MEI WS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. l 1847. No. 41. 4/aturdag den 22 Mei. BINNENLAND. BUITENLAND. ro pd. ten de in i; de- iag- lin »1 eene hun verlies worden G OW r jwPWw 32 ;7 ■2| 4} In 5'- i per 0. TTn 538. dito ■2J i2; ook deze puinhoop H 7’ 5j: met uud. vl. Li- (7>; 150 300 eoo gewassen reeds hier en daar ai ren hetwelk een verblijdend gezigt is. liet gure April is meer vóór- dan nadeelig ge* De uitgezaaide zomervruchten ook de en (vroege), waarop veler hoop geves- Eindelijk groeit met de ant lag- mt- 'P. iele en iar- rar- eu- eu. a li lt, len jen oor eb- on- t te uit en, de len ge- 1 nat et? ge nre in lat- len ieu en rig en der ien de ep, ■g; wa- lelt ?n ieit ten het ant het befaamd communis- als dit, alle leerstellige en den weg banen voor weushelijk dal een De molen en de schuur, benevens de metilio- len zijn voor brandschade gewaarborgd. 14 cents (thans 16 c.) 6q 120 Amsterdam, 14 Mei. In eenige gemeen ten van de provincie Zeeland schijnt, door het veelvuldig en onmatig gebruik van mosselen eene roosachtige ongesteldheid onder de ingeze tenen te zijn ontstaandie van eenen zeer ern- stigen en gevaarlijken aard worden kan. Om de aanleiding van zoodanige ziekte, zoowel als hare gevolgen, zoo veel migelijk af te weren heeft de gouverneur dier provincie aan derzel- ver ingezetenen het gevaarlijke doen onder het oog brengen van het gebruik van mosselen ge durende de helft van April tot de maand Sep tember, uithoofde van de vergiftige eigenschap pen welke deze schaaldieren gedurende dien tijd bezitten. Amsterdam, 18 Mei. Volgens brieven uit Pesth van den 8 Mei is aldaar eenige dagen te voren het Hollandsche schip Amsterdam en K' eenen aangekomen hetwelk beladen met ij zerwerken voor de kettingbrug aldaar het eerst de Nederlandsche vlag aan Pesth heeft vertoond. Amsterdam, 19 Mei. Wij kunnen het aangename berigt mededeelendat het Edel Achtbaar Bestuur dezer stad het nuttig geoor deeld heeft maatregelen te nemen ten einde de mingegoede ingezetenen bij de bestaande duur te van de levensmiddelen eenige verligting te verzekeren. In eene heden gehoudene buiten gewone raadsvergadering is, naar wij vernemen besloten geworden den prijs van het roggebrood op een matig standpunt terug te brengen en ge durende de twee eerstkomende maanden elke verder? rijzing tegen te houden. Het roggebrood zal alzoo gedurende dit tijd perk aan geene hoogere zetting onderworpen zijn dan Zuiver roggebrood van 75 lood in den bloei. Tarwe, rogge en gerst groeijen voordeelig op zelfs vertoonen zich in de laat ste g thans vooral weder in vv eest, aardappel tigd is komen goed op. den dag liet gras dat lang schraal te voorschijn kwam. Mogen de gunstige uitzigten verwezen lijkt worden, en de Hemel den oogst gezegend doen zijn 1 De gronden zijn in zeer vruchtba ren en gezonden toestand. Groningen, 17 Mei. Gisteren nacht is er ten huize van Antje Thiessens Boogaard bak- kersche en winkelierschewonende op de Groe ve onder Zuidlaren een brutale diefstal ge pleegd door ten minste vier gewapende perso nen welke met bedreiging der huisgenooten en verwonding van een’ derzelve, onder ande ren hebben ontvreemd 5 tienguldenstukken 2 vijfguldenstukken 2 halve gouden rijders 11 a 12 nieuwe rijksJaaldersl oud achten- twintigstuk en verschillende kleine zilveren munt stukken een nieuw testamentje met zilver ge rand en twee zilveren krappen de eene gemerkt A. T.en de andere 18462 groote zilveren scha ren met kettingen gemerkt A. T. een Engelscli zilveren horologieeen groote zilveren schaar met ketting op de wijze eener kinkel gevloch ten twee gouden en zilveren ringen de eene met een rood steentje twee groote gouden spel den een eaudelareine flesebje eene zwarte flesch, gevuld met jenever en meer andere voorwer pen. De menigvuldige groote dieverijen, die in den laatsten tijd in de provincie Groningen en ook in Drenthe zijn gepleegd doen vermoeden dal ook deze diefstal door dezelfde bende is bedreven. Het ware te wenschendat men de daders hiervan op het spoor kwam. Zulks spreekt van zelf, maar niet minder wenschelijk is hetdat de hooge regering de hand havers der justitie aldaar ruimschoots geld ver- leene opdat dezelve in staat zijn een genoeg zaam getal justitie-bedienden in het werk te stellen. Dezer dagen is in het open veld onder de gemeente Odoorn provincie Drenthe eene krankzinnige vrouw gevonden welke heeft op gegeven te zijn genaamd Bika Bartelds oud omstreeks 40 jaren hebbende blaauwe oogen lange en smalle neus, gewone mond en voor hoofd, kin rond, haar en wenkbraauwen blond. Nu eens geeft zij op buiten de Apoort te Gro- dat Dona Maria ningen te wonenwaar haar man van honigperser zou spreekt zij van Thesinge naar te worden. Het is ieder die iets weet Welke niet in staat schijnt haar’ naam en woon- plaats te kunnen opgeven, daarvan dadelijk der anderen zekeren Considere kennis geve aan het plaatselijk bestuur zijner woonplaats. Mepper, 17 Mei. Op dit oogenblik, zijn de drie uur in den morgen woedt alhier een hevige brand. Dezelve is ontstaan in de ko renmolen van Bauke Ronner welke door den feilen zuidwestewind die thans heerschtin een oogenblik eene prooi der vlammen was. Al ras deelde zich de brand aan dg belendende schuur en een ander naburig huisbewoond door Mastenbroek medeen ook deze waren in weinige minuten tijds in een puinhoop ver anderd. Ofschoon de ingestorte molen nu nog in ligte laaije vlam staat, gelooft men evenwel, indien de wind niet draait, dat het gevaar voor de verdere verspreiding van den brand geweken is. Bij aldien de wind ongelukkiglijk noorde lijk ware, zoude het ons dreigende gevaar niet te berekenen zijn. Voor zoo ver men weet heeft men geene menschenlevens te betreuren. Roiinef is met zijne beide kinderen onder den arm benevens zijne dienstmeid nagenoeg on gekleed door de vlammen heen ontkomen. VV ij alle regten van Fransch bu kennen de oorzaak van dit onheil nog niet. hij gereed is al diens pligti F R AN K fort, 15 Mei. Men zegt, dat dn Duitsche bondsvergadering zich eerlang met het vraagstuk der Gereenigingen zal bezig houden hetgeen voor de maatschappij onzer vrienden des lichts en zelfs voor ons onschuldig zang- gezelschap en dat voor gymnastische oefeningen weinig goeds belooft. De vereenigingen der vrienden des lichts worden welligt niet zonder allen grond gewantrouwd; zij representeren de godsdienstige zijde van mus daar zij even waarheden ontkennen het materialism os. Berlijn, 13 Mei. De schoolonderwijzers der Rijnprovincie, die door hun gering inko men in de in est drukkkende omstandigheden verkeeren h hben eene memorie hunne be hoeften en wenschen inhoudende aan den land dag gezonden en tevens aan eenen bekwamen man uit hun midden den last opgedragen om te Berlijn hunne belangen bij de afgevaardigden persoonlijk te bepleiten. Monster, 6 Mei. Sedert eenige weken worden hier nasporingen gedaan nopens de on verklaarbare verdwijning van belangrijke acteu van onderzoek. Dit is reeds het tweede geval sedert eenige jaren. Bij het eerste werden de processtukken gemist tegen woeker en bedrog van eenen rijken koopman thans geldt het de stukken wegens bedrog van eenen rijken ijzer handelaar. Reeds had de regtbank haar vonnis bepaald toen deze stukken gemist werden zoo- dat hetzelve wegens gebrek aan de vormen niet uitgesproken kan worden. Koningsbergen, 11 Mei. Dezer dagen is hier door een regterlijk vonnis de veelbespro kene huwelijksverbindtenis tusschen den Israëli- tiseben artsdr. Falkson en eene christen vrouw op grond van een advies van het con sistorie en het rabbinaal, voor onwettig ver klaard. Beide adviesen komen daarin overeen dat het voltrekken des huwcljjks volgens den christelijken ritus de eigenlijke hinderpaal is als waaraan zich geen Israëliet kan onderwerpen.- Londen, 15 Mei. Te Maddras heeft een vreesselijke windvlaag gewoed 8,500 huizen enz. zijn zwaar beschadigd. Vele inboorlingen zijn bij dezen ramp omgekomen. Londen, 16 Mei. Volgens een brief van zou aldaar het berigt ontvangen zijn 'i van Portugal de vlugt op een li oorlogschip had moeten nemen. Parijs, 16 Mei. Men spreekt hier van de j van een staalkundig komplot, en vol de Gaz-ette des Tribunaux hebben er se- een paar dagen eenige arrestatien plaats ge- l van lieden, die reeds in vroegere politieke processen gewikkeld zijn geweest on- I n .1 n I- 1 C A .1 lm V 0 11 W 1 C 11 S 11 SA IU de reglbanken reeds herhaaldelijk weergalmd hebben er zouden bij die gelegenheid zeer be langrijke stukkenbenevens eene hoeveelheid buskruid, in handen van de justitie gevallen zijn. Parijs, 16 Mei. Prins Lodewijk Napoleon Achilles Murat zoon van wijlen Joachim Mu rat, gewezen koning van Napels, is den 15 April in den ouderdom van 46 jaren in Flo rida op zijn buitenverblijf Jefferson-County overleden waar hij als genaturaliseerd Atneri- kaanseh burger leefde geacht door alle perso nendie hem kenden. Het gouvernement van Haïti heeft besloten om een zestal jongelieden op kosten van den staat, naar Frankrijk te zenden, ten einde al daar te studeren. In de petitie welke Jerome Bonaparte broeder des keizersbij monde van den heer Odilon Barrotdezer dagen aan de kamer der afgevaardigden heeft aangeboden vraagt deze onder de algemeene wet te mogen terugkeefen Fransch burger te deelen daar ten te vervullen, lu 28 56 112 Aan de bakkers zal uit de stedelijke kas vergoeding tot dekking van uitgekeerd. Voorzeker zullen onze mingegoede stadgenoo- ten met dankbaarheid de zorg van het bestuur om in hunne behoeften tegemoetkoming te ver schaffen erkennen en daarvan doen blijken door mede te werkenom verder de orde en rust te bewaren die dank zij den goeden geest en het gezond verstand onzes volks tot nog toe hier ongestoord zijn gebleven. Rotterdam, 17 Mei. Voor eenige dagen heeft men te Vlaardingen twee koeijen en een varken moeten afmaken bij welke zich ver schijnselen vertoonden van dolheid veroorzaakt door de aanvallen van den dollen houd die vroeger verscheidene menschen gebeten had de personen die van het bekende geneesmiddel hebben gebruik gemaaktbevinden zich vol maakt wel. Vaals, II Mei. Een bijzonder toeval of voorval houdt veler aandacht alhier bezig. Het is namelijk het vinden, dezen morgen, van het been van een manspersoon zittende hetzelve in eene laars en aan welk been zich ook nog een gedeelte van eene onderbroek bevindt het been is, naar het schijnt, tot aan de knie toe afgesneden. Men vraagt zich afheelt hier een misdaad plaats gehad, of wat is oorzaak dat dit gedeelte van een menschelijk ligchaam in dnsdanigen staat, in eene afgelegene weide on der Holset, is gevonden? Men weet dit niette beantwoorden. Intusschen doet de maréchaus see alle mogelijke moeite, om deze zaak in hel der daglicht te plaatsen. Goes, 17 Mei. De fruit- en ooftboomen in de talrijke boomgaarden in ons eiland staan thans in vollen blöei (de eerste reeds in de vorige week) en wel zoo algemeen als zulks immer bij menschen geheugen plaats had. Dit belooft vergoeding voor het verledene jaar, waarin zij bijna geene vruchten hebben gedragen. In wei nige dagen is alles als met eellen tooverslag Ver anderd. Het is hierin den vollen zin des woords bloeimaand. Ook het koolzaad, waarmede vele akkers prijken, komt, hoewel het geleden heeft Baijonne dat Don het beroep Eugelsck uitoefenen, dan weder en Godlinze. Zij is ontdekking Assen opgezonden ten einde verpleegd i geus 1 1 dert aangaande deze vrouw had vooral

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1