NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. wMg 1847. No. 35. 2de Jaargang. Zaturdag den 1 J/ci. I BINNENLAND. vol- l G, w. ht WL pil. III. 106 der 19 Junij 'i; -‘i 7 64 9| 5A 6J 1 '4 3', 4, mJ. is- de moet 1 al- ioch zal bed- i uw joed ->ed, aten Mg, zal Idt, :eni- ver- niet ras be- ene elf half uid) ge ene iol- bij hoe be en, een nen igst los- oli- de *en en ter 2; ïii el ff. 25 ns. 6; T Alle vier ouders be- t BUITENLAND. ■r; A. het graaf- op éénen Een ander 14 dagen 300 slagt- vóór het opgaan der zonvond de kade Plantin te Antwerp! band. sonen enz. meer dan één bovengemelde uitnoodiging gehoor gege- zijn reeds eenige giften bij de leden omen. liet een de leden zonder ee- aad aag en die irft iedere epidemie eigene doorgcloopen heeft, en re kracht verliezen en G KomGEN 26 April. Zunneling oud 75 jaren. vinden zich redelijk we]. Amsterdam, 27 April. Het collegie Zee manskoop alhier zal op den eersten Mei aan staande zijn vijfentwintigjarig bestaan geden ken. Bestuurderen hebben dezer dagen aan de leden eene circulaire doen toekomen waarin zij te kennen geven dat zij tot feestvieringen geene kosten kunnennoch mogen maken dat toch de gelden van het fonds tot weldadige oog merken en heilige verbindtenissen Zijn bestemd en alzoo daaruit geen penning tot het geven van eenig feest mag worden besteeddat ook de staat der collegie-kas geene extra uitgaven toelaat: dat zij echter de leden in staat wilden stellen den dag van het vijfentwintigjarig be staan op eene wijze overeenstemmende met het doel dei‘ inrigting welk doel weldadigheid is, te gedenken; dat zij alzoo hebben gemeend dat niet beter te kunnen doen, dan door de le den uit te noodïgen om l) \\el Weldadig Zee- mans-Fonds door eene gifte, groot of klein, te onderschragen en 2) het getal der honoraire le den en donateurs zoo veel mogelijk te vermeer deren en om aan het fonds donatrices te bezor gen- Uit die circulaire ziet men, dat het collegie, gedurende het thans bijna afgeloopen boekjaar eene som van ƒ61,231.39 aan uitkeeringen heeft uitbetaald en dat hierdoor meer dan 660 per sonen waarvan anders een groot gedeelte aan armoede zou zijn prijsgegevenlevensonderhoud genieten. Naar wij vernemenheeft reeds lid aan ven en van liet bestuur van Zeemanskoop ingek Op gezegden eersten Mei zal echter in locaal van gezegd collegie, bij inteekening, maaltijd worden gehouden waaraan doch geheel voor eigene rekening en nig bezwaar van het fonds, deel zullen kunnen nemen. Amsterdam, 28 April. Bij de zitting van de tweede kamer der staten-genei-aal van giste ren, is van wege den heer Hoffman zijn vroeger aangekondigd voorstel ingekomen dat de kamer eene commissie zal benoemen tot zaïnensteUing van een adres aan den koning waarin het ge voelen zou worden uitgedrukt datbij liet jong ste tractaat met Belgie art. 195 en grondwet alsmede art. 2 der wet van 1845 zouden zijn geschonden. Met 22 tegen 17 stemmen wordt besloten dit voorstel aan de afdeelingen te verzenden. Arnhem, 27 April. Omtrent den beken den Jan ter Linde meldt bet gerucht ons uit Zutphen dat hij daags nadat zijne zaak voor de arrondisseinents-regtbank aldaar was behan deld, zich naar den officier van justitie bad be geven ten einde eens te vernemen hoe het met de zaak tegen hem gesteld was. Die amb tenaar zou hem hebben medegedeeld welk re quisitoir Zijn Ed. Achtb. ambtshalve tegen hem had moeten nemen waarop Ter Linde zon ge antwoord hebben, dat hij niet had kunnen den ken dat er zulk een gestrenge eisch tegen hem gedaan zou worden dat hij gemeend had dat er ten hoogste 2 jaren gevangenisstraf tegen hem zoude kunnen worden uitgesproken, en hem ook dienovereenkomstiggeldelijke beloonin- gen zouden zijn toegezegd. Zwolle, 22 April. Het volgende berigt men uit de oostelijke departementen van Frank rijk Het schijilt, dat speculanten liet land door kruisen om den aanstaanden oogst tegen hooge prijzen op te koopen. Men verzekertdat zij op sommige plaatsen dadelijk betaald hebben zoodat de landbouwersdoor het geld verlokt, er toe overgaan om hunne verwachtingen te verkoopen en zich verbinden, om liet graan van den aanstaanden oogst, zoodra liet gedorsclit is af te leveren. Wanneer deze handel zich mogt uitbreiden, zal het moeite inhebbendat wij uit de tegenwoordige moeijelijkheden geraken. Wij vermelden dit, opdat men op zijne hoede zij. 's Nachts van 18 jl. strandde tussclien 12 en 1 ure op de hoogte der Dronthersluis nabij Kampen, het aan S. en W. de Boer van Hoorn behoorende kofscheepje de twee Gebroeders, groot 46 ton op reis zijnde van Hoorn naai de Smilde. De schepelingen die hun behoud in den mast zochten en door de zware stort zeeën in groot levensgevaar verkeerden werden met het aanbreken van den dag gered, door de zonen des sluiswachters Van Dijk, met name Lambertoud 21 en Hendrik oud 14 jaren die in huns vaders vischschuitjemet eigen gevaar en met ongelooflijk vele moeite het reeds uit eenwerkend vaartuig hadden bereikt. Van het vaartuig zal wel niets dan mast, roer, zwaar den en hoofd takel lagie behouden blijven. De beide verdienstelijke jongelieden zijn aanbevo len tot het bekomen der zilveren medaille, in gesteld bij koninklijk besluit van 24 Jan. 1841. Neuzen, 23 April. Gedurende een der laat ste stormen heeft alhier een feit plaats gehad hetwelk verdient meer algemeen Jjekend te wor den. Het onlangs uitgezeilde schip Dordrecht is van de anders zoo geroemde reede van Vlis- singen terwijl het daar nog voor anker lag weggeslagen en zonder binnenloods gedreven naar Neuzen alwaar hetzelve-, door het zeer onstuimige weder, groot gevaar liep op eene der vele zandplaten in de W ester-Schelde aan den grond te geraken. Twee Hollandsche lood sen Aertscn en Claassen genaamd begaven zich zoodra zij liet gevaar, waarin het groote schip verkeerde, bemerkten, in een rank vaartuigdat telkens door de onstuimige baren en den hevi- gen storm bedreigd werd en hen naar de stad Dordrecht moest overbrengen. Na vele inspan ning, en niet zonder levensgevaar, gelukte het hun het schip te bereiken en hetzelve in de zoo veilige haven alhier binnen te brengen door welke kloekmoedige daad vele schade is voorge komen en menschenlevens zijn behouden geble ven. Groningen, 26 April. In Andre’s neue ökonomische Zeilschriflno. 3, 1847, leest men een artikel onder- het opschrift: Geen middel tegen de aardappelziekte. Nadat de schrijver herinnerd heeft, dat al de verschillen de middelen, welke men in de tijdschriften leest die welmeenend worden medegedeeld en aange wend zijn om de aardappelziekte te genezen niets baten en dat zelfs de aardappelen in hun overzeesch geboorteland ziekelijk zijn aangedaan vermaakt hij zich met de ongerijmde denkbeel den welke men omtrent de oorzaken dier ziek te opgeeft, waaronder vooral belagchelijk is liet door sommigen geopperde vermoeden of mis schien ook de aarde vergiftigd zoude kunnen zijn of aan de aarde ook alleen de schuld van het onheil kon worden toegeschreven. Maar, wie zal deze groote kranke den pols voelen en medicijnen voorschrijven? Daartoe behooren eigene doctors, doctors der aardeeen nieuw beroep voor praktische landlieden die door dure pachten broodeloos zijn geworden De schrijver komt er rond vooruit. Hij weet geen middel ter uitdelging van de aardappel ziekte evenmin als hij voor de choleravee- ëpidemie en pestziekten middelen kent en der- zelver verschijnselen te verklaren weet. Voor jaren zegt hij ten slotte heeft er ook eene ziekte onder de aardappelen geheersclitdie eerst langzamerhand verminderd en vervolgens geheel verdwenen is. Dit zal met de tegenwoordige aardappelen-epidemie ook weer het geval zijn hetzij wij er veel of niets aandoen de ziekte zal haren loop vervolgen totdat zij hare aan karakteristieke stadiën de ziekte vervolgens ha- geheel ophouden zak Twee echte lieden te Zuidbroek Gerard Matthijs Posinga en Gepke Nanncs Waker, hadden in deze maand het ge noegen de vijftigjarige huwelijksfeesten van hun ne wederzijdsche ouders bij te w onen name lijk op den 3 April van Matthijs Gerards Po singa 73 jaren oud en Grietje Hilbers Por 77 jaren ouden op den 23 April van Nannes Tobijs Waker, oud 72 jaren, en Engel Jans Frankfort, 22 April. Volgens brieven uit Dresden zou het geheele dorp Gelenau met 1700 inwoners tot de Duitsch-katholieke kerk overgaan. Zulks baart te meer opzien, daar de overgang uit de Luthersche geloofsbelijdenis plaats heeft. Frankfort, 25 April, Van bet Wester- wald wordt geschreven dat de landverhuizing in vele streken van Duitscliland eene schrikwek kende gedaante begint aan te nemen. Ook uit die bergstreken acht men dat voor het belang van den staat reeds te velen naar Texas vertrok ken zijn, want dat eral vorens dat noodig werd nog menige streek lands ontgind had kunnen worden. Zoo als het thans gaathebben enke le rijken het voordeel de goederen der verhui zers tegen geringen prijs te kunnen aankoopen. De middelstand trekt wegschatrijken en vol strekt armen blijven over. Würzburg, 23 April. lieden had in on ze levendige Domstraat het volgende voorval plaats Een tooneelspeler die zich door eene beoordeeling in zeker letterkundig journal alhier beleedigd achtte, vergat zich, na herhaalde per- soneele aanvallen op den redacteur van hetzel ve zoodanigdat hij dezen op de openbare straat eenige oorvijgen gaf.' Tot groote verwon dering der omstanders haalde de mishandelde bedaard eene pistool uit den zak en schoot het zelve op den aanvaller af, gelukkig zonder hem te treffen. Daarop begaf hij zich zeer gerust naar zijne gewone restauratie, waar hij echter aldra door de policie in verzekerde bewaring genomen werd. Londen, 24 April. In Ierland blijft de sterfte nog steeds boven alle beschrijving groot. In de stad Cork de hoofdstad van schap van dien naam begroef men dag in de vorige week 36 lijken, kerspel had in den tijd van offers. Ook in het werkhuis woedt de dood vreesselijk en niet minder verschrikkelijk is de sterfte in de andere deden van liet graafschap. 7 April. Naar men 2__i voorslag van den de Grieksch-Turksclie ge- de uitspraak van den koning der .e onderwerpen van de hand gc- De Grieksche gezant heeft den 1 April kennisgeving der Forte het Grieksche van zijne woning en het gebouw der kan- Aan den seraskier van om een observatie- grenzen zamen te trek- zegtzijn de meeste ministers den oorlog Redschid paeba is oordeel dat Turkije niet aan- De paasch- dagen die voor de Christelijke bevolking van het Ojisten een waar volksfeest zijn, gingen hier rustig voorbij. De regering was echter niet zon der zorg want men ontmoette dezer dagen over al talrijke patrouilles. Ook ten opzigte van den bey van Tunisschijnt de Porte oorlogzuchtige plannen te koesteren. Zij schijnt naar geen’ raad te willen luisteren en heeft verzocht, van alle inmenging in deze aan gelegenheid verschoond te mogen blijven. Brussel, 25 April. Zaturdag morgen vroeg een persoon op >en een gouden arm- lets later vonden verscheiden andere per- kostbare armbanden kettingen ringen Bij laag water ontdekte men in het slib der Schelde nog ineerdere gouden voorwerpen gespen en andere kleinodiën. Des avonds heeft de policie al deze voorwerpen opgeëischtdie wel konden afkomstig wezen van den diefstal te Zocrseldie zoo buitengemeen veel gerucht gemaakt heeft. Welligt dat de houder dezer kostbaarheden onthutst door de zorgvuldige na- sporingen der justitie, het raadzaam geoordeeld heeft, zich ten spoedigste van dezelve te ontdoen. K O N S T A N T I N O F E L verneemt heeft de Porte den Franschen gezant, om schillen aan Nederlanden te wezen, op eene wapen selarij laten wegnemen. Rumelie is bevel gezonden, korps aan de Grieksche ken. Zoo men der Porte voor bijna alleen van vallender wijze moet te werk gaan, die voor een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1