NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 34. 1847. IVoensdag den 28 April. 2de Jaargang. BINNENLAND, BUITENLAND. Frankfort, 19 April. 1 k en uitvoer en van 'a r !e a 7 re JI 0 Elens plaats en stand is 3 fi le I. o h in [?l Ï- n r- n •t it 4 Alleen van Ten Hemel slaan wij dan van daar moet onze hulp diensvolgens te weten 1 jaar, Dekker van 2 jaren weinig voordeel op- zoo goedkoop ons die door den lian- Frankfort, 19 April. De laatste berig- ten uit Bucharest deelen nadere bijzonderheden mede" over het ongeluk dat deze stad den 56 7den getroffen heeft. De geheele liandel- J is in zekeren zin te gronde gerigt. Be halve de vele menschenlevenswelke deze ge beurtenis gekost heeftis de eigendom van 30 a 40,000 menschen vernield en het verlies aan waren wijl aldaar aan geene verzekering te deu ken is, bedraagt alleen 3 millioen gulden. Bo vendien zijn duizenden aan goudeffecten enz. van alle soort verbrand alsmede vele paleizen en huizen met de kostbaarste inrigtingen der bojaren. De inwoners van Bucharest genoten door den belangrijken uitvoer van granen eenen sedert jaren niet beleefden welstand en sedert den laatsten oogst, hadden de bojaren en graan handelaars zulke goede zaken gedaandat de terugwerking daarvan op de overige standen over al duidelijk zigtbaar was. De tegenwoordige ka- tastrophe heeft plotseling namelooze ellende over de geheele bevolking gebragt, en de gevolgen zijn beklagenswaardig. Te Keulen is onlangs een bedrieger gear resteerd die eenigen tijd te Dusseldorf op een’ grooten voet leefde en onderscheidene personen voor groote sommen afzette. Bij een’ juwelier bad bij o. a. voor 2200 rijksd. goud- en zilver- waren gekocht en tot dekking eenen wissel op Amsterdam van ƒ3000 afgegeven, die evenwel geene waarde had. Eensklaps zocht hij zich uit de voeten te maken doch werd te Keulen ach terhaald alwaar het bleek dat hij eenen val- schen naani had aangenomen en eigenlijk een Duitsche Jood was, die te Amsterdam als goud smid geëtablisseerd was geweest. Vrouw en kind zijn derwaarts teruggezonden. Berlijn, 19 April. Ter voorziening inden oogenblikkelijken nood is door Z. M. een aller- gewigtigst besluit genomen, medebrengende, dat de gezamenlijke belastingen op het ge maal (van die op het geslagt wordt geen ge wag gemaakt), overal waar zij bestaan, voor de eerstvolgende vier maanden worden geschorst, en tevens overal waar in derzelver plaats eene klasse-belasting ingevoerd is de vier laagste be- lastings-pligtige klassen gedurende die vier eerst volgende maanden van de betaling dier belas ting, ten volle vrijgekend zullen zijn. Onder de wetsontwerpen aan den Pruissi- schen landdag aangeboden is ook een omtrent de Joden. Zij zullen bij gelijke pligten gelijke burgerlijke regten met de Christelijke onderda nen hebben. Zij zullen in een zeker getal dis- trikten (Judenschaften) verdeeld worden bin nen welke alle daarin wonenden een geheel uit- makendat zich een bestuur kiest voor de alge- meene belangen van deze distrikten en om liet orgaan tegenover de regering te zijn. In ste- den zal een zeker getal afgevaardigden uit de Joden zitting en stem hebben in den raad bij zakendie het Christelijk kerk- en schoolwezen niet raken. De regeling van de eerdienst laat de regering geheel aan hen over. Eene commis- sie van 9 leden vergadertzoo dikwijls het noo- en verwonding van twee personenter gelegen heid van hunne ambtsbetrekking, door het zon der wettigen grond noodeloos aanwenden van geweld en gebruik maken van hunne wapenen. In de maand October des' vorigen jaars bevon den zich die commiesen te Lentom tegcii den smokkelhandel te waken, toen zekere aldaar wo nende boerenknecht W. Theunissen, die, ver gezeld van zijnen broeder Janin den vroegen morgen de paarden uit de weide moest gaan ha len van den eersten beklaagde onverhoeds een’ slag met eenen stok op het hoofd ontvangen hebbendemet dezen handgemeen werd en op den grond geraakte. Op het daarna naderen van de twee overige beklaagdendie hen even als de eerste onbekend waren, begaven de broe ders Theunissen zich door angst gedreven op de vlugt, waarop de een door den beklaagde Dekker en de ander door den beklaagde Ave* ling, door elkander opvolgende pistoolschoten werden verwond. liet hof heeft de beklaagden met verwerping van hun voorgeven, dat zij die daad voor zelfverdediging hadden bedreven aan het hun ten laste gelegde misdrijf schuldig ver klaard en diensvolgens veroordeeld tot eene corr. gevangeniste weten Jansen voor den tijd van 1 jaar, Dekker van 2 jaren en Aveling van 18 maanden. Groningen, 21 April. De havens onzer stad leveren tegenwoordig een bedrijvig aanzien op. Niet minder toch dan 19 nieuwe kof- en smakschepen zijn er op dit oogenblik aanwezig om opgetuigd te worden5 dergelijke schepen zijn kortelings reeds van hier vertrokken en twee zijn daarenboven tot vertrek van bier nog op het Beitdiep liggende, terwijl voorts nog ettelijke naar men zegt ten getale van elf, eerst daags hier verwacht worden. Groningen, 22 April. Gisteren morgen werd alhier bij de Vischbanken uit het loopen- de diep opgehaald het lijk van Jurrien Wegman van Westernieland liggende met zijn schip al hier in de haven. - Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak van zijnen dood geweest te zijn want hij is maandag avond laat naar zijn schip gegaan, en toen, vermoedelijk door de bedwelming van den drank, over boord gesla gen. Hij laat eene weduwe met zeven kinderen na. Men schrijft uit Ulrumdat aldaar den 20 Ik, des avonds tusschen 10 en 11 uur, een hevige brand uitbrak in eene boerenschuur op onder Ulrum zijnde de noordelijkste van dat gehucht bewoond wordende door Grietje Ennes Tillema weduwe van wijlen Pieter Meints Wildeveldmet het ongelukkig gevolg dat binnen drie uren tijds alles in asch lag en aan blusschen niet te denken viel. Ook ontstond er op den 19 dezer brand in een arbeidershuisje te Godlinze, in eigendom behoorende aan den landbouwer Harm Lamber- tus Hermans aldaar en bewoond door twee ar beiders huisgezinnen. Door dadelijk aangebrag- te hulp heeft de brand zich slechts bepaald tot het afbranden van de kap of het spantwerk hetwelk zeer oud was en bij gevolg geringe scha de heeft veroorzaakt. Volgens information moet de brand veroorzaakt zijn door het stoken van Stl’OO. In den avond van den 20 dezerongeveer te 7 ure ontstond er brand in de schuur van den heer Uipko Obbes Stekkerlandbouwer te Oostwolderpolderwelke zoo spoedig toenam, dat, niettegenstaande alle aangebragte hulp, de bedoelde schuur met het daaraan verbonden woonhuis eene prooi der vlammen zijn gewor den. Bij dezen brand zijn een paard en een kalf omgekomen. Van de maïs of Turksche tarwe, waarvan sommige oeconomen de verbouwing, hier te lan de zoo zeer aanraden leest men in de Mede- deelingen der Geldersche landbouw-maatsehap- pij sprekende van de genomene proeven in 1846 onder anderen het volgende De ondervinding van vroegere jaren, toen de maïs hier te lande, o. a. in de Betuwe, in liet groot geteeld iszal dus denkelijk thans weer bevestigd worden namelijk dat de teelt hoogts onzeker is dat zij levertdat wjj de maïs nimmer zullen verbouwen als del uit zuidelijker landen kan worden toegevoerd en dat het beste middel om de geringere stan den in de 'gelegenheid te stellen, zich dit zaad als een goedkoop voedsel aan te schaffen niet gelegen is in bevordering der teelt binnenlands maar in vrijstelling van in den accijns op het gemaal.” Ten bewijze dat het Geldersch veebij eene goede behandeling voor eene uitnemend spoedige ontwikkeling vatbaar is, wordt in de Mededeeli/ngen vermeld een kalf van 19 maan den met nog al zijne kalvertanden hetwelk den 26 Januarij jl. door den slagter J. Boos te Lo- chem is geslagt i dit dier woog 289 Ned. pond waaronder 21 Ned. pond los vet, en was gefokt en gemest door het lid der Geldersche Land- bouwmaatschappij J. II. Brinkhorst te Dieren. Botterdam, 25 April. De Slaats-Couranl van heden behelst het volgende hoogst gewigti- ge stuk Wij Willem IIenz. Toen in het jaar 1845 het tot nog toe voor- beeldeloos bederf van een der voornaamste voe dingsmiddelen door gewoonte bijna onmisbaar geworden in ons vaderland en vele landen van Europa schaarschte duurte en bij de mindere standen zelfs gevoelig gebrek veroorzaakte beur de men zich op met de hoop op verbetering in het volgende jaar. Die hoop is echter niet alleen verijdeld maar de ramp is in het afge* loopen jaar zelfs algemeener geworden en drukt te meer daar ook de oogst van granen en vruch ten ongunstig was. Hoog is nu de nood geklommen in vele lan den van Europa en in sommige heerscht wer kelijk hongersnood. Voor zóó groote ramp is ons vaderland tot nu toe door de goede Voorzienigheid genadig behoed. Drukkend is echter de behoefte vooral bij de minvermogenden in sommige oorden zelfs is broodsgebrekwaarvan de noodlottigste gevolgen zouden te vreezen zijnzoo de parti culiere weldadigheid die kenmerkende vader- landsche deugd de pogingen der plaatselijke en gewestelijke besturentot vermindering van den nood niet krachtdadig ondersteunde. Aller hoop is thans na tweejarig misgewas op den aanstaanden oogst gevestigd en wij schij nen daaromtrent eene gunstige verwachting te mogen koesteren. Onzeker blijft echter de uit komst, en wij kunnen niet dan met schrik aan de onheilen denken welke uit eene nieuwe ver ijdeling onzer uitzigten zouden voprtvloeijen. Geene zorggeen vermogen van menschen kan hierin voorzien. Alleen van den Heer des Heelals hangt dit af. onze oogen want komen 1 Aan Nederlanders door hun godsdienstig ge voel gestemd om niet alleen wanneer vijande lijke aanval dreigt, maar ook in andere alge- meene onheilen, bij den Allerhoogste hulp te zoeken jal dan ook zeker de uitnoodiging wel gevallig zijn om zich daartoe met Ons in de bedehuizen te vereenigen op zondag den 2 Mei aanstaande. Tot dat einde hebben Wij goedgevonden en verstaan gelijk AVij goedvinden en verstaan bij deze Onzen minister voor de zaken der Hervormde en andere eeredienstenbehalve de Roomsch- katholiekeen Onzen minister voor de zaken van de Roomsch-katholieke eeredienst aan te schrijven om onverwijld (ieder voor zooveel hem aangaat) de bedienaars van de godsdienst uit te noodigen om op voormelden zondag den tweeden der maand Nlei aanstaande op de wijze, die met de gebruiken en instellingen van ieder kerkgenootschap overeenstemtde openba- godsdienst-oefeningen bepaaldelijk in te rig- ten tot ernstige opwekking der godsdienstige en zedelijke gevoelens, welke overeenkomen met de drukkende omstandigheden van duurte en ge brek welke de tweejarige mislukking van den oogst der noodzakelijkste voedingsmiddelen ook in ons vaderland, veroorzaakt, hoewel niet ge klommen tot het uiterste van ellende waarin sommige landen van Europa gedompeld zijn voorts om, met dankzegging voor Zijne, ons in zoo vele opzigten verschoonende goedertieren heid den Almagtige te smeeken om aanvanke lijke verligting van bet drukkend leed en om Zijnen Godddijken zegen op den aanstaanden oogst, op welken onzer aller hoopvolle verwach ting gevestigd is. Onze voornoemde ministers zijn ieder voor zooveel hem betreftbelast met de uitvoering van dit b( sluit. Arnhem, 22 April. Heden stonden voor liet hof alhier teregt W. Jansen II. N. Dek ker en 11. J. C. Aveling allen commiesen der belastingengestationneerd te Beek bij Nijme genbeschuldigd van moedwillige mishandeling AM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1