NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 27. Zaturdag den 3 2dc Jaargang. Everard. Beckers. h i Luxemburg26 Maart. Ten gevolgd der gen Cra- r’< BUITENLAND. p- 3 IS- Je den aan- om den liet d. u in el ff- 3 S 9P 15 e r te k S- n 2t lg n- n- iii e- >g :lt e- n- te is ïr ;e It a- at ie et u- j» n e- ■1- 1 n- e- e- h e- n I, le !i at k- t, ll. i» Een derzelve zal terwijl een ander heeft gekregen en stootten hen verwarring een De zoogenaam- leon Charlotte kleine derzelve eene messnede over de knie ontving. Eenen tweede Friedrich Kreger genaamdtrof echter een nog ongelukkiger lot; in het gedrang ontving hij zulk eene wónde tusschen de rib ben dat hij on middellijk dood nederzeeg. Dit viel omstreeks 2 ure voor. In eenen oogwenk waren de 14 a 16 personen uit het speelhuis verdwenen maar de heer commissaris van po- licie Janssens die spoedig op de plaats des on- opsporen zoodat de in handen der justi- gevals verscheen liet hen meesten hunner zich reeds tic bevinden. Volgens een later berigt zijn de gevangen gcnomene personen allen weder ontslagen en had men den moordenaar nog niet ontdekt. Rotterdam, 31 Maart. Door de Neder- landsche handelmaatschappij zijn bevracht het volgend getal schepen voor Rotterdam 6, voor Amsterdam 6, voor Middelburg 1. Leijden, 29 Maart. Naar men verneemt, zalin den loop van dit jaar door een’ der hoog- leeraren aan onze hoogeschool een feest gevierd worden zoo als welligt nog aan geenen ande ren hoogleeraar te beurt is gevallen. Den 23 September e. k.namelijk, is het vijftig jaren ge leden dat de hoogleeraar M. Siegenbeek zijne betrekking aan de Leijdsche akademic aanvaard de, die hij gedurende eene halve eeuw met rus- teloozen ijver bekleed heeft. Men zegtdat de waardige en nog altijd werkzame geleerde zijn voornemen heeft te kennen gegevenom dien voor hem zoo gedenkwaardigen dag met eene plegtige redevoering in de gehoorzaal der aka- demie te vieren en ongetwijfeld zal eene alge- meeue belangstelling in dien buitengewonen feestdag Z. Hooggel. het bewijs leverendat de belangrijke diensten door hem aan de hooge- school en aan de vaderlandsche taalletteren en geschiedenis bewezen door al zijne vrien den leerlingen en vereerders op Imogen prijs worden gesteld. Frankfort, 26 Maart. Volgens den Dia- rio di Roma van 13 Maart, zou een rijk ka tholiek bewoner van Java onder dagteekening van 1 December 1846, aan eenen Hollaudschen prelaat de tijding hebben medegedeeld dat de sul tan van het eiland Banca aan den Roomsch-ka- lliolieken pastoor te Singapore zijn verlangen heeft te kennen gegeven om met zijn geheele huisgezin gedoopt te worden. Berlijn, 27 Maart. Men verneemt uit Für stenwalde, dat den 19 dezer ongeveer 100 mor gen van het groote hoschtusschen deze stad en den Erkner gelegen eene prooi der vlammen is geworden. Bij nader onderzoek is gebleken, dat deze bosclibrand is ontstaan door de einders van eene locomotief op den spoorweg die door dit bosch loopt. De eigenaars van het verbran de houtgewas willen aan1 de directie van spoorweg een proces tot schadevergoeding doen. V a N D E N R Ij N 25 Maart, de natuurlijke dochter van Napol Falkeuburg, die onlangs wegens eene kleine ver overing van linnen voor de Jury te Keulen te- regt stond vrijgesproken en door onze bewon deraars van Napoleon rijkelijk begiftigd werd heeft haar aangeboren talent niet kunnen ver loochenen en in eene herberg te Benrath, ter stond na hare invrijheidstelling, weder linnen gestolen. De regtbank te Dusseldorf heeft ech ter hare zaak uit een ander oogpunt beschouwd als het hof van Keulen en de dochter van Napoleon tot vijf jaren gevangenis veroordeeld. Karlsruhe, 20 Maart. Ei- wordt thans druk gesproken over de maatregelen welke te- g^n die geestelijken zijn genomenwelke zich naar aanleiding van den laatsten brand in den schouwburg, op den predikstoel door hunnen zelotischen ijver hebben laten wegslepen en daar door groote verbittering hebben teweeggebragt. Een derzelve zal naar elders verplaatst worden van hoogerhand den wenk om zijne demissie te vragen. BINNENLAND. SNEEK, 2 April. Daar wij eenmaal voorge nomen hebben, als schrijvers van een dagblad, het onze toe te brengen zoo veel wij vermo gen om de industrie van het ambulant gezel schap kaartspelerswaarvan wij reeds tweema len in onze Courant melding maakten, en dat de marktdagen zoo hier als elders in de pro vincie nog al bij continuatie bezoekt, te keer te gaan, zoo dienen wij daarop nogmaals terug te komen en te berigten: dat hetzelve alhier niet meer zitting houdt in eene herberg op de Polle maar thans in eene kroeg op de Koe markt vergadert,, en dat het onze policie, op dingsdag jl. marktdag gelukt is dit bol te ontdekkenen een bereids daarin gelokt slagt offereenen landbouwer uit bet naburig Oude- ga aan het hem dreigend "gevaarom alles te verliezen wat hij van waarde bij zich had te ontrukken. Wij vernemen dat de persoon van merits, een der misdadigers, die zich, in den afgeloopen winter aan den bekenden brutalen diefstal te Wirduni hebben schuldig gemaakt, na voor eenigen tijd uit de gevangenis te Leeu warden ontvlugtmaar onlangs te Deventer ■weder gearresteerd te zijn, van deze plaats naar Leeuwarden terug getransporteerd moest worden. Op dit reisje heeft hij nogmaals eene proef ge geven van zijne bekwaamheid, om de justitie te verschalken; want toen men hem wel geboeid te Zwartsluis achter in eenen met eenen lin- nenkap overdekten wagen geplaatst had en van daar de reis naar zijne bestemming vervolgde ontdekten zijne geleiders, die zeker voor in den wagen zaten op de eerst aangekomene pleister plaats dat Cramerus ontsnapt was. Hij had net kleed achter in den wagen behendig geo pend of opengesneden en alzoo zijne reisgenoo- ten verlatenzonder dat zij hem tot nog toe zoo ver wij weten hebben wedergezien. Omtrent de reeds bekende ziekte van Z. M. den koning, is op den 31 Maart jl. het volgen de zèer gunstige bulletin uitgegeven De koortsbewegingen die Z. M. de koning gisteren morgen gehad heeft, hebben slechts eenige uren aangehouden. Hoogstdezelve is een groot gedeelte van den dag op geweesten heeft dezen nacht verscheidene uren wel geslapen.” Wanneer de gunstige toestand waarin Z. M. zich heden bevindt, voortduurt, dan zal er morgen geen bulletin worden uitgegeven.” ’s Gravcnhage 31 Maart 1847. Rotterdam, 29 Maart. In den nacht van zaturdag op zondag te half twaalf uretraden zes Duitschers hel speelhuis de stad Hamburg, in de Zandstraat hier ter stede binnen. De persoon van Rappo die zich daar reeds be vondtergde hen door scheldwoorden, hetwelk zij met geenc grof heid bejegenden maar enkel wilden beletten door hun beklag bij den houder van dat speelhuis in te dienen. Het gevolg daarvan was, dat Rappo de deur werd uitgezet doch kort daarop kwam hij terug met 14 a 16 makkers die met alle magt aanvingen de Duit schers te beleedigen en te schelden. Deze hier over verontwaardigd en zich niet verder aan on aangenaamheden willende blootstellen noch zich in moeijelijkheden wikkelen, besloten te vertrek ken cn begaven zich van daar naar den Grand Salon in de Trouwsteeg. Toen zij er te nqau- wernood eenige oogenblikken aanwezig waren verschenen de 14 a 16 andere personen waar bij Rappo zich echter, deze maal en vervolgens niet meer bevond. Hier begon het spel alwe der; het tergen werd herhaald en de Duitschers die zich in al deze omstandigheden zeer rustig en vreedza.am gedroegen begaven zich ter ver mijding van verderen twist naar de Brug van Londen in de Korte Wagenstraat. Hunne ver volgers waren het echter nog geenszins moede en zochten ben ook daar ter plaatse op. Doch nu kreeg deze plagerij een ernstiger aanzien en ging tot twist over. De vreemde personen dron gen rondom de Duitschers op her- en derwaartsin welke weigering van de katholieke geestelijkheid tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van heer Geile lid van den regeringsraad van groothertogdom, heeft het stedehjk bestuur de zer stad last gegeven tot den aankoop van een kruis, dat op het stadhuis bewaard zal blijven ten einde te dienen bij de ter aarde bestelling van alle katholieke Christenen aan welke de geestelijkheid haren bijstand zou weigeren. Hanover, 20 Maart. Den 16 dezer vierde Carolina Herschell zuster van den beroemden sterrekundige van dien naam en bekend door hare maanglobe en relief, waarop met eene zeld zame naauwkeurigheid de oppervlakte van dit liemelligcliaam is afgebeeldharen zevenenne- gentigsten verjaardag. Bij deze gelegenheid heeft de koning mevr. Herschell uit zijnen naam laten gelukwenschen. De kroonprins en de kroonprinsesvergezeld van den erfprins hebben bij haar een bezoek af gelegd terwijl de kroonprinses haar eenen prach- tigen armstoel ten geschenke gaf, waarvan de rug door de prinses zelve was geborduurd. Te gelijk ontving mevr. Herschell eene groote gou den medailleals eene hulde aan hare verdien sten welke de Pruissische zaakgelastigde te Hano ver haar, namens zijn’ monarch, overhandigde. Mevr. Herschell heeft in weerwil van hare hooge jaren en de gebreken aan dien leeftijd onafscheidelijk verbonden, al de vlugheid van haren geest behouden. Zij houdt zich dagelijks eenige uren met de beoefening der sterrekunde bezig en het gebeurt niet zelden dat zij eenen gebeden nacht doorbrengt op het observatorium hetwelk zij in het huisdat zij bewoontheeft laten bouwen. Uit Griekenland. Te Nauplia heeft ee ne verschrikkelijke gebeurtenis plaats gehad. Twee ter dood veroordeelde straatrooversde gebroe ders Demetrius en Theodose Tryphoupoulos zouden hunne straf op de groote markt onder gaan. Beiden lieten zich zonder tegenstand naai de strafplaats geleiden. Op het oogenblik ech ter toen de scherpregter Demetrius op de nood lottige plank zou vastbindenverbrak deze die een man was van een’ reusachtigen ligchaamsbouw en van herculische krachten, de touwen, waarmede hij gebonden wasen verzette zich tegen den scherpregter en zijne knechts. Er ontstond nu eene vreesselijke worsteling waarbij de scherp regter en zijne beide knechtsdeerlijk gehavend groot gevaar liepen van door den ter dood ver oordeelde van het schavot geworpen te worden. Op het punt van het onderspit te delventrok de scherpregter van onder zijn kleed een lang mes te voorschijn en doorboorde daarmede De metrius, die onmiddellijk dood nederstortte. De onthoofding werd daarna aan het lijk voltrok ken. Theodose daarentegen bood geen’ den minsten tegenstand; hij beefde geweldig en bood zich als het ware aan tot de voltrekking van het von nis. Een oogenblik later had bij opgehouden met te leven. Londen, 27 Maart. Een lersch dagblad deelt de volgende bijzonderheden mede over Lola Montès. Deze danseres, sedert eenigen tijd zoo berucht, is niet in Spanje, maar in Ierland geboren. Haar vader was een Spanjaard hare moeder eene zekere miss Watson uit Dublin. Door hare ouders mede naar Madrid genomen huwde zij daar eenen Spaanschen officier, thans overleden. Dit huwelijk was niet gelukkig. Lola Montès liet zich door eenen rijken Ier scha ken die haar naar Dublin voerde. Door ha ren beschermer verlaten beoefende zij de dans kunst en maakteonder den naam van miss Betsy Watson, veel opgang in den schouwburg van Dublin. In de groote opera te Parijs was zij minder gelukkig maar haar dé but in den schouwburg van de Porte-Saint-Martiu was vrij schitterend. Bij den dood van den heel- Du- jarrier, die haar een aanzienlijk gedeelte van zijn vermogen naliet, besloot zij, hare omzwer vingen in het Noorden weder te hervatten. Reeds voor dat Lola Montès van Dublin naar Parijs kwam, was zij in aanraking geweest met de po licie van Dublin en yan Warschau, D^zer da-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1