NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DEuSTAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. WL Ta No. 28. 1847. Jloensday den 7 April. 4 'A üj- BINNENLAND. 4 BUITENLAND. O, w l >er )O. L ■eils de- ude ileu ik ide eft ere est 'J rj if 1 Ier Jg- ;n- ;e“ >rn an Ls- is- de uen de- isel ie- rp ‘t. m- in 5, 5; I. 6, n, én jel 'ff- lie 6; rat ,'c- is- un- rei- ner «vel ogt >«g ■va- 'i‘g len i'Ia- rite en. liet als n; ar- De lat- ne ire er aldus tschappij is opgerigt bij het station voor de bemaling van CoolSchoonderloo De kommandant vroeg den ma de schildwacht daar altijd gestaan kreeg ten antwoord, dat deze door den van den majoor daar reeds was ge- Deze opheldering was den komman dant niet voldoende; men onderzoekt en ontdekt eindelijk dat gemeld stakestel voor 35 ja ren destijds tot iets dienende, op nieuw geteerd was om alle beschadiging te beletten. Sedert was die post steeds bezet gebleven en 6 soldaten voor iedere 24 uren gerekend hadden 25,600 man bet versche teer bewaakt! Onlangs is op het eiland Rugen een dag- looner ter dood gebragtomdat hij twee zijner kinderen had geworgd. De vroeger oppassende man verloor door het overlijden zijner vrouw de mogelijkheid, om zijne kinderen te onder regel is eene daad van vaderlijke voorzorgeene wet voor de openbare orde en veiligheid waar van wij de noodzakelijkheid aantoonen. Wij vor deren dezelve met vertrouwen omdat het ón mogelijk is, dat een lid der regering ol' der ka mers er in toestemme, om de verantwoordelijk heid op zich te nemen van de rampen die zon der deze wet uit een* slechten oogst konden vooi t- spruiten en zelfs van die rampen welke met een’ gewonen oogst konden gepaard gaan. Wij denken zoo weinig aan het algemeene beginsel van vrijen handel in deze omstandigheden dat wij zelfs niet zullen trachten gebruik te maken van de gelegenheid, welke wij hebben, om aan de leer van het zoogenaamde beschermingsstelsel den naam te geven welken het verdient. Parijs, 1 April. De tijding, dat de her togin van Montpensier naar Madrid zou vertrek ken ten einde aldaar den tijd barer bevalling af te wachten, is onjuist; de koning heeft be sloten dat dit te St. Cloud zal plaats hebben. Zoodat het berigtwaarbij de zwangerschap van IL K. II. werd tegengesprokenals een verzin sel te beschouwen is. Men verzekertdat er heden aan het Spaan- sche gezantschap zeer onrustbarende geruchten zijn gekomen over de plannen der Montenioli- nisten in de provinciën, die aan Frankrijk gren zen. Ook de tijdingen van Madrid zeggen, dat niet alleen in Navarra Katalonië en Biscaye de opstand zal losbarsten maar dat men in Tole do zich van papieren heeft meester gemaakt die bewijzen, dat men van plan was, om bijna geheel Spanje in opstand te doen geraken. ALLERLEI. Tot de mode behoort zeer veelwaarvan men de nuttigheid maar niet kan opsporenweike moeite men daartoe ook aan wende, en dat ons voorkomt niets anders te zijn dan de toe vallige vrucht van haren grilligen aard. Onder zulke zaken der mode rangschikten wij ook altijd het dragen van knevels niet bij den soldaat, want deze draagt ze misschien met het goede oogmerk om den vijand schrik aan te jagen maai bij private personen. liet schijnt echter, dat wij hierin ge dwaald hebben want een Eugelsch dagblad beweert thans in vollen ernstdat de knevel een uitmuntend behoedmiddel is tegen long- of borstteringop gronddat de knevel eerst de lucht opslurpt, voor dat zij den neus ingaat naar de longen, en baar alzoo de scherpe koude beneemtdie voor de longen zoo nadeelig is enz. Heerlijke vinding! maar waaruit al weder bevestigd wordtdat het mannelijk geslacht in vele opzigten boven het sclioone geslacht bevoorregt is. Die goede vrouwen! de natuur heeft haar ook hierin weder stiefmoederlijk behan deld. Zij hebben geenen baard, en alzoo ook geenen knevel en zijn dus onvermogend om van dit behoedmiddel legen de tering gebruik te maken. Ongelukkigenware de rustelooze geest van vinding in onze dagentoch maar achterwege ge bleven met deze zijne nieuwe ontdekking, want die enkelen uwer zusters, die, als uitzonderingen op den regel, met eenen baard pronken, en waarmede gij^niet kondet nalaten een weinig te spotten, zullen nu lier het hoofd opsteken en wederkeerigmet u den spot drijven om uwe baardeloosheid. Vit l.ippe zijn dezer dagen 160 personen naar N. Amerika verhuisd, omdat het bestuur hun verzoek had afgeslageute weten, om da Ileidelb. Catechismus in hunne kerk en school te mogen ge bruiken in plaats van den daarvoor ingevoerden leiddraad van Wet tb. zoo verlaat de een Europa, omdat hij er niet kan ver dienen wat hij om te bestaanverdienen moeten de ander omdat hij niet mag geloovcnwat bij meent te moeten ge- looven. De correctionele regtbank te Amsterdam heeft den 1 April jl. een lofwaardig vonnis gewezen. Zij heeft, name lijk, eenen woekeraar, die aan verlcgenen welker getal thans zoo groot is, geld geleend had tegen verfoeijelijk hooge intrest en met liet doelom voor eene betrekkelijke kleinigheid in het bezit der goederen van de leeners te geraken veroordeeld tot eene boete van ƒ190. Tc Karlsruhe, waar onlangs het afbranden der schouwburg vele mensclienlevens beeft vernie tigdschijnt deze verschrikkelijke ramp, bij vele inwoners, voedsel aan de ligtgeloovigheid gegeven te hebbenwant in den nacht van den 27 Maart jl. hebben 300 man van het brandwezen door de stad gepatrouilleerd, en velefamiliën maak ten zich gereed, om met zak en pak te vertrekken, enkel, omdat heidenswelke hier en daar nog in Duitschland om zwervenvoorzegd hadden: dat Karlsruhe den 28 Maart in asch gelegd zoude worden. Volgens berigt uit Arnhem, is de kerk der afgescheidenendezer dagen aldaar te gelde ge maakt. In de Haarlemmer courant vraagt iemand eene bur; hondeii hij"'■wilde hen alstoen plaatsen bij een zgner bloedverwanten in êen naburig dorp maar de autoriteiten verzetteden zich daartegen omdat de kinderen te eeniger tijd aan het plaats je tot last konden vallen. Daarop keerde de man naar huis en benam zijne kinderen onder weg het leven. Frankfort, 31 Maart. De tegenwoordige ongunstige omstandigheden hebben te Berlijn den nadeeligsten invloed uitgeoefend op den klein handel en men hoort dien ten gevolge aldaar schier dagelijks van faillissementen onder deze klasse. Intusschen ontbreekt het niet aan kost bare inrigtingen voor de aanstaande stenden-ver- gadering. Alleen de voorbereidende werkzaam heden voor het feest in de groote opera, wor den op 15,000 thl. berekend. Triest, 24 Maart. Onze speculanten in granen schijnen zich èenigzins terug te trekken nadat zij zich overtuigd hebben, welke belang rijke zendingen Frankrijk en Engeland met de opening der scheepvaart, uit de Zwarte Zee en uit de Vereenigde Staten i te wachten hebben. Brieven uit New-York en New-Orleans deelen mede, dat in deze beide havens alleen ongeveer 140 groote vaartuigen met levensmiddelen voor Frankrijk en Engeland zeilree liggen. Posen, 29 Maart. De proef, om aan de Israëliten onder billijke voorwaarden landerijen van den staat ter bebouwing af te staan, is aan vankelijk met den besten uitslag bekroond. Reeds hebben zich ongeveer 15,000 Joodsche familiën tot het bekomen van zulke landerijen aangemeld onder welke 70 in staat zijn, hunne huizen zel- ven te bouwen. Ten einde hen te beletten we der tot den kleinhandel terug te keeren is be paald dat de kolonisten eerst na 15 jaren de vrije beschikking over hunne landen zullen heb ben en zich eerst na 4 jaren van Christelijke dienstboden mogen voorzien. Londen, 31 Maart. De straatslijpers van Londen hebben 11. dingsdag eene zonderlinge en kostelooze vertooning gehadbestaande in eenen vreemdsoortige!! troep, welke in optogt de straten van de hoofdstad is doorgetrokken van het station van den Birminghamschen spoor weg tot ahn Farrindonstreetalwaar hij zijne voorstellingen zal geven. De geheele optogt had in de volgende orde plaats. 1) liet hoofd van den troep op een rijk opgetuigd paard; 2) de prachtige Oostersche wagen, 21 voet hoog en getrokken door vier prachtig opgetuigde kamee- len. De wagen bevatte tweeëntwintig muzij- kanten welke Oostersche stukken speelden; 3) twee prachtige reiswagens, elk door twee kamee- len getrokken; 4) vier groote fourgons, met twee paarden; 5) de groote Birmansche wagen, getrokken door twee op zijn Oostersch toegerus te olifanten; 6) het rijtuig van den eigenaar van den troep, den hr. Hughes; 7) acht ama zonen te paard 8) tien vrachtwagens 9) de heer Hughes in een rijtuig met acht paarden 10) een groote parade-wagen II) acht Birman sche hitten door grooms bij den toom geleid. Een rijk op zijn Oostersch opgetuigde kameel besloot den trein. Eene ontzettende volksme nigte volgde dezen prachtigen optogt, die in rijkdom verreweg den stoet van den lord Mayor en zelfs dien van de koningin wanneer zij de city bezoekt, overtrof. Berigten uit Ierland melden dat de voor- uitzigten aldaar merkelijk beter zijn. Er wordt veel graan ingevoerd, en de prijzen van alle eetwaren, behalve vleesch worden lager; ook verwacht men veel goeds van den aanstaanden oogstevenwel blijft de buikloop nog steeds aan houden. Parijs, 31 Maart. liet Journal des Débats bevat wederom een artikel over de levensmid delen tot nadere staving van zijn verlangen, in een vorig artikel over hetzelfde onderwerp te kennen gegeven om den vrijen invoer van gra nen te verlengen, en wel tot Jtilij 1848 en de zen vrijdom tevens uit te strekken tot den in voer van vee. liet geldt hier niet alleen zegt dit blad, liet beginsel van vrijen handel te hul digen maar het geldt eene zaak, waarbij de menschheid liet hoogste belang heeftdeze maat- Frankfort, 27 Maart. Als een staaltje van de sleur, welke sommige overheden in al le zaken onveranderlijk blijven volgen verhaalt een dagblad het volgende niet onaardige voor valVoor eehigen tijd kreeg een Fransche staf officier het bevel over eene vesting in den El zas. Bij gelegenheid van eene inspectie, vond hij eene schildwacht, zonder bekend doelnaast een vervallen staketsel staan hetwelk eenen tuin, mede zonder aan te wijzen doel in twee doe len scheidde, joor, waarom had en voorganger vonden. Amsterdam, 3 April. Eergisteren had al hier in ligt lokaal van de beide departementen der maatschappij: Tot Nut van ’t Algemeen, te 8 ure 's avonds plaats de lifatste les van het volks-onderwijs in de wis- natuur- schei- en werktuigkundedat van wege de beide voor noemde departementen onder leiding van den heer Aan de VVeerd lector, geregeld wekelijks tweemalen is voortgezet. Ruim 80 leerlingen van verschillende ambachten hebben in den af- geloopen cursus aan dit belangrijke en voor den ambachtsman zoo nuttige onderwijs deel geno men. Bij het einde der les werd door den lieer Jacob Swart, voorzitter des bestuurs, aan zes der verdienstelijkste hunner getuigschriften en eereprijzen toegekend en onder gepaste toespra ken uitgereikt, als: aan J. F. Suy verletterzet teren II. Reekers, timmerman, die in het verleden jaar de eerste prijzen hadden ontvan gen en mitsdien alsnu voor geene nieuwe prij zen in aanmerking konden komen aan elk een getuigschrift, dat zij met lof het onderwijs had den bijgewoond aan J. Wildeboer, timmerman C. C. Ferrari, werktuigkundige, G. Fikkert timmerman, en G. Cramer, behangerwerd aan elkde twee eersten een eerste en de twee laat- sten een tweede prijs uitgereiktwaarna deze plegtigheidonder dankbetuiging aan den heer Van de Weerd en opwekking aan de leerlingen door den voorzitter werd gesloten. Pi o T t e r d a m 28 Maart. Heden morgen had alhier eene zeldzame godsdienstoefening plaats. Op het halfdek van het schip Nagasaki kapt. Bunnemeijer gedestilleerd naar Baltimore hield de weleerw. heer Ds. Scholten eene af scheidsrede welke mede door de landverhuizers van de Catharina Jackson en de Hugo Grotius en behoorende tot de afgescheidene gemeenten werd bijgewoond. Een aanzienlijk getal notabe len verhoogde door deszelfs tegenwoordigheid deze plegtigheid. Rotterdam, 3 April. Heden morgen is eene eerste proef genomen met den stoom-wa- terinolen welke door de Hollandsche spoorweg maatschappij is opgerigt bij het station van den spoorweg alhier, voor de bemaling van de ver eenigde polders van CoolSchoonderloo en Beu- kelsdijk. Deze machine heeft een vermogen van 30 paardenkracht brengt een scheprad in be weging van 8,53 el middellijn en is op eene uitmuntende wijze gemaakt. Het verschil tusschen den waterstand in den polder en den Scbieboezeni was bij deze eerste proef 1,57 el; het scheprad stond 1,77 el in het achterwater hetzelve deed 5* omgangen per minuut en bragt daarmede in dat korte tijdstip ruim 95 kub. ellen op. o*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1