NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEES. I 1847. No. 39. Zaterdag den 15 Mei. 'ft «I; vp1- BINNENLAND. D. Gisteren nacht is bij zal 17 BUITENLAND. 120 l i'orr 3 w. pd. A instel de zin !en, één ?gel mg. ens ile 14 por >'ov. 0- 123 80, ain- a a i’ ll is of ver in en >ote -47 het dit iilaats daarvan I worden ver* na wor tel De schepen zijnde zoor >rij- )ct. p<J. ron. '9 A 17 15’ 2<»A n'aL.j lijk? kon- uit- iclits hoor >om. iven- ider- ach- ts op ein- waar a in, poos icrk- den. akt, rktc j elijl I z*j| iven r te i zij die hen men uud was t. 'id.'j nende waarde de door de gemeente bezoldigd alsmede bovendien rap gel van zonder te bedenken dat daar soms einden palen zonden kunnen zijn overgebleven der te weten hoe uit den kuil met het kind te zullen naar boven komen. Hij greep het kind worstelde met hetzelve tegen de hoogte en zag. door hulp der omstanderszijne poging beloond door de redding van het kind. De edelmoedigheid des redders wordt nog schoo nerdaar het naauwelijks 14 dagen is geleden, dat deze zelfde man een ander kind van eenen bijna Zekeren, dood redde. Achter het eiland, alhier, valt een meisje van elf jaren in de vaartwelke daar van 1 tot bijna 2 el diep is. Klaas van Doorn hoort het geschreeuw van eene vrouw, welke den val alleen gezien had springt met al zijne kleederen (die zoo als bekend is bij deze mensclien nog al vele zijn) en twee water- of modderlaarzen aan, in het water, be reikt het kind grijpt het onder den arm en brengt zwemmende het meisje aan den wal. Twee bedrijven van dezen aard in het verloop daarboven een open helm gedekt met eene kroon van zeven paarlen uit welke een hert ten hal- ven lijve steigerend komt voorts wordt hetzel ve schild vastgehouden door twee gevleugelde draken en is wijders met bijkomend schoon loofwerk omgeven i in den rand staatS. G. Adri- aan Ploos van Amstel en nog eeuige andere woor den waarvan de zin om de onduidelijkheid nog niet is kunnen gevonden Worden. ’s HertogeABosch, 10 Mei. Het gebrek aan voedsel voor de geringe bevolking zoo in deze stad als omstreken, is van dag tot dag steeds toenemende. Het weinige datten platte lande onder deze lieden nog bewaard was, is in den grond gestoken ter bezaaijing. Het brood ee- nigste voedsel dat behalve grutterswaren voor hen nog verkrijgbaar is (want de landbouwer weigert in kleine partijen rogge boekweitgerst en aardappelen te verkoopen) geraakt door den Imogen prijs boven hun bereik. Velen en daar onder anders vrij welgestelde lieden leven op liet platte land van de kruiden des velds als brandnetels, wildevlier, en dergelijke gewassen diewegens het nazoeken der menigte schaars meer te vinden zijn. De mannen worden te zwak om zelfs gering werk te verrigten en het is te vreezendat bij het zachter worden der luchtsgesteldheid zich vele ziekten zullen ontwikkelen en eene buitenge wone sterfte onder die klasse van lieden ont staan zal zoo als thans reeds onderscheidene personen aan verzwakkingwegens gebrek aan de noodige voeding bezweken zijn. Gelukkiger wijze belooft de aanstaande oogst gunstige uitkomsten. De ooftboomen beloven veel fruit, de rogge en de haver staan algemeen zeer gunstig te velde. De aardappel komt voor den dag en zal van geene nachtvorsten meer te lijden hebben. Zeer vele aardappelen zijn in deze streken gepootvooral vroege soorten zoodat indien de ziekte dezer plantzich betrek kelijk later, dan de beide vorigejaren voordoet, hetgeen te veronderstellen is op grond van vroe gere waarnemingen in Duitscbland waartoe wei nig regen veel zal bijdragen dieop weerkun dige waarnemingen gegrond ook dezen zomer niet veel te verwachten is, dan zal welligt de groote nood der behoeftigenbinnen weini ge weken eene gunstige wending nemen dat God geven moge de West-Indiën. Men verhaalde ter om het binnenkomen met graan te bespoedi gen zes stoombooten beschikbaar gesteld heeft om de bedoelde schepen in zeewaar zulks noo- dig mogt wezen op sleeptouw te nemen. Twee dezer stoomschepen zouden naar de Oostzee twee naar het Kanaal en twee naar de Straat van Gibraltar bestemd zijn. Sedert een paar dagen is in de vaart tus- schen deze stad en Zaandam gekomen een nieuw ijzeren stoomschip geheel gebouwd en met machinerie voorzien in de zoo gunstig bekende fabrijk van de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel. Dit vaartuig onderscheidt zich door sierlijkheid, doelmatigheid van inrigting en vlugheid van beweging. Even als zijn voorgan ger, draagt het den naam-MercMrius. Men zal zich herinneren dat de oude Mercurius de eer ste stoomboot is, welke Amsterdam heeft beze ten. Sedert 1826, in welk jaar zij in de vaart is gekomen (ofschoon in 1824 aanvankelijk voor de dienst op Utrecht bestemd) beeft zij hare dienst steeds geregeld volbragt, en, ondanks de nieuwigheid, die de zaak toen lii er nog aan kleef de en niettegenstaande de vele verbeteringen, die latere tijden in stoomwerktuigkunde en stoom vaart hebben aangebragtheeft zij gedurende 21 jaren steeds met eere hare plaats gehandhaafd in de steeds aangroeijende rei van stoomschepen die thans het IJ bevaren. Wij twijfelen niet of de nieuwe Mercurius zal zich een even lof felijk getuigenis waardig maken. ËnkhuIZEN, 2 Mei. In den laatst verloo- pen winter is alhier de oude stads omringmuur gedeeltelijk uitgegraven. Deze zeer zware muur heeft verbazende kuilen achtergelaten, welke, daar de specie waaruit zij opgedolven is uit eene vaste klei bestaat, geheel steile kanten heeft daargcsteld. Men treft er onder anderen eenen kuil aan welke ruim 4^ el diep is en waarin zich door het tocvloeijen van water een moe ras gevormd heeft van 1 a 1^ el diepte. Gis teren middag tusschen één en twee ure had een meisje oud 9 jaren liet ongeluk in de zen kuil te storten. Ongetwijfeld ware bet kind verdronken of in den modder gestikt, zoo een zeevarend-gezelKlaas van Doorn, het on- uk niet vernomen had en geheel gekleed de hoogte in de moeras ware gesprongen i van en zon- Frankfort, 7 Mei. Terwijl men zich vlei* de dat eerlang een concordaat tusschen Rusland en den H. Stoel zon gesloten worden vernam men onlangs, dat de onderhandclingcn op nienw eene vertraging hadden ondergaan. Men weet thansdat de oorzaak daarin was gelegen dat terwijl de gevolmagtigde van Rusland aan alle eischen van den II. Stoel toegaf en beloofde, dat dezelve door zijn gouvernement zouden be krachtigd worden, de keizer intusschen de edic ten uitvaardigde, waarbij hij zijne katholieke on derdanen uitnoodigtom de Grieksche godsdienst aan te nemen. Frankfort, 8 Mei. De berigten nopens den stand der graanvelden luiden allen bij voort during zeer gunstig. In den nacht van 2627 April 11. werd te Klagenfurth eene aardbeving gevoeld die door een sterk gedruisch als het rollen van den donder, vergezeld ging. De koning van Beijeren heeft het verzoek der Protestantsche filiaal-gemeente te Eichstadt tot het doen eener collecte ten behoeve van het houwen eener Protestantsche kerk aldaartoege staan. Frankfort, 9 Mei. Fransche en Duitsche dagbladen hebben onlangs melding gemaakt van een voorval in Deil el Kamor (Syrië,) dat eene herhaling der bekende voorvallen te Damascus dreigde te worden. Een Christen knaapje, zoo heette hetwas door de Joden van die plaats vermoord en drie dagen daarna in hel veld met doorboorde handen en voeten en eene wonde aan den hals gevonden. De zaak heeft zich ei genlijk aldus toegedragen: Op den avond vóór van slechts eenige dagen, z'jn wel waardig meer algemeen bekend te worden. Arnhem, 8 Mei. Gisteren kwam van Zeve- naar het berigt hier aan dat te Groessen iu dit kanton gelegen ten huize van eenen arbei der het lijkje van een pas geboren kind was ge vonden en dat in hetzelve huis dien nacht ze kere M. M. had gelogeerd die des morgens in de vroegte was vertrokken, gaandbzoo meli meende naar Arnhem. Deze persone door de policie gevonden zijnde en beleden hebbende te zijn bevallen is in verzekerde bewaring geno men en lieden morgen is de justitie naar Groes sen vertrokken ten einde de lijkschouwing te doen plaats hebben. Groningen, 10 Mei. Gecske Bonnes, zonder beroep, oud 67 jaren, hoewel midden in de gemeente Zuidbroek wo- diefstal met braak gepleegd, voor eene van 6 a 700 guldens, niettegenstaande e nachtwachten, een paar eveneens bezoldig de ronden die nachtdienst verrigtten. In het van dezen diefstal ontvangen berigt wordt ge zegd, dal de gewone middelen van policie al daar dergelijke euveldaden niet schijnen te kun nen beteugelen hoewel de ingezetenen gaarne j het hunne willen bijdragen, om zekerheid voor hunne personen en goederen te hebben en ver der den wensch te kennen gegeven om mare- chausé’s aldaar te hebben; eene enkele afdeeling marechausé's zonde in het arrondissement Win schoten genoegzaam zijn. In den Volksvriendhet maandblad van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drankvan den 5 Meiis een artikel het graan en de sterke drank. Er wordt in aangewezen, dat er nu jaarlijks voor ongeveer drie millioenen guldens graan tot jenever bij ons wordt verstookt, de rogge tegen ƒ5,02de gerst tegen ƒ4,06 per mud gerekend, of voor ruim zeven millioenen, indien men, zoo als nu de prijs is, de rogge voor ƒ12,50 en de gerst voor ƒ9 koopt. Maar er wordt tevens in gevraagd of wij in den tegenwoordigen nood God durven smeeken om verligting van het drukkend leed, en voort gaan veel van het koorndat Hij ons tot voed sel schonk, vernielen, door het in een vloei- jend vuur te veranderen. Wij vragen, of het nu niet tijd zou zijn, de regering te verzoeken, alle branderijen nu eerst voor eenigen tijd te sluiten, in navolging van vele Duitsche staten, en voorts te bepalen, dat er over acht of tien jaren niet ééne branderij meer geduld zal worden zoo als in Noorwegen en Zweden besloten is? Ons dunkt, het ligt op den weg der Vereeniging tot afschaffing van ster ken drank met zulk eene petitie bij den ko ning en de staten-generaal te komen. Nu of nooit is het tijd voor zulk een verzoek, waarin duizenden ingezetenen die geene leden der Ver eeniging zijn, mede zouden instemmen. De menschendie hierdoor broodeloos wor den kunnen brouwerijen gaan oprigten die dan aftrek genoeg zulftn erlangen. De Volksvriend bederve zijne goede zaak niet door onjuiste redeneringen, zoo als hier. Onze regering, die het patentregt handhaaft, is niet bij magte, gepatenteerde fabrijken hun ne werkzaamheden te verbieden. Deed zij het, dan was zij onregtvaardig tegen de branders. ’sHertogenbosch, 9 Mei. Door een’ ar beiderin de gemeente Nuland bezig zijnde met het opgraven van eene gracht, is in dezelve ge vonden een stuk koperdat gezuiverd zijnde bleek te wezen het groot zegel van Adriaan Ploos van AmsteF, in 1629 bij het nemen van ’s Her- togenbosch onder Fredrik Hendrik, konvooi- meestermedegedelegeerde van wege de staten- generaal der Vereenigde Nederlanden tot ver andering der regering van ’s Hertogenboschen in 1630, 34, 37, 38, 41 en 43 schepen dier stad, in welke laatste betrekking hetzelve schijnt gediend te hebben; het is groot in diameter 13J- Ned. dm. zeer kunstig gegraveerd en vertoont in het schild vier zware dwarsbaren met een daarovergaand geschakeld St. Andries Kruis Amsterdam, 7 Mei. Het is ons een genoe gen te kunnen berigten zegt de Volksvriend dat onlangs bij resolutie van Z. Exc. den mi nister van marine twee oorlogschepen zijn uit gezeild met de bepaling, »dat gedurende de reis het gewoon rantsoen jenever tot op de helft zal worden verminderd, en in p' J een rantsoen koffij en suiker zal strekt bij wijze van proefneming en dat afgelegde reize door den kommandant moet den berigt, in hoe ver die proefneming aan oogmerk heeft voldaan.” F Argo, kapt, ter zee Van der Hart, naar Oost- Indië en Mercuur kapt.-luit. Cat de Raet over de kust van Guinea naar de West-Indiën. Amsterdam, ll Mei. beurze dat de regering der verwachte schepen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1