NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 33. 2de Jaargang. Xaturdng den 24 April» r i;a rel- J BINNENLAND. lang tusschen hare BUITENLAND. 1 de per ten op 107 >95; 77 515; 122 pd. lelijk* d. 37|; net un ite* Fan ^ve in in or- 118 ron. ins.: n. 500. itr. 126 573. 588; len tijd >it, au ati- rijk be- ote me Ier op an- >or eer aar ge- oe- is, zij ed- ers ikt •n ge- 8e- lat- in len h, or- i jen ;tig aid ek- len ud- ing rel- er- 31’i 81 8| ’4 g; 104 ■’1 3 >4 IIJEWII I I Borgercompagnie (gemeente Sappemeer) behal ve de vrouw des huizesop eenigen afstand der wohing bezig, met het land te bewerken. De vrouw begeeft zich na de woning Zorgvul dig gesloten te hebben tot de werkende liuis- getiooten doch keert, vóór hen bereikt te heb ben terilgdewjjl een vreemdeling, dien zy reeds eenigen tijd had nagestaard naar hare woning gaat. Terug gekomen zijndeis een barer deuren ontsloten: zij snelt de woning bin nen en vindt werkelijk den man reeds vlijtig bezig met het kabinethetwelk hij had open gebroken van zijhen inhoud te berooven. Zy grijpt den stouten dief aan werpt hem op den grond eh knelt hem zoo lang tusschen hare Zwakke vroüwelijke vingeren totdat eenige lie den welke niet verre van daar in een schip werkten, op haar hulpgeroep toeschoten, haat Uit den moeijelijkeli toestand bevrijdden en den dief, die slechts sedert kolden tijd uit den kerker moet zijn teruggekeerd, verder aan de justitie over leverden. Waarlijk eene parel aan de kroon der dappere vrouwen! De armen eens krachti- gen policiedienaars Zou deze daad gewis tot eere verstrekt hebben. bij voortduring gevoelig koud. De tcmperatui klimt ’s morgens en 's avonds in den regel vare 8--10 gr. Alle wateren zijn met eene dikke ijskorst bedektop welke men bestendig voet gangers en rytuigen ziet, Lord Elf, 17 April. De Times zegtbetrek kelijk de aller aandacht trekkende troonrede van den koning van Pruissen het volgende i De zalen van het paleis van Frederik den Groote zijn nimmer getuige geweest van een in drukwekkender tooueel of eene gedenkwaardiger gebeurtenis dan de opening van den Pruissischen landdag, den 11 April, door koning Frederik Wilhelm IV. Bij de plegtighedendie aldaar plaats hadden schenen het hof en de vertegen woordigers zich in een algemeen gevoelen te ver- eenigen van billijke verwachting en waarachtige vaderlandsliefde even ver van de heftigheid der geestdrift van het volkals van de stijve céré moniën van een hof verwijderd. De koning van Pruissen heeft zijn volk in ei gen persoon aangesproken ten einde de lang uitgestelde beloften te vervullen by zijne kroo- ning gedaanen om zijnen onderdanen eene constitutionele vrijheid te verschaffen. Ook wij gevoelen iets van deze geestdriftwelke die vergadering bezieldeen herhalen de ernstige wenseben voor het welslagen dier onderneming. Het is de eerstemaal in de geschiedenis der menschheid dat de alleenheerscher eener groote natie eene volstrekt vrije en belangelooze hulde betoond heeft aan het grondbeginsel eener con stitutionele regering, zonder daartoe gedwon gen of gedreven te worden dan door zijne eige ne, edelmoedige inborst, het vertrouwen op zijn volk, en het toegeven aan de publieke opi nie die zich onwederstaanbaar dringt door al de slagboomen eener willekeurige magt. Nie mand kan zelfs voor een oogenblik betwijfelen, dat de beweegredenen van den koning van Pruis sen eere doen aan zijnen troonen wij vertrou wen dat de gevolgen van dezen maatregel eenen eeuwigdurenden roem op zijne regering zullen werpen. Het Pruissische volk en Duitschland in het algemeen heeft door geen ongeduld of wan trouwen den indruk weggenomendien de ko ninklijke belofte moest teweegbrengen; meer dan één vaderlandslievend en bezadigd man heeft de overtuiging bekomen dat het staatkundige leven der Duitsche natie thans eerst eenen aan vang neemt. Ten einde deze rationele inzigten te bevorde ren heeft de koning van Pruissen even vóór de vergadering van den landdag verscheidene wetten uitgevaardigd die allen van eene zekere vrijzinnigheid getuigen even als het reglement van orde voor den landdagdat meer met de handelingen van ons parlement dan met die der Fransche kamers overeenkomt. Dit zijn de gunstige voorteekenen waaronder de zitting van de eerste vertegenwoordigende vergadering van het Pruissische volk heeft plaats gehad en wij vertrouwen dat de uitslag hun ner beraadslagingen wijs en gematigd genoeg moge zijn om eene duurzame staatkunde te grond vesten het staatkundig karakter van Duitschland te verhoogen en de vaderlandslievende pogingen van den koning van Pruissen tc beloonen door de dankbaarheid van zijn volk. Londen, 17 April. Men heeft hier de gc- wigtige tijding ontvangen, dat de door Enge land aan Portugal aangebodene interventie is aan genomen. Blijkens berigt uit Lissabon van den 10 dezer, had de graaf Tojal zich uit naam van de koningin en het bewind, tot sir H. Seymour en den admiraal Parker vervoegdom de lan ding van Engelsche troepen te verzoeken het dralen van de generaals der koningin had II. Portugesche M. tot dit verzoek doen besluiten. Men dachtdat de zaken thans weldra zouden zijn beslecht. De overkomst van hulpbehoevende Ieren naar Engeland en wel vooral naar Liverpool begint met de daad zorgwekkend te worden. In Maart zijn meer dan 50,000 Ieren aldaar aan gekomen en in de eerste veertien dagen van April 24,709; niet minder dan 6,470 kwamen ’s GravenHAGE, 19 April. Naar men ver neemt, zijn de leden van de tweede kamer der staten-generaal aangeschreven tot het houden eener vergadering op maandag 26 dezer, des morgens te 11 ure, zullende alsdan de gewone werkzaamheden worden hervat. Rotterdam, 20 April. Men verneemt, zegt de Ulrechlsc/ie Avondposldat liet Z. M. den koning dezer dagen beeft behaagd tfe bepa len op voordpagt van Z. Exc. den minister van binncnlandsche zaken en na den raad van state te hebben gehoord, dat de plaatselyke besturen voortaan dadelijk, nadat de begroetingen van ont vangst en uitgaven voor hunne gemeenten door gedep. staten zullen zijn gearresteerd, de be- grootingen openbaar zullen maken door dezel- ven gedurende eenen bekwamen tijd op de plaat selijke secretarijen ter visie te leggenterwijl het aan die besturen vrij zal staan door middel der dagbladen of op zoodanige andere wijs als zij vermeenen mogten te belmoren aan die begroe tingen daarenboven nog meerdere openbaarheid te geven. Delft, 19 April. Onder Nootdorp, een uur van Delft gelegen is op eert weiland ge naamd Piaspoel toebehooreude aan J. van der Welwoonachtig aan het Huis der Lucht al hier, op vrijdag den 16 April, levend gevan gen een witte mol welke nog ruim drie dagen geleefd heeft dit dier is aan het Leidsche Mu seum opgezonden en zal als eene zeldzaamheid bewaard blijven, dewijl, men daarvan nog geen exemplaar voorhanden had. Zutpuen, 21 April. De zaak tegen Jan ter Unde, op eergisteren voor de regtbank alhier behandeld zijnde is die beklaagde niet ter teregt- zitt’ng verschenen. Onder de getuigen was een herbergier uit Groenlo welke verklaarde, dat de beklaagde in den namiddag van den noodlot- tigen dag te Groenlo zoude zijn geweest, welke verklaring nogtans door andere getuigenissen werd weersproken ten gevolge waarvan getui geals verdacht van deswege eene valsche ver klaring te hebben gedaanin hechtenis is ge steld. De hr. officier heeft tegen den beklaag de ter zake van de door hem begane lasterlij ke denunciatie, behalve geldboete, eene gevan genisstraf van vijf jaren en ontzegging der bur- gerschapsregtcn gedurende tien jaren geëischt. Aanstaanden woensdag ten l ure zal de regt bank in deze zaak uitspraak doen. Nijmegen, 20 April. Laatstleden zondag had een groot ongeluk kunnen voorvallen in de veerpont te Grave. Omstreeks 12 ure moest met deze de diligence, van 's Hertogenbosch op Nijmegen, van de onderneming Concordia worden overgezet. De meeste passagiers hadden dezelve bij het inrijden der pont verlaten twee dames waren echter wegens het ongunstige we der in de cabrioleten een oude heer in het ruim der diligence blijven zitten hetwelk hen bijna het leven had gekost. De, door den noordwesten storm die destijds loeidehoog gaande golven deden de pont gedurende de overvaart, telkens op zijde gaan, met dat ge volg, dat de diligence over zij viel en onge twijfeld in de Maas zou gevallen zijn had niet de welberadenheid van eenige der passagiers de overige en andere personen aangespoord de di ligence met alle kracht tegen te houden tot dat men gelukkig aan deze zijde der Maas aan landde cn verder ongeluk kon voorkomen. Groningen, 19 April. Men verneemt, dat in eene algemeene vergadering van deelheb bers in de negotiatie tot indijking van den Dol lard, op den 9 dezer te Amsterdam gehouden, besloten is, dat die indijking, althans dit jaar, niet zal worden voortgezet. Al zoo zal deze on derneming waarvan men zoo veel ophef ge maakt heeftvooreerst haar beslag niet verkrij gen. De tijd zal moeten leeren of daartoe la ter zal kunnen worden overgegaan hetwelk ook in het belang der deelnemers in de nego tiatie zeer te wenschen is. Hoogezand, 18 April. Den 14 dezer wa ren al de huisgenooten van een’ landbouwer te AV E E N E N13 April, De Pesther Zeitung bevat een berigt uit Paks in het Tolnauer komi- taat, van den 25 Maart, omtrent het verzinken van eenen berg. De zoogenaamde Schanzenberg aan den Donau is namelijk den 20met al zijne heerlijke wijnstokken en vruchtboomengeheel verzonken. De oorzaak van dit vreemde ver schijnsel is nog onbekend er was geene aard beving waarschijnlijk had de Donau sints eeu wen den grond onder den berg ondermijnd. De verzonken berg heeft zich daarvoor op den Do nau gewroken en den bodem der rivier op ver scheidene plaatseh omgewoeld waardoor milli- oenen grootere en kleinere steenen en fossile voorwerpen voor den dag zijn gekomen. De eens zoo steile berg vormt nu een stuk oever met duizende kloven voorzien, waaruit verschei dene kleine bronnen zich in den Donau stor en de tallooze ontwortelde hoornen drijven i denzelven rond. Frankfort, 17 April. Uit Kopenhagen schrijft men dat de staats-minaster Oersted zich onledig houdt met het ontwerpen van eene oor konde van staatsregelingtot welke het stelsel van twee kamers ten grondslag ligt. Uit Frankenland schrijft men, van den 14 dezer dat de stand der winterzaden aldaar zeer schoon is, dat het drooge herfstkoorn krachtig ontwikkeld is en eenen ruim opleverenden en vroegen oogst belooft. Dergqlijke berigten wor den ook ontvangen uit Neder-Beijeren Wur- temburg Baden, Saksen, Silezievan den Rijn enz. Frankfort, 18 April. In Suwalka zag men onlangs een tooneef, dat aan het prohibi tive stelsel van Napoleon tegen Engeland herin nerde. Er werden namelijk op éénen dag 3000 ponden thee, welke men van tijd tot tijd aan de smokkelaars ontnomen bad op de paardenmarkt openlijk verbrand. Gelijk men weetwerd reeds sedert eenigen tijd de binnengesmokkelde thee die in handen der douanen viel, niet meer ver kocht maar naar St. Petersburg gezonden en verbrand. Men schijnt dit voorbeeld nu ook in Polen te willen navolgen. Leipzig, 17 April. Brieven uit Bucharest van den 6 dezer melden dat de brand ook ee- nc kerk bereikt heeft die tegenover den bazar gelegen was en in wier kelders ruim 100 cent. buskruid toebehoorende aan onderscheidene kooplieden in dit artikel, bewaard werden. Zoo- dra dit bekend werd wilde niemand meer tot blüsschen van den brand de hand leenen ter wijl door het daarop volgende in de lucht sprin gen Van dit magazijn ook de Steenen en met ijzeren poorten geslotene bazarniet al deszelfs winkels en daarin geborgene voorwerpen eene prooi der vlamfnen werd. De schade bedraagt verscheidene millioenen. St. Petersburg, 10 April. Het is hier TUE?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1