den bouwgrond naast hetzelve vond men een buitengewoon lang en breed twee snijdend slagzwaard. Daar deze voorwerpen reeds grootendeels vergaan waren schijnen zij reeds eenen geruimen tijd aldaar gelegen te hebben. Men kan vele gissingen maken omtrent de re den van dit zonderling verschijnsel, doch geene met genoegzame zekerheid. Groningen, 25 Maart. heeft ook hier ter stede het besluit des minis ters van financiën omtrent de verminkte stuk ken van ders en koers hebbende tegen 25 cents, door de menig vuldige belemmeringen en onaangenaamheden waartoe het in den geldsomloop aanleiding geeft een algemeen misnoegen verwekt. Met genoe gen verneemt men daarom, dat in den loop de zer week ten verzoeke van eenen der ingeze- dcn. G reven, 16 Maart. Gisteren is hier op de rivier de Eems het eerste in Munsterland ge bouwde schipin staat om 18 last te laden van stapel gelaten en hierdoor heeft de scheeps bouwmeester Giesler eenen nieuwen tak van nij verheid in het leven geroepen. De voornaam ste eigenschap van dit in allen opzigte voortref felijk bewerkte vaartuig bestaat daarin dat het zonder vracht geene 6 duim diep gaatterwijl de overige transportschepen eenen diepgang van. 14 duim hebben. Op zulk eene wijs is einde lijk dan het bevaarbaar maken der Eems voor schepenhetwelk men gewoon was een ijdel ontwerp te noemenwaarvan geene vrucht te wachten was, werkelijk ten uitvoer gebragt. Uit Be ij eren, 21 Maart. In de residentie München zijn thans onderscheidene carricaturen in omloopalle betrekking hebbende op de laatste gebeurtenissen. Op eene derzelve ziet men pater Rodin uit den Eeuwigen Jood van Eugene Sue die op het punt is te bezwijken en wien eene jonge dame eene flesch champagne naar het hoofd werpt. Stettin, 22 Maart. Een schip van deze plaats, de bark Camilla^ kapt. Kleinworth heeft, hoewel het drie verschillende ladingen aan boord te nemen had in 13 maanden eene reis om de aarde gedaan hetgeen bijna zonder voorbeeld is. Londen, 24 Maart. In de vorige week zijn hier buitgewoon groote hoeveelheden Holland- sche kaas aangevoerd, hebbende the Wave uit Medemblik 33,830, the Rainbow uit Rotterdam 2,950the City of London ingelijks van daar 24,854the Mary Anne uit Alkmaar 26,895 en the Hopef ul uit Amsterdam en Purmerende 21,438 stuks aangebragt. Londen, 25 Maart. Een groot gedeelte der kolommen van de Londensche dagbladen is he den gevuld met de nadere bijzonderheden van de godsdienstige plegtigheden in de verschillen de kerspelen der hoofdstad gisteren gevierd. De Times wijdt 12 kolommen aan deze bijzonder heden. Hij geeft een kort verslag van den tekst der leerredenenin al de kerken en bedehuizen der lioofdstad gehouden. Jl. dingsdag zijn de boogen van op den spoorweg van voorafgaande van den heer ontvanger elastingen om liet voor de grond- ichuldigde bedrag in de aangebode- een zeker aantal te ontvangen die gelden ge- aan gemelden ambtenaar zijn aangebo- vervofgenS in bewarelideihaud zijn ge- Men hoopt uit den afloop dezer proce- zienof bet magtwoord van eenen mi nister voldoende zal ffijrt om naar welbehagen aan zekere munten haren wettigen koers te ont- nemen- GroNiNGEn, 25 Maart. Uit verschillende gedeelten onzer provincie lulden de berigten met betrekking tot de te velde Staande winter granen zeer gunstighet afwisselende weder in de laatste maanden schijnt geen nadeel aan het gewas te hebben toegebragten volgens getuigenis van vele landbouwersbelooft alles eenen rijken oogst. Met vertrouwen mag men der halve bij den tegenwoordigen druk van duur te en schaarsheid, de toekomst te gemoet zien. Op onzen kaatsten marktdag was veel graan ter markt en waren de meeste- artikelen nietdan merkelijk lager te plaatsen zelfs de tarwe en gerst tot 50 cents de boekweit 30 cents lager» Slocii teren, 23 Maart. Alhier is thans een vee-fonds opgerigt onder daglooners en an dere lieden van geringen stand, welke onder elkander eene maatschappij hebben gevormd en zoo de een den ander waarborgen. Een paar voorvallen van het onverwacht ster ven eener koe aan eenen daglooner toebehooren- de .en waarbij zulke menschen dan dikwijls bij na geruïneerd worden, gaven aanleiding, dat er eenigen over begonnen te spreken of zulk eene ramp niet veel zou kunnen gelenigd wor den indien zij op eene eenvoudige en gemak kelijke wijze hunne koeijen konden verwaarbor- gen waardoor zij bij het sterven liet grootste deel der waarde terug ontvingen en alzoo in staat werden gesteldom eene andere weer te koopen. Dit heeft ten gevolge gehad, dat er werkelijk zulk eene vereeniging is opgej’igt, waarbij de deelnemers door goede en doelmatige bepalin gen aan elkander verbonden zijn, en voor eene gevoelige ramp zijn gevrijwaard. Reeds heeft er een aantal van 23 hieraan deel genomen zoodat de kan beschouwd worden als gevestigd Moge het nieuwe goede elders navolging vin den I Te Nieuwe Pekela isin den nacht den 25 dezer, huize van en rentenier en wendige braak, deren bestaat in ƒ72500 biljetten eenige gouden penbenevens pl. min. en worst. Gedurende dien diefstalhebben de booswichten den ouden Plaizier gedwongen zich te bed te houdenen hem geslagen cn mishan deld. De daders zijn tot nog toe onbekend. In den nacht van den 21 op den 22 de zer is in de gemeente Meeden diefstal gepleegd ten huize van den landgebruiken’ Lodewijk Bu- renia. De dieven hebben ongeveer drie mud den aardappelen uit de schuur gestolen. Voorts zijn zij ten huize van J. P. Mantjes, doormid del van uit- cn inwendige braak, tot in den kelder doorgedrongen; doch hier hebben zij niet veel medegenomen. Eindelijk zijn zij door mid del van braakin de schuur van II. Koenen geweest, maar hier verjaagd door de nachtwacht die hen wel achtervolgd, maar niet heeft kun nen inhalen. Daar dit alles in éénen en den- zelfden nacht geschied is, en de woningen niet ver van elkander gelegen zijn, is het vrij den kelijk, dat deze feiten door dezelfde personen bedreven zijn. ion- ;be- van dit rek- >or- ng: o- ;ul- ren oo- ine ge- ous lei- ier- r iw- wel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1