NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 38. Ï- ’J lie dag. 7 waardig ’s Graven 11 age, 7 Mei. EZ R BINNENLAND. ed u -8.00 voor id. id. - 4.60 - 0.50 id. id. - 6.00 - 0.50 id. 16, G w. '■'J id. ƒ0.10 - 0.50 jen 'ff' jt- el iet tiw w id. id. id. den landbouw, de lieer Mod- id. id. id. I)ge- 36 An- pd. pl. de, kt. 1e, - 0.50 - 0.50 - 0.50 -6.00 - 4.50 - 5.00 den, één regel sing. 13; rde- den G5 124 90; 70; ►30, ncl. ert ti ng iet oo >e- lf- >in le m mer Met primo Julij van administrateur aens- n de 10; ling 113 jar. iijk. 08 80, Van Beeck Vol de af- en al- 5» Slechts drie zee- orpen werdenheb- overleefd alle overigen zoo passagiersvonden hun graf voor aan het post- diefstal van gezegd post- meente theek afgestaan, ter belooning son de voornoeind ken. In den nacht van woensdag op donderdag jl. is te Voorburg in de R. K. kerk eene in braak gepleegd. Be dieven zijn door een raam aan de tuinzijde binnengedrongen en hebben de armbns opengebroken. Deze was echter kort te voren geledigd zoodat. de dieven hun doel niet konden bereiken en onverrigterzake moes ten vertrekken. Burgemeester en wethouders dezer stad i hebben bepaald dat op zondag den 9 en zon dag den 1(5 Mei (beide kermis-zondagen) de kramen en spelen 00A lussehen de godsdienstoefeningen zullen moeten gesloten zijn dat er geene negotie op de straat zal mogen worden gedreven en ein delijk dat zulks op die dagen eerst geoorloofd De lieer F. II. G. van Itcrson predikant te Leyden vroeger leeraar bij de Hervormde gemeente te Weesp ontdekte aldaar in de pa pieren der Hervormde kerk een aantal oude handschriften en oude dm! werken welke bij met veel moeite en kosten bijeenverzameld en tot een geheel gebragt heeft. Deze belangrijke col lectie is nu door dien lieer, met voorkennis van kerkmecsteren der voornoemde hervormde ge* ten behoeve der koninklijke biblio- Dit aanbod is aangenomen en van den arbeid des heeren Iter- lieeft de koning hem begiftigd met de or* van den Ned. leeuw terwijl kerkmecsteren eene goudeti medaile is geschon- Verslag van de op Donderdag den 6 Mei J8TÏ gehoudene Killing van de Tweede Kamer der St al en-Generaal. In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot intrekking der wet van den 29 December 1835 enz. Vóór den aanvang dier beraadslaging is door den voor zitter aan de vergadering kennis gegeven dal door de regering in het wets-ontwerp laatstelijk nog de navolgende wijzigingen gebragt zijn: Art. 2 van regel 3 tot 16 aldus te lezen: MAATSTAF. INVOER. LITVOEB. DOOBV. BOTER (eetbare100 pond 3.00 GR AA ENtarwe en gepelde speltbet last rogge, inaïs of Tuik che tarwe gerst en mout boekweit haver en onge pelde spelt boonen, wikken, erwten en linzen alle gepelde of gebroken gra nen alsgrut ten gortge pelde gerst enz., niet afzonder lijk bij het ta- - 0.02 J De reg- van her- Zoodanige voorbeeldep zijn te navolgens* om dezelve onvermeld te laten. en Busmann hebben zich het behoud der schaalregten onontbeerlijk voor Desgelijks ook de heer Luyben en derinan. Verscheidene andere leden als de heeren Rom- me, Van Dam en Nap, hebben de nieuwe voor dragt aannemelijk geacht, als wordende daardoor een tijdsverloop gesteld binnen hetwelk proef ondervindelijk zal kunnen blijken welke maat regelen het algemeen belang, en daarbij ook dat van den landbouw, zullen vorderen. De heeren Van Naamen en lenboven hebben zich «bepaaldelijk voor schaffing van bet stelsel der schaalregten zoo vóór de voordragtverklaard. Daarop heeft Z. Exc. de minister zoo éven de onder dé Bo- boeren eene soort van oprocr is uit- Zij verzetten zich met geweld tegen uitvoer van granen naar Saksen. De op roerlingen vormen eene regelmatige keten, wel ke geen enkel voertuig, met graan geladen pas seren laat. Men vreestdat de overheden al daar, ter stuiting van den opstand, een wette lijk verbod van uitvoer zullen uitvaardigen zoo dat de nood in ons ertsgebergte daardoor nog veel booger zal klimmen. De oude koning van Hanover denkt gansch niet mild over de openbare beraadslagingen der stenden en hij gaat alzoo niet met den tijd vooruit want hij heeft verklaard dat zij door tijdverspilling de kosten der landdagen zou ver meerderen ervarene maar slecht bespraakte le den belemmeren; persoonlijke aanvallen, onder bescherming der parlementaire vrijheid, uitlok ken door opwekking van onvervulbare wen- schen het vertrouwen op de regering ondermij- nén het zaad van onrust en ontevredenheid, met het bestaande onder het volk uitstrooijen de massa’s verblinden en opruijen. Londen, 6 Mei. Het schip Exmoulh, met 168 passagiers bestemd van Londonderry naar Quebec, is op de rotsen van Ballanavie, nabij de westkust van Islay totaal verongelukt. Tien minuten, nadat het vaartuig op dezelve bad ge- stooten was bet verbrijzeld. lieden, die op de rotsen gewon ben dezen ramp wel equipage als in de golven. De bedrijvigheid der Amerikaansche scheeps bouwmeesters vermindert niet en de laatstaange- komene dagbladen der Vereenigde Staten mel den dat de werven van alle havens dier staten letterlijk zijn opgevuld, zonder evenwel nog ge- BUITENLAND. WEENEN, 30 April. Volgens de laatste be- rigten uit Konstantinopel had de Russische ge zant aldaar, de heer v. Titofl’, geheel onver wachts de Griekscbe onderdanen ouder zijne bc- scherfning genomen, waarvan aan de Porie, die daarover niet weinig getroffen was kennis is gegeven. Men vermoedt, dat deze demonstratie genoegzaam zal zijn, om den overmoed der Por te eenigzins te doen bekoelen. Frankfort. 6 Mei, Te Wurzburg atjjn.d® prijzen der tarwe en rogge sedert 1 dezer 8 11. gedaald; te Regensburg onderging de tarwe eene verlaging van II. 8 en de rogge van II. 5. Stüttgardt, 4 Mei. De vrees, welke men reeds gisteren voor het uitbreken van on lusten koesterde is lieden verwezenlijkt. Reeds met het invallen der duisternis werd bet giste ren avond onrustig op de straten, voornamelijk in zekere straat voor het huis van eenen bakker die algemeen gebaat is en op de markt. Te acht ure begonnen de eigenlijke wanorden die zich allereerst door het verbrijzelen van deu- gednrende den geheelen dag re|1 cu vej]Sters openbaarden, zoodat liet geheele garnizoen onder de wapens moest komen. Toen de menigte, in weerwil van alle vermaningen, niet uiteen wilde gaan begon men geweld te gebruiken, en nu werden de militairen met eene hagelbui van steenen bestormd. Noch de tegen woordigheid des konings noch die van den kroonprins waren in staat de eenmaal in bewe ging gebragte massa tot bedaren te brengen waarop dan ook al spoedig vuur werd gegeven en de kavallerie van hare sabels gebruik maak te ten gevolge waarvan drie menseben het le ven verloren en een aantal min of meer belang- Honderd vijftig per- V erschcidene rief belast 100 pond -2.00 En hij te voegennieuw artikel 8. ten bepaald in art. 2 worden in de zitting de staten-generaal van 1850 op 1851 aan ziening onderworpen en op nieuw geregeld. Nadat die wijzigingen in de afdeelingen onder zocht en daaromtrent een algemeen verslag was uitgebragtwaaruit bleek, dat, op zeer weini ge leden na allen in de afdeelingen verklaard hebben, zich met de alzoo gewijzigde wets-voor- dragt tevreden te kunnen stellen zijn de be raadslagingen over het genoemde wets-ontwerp geopend. De heeren Menso bepaaldelijk voor verklaard als Daarop heeft Z. Exc. de minister van finan ciën in het breede de noodzakelijkheid betoogd van eene verandering van liet bestaande stelsel der graanwetten en van de afschaffing der scliaal- regten in liet belang der verbruikers. De heer Van Dam beeft daarop aangemerkt dat hij ten aanzien van de redenen, welke vóór of tegen dat stelsel konden pleiten in geene verdere woordenwisseling begeerde te treden als hebbende hij van zijn’ kant alleen een mid del gezocht, om de verschillende gevoelens over een te brengen maar hij heeft gemeend alleen te moeten verklaren, geenszins door de rede nen des ministers overtuigd te zijn geworden. In gelijken zin hebben zich uitgelaten de hee ren De Jong, RommeGouverneur, Storm, Mutsaers, Van SasseAnemaetBijleveld Eg- ter'De BackerTelting, Van Heemstra, Jong- sma Lijcklama Van Ileloma Nap en Van Pan hu ijs. Daarop is de voordragt in omvraag gebragt en terwijl de kamer voltallig was met 54 te gen 4 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Menso, Luyben Busmann en Modderman. e. k. zullen de betrekkingen en agent van ’s rijks schatkist worden opgehe ven en voortaan vereenigd worden opgedragen aan eenen betaalmeester. zal zijn na 8 ure des avonds. Den 4 overleed te Utrecht de boogleeraar in de heel- en verloskunde J. A. Mulder, in kracbtvollen leeftijd aan den moorddadigen typhus welke in die stad reeds zoo vele slagt- oflërs vooral onder de geneeskundigen heeft gemaakt. Er zijn in dit jaar vijf geneesheeren en een chirurgijn aan den typhus overleden. Bovendien verloor Utrecht den stads geneesheer Van der Vlist, die overleden is, den genees heer Greeve die zich elders neerzette den ge neesheer Visscherdie de practijk neerlegde, en den geneesheer Mol'éschott, die ten gevolge eener beroeping als academisch docent naar Duitscbland ging. Niettemin zijn er nog 26 practiserende geneesheeren en meerderen heb ben zich reeds gevestigd met het doelom in de ontstane vacatures te voorzien. ARNHEM, 6 Mei. Heden stond alhier liet bof te regt J. Jansen knecht kantoor ter dezer stede, wegens geldswaarde, uit brieven welke aan kantoor ter verzending waren bezorgd. Ten ge volge van bet vermoeden op den beschuldigde gevallen, werd er ten zijnen huize eene huis zoeking gedaan, alwaar, niettegenstaande zijne minder gunstige geldelijke omstandigheden eene vrij aanzienlijke som gelds werd gevonden ter wijl bovendien op den zolder in eenen koffer bank biljetten en geld waren verborgen. De beklaag de heeft aanvankelijk zijne schuld aan de mis daad ontkend doch is later en ook bij de te- regtstelling onder het storten van tranen tot be lijdenis van schuld gekomen. Het openbaar ministerie heeft tegen hem schavot- en tucht huisstraffen geëischtaanstaanden dingsdag mor gen ten tien uur zal het hof in deze zaak uit spraak doen. Groningen, 6 Mei. Dingsdag had te Zuid- broek een droevig ongeluk plaats; de eerste schuit des morgens van Winschoten komende, had Johannes Jansen, oud 17 jaren, zoon van Hendrik Jansen van beroep verwersknecht en wonende in de Prinsenstraat alhier, liet onge luk van uit de schuit te vallen, en ofschoon dadelijk uit liet water gered, is het, niettegen staande alle aangewende geneeskundige hulp, vruchteloos gebleven hem in het leven terug te roepen. Groningen, 6 Mei. Onderscheidene land lieden in dit gewest hebben een klein gedeelte gerst en paardeboonen of ook wel eenige rogge van de markt terug gehouden alleenlijk om daarvan aan hunne arbeiders tot eenen matigen prijs af te geven sommige drie andere vier gulden het mudde beneden den koers van den de kavallerie ten gevolge lerloren en rijke wonden bekwamen. sonen zijn in hechtenis genomen. huizen voornamelijk het gebouw waarin de criinineele regtbank bare zittingen houdt zijn verwoest. lieden morgen lieersclit eene grootc gisting in de stad. De kavallerie heeft op de markt post gevat, en men is niet zonder zorg voor den aanstaanden nacht. Dresden, 4 Mei. Men heeft zekere tijding ontvangendat er 1 heemsclie boeren eene soort van gebarsten, den I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1