NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. z 1847. No. 30. 2de Jaargang. Woensdag den 14 April. BINNENLAND. hulp Janua- V April. BUITENLAND. L l zijne jeugdige al- dit schot ter deurc U a Te Offenbach heb- aantal protestanten aan de viering des zoo ten om >ok 11 ul- JU- ijd er- cli :'j- ch n en ’g n- P- i'i ti le e- >r ;e n »70 0.21 0.20 7 4 In 1847: 94 115 0.36 0.34 14 11 9 11 4 5.85 7.85 0.80 jersoon. De kemmers uit rogge boekweit paardeboonen aardappelen haver gerst iakt en ofschoon zij de van de deur hadach* laar den aan* geen wor- af te doch dit mislukt hem doordien zij haar hoofd vast geknoopt en draait hij haar hoofd een fol- ede I taar I gen hem dadelijk achtervolgde is hij nog niet ontdekt. Zelden zal men aanwen- bij der den dag ook ten platte lande door worden. 3.50 4 1 1.60 2.80 0.55 alle artikelen, gezamen- van onzen landbouw Het Ned. pond boter Derhalve zijn bijna i lijk de voortbrengselen in prijs verdubbeld. Alleen de eikenbast is sedert een paar jaren in prijs teruggegaanen de verkoop van den bouw welke dezen winter is verkochtlevert bij dien welke voor tien jaren plaats had een nadeelig verschil op van 25 a 50 pCt. De eek gold nog voor drie jaren ƒ3.50 a ƒ4 per mud, thans wordt dezelve voor ƒ2 afgeleverd. Ook van het eiken talhout is even zoo ver- II. avondmaals in het bedehuis der Dtiitsch-kntho- lieken. In den namiddag van dien dag maak ten een aantal protestantsche familicn alsmede sommige katholieken openlyk hunnen overgang tot deze gemeente bekendwaartoe zjj reeds lang volgens hunne overtuiging behoord hadden eerstgenoemdendewijl zij de hoop op eene grondige hervorming der protestantsche staats kerk opgegeven hadden. In het algemeen laten de stemming der bevolking aldaar en de open lijke verklaringen van vele huisvaders, vooral protestantenvermoedendat in den loop van dit jaar nog een groot aantal familien de boven genoemden volgen zullen. Frankfort, 6 April. Gelijk men weet, bekomt Polen weder eenen onderkoning en wel in den persoon van den grootvorst Michael. Men verneemt nu dat laatstgenoemdebenevens de keizer van Rusland tot dit einde eerlang te War schau verwacht worden. Tegelijk met deze res tauratie zullen de tolregten worden opgeheven welke tegenwoordig Polen van Rusland afschei den. Ook te Stuttgard wordt de keizer van Rus land binnen eenige weken tegemoet gezien. Augsburg, 2 April. Sommige Duitsche dagbladen verzekerendat luitenant Waghorn te Weenen een contract heeft geslotenvolgens hetwelk de Indische post van 1 Mei af, door Weenen, Praag, Dresden, MaagdeburgKeu len en Ostende, zou worden vervoerd. Dit be- rigt berust waarschijnlijk op een misverstand. De Oostenrijksche Lloyd is in overeenstemming met de regering, voornemens, voortaan voor eigene rekening de Indische overland post van Alexandria tot Londen en Amsterdam te bren gen en zoo een einde te maken aan de mede dinging van Marseille. Het is nog niet uitge maakt, welken weg de post over Duitscliland ne men zal. Uit Zwitserland, 31 Maart. Volgens de Simpl. Ztg. heeft de bekende Maria Rey-Bel let die den vrouwelijken landstorm uit het Illierthal aanvoerde, alle katholieke vrouwen en meisjes in Zwitserland uitgenoodigdzich op militairen voet te vereenigen. In een’ tijd schrijft de heldin waarin wij zoo vele mannen sanscu lottes zien worden, is het noodig, dat wij ons wapenen en hunne plaats innemen. Madjiid, 3 April. Er heeft in den avond van 17 Maart jl. eene droevige gebeurtenis te Saragossa plaats gehad, welke eenen diepen in druk in de stad heeft nagelaten wegens de al- gemeene achting waarin het slagtoffer derzelve stond. Een policie-agent namelijk, verliet op dien avond het huis van den commissaris van policie een’ man naar de gevangenis geleidende. Zoodra was hij niet op straatof men vuurde een schietroer op hem af, waardoor des agents lantaarn verbrijzeld werd. De commissaris snelt ondanks het weêrhouden van gemeen geachte gemalinop uit, waarop een tweede schot viel, hetwelk de ongelukkige vrouw in den onderbuik treft. Men gelooft nietdat zij er het leven van halen zal. St. Petersburg, 28 Maart. Volgens eene naauwkeurige berekening wordt de uitvoer van granen uit Rusland, in den loop van dit jaar, geraamd op 3 millioen tschw. granen en 1 mill. 600,000 zakken roggemeelwaarvan alleen op Odessa 1 millioen 500,000 tschtw. komen. Londen, 7 April. Maandag avond heeft de eerste luchtvaart van den vermaarden aëronaut Green voor dit saisoen plaats gehad. De lucht reiziger steeg met 12 personen in de Nassau ballon opin tegenwoordigheid van duizende toeschouwers. Parijs, 6 April. .11. vrijdag avond ontstond plotseling in de kerk des Petits-Pères eene groo- te ontsteltenis door dat een der kandelaars op bet altaarzonder blijkbare oorzaak ontviel. Terstond verhief zich de kreetbrand 1 onder de aanwezigen en allen snelden naar de deuren. Dewijl de toegangen zeer naauw zijn ontstond er een groot gedrang en de kreten der beknel den vermeerderden nog de akeligheid van het tooneel. Eerst toen de kerk geheel ledig was Frankfort, 5 April, ben op het paaschfeest een en katholieken deel genomen sporingen moedelijke alhier ter stede sedert eenige dagi zijnde valsche vijfentwintigcents-stukken. zij van achteren aangepi hand reeds aan de kruk tërover op den grond geworpen werd. Op hi géroep om hulp en door het gerucht van Val der melkemmers verschrikt, knijpt de pander haar de keel digtzoodat zij nu geluid meer geven kan onder eene hevige sïeling tracht hij haar het gouden oorijzer nemen eenen zakdoek stijf om had evenwel knijpt zoodanig, dat hij de beide zware gouden stilten met een gedeelte van het blad meester wordt. De krachtige vrouw die hare tegenwoordigheid van geest behoudt, grijpt het overige gedeel te van haar kostbaar hoofdsieraad en behoudt hettotdat hare dienstmeid die op het gerucht kwam aanloopen en spoedig gevolgd werd door den man en zijn’ knecht, toeschoot, terwijl de dief met allen spoed ontvlugtte. Niettegen staande men hem dadelijk achtervolgde is hij ontsnapt en zooveel tegenwoordigheid van geest en ding van krachten zien bij eene vrouw gelijke aanranding als deze vrouw aan gelegd heeft. Groningen, 8 April. Op heden heeft de regtbank alhier, correctionele kamer, de zaak, waarin eenige studenten wegens beleedigingen die zij den heer majoor van Baerle en diens zoon zouden hebben aangedaan teregt stonden en waarover zooveel courantengeschrijf heeft plaats gehad bij vonnis beslistde beklaagden zijn bij dat vonnis verklaard niet schuldig aan de hun ten laste gelegde beleedigingen en mits dien vrijgesproken. Hunne verdediging hadden zij toevertrouwd aan den weled.-gestr. heer mr. A. Paehlig. 'sHertogenbosch, 7 April. Heden stond alhier thans persoonlijk in hooger beroep voor het provinciaal geregtshof teregt: mejufvrouw de wed. van Bieren, uitgeefster der Vlissing- sche Courant, wegens het tegen haar vervolgd wordend drukpers-delict. De advocaat-generaalna de zaak uiteengezet te hebben, concludeerde tot de schuldigverkla ring der beklaagde met confirmatie der aan haar opgelegde boete in het vonnis a quo, zijnde ge weest 150. De beschuldigde werd verdedigd door den hr. Mr. A. F. X. Luyben; de uitspraak is bepaald heden over acht dagen. ’sHertogenbosch, 7 April. Gisteren werd voor de arrondissements-regtbank te dezer ste de de zaak behandeld van den heer II. G. Clercx als schrijver van het dichtstuk de Ver sloot elingevoorkomende m de Noord-Braban der van 21 December des afgeloopenen jaars. De substituut-officier eischte de schuldig verkla ring van den beklaagde deszelfs veroordeeling tot 6 maanden gevangenis1000 boete en ont zetting voor den tijd van 10 jaren der bij art. 42 van het wetboek van strafregt omschrevene regten. De uitspraak is bepaald op dingsdag 13 April. Breda, 9 April. Het is aan de ijverige na- per policie mogen gelukkende ver- daders op het spoor te komen der ;en in omloop zijnde valsche vijfentwintigcents-stukken. In den vroegen morgen van heden werd er op last van den edel achtb. heer subst. officier Van der Does de Willebois in tegenwoordigheid van den heer commissaris van policie en zijne agenten huiszoeking gedaan bij zekeren M. de IIvan beroep mr. koperslagerwelke on middellijk in zijne woning is gearresteerd en in het huis van arrest is overgehragtdiensvol- gens zijn er in den voormiddag nog twee per sonen in hechtenis genomen die beide bij hem werkzaam waren. de prijs minderd. Arnhem, 7 April. De zaak van Jan ter Linde is te Zutplien tegen 19 dezer op de rol gebragt. Groningen, 8 April. Gisteren avond te 81 ure heeft buiten de Apoort aan de stadsgracht alhier eene gewelddadige aanranding, gevolgd van eene krachtige worstelingplaats gehad tus- schen de vrouw van den koemelker G. J. Bak ker en een nog onbekend mans] vrouw kwam met bare ledige me de stad terug en wilde in haar huis tredentoen Sneek, 13 April. Wanneer men thans aan den zuidkant onzer stad op den wal wan delt, ontdekt men, op ongeveer een half uur afstandeenen kortelings ontstanén waterplas zijnde twee aan elkander grenzende polderson der het behoor van den dorpe Oppenhuizen welke men opzettelijk onder water heeft laten loopenten einde de veldmuis te verdelgen. Ten gevolge dezer onderneming zijn dan ook aldaar duizenden en duizenden dezer dieren om gekomen en door het waterenzoo zij dit al poogden te ontvlugten door de ontelbare menigte meeuwen welke daarop gretig azen en aanhoudend over dezen plas rondzwerven. Gelukt het deze landlieden hunne polders we der bij tijds droog te malen dan konden zij zeker geen doelmatiger en geen snelwerkende!’ middel tegen dit voor het land zoo schadelijk gedierte bij de hand nemen, dan deze inun datie. Rotterdam, 10 April. Met veel genoegen vernemen wij dat de fabrijk te Fijenoord thans hoogst belangrijke buitenlandsche bestellingen heeft. Onder anderen worden aldaar twee groote stoomsleepers voor de Wolga gebouwd. De eerste dezer is aan het einde van rij de tweede thans eerst bestelden beide deze kolossale schepen voorzien van werktuigen van 460 paardenkracht, moeten in de maanden Julij en Augustus van dit jaar afgeleverd worden. De uitbreiding der stoomvaart op de Russische rivieren is ook voor onzen handel met Rusland van het grootste aanbelang. De producten van het zuidelijke en zuid-oos- telijke Rusland kunnen daardoor een jaar vroe ger naar Holland geleverd worden hetwelk dik werf van het grootste aanbelang op de kwaliteit dezer producten is. Het dagblad Overijssel meldt Zie hier bet verschil in prijs der voornaamste levensmiddelen op de markt alhier tusschen nu en voor twaalf jaren. Wanneer men'bedenkt, dat de verdiensten sedert dien tijd geenszins zijn toegenomen en dat de arbeidsloonen onveran derd dezelfde gebleven zijn behalve dat de over vloed van handen dikwijls beneden liet loon doet arbeiden dan kan men nagaan welke nood er in de steden en de daglooners moet geleden In 1835 was de prijs van Eene dragtige koe, 6 jaar oud ƒ48 Eene vette koe6 jaar oud Een vet varken het Ned. pond schaap mud tarwe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1