NIEUWS- EN ADIERTENTIERLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1847. No. 32. 2de Jaargang. Fl oensdag den 21 April» BINNENLAND. BUITENLAND. 1 *e- ih ü- 1- ff e- ü- j. 7 d. d. >er 50. ff 1 7 iet 19 lie a 1; 14 is- de n én rel r r’. et n e- >d le it et le rr ie e- ’s 3. e- 29 ?5. 5; e- s- le ti l! n- ‘P levendig in tijdperk van dit bijna als terwijl aan sommigen nog, die het land mes ten een stuk land gratis werd aangewezen. Gewis mag men van deze liefdedaad heilrijke vruchten wachten zoodat dezelve hoe bezwa rend ook voor dé armenkas, aan elk armenbe stuur ter navolging verdient aanbevolen te wor den. Frankfort, 12 April. Onlangs is te Leip zig tegen zekeren heer Sussman vertaler van het bekende werk van Thomas Payne de Eeuw der Rede eene crimineele instructie ingeleid op gronddat hij daardoor een aanval op het Christendom had gedaan. Het Israëlitische gemeentebestuur te Worms heeft besloten de godsdienstoefening voortaau in de Duitsche taal te houden en tot de bear beiding van eene Duitsche liturgie over te gaan. Frankfort, 13 April. Ook in zuidelijk. Holstein, een land dat door deszelfs veeteelten landbouw anders onder de welvarendste moet gerekend worden neemt de landverhuizing op eene in het nog vallende wijze toe. Uit som mige streken verhuizen rijke familien met haai: geheel gezin. Van den Rijn, 12 April. Men bemerkt sedert eenigen tijd niet zonder bevreemding dat de onderhandelingenwelke tusschen het Nederlandsche kabinet niet Frankrijk van den eenen en met de Tolverbondsstaten van den an deren kant zoo levendig in werking waren plotseling in een tijdperk van stilstand getreden zijn. Men zou dit bijna als een teeken van Hollands besluiteloosheid mogen beschouwen daar dit land zich thans op eenen gewigtigen kruisweg bevindtwelke aan hetzelve eene ver andering van zijne tot dusver gevolgde handels- staatkunde tot eenen gebiedenden pligt maakt. Zelfs in de Rijntol-aangelegenheid waarin de Nederlandsche gevolmagtigde sedert jaren het initiatief genomen had om de gevoelens zijner rejjering bij de afzonderlijke oever-staten te doen doordringenontwikkelt deze niet meer die krachtdadige werkzaamheid welke men vroeger van zijne zijde gewoon was. De naaste toekomst zal leerenvan welk gewigt deze in het oog- loopende terughouding is. Wij zelven kunnen haar volstrekt niet als eene bloote toevalligheid, aanmerken. Bockenem (Hanover), 11 April. Van de 330 woonhuizen waaruit de stad Bockenem be stond zijn slechts 30 a 40 der kleinste over gebleven twee kerken de scholen liet raad huis de pastorie kortom alle openbare ge bouwen zijn eene prooi der vlammen geworden. De gloed van den brand was zoo geweldig dat aan geen redden van goederen te denken was. Er is veel vee verbrand doch gelukkig heeft men geen verlies van menschenlevens te betreu ren. De kerk in de 14de eeuw gebouwd is vol komen afgebrand en vormt met hare gothische bogen pilaren en vensters eene vreesselijk schoo- ne ruïne. De ongelukkige bewoners zijn in de naburige dorpen onder dak gebragt. Het stadje was arm en zoo met schulden bezwaard dat de eerst kort geleden opgerigte openbare ge bouwen die nu in de asch liggen nog niet betaald waren. Bergen in Noorwegen, 20 Maart. Gis teren avond te 7| ure gevoelde men hier eene in de rigting van onmiddellijk daarop i prachtig noorderlicht. De 27 min. 10 sec. De ther- B. warmte. De Times zegt: Onze Petersburg meldt in dato op de verschillende markten van Busland groote overvloed Er was genoeg voorraad voorhan- 900 a 1000 schepen te bevrachtenen er naar het buiten- De scheepvaart werd nog al- uieu hoopte jaar en gedurende den afgeloopen winter. Uit hetzelve blijkt onder anderen dat de verloting van 1 boeken deele der armen onkosten en de aanzienlijke werkhuis van 200 en 250 armen welke in den loop avond te 7| ure vrij aanmerkelijke aardbeving, i bet Z. W. naar het N. 0. vertoonde zich een barometer stond op mometer wees 2 gr. Londen 14 April, correspondent van I' 28 Maartdat er van de hoofdstad van tarwe is. denom waren reeds 3,000,000 hectol. land verzonden, tijd door het drijfijs verhinderd; dat het spoedig zou wegdrijven. Sneek, 20 April. Dat de tijdsomstandighe den drukkende zijn door het kwijnen en stilstaan van zoo vele handwerken en bedrijven van nij verheid en door de duurte van levensmiddelen en de liooge belasting op de noodzakelijkste le vensbehoeften kan door niemand ontkend wor den. Meergegoede, maar ook vele niet zeer wel gestelde ingezetenen van Sneek gaven in den loop van dezen winter, zoo als wij zagen treffen de blijken, dat zij hunne behoeftige medemen- schen niet vergaten. Vele honderde guldens werden bereidwillig zamengebragt en uiterst doel matig besteed. Maar noodlijdenden buiten hun ne veste vergeten zij daarom ook niet. Naau- welijks toch was de inzameling afgeloopen of eenige ingezetenen bragten voor de arme, nieuw te stichten gemeente op de Bergummerheide hun ne offers, en toen daarop van wege de synode der Hervormde kerk eene dringende opwekking aan de Hervormde gemeente geschiedde, om in de jaarlijksche collecte voor noodlijdende ker ken in en buiten liet vaderland ruime gaven te stortenbragt deze op den voorleden zondag ƒ204,75 zameneene som dief 67 hooger dan in het vorige jaar, aanzienlijk kan genoemd wor den voor eene gemeente als deze en in de te genwoordige tijdsomstandigheden. De liefde ver gaat nimmermeer. Zij openbare zich ook bij hen waar zij dusver nog kwijnde. Zij worde meer en meer overvloedig! Amsterdam, 15 April. Gisteren avond is op de Prinsengracht alhier aan eene dienstbo de door een persoon, die hare verkeering zocht met een mes eene wonde in den hals toegebragt de halskettingdoor de verwonde gedragen schijnt te hebben medegewerkt, dat de wonde minder diep is doorgedrongen en haar toestand immers tot dusverre niet gevaarlijk te achten is. De dader van het feit is reeds in hechte nis. STAAT van de opbrengst der middelen in de eerste drie maanden van J8H tegenover de opbrengst van de eerste drie maanden van J8i6. Directe belastingen in 1847 4,171.437,79 in 1846 ƒ4,624,249,822-; minder in 1847 dan in 1846 452,812,03^. In- en uitgaande reg- ten scheepsvaartsregten vuur- ton- en ba kengeld in 1847 f 1,047,150.22’-, in 1846 ƒ967,841,22meerder in 1847 dan in 1846 ƒ79,309.00!,. Accijnsen in 1847/4,315,699.05’-, in 1846 ƒ4.581,662,38’minder in 1847 dan in 1846 f 265,963,33. Registratie-zegel-suc- cessie-regten enz. in 1147 ƒ2,585,809,95, in 1846 2,079.982,55J-meerder in 1847 dan in 1846 505,827,39^. Regt van waarborg op gou den en zilveren werken in 1847 27.857,02 in 1846 ƒ28,425,64; minder in 1847 dan in 1846 568,62. Posterijen in 1847/’351.627,94* in 1846 ƒ334,255,41 meerder in 1847 dan in 1846/ 17,372,53*-. Loterijenin 1847137,762,50, in 1846 ƒ142,927,00; minder in 1847 dan in 1846ƒ5.164,50. Totaal van 1847 f 12,637,344,48 van 1846 12.759,344,031minder in 1847 dan in 1846 ƒ121,999,55. Delft, 16 April. Eergisteren zijn aan de stads waag alhier twee runderen gewogen het eene 693 het andere 698 Ned. ponden zwaar. De zelve hadden toebehoord aan J. de Jongte Lier, in de nabijheid dezer stad, waren voor Engclsche rekening aangekochten bestemd om met ander slagtvee naar Engeland vervoerd te worden. Zwolle, 13 April. Te Deventer meent men grond te hebben om te verwachten dat er eerlang uit den boezem zelven van den stedelij- ken raad een voorstel zal gedaan worden tot meerdere openbaarmaking der handelingen en besluiten van dat ligchaam vooral der jaarlijk sche begrooting zoo als te Leyden en Utrecht bij rekwest verzocht is.. Groningen, 15 April. Het algemeen Di aken-geselschap der Ned. Hervormde gemeen te dezer stad heeft een verslag gegeven van ha re belangrijke werkzaamheden over liet vorige handwerken, sieraden, platen schilderijen ._.i enz. van wege dit gezelschap ten voor gehouden na aftrek van alle derhalve zuiver heeft opgehragt som van ƒ355612 dat in het het genoemd gezelschap tusschen werk hebben gevonden aan van 1846 aan werkloon be taald is eene som van ƒ559104; dat het ge zelschap buitendien gedurende den afgeloopen wintei-, aan 80 personen werk heeft weten te verschaffen door het laten verbrijzelen van kei- jen enz. Wij verwijzen onze lezers verder tot' het algemeen in deze stad en provincie verspreid verslag zelf, hetwelk met genoegen gelezen zal worden en het vertrouwen zal bevestigen dat in het zoo nuttig werkzame diaken-gezelschap met regt gesteld wordt. Uit eenen brief, geschreven in February te Milwanki (Noord-*Amerika)ontleeiien wjj het Volgende Bij de ontvangst dezer regelen zal menig land genoot zich wederom gereed makenom tot ons over te komen. Wij zien hen gaarne hier aan landen wanneer zij menschen zijn die door harden en zwaren arbeid en eenige jaren ont beringen zich eene zorgelooze toekomst wenschen te bereiden. Dat zijn de lieden die hier pas sen en hunne wenschen worden vervuld. Maar kooplieden die hunne kennis van zaken voor een kapitaal aanzien alsmede gestudeerde oeco- nornen die hier met hunne studie willen woe keren kunstenaars en handwerkslieden die meer denken te kunnen doen dan de handwerkslieden hierdeze allen zullen zich bitter bedriegen. Kooplieden doen beterwanneer zij in het Oos ten blijven. De oecononien mogen wel beden ken dat het er hier niet op aankomt door knn- stige middelen eenige procenten meer van zijn land te maken maar om het Rooge arbeidsloon te besparen en met eigen hand veel woest land te ontginnen. Kunstenaars behooren daar te huiswaar artikelen van weelde hoog betaald worden; hier zorgt men slechts voor liet noodi- ge. Handwerksliedenvoor hoe bekwaam zij in Europa ook gehouden worden moeten hier eerst leeren doen zij ditdan kan hunne bekwaam heid hen later goed te pas komen. Breda, 14 April. Wij hebben hier dezer dagenter zitting van de regtbank een voorval bijgewoond hetwelk niet weinig opzien en ver bazing heeft veroorzaakt en gelukkig eenig in zijne soort is. Een arrondissements-deurwaar- der door het provinciaal geregtshof van Noord- Braband benoemd, was ter teregtzitting om be- ëedigd te worden. Toen de zaak was opgeroe pen weigerde het openbaar ministerie de be- ëediging te requirerenomdat de benoeming, volgens de voordragt van hetzelve, niet op eene wettige wijze zou geschied zijn. De regtbank heelt zich in raadkamer begeven en is na eeni gen tijd teruggekomen met eene uitspraak waar bij zij zich onbevoegd verklaardeom den deur waarder te beëedigennu het officie weigerde de beëediging te requireren. Alzoo is de door het hof benoemde deurwaarder afgewezen. De stukken moeten naar ’s Bosch opgezonden zijn. Het vraagstuk, hoe die zonderlinge verwikkeling zal kunnen ontknoopt worden, is niet zonder moeijelijkheid. Eindhoven, 16 April. Zag men van tijd tot tijd in de dagbladen van menig arm-collegie met lof gewagen voor eene edelmoedige han deling die liet gedurende de kommervolle win terdagen ten behoeve van de schamele behoef- tigen aan den dag legde dan ook mag het col- legie van regenten van de algemeene armen onzer stad daarin ruimschoots deelen. Immersbehalve dat hetzelve in die druk kende tijden èn door gewone èn door buiten gewone bedoeling de armen verzorgde heeft het heden eene loffelijke daad verrigtdoor voor genoegzaam honderd huisgezinnen niet alleen de mestspecie kosteloos naar het land te helpen vervoeren maar daarenboven ook de noodige aardappel-poters aan dezelve gegeven

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1