NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 37. Zatnrdaq den 8 J/ei. «Ij. ff BINNENLAND. BUITENLAND. icn g?” ard, 43 t veel teens. financiën gezien bovenstaand pd. tieke santons an- oe- jne 03J 93 19/. 19| 15» i9* 5| 3’i mel der 3rd. len :er- liet ng9 ag- icl- toe an- lus weff- P"j- >ept. r- >n toen a i; a 3G. 6 w. ndcn, n één i reffel Using. éoens- en de ver in de van die De Slaals-Courant ®chee,i *elke genoegdoening beloofde, waarop heden bevat het volgende belangrijke besluit van onzen minister van finan- handwerks- en gelegenheid te stellen op vertoon brood bij de bakkers te halen en genbrood van 2 Ned. pd. dat naar de zetting 37 ets. kost voor 22 ets., en het tarwenbrood het Ned. pd. 32 ets. insgelijks voor 22 ets. van het algemeen, de ge- ntbiljetten van ƒ20, nog gedurende na den dag voor de intrekking dus tot den eersten September i aan de schatkist zullen Frankfort, 2 Mei. De opneming der le vensmiddelen in de naburige staten begint ee lt i gen invloed op onze markt uit te oefenen. Gisteren namiddag ten minste waren de aardap pelen een gulden per mud goedkooper te be komen. Te München is de prijs van het brood zoo danig gestegen en die van het vleeseh zoodanig gedaald, dat een pond tarwebrood 16 kr.een pond rundvleesch daarentegen slechts 9 kr. kost. Frankfort, 1 Mei. Den 19 April had te Saltsburg eene groote militaire parade plaats. Terwijl de troepen na den afloop der revolution I llels bewaken de naar de kazernen terugkeerden bad een kaval- behalve de scholen lerie-officier de onvoorzigtigheid ten gevolge vah eene woordenwisseling, met zijne sabel naar een student te houwen, zoodat laatstgenoemde viel. Onmiddellijk klonk het geroep studenten buiten! Men zette den vlngtcnden officier na, die echter het geluk had in zijne woning te ontkomen, welke den geheelen dag. in weerwil van de tusschenkomst van de overigheid en der professoren belegerd bleef. Met het vallen van den avond wendde zich de groote menigte van meer dan duizend personen naar de hoofd wacht; daar het gerucht liep dat bovengenoem de officier over de daken derwaarts de vlugt ge nomen had. De wacht kwam in bet geweer, de bevelvoerende officier liet de geweren laden het geschreeuw werd van oogenblik tot oogen blik erger, toen de bevelvoerende generaal ver wijl was gebragt leid. Bremen, 30 April. De vloten met granen die door het ongunstige weder zoo lang in de Micraellandsche Zee werden opgehouden Schij nen eindelijk de plaatsmnnuer bestemming te naderen. Men berigt uit Gibraltar, dat den 8 en 9 dezer, niet minder dan 450 koopvaardij schepen deels de engte passeerden deels in aantogt waren. Van onze Odessa-vaarders zijn dezer dagen eindelijk de twee eersten in Bre merhaven aangekomen. Wezel, 1 Mei. Er heeft zich hier eene maatschappij van landverhuizers gevormd be staande uit jonge lieden uit de aanzienlijkste fa- milien alhier die hun geluk in de nieuwe we reld beproeven willen. Deze jonge mannen zoons van kooplieden militairen van hoogeren rang enz., leereu allen eerst een handwerkten einde elkander wederkeerig te kunnen onder steunen hun voornemen is, met hunne vrij aanzienlijke middelen eene geheel afzonderlijke kolonie te stichten, een Nieuw-Wezel op het westelijk halfrond. Een Soortgelijk doel de stichting van eene gemeenschappelijke kolonie volgens communistische grondbeginselen had eene dergelijke, maar grootere vereeniging van landverhuizers die hier uit het hart van West falen aankwam. De leden bestonden allen uit lieden van de welvarende klassen der maatschap pij de vrouwen en meisjes droegen zelfs shawls hetgeen onder de Westfaalsche burgers maar zelden voorkomt. Ook is hier een gezelschap mijnwerkers aangekomen die naar Zuidelijk Ame rika bestemd zijn. Keulen, 3 Mei. Uit Westphalen wordt ge schreven. Uit eene zekere bron vernemen wij dat tot het inrigten der Neder-Pommersche broek landen waarin men armen-koloniën naar het voorbeeld der Ilollaudsche inrigten wil eene som van honderd duizend thalers is aangewezen. Eene nadere beschrijving van deze inrigting zal op dit oogenblik niet onbelangrijk schijnen. Deeds is door de regering een aantal gelijkvormige hui zen gebouwd geworden, die eene straat vormen. Elk dezer huizen bestaat uit twee afdeelingen waarvan de grootste tot woning en keuken in liet volk langzamerhand uiteenging. Middeler- de officier in veiligheid op de vesting er is tegen hem eene instructie inge- Liijij gerigt, de kleinste van een bed voorzien is. Bo‘ vendien heeft men daarin eene ruimte behou den welke tot het bewaren van melk dient- Bij elk dezer huizen behoort ongeveer 13 mor gen grond. Elk kolonist ontvangt de benoodig" de akkcrgereedschappen eene koe en een var ken. De voeding bestaat uit aardappelen brood en melk. Vleeseh zal slechts zelden worden uitgereikt. De opbrengst der landerijen zal in eene gemeenschappelijke voorraadschuur warden opgeslagen en ieder kolonist het ópgebragte en ontvangene verrekenen. Al hetgeen hij bij zij ne aankomst ontvangt, dat voor huis en grond ongeveer 24 thalers bedraagt, wordt als schuld aangemerkt en wanneer hij in staat is dit te betalen, wordt hij pachter. De kolonisten hou wen slechts rogge aardappelen en grasde pachters wat zij verkiezen. Verscheidene opzie- - bewaken de gezamenlijke werkzaamheden, i bevinden er zich ook plaat sen waar zij zich in handwerken oefenen kun nen. De kinderen worden voornamelijk met spinnen weven en schoenlappen doch niet overmatig bezig gehouden. Overal lieerseht de meeste zindelijkheid, werkzaamheid en tevreden heid. Konstantinopel 14 April. Bij Gallipoli heeft onlangs een boer verscheiden Grieksche oudheden gevonden. Zij bestonden uit zilver hetwelk hij, in bet denkbeeld dat het koper was, voor huisraad wilde verruilen. De gou verneur die van liet geval hoorde vorderde dat het gevondene hem geleverd werd. IN u groef men verder vond nog eene gesloten kist van wit marmer met figuren en opschriften en ein delijk eene ijzeren deur, die naar een onder- aardsch verblijf scheen te leiden. Wat verder ontdekt mag zijn, weet men niet; maar bet wa re te wenschen, dat personen, die in weten schap belangstellen eenig bestuur bij deze op gravingen mogen erlangen alzoo de Turksehe beambten eigenlijk naar niets dan naar geld of geldswaarde zoeken. Parijs, 1 Mei. De verandering van minis terie, welke in Griekenland heeft plaatsgehad, is een zaak van wezenlijk belang. Koning Otto schijnt besloten het ultimatum van de Porte te weerstreven en heeft, naar men zegtin zijne no ta aan de beschermende mogendheden te kennen gegeven dat hij liever eervol wilde omko'men dan dergelijke vernederende bepalingen onder schrijven. Al de nieuwe ministers zijn gezind om wederstand te bieden behalve ditZegt men dat de heer Balbi ‘boezemvriend van den heer Colletti tot gezant van Griekenland te Parijs benoemd is. Kerning Otto stelt zich openlijk onder de be scherming van Frankrijk al zijne daden bewij zen dit. Met Paasscheu 11. heeft hij een diner gegeven tel' gelegenheid dat zijn broeder te Athene was en heeft den Franschen gezantden heer Piscatory bij die gelegenheid aan zijne reg- terzijde geplaatst. Parijs, 3 Mei. Berigten van Algiers, loo- pende tot den 10 April, melden, dat zich 9000 man troepen onder aanvoering van de generaals Cavaignac en Renaud naar de woestijn van Sahara op marsch hebben begeven zij Voeren 2000 ka- meelen mede benevens levensmiddelen vóór 50 dagen. Generaal Cavaignac heeft aan al de man schappen die onder zijne bevelen staangroene sluijers doen uitreiken, ten einde hunne oogen te behoeden voor het gloeijende zand dat dooi de winden der woestijn wordt opgedreven. Er hebben ernstige onlusten te Tripoli in Syrië plaats gehad. Er was van niets anders sprake dan om alle Christenen te vermoorden. Eene Grieksche damedoor eenen muzelman verleidhad zich met haren verleider in het district van Akar begeven en was daar tot het Mahomedaansche geloof overgegaan maar door wroegingen geteisterd wendde zij zich tot hare bloedverwanten die haar medenamen en in den schoot van hare familie teruggekeerd zijnde, werd zij op nieuw Christin. Cheik-Mahmoud-Refayeen der meest fana tieke santons van Tripolivattenadat hij dit Amsterdam, 5 Mei. De toestand van Z. M. den koning blijft naar wensch. Z. M. heeft den jongsten nacht rustig doorgebragt. Er is heden geen bulletin uitgegeven. Men meldt, dat in het Westland de aard appelen gunstig staan. Het provinciaal hof te dezer stede, heeft heden het vonnis des doods uitgesproken over den 21jarigen Johannes Ortel van beroep klee- dermakersknechtgewoond hebbende te Haar lem ter zake van moedwillige brandstichting en onderscheidene gequalifieeerde diefstallen. De berigten nopens de graanprijzen heden van verschillende buitenlandsche markten ont vangen zijn zeer ongunstig. Alom heeft er, gelijk ook aan onze eigene markten in de laat ste week eene belangrijke rijzing plaats gehad. Rotterdam, 3 Mei. De verordeningen, onlangs in Amerika uitgevaardigd houdende be palingen omtrent de scheepsruim te welke de landverhuizers aan boord moeten innemengëeft alhier aanleiding tot belangrijke regtszaken. Zoo is de Soolo, een groote 0. I. vaarderuit Schie dam tot den overvoer van landverhuizers ge huurd, voor dat deze bepalingen bekend waren en alzoo was door de agenten met de passagiers tot den overvoer gecontracteerd. Alsnu echter moeten tot nadeel van de reederij of van de agentenbelangrijke veranderingen in de con tracten worden gemaakt, waaruit, zoo hiertoe in der minne niet te geraken is een voor den handel belangrijk geschil ter oplossing zal ont staan terwijl het vertrek van het Arhip met een paar honderd passagiers merkelijk zal worden vertraagd. Rotterdam, 4 Mei. van van 30 April jl. Wij Willem II enz. In aanmerking nemende, dat de hermunting der oude zilveren muntspeciën in genoegzame mate gevorderd isom een aanvang te maken met het intrekken van muntbiljetten uitgegeven naar aanleiding van de wet van den 18 Decem ber 1845 (Staatsblad no. 90) nopens de in wisseling der nog in omloop zijnde provinciale en generaliteits-muntspeciën Gezien de 7de, 8ste en 9de artikelen wet Op de voordrage ciën enz. Hebben besloten en besluiten: Art. 1. Het tijdstip van de intrekking der muntbiljetten van twintig gulden ten bedrage van vier millioen achthonderd duitend galden (ƒ4,800,000) uitgegeven volgens de voorgemel de wetwordt vastgesteld op den eersten Junij 1847. De intrekking dier biljetten zal plaats hebben bij de Nederlandscbe bank te Amster dam. Art. 2 enz. De minister van besluit heeft bekend gemaakt: 1. Dat, met aanvang van den 17 dezer maand bij de Nederlandscbe bank zullen worden inge wisseld alle de muntbiljetten van twintig gul den waarvoor het tijdstip van intrekking op den eersten Junij 1847 bij gezegd besluit is be paald, als zdllende de biljetten van die grootte met den 2 Junij 1847 ophouden wettige betalings middel te zijn. 2. Dat ten gerijve zegde mu drie maanden vastgesteld en 1847, in alle betalingen worden aangenomen. Te Rotterdam hebben de heeren G. II. Betz, M. 1’. Ketelaar, II. W. Mees, H. W. A. van Gordt, F. A. Vink en C. Wijt, dezer da gen den lofwaardigen maatregel genomen om onder medewerking hunner stadgenooten de behoeftige klasse aldaar in de van kaartjes wel het rog-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1