NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 36. 1847. 2de Jaargang..^ ÏVoensdag den 5 Mei. 1 le- ü- 'i 'U tl- de natie ge- BINNENLAND. worden. ij- BUITENLAND. )O. )O. 1 *1 Zo- 5w. - J L J e- :et; 12 ■1 13, len, éét» injj. tj cns- i de 24 29 pd. 00. 38; let. te il en JS- ld I, )k t :n fa ;d t te n >o >P e- i- m jn hh ij Frankfort, 26 April. Te Bucharest is daags na den brand in eene buitengewone zit ting van den staatsraad besloten dat de kloos ters aldaar een derde, de metropolis en het bis dom een vierde, en de kloosters buiten de stad een vijfde van hun inkomen ten offer moeten brengen. De vorst zelf heeft 10,000 ducaten gegeven en alle ambtenaren zijn verpligteene geheele maand van hun inkomen af te staan. Bovendien heeft de regering nog andere doel treffende maatregelen genomen om de geledene schade zoo veel mogelijk te herstellen. Daar na den grooten brand onderscheiden personen die bezig waren op plaatsen welke het vuur ver schoond badop nieuw brand te stichten is eene soort van standregt afgekondigd volgens hetwelk zoodanige misdadigers terstond gevonnisd en op de plaats, waar zij betrapt zijn, onmid dellijk zullen geëxecuteerd worden. Frankfort, 27 April, werd te Weenen nomen spoord Schikte markt in volgende jaren aan onze vee markt meerdere uitgebreidheid zal geven. ZüTPHEN, 28 April, lieden heeft de arron- dissements-regtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen Jan ter Linde als bewezen werd aange nomen dat hij op den dag van de gepleegde poging tot moord op Maria Wiegerink niet te Groenlo, maar te Haaksbergen was, weshalve bij schuldig is verklaard aan laster en deswege ver oordeeld tot 4 jaren gevangenis, ontzegging der burgerregten gedurende tien jaren en de geëischte geldboeten. De veroordeelde was bij de uitspraak niet tegenwoordig. Zwolle, 23 April, Wenschelijk ware het, dat vele bezitters van een aanzienlijk vermogen hunne kapitalen tot vermeerdering van eigen welzijn en van maatschappelijk geluk zochten aan te wenden, in de bereids in onze provincie zoo zeer toenemende ontginning van woeste gronden die door de verdeeling van onder scheidene markten in koop tot billijken prijs bij massa’s voorhanden zijn. Als een voorbeeld aller navolging waardig, kunnen wij aanvoeren de ontginning van zoodanige gronden in de mar ken van Lemele door den heer Blikman Kik kert, te Amsterdam, die nu gedurende een tijds verloop van slechts twee jaren een 60tal bun ders aan de cultuur onderwierp met zulk een gelukkig gevolg dat het de bewondering der aanschouwers tot zich trekt. Immerswaar men voor twee jaren niets zag dan heide wilden grasgrond veen en zandstuiven ziet men thans een zestal getimmerten, te midden van heerlijk koren- en klaverland prijken ter wijl de grootste massa dier gronden binnen zeer aangenaam aangelegde allées en cingels met ver schillende soorten van hout bepootin weligen groei staat. Hoe zeer tot zoodanige onderneming, hoe spaarzaam ook aangelegd eene niet geringe som vereischt wordt, valt echter alle bezwaar ter zij de wanneer men het uitgezette kapitaal na wei nige jaren verviervoudigd ziet. Overijssel meldt dat den 21 11. van Zwol le een schip met landverhuizers vertrokken is waaronder 48 personen zeven huisgezinnen uit makende uit den gezeten’ burgerstand dier stad. Bij de Zwolschen hadden zich gevoegd twee huis gezinnen uit Deventer, bestaande uit 18 perso nen, twee uit Almelo van 6 personen', éen uit Hasselt van 7, en één uit Ambt Vollenhove van 6 personen zamen 85. De eindbestemming van dit gezelschap is de staat Michigan alwaar de reeds vroeger vertrokkenenmet den heer A. C. van Kaalte aan het hoofd, hunne komst ver wachten. De groote uitgestrektheid gronds die door den heer Van Kaalte aldaar is aangekocht zal den naam van Holland voeren. liet programma van het nieuwe Staatkun dige Weekblad, dat te Utrecht zal verschijnen, bevat als hoofdtrekken a. De algemeene ontevredenheid met de han delingen der regering is een treurig maar on miskenbaar teeken des tijds zij vindt haren oor sprong in den benarden toestand des vaderlands in het algemeen en der nijvere burgerklasse in het bijzonder, welke wordt toegeschreven aan de handelingen van ’s konings ministers. De blaam is overdreven. Zonder het hoofdbestuur vrij te pleiten van gebrek aan beginselen eene bron van vele gebreken zijn de provinciale en plaatselijke besturen mede groote oorzaken dier ontevredenheiddoor slaafschen schroom voor het centraal bestuur door kleingeestigheid en door onbeleefdheid jegens de burgers met wie zij in nadere aanraking komen, dan de hoogere staatsambtenaren. Ook is het overdreven edel moedig van het hoofdbestuur om de publici teit alleen aan zijne eigene handelingen te schen ken en zijnen sterken arm te leenen aan de provinciale en plaatselijke besturen, tot handha ving der door deze zoo gewenschte achterhou dendheid en behandeling van onze zaken buiten ons. De kritiek moet meer gelijkmatig over de handelingen der regering worden verdeeld de ingezetenen moeten opmerkzaam gemaakt wor den op de provinciale en gemeentelijke belan gen op ondoelmatige keuren en reglementen Op den 22 dezer een jongeling in hechtenis ge- die reeds lang door de policie nage- was en die thans bijna uitsluitend het onderwerp der gesprekken in die stad geworden is. Hij moet reeds langen tijd in de voorsteden rondgedoold en daar op de straat vele jonge meisjes aangesproken hebben die hij dan mid delerwijl met de vlakke hand over de oogen streek en daarna het hazenpad koos. Verschei dene dezer meisjes moeten kort daarop geheel blind geworden en ten gevolge daarvan naar men zegt, gestorven zijn. Het schandelijke doel van den dader zoo wel als het middelwaarvan hij zich bediende zijn voor als nog onbekend. Frankfort, 27 April. Hoe de stemming der gemoederen in de hoofdstad van Grieken land is, kan men afleiden uit het gebeurde bij de viering van het paaschfeest. Op zekere plaats staat eene kleine kerk, waar, sedert de Joden het ligchaam van zekeren patriarch gekocht en in de straten van Konstantinopel rondgesleept hebben het gebruik bestaat om op paaschzon- dag des namiddags te 4 ure, eene pop van Ju das Iscariot op te hangen en te verbranden. Vlak tegenover deze kerk woont de voormalige Portugeesche consul, de heer Pacifico, die van de Israëlitische geloofsbelijdenis is, en zoo men zegt, de policie zou betaald hebben, ten einde dit schouwspel geene plaats mogt vinden. Het gepeupel dat sedert de bedreigingen der Porte zich den dood van den patriarch bijzonder her innerde eischte onstuimig de bekende pop; en toen het vernam dat de policie was omgekocht om deze liefhebberij niet toe te laten deed het in zijne woede eenen aanval op de woning van den gewezen consul verbrijzelde deuren ven sters en het huisraad dat voorts op straat ge worpen werd. Er waren troepen noodigom de bedreigde familie te redden. Intusschen is met dat algedurende de wanordelijkheden den heer Pacifico voor niet minder dan 10,000 dr. aan juweelen enz. ontstolen. Hij zal schade loos gesteld worden. Men kan hieruit nagaan t op kwistige gemeente-uitgaven van heven, terwijl aan de algemeene regering elke cent beknibbeld wordt. b. De oppositie is in ons land vooral sedert het zwijgen van den Tijdgenootonhandig ge dreven zonder overtuiging geene uitwerking; onverstandig en blind scheiden en razen onfat soenlijke taal, grove personaliteiten overtuigen geen’ verstandige. Deze zwakke zijde van de oppositie moet tegen de regering beveiligd wor den door een orgaan voor de fatsoenlijkezacht aardige., welluidende oppositie. c. De betere toekomst des vaderlands moet niet in betere vormen, maar in betere menschen gezocht worden. De keuze der ambtenaren der vertegenwoordigers goed zijndedan arbeiden zij voor 's volks welzijn zelfs bij eene gebrek kige grondwet. De tegenwoordige is wel niet volmaaktmaar van hare herziening moeten wij niet m de eerste plaats verbetering wachten. Zij moet een gevolg zijn van verbetering doch zal er bezwaarlijk eene oorzaak van ’sGravenhage, 1 Mei. Heden is het vol gende bulletin uitgegeven Sedert eenigc dagen heeft Z. M. de koning zijne vertrekken niet ver laten uit hoofde van eene anderdaagsclie tus- schenpoozende koorts, wier aanvallen in hevig heid afnemen. P. F. J. Everard. Beckers. Amsterdam, 29 April. Als een schoon blijk van liefdadigheid van een’ der verdienste lijkste ingezetenen dezer stad kunnen wij ver melden dat de heer mr. I. da Costa, door eenen brief aan de heeren G. J. A. A. van Pal- landt en T. Knijper Ez. te Haarlem ter be schikking van het Christelijk Armbezoek, in banden heeft gesteld eene som van ƒ420; zijn de de zuivere opbrengstZ. Ed. door den heer burgemeester dier stad overgemaakt van de bij dragen en toegangen tot Z. Eds. gehoudene le zingen aldaar, gedurende den afgeloopen winter. Rotterdam, 29 April. Een brief, door ons uit New-York ontvangen en de dagteekening dragende van 13 Maartbehelst de volgende i mededeelingen Onder de Nederlanders schijnt zich eene bij zondere zucht te ontwikkelen, om naar Amerika te verhuizen, ten minste zijn hier in den laat- sten tijd velen aangekomen en men wil dat nog 10 of 15,000 personen dit voorbeeld vol gen en hier henen komen zullen. Zij zijn hier echter zeer blootgesteld aan afzetterij en bedrie gerij zoodra een schip arriveertkomen er een aantal personen aan boorddie speculeren op de ligtgeloovigheid der landverhuizers en hen, onder schijn van vriendschap en belangstelling, op de ergerlijkste wijze opligten en van hun geld berooven. Zij beloven de onervarene land verhuizers in een goed kosthuis te brengen en hen de middelen te verschaffen om op de voor- decligste wijze de reis naar de binnenlanden te volbrengen. De verlokte persoon wordt dan stel selmatig van zijn geld ontdaan bij geraakt in schulden in zijn kosthuis, waarvoor men zijne goederen ten onderpand houdt. Eindelijk leent de emigrant een paar dollars om naar liet wes ten te kunnen vertrekken hetgeen hem als het land van belofte wordt afgeschilderd. Men speelt hem een lootje voor den spoorwagen in handen en wanneer hij zich nu hiervan op omtrent honderd mijlen afstand van New-York wil be dienen dan komt het uitdat hij bedrogen geworden en het lootje valsch is. Onderweg zet men den man derhalve uit den trein waar op hij armoede ellende en gebrek lijdt tot dat het geluk hem een’ persoon die een mond vol Hollandsch spreekt, doet ontmoeten, door wien hij met raad, soms met daad, bijgestaan en weder op den regten weg gebragt wordt. Ten einde deze vele misbruiken en onheilen te keer te gaan en te voorkomen hebben de welgestelde en te New-York woonachtige Neder landers eene vereeniging opgerigt onder den naam van Nederlandsche Sociëteit voor de hulp en den bijstand van emigranten van Holland. Het bestuur dezer maatschappij bestaat uit de navolgende heeren: J. van Eden Hellerman president; L. Gosling, vice-president; W. Sinets W. DepuyW. MaliJ. van den BylardtK. Schoyer, directeuren; G. Planten penningmees ter I’. Hodenpijlsecretaris en agent. Enkhuizen, 27 April. Op de voorjaars- koemarktheden gehoudenviel aan T. K. Kamman veehandelaar aan de Kninre de pre mie zijnde eene zilveren tabaksdoos ter waarde van 25 gulden ten deeluitgeloofd door het genootschap: Oeconomia Enckusaua aan hem welke de meeste koebeesten op deze markt aan brengt. Het getaldoor dezen koopman aange voerd bedroeg 48, en wij hebben het genoegen te kunnen berigten dat de verkooper zeer goed tevreden was. W ij koesteren daarom de hoop dat de goede afzetwelken vooral op de voor- jaars-koemarkt de Friesche en Overijsselsche kooplieden voor hun vee kunnen vinden waar bij te voegen de bijzonder weinige onkosten het korte vervoer over zee en de bijzonder ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1