NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 42. Woensdag den 26 Mei, 2de Jaargang. e- I BINNENLAND. teplaats Zr. Ms. stoomschip r be- De Morning Chronicl. Dijk te Kampen, is ge- Men leest in den Cour- EUITENLAND. -T- immmiii n n„ m iwii miiiiii MrwiiinniirraBmini--w»» t in, d, is. ds- ers .en el. *va- en de Hg de en en tol ist d- le- n a- c- ii Ie is f- en in tv a a rd pelen Frankfort, 16 Mei. liet huis Rothschild heeft ecne hoeveelheid van 1925 kilog. aardap- is. Aan L. en II. van Dijk te Kampen, is ge schonken de zilveren medaille, ingesteld ter menschlievende daden ter zake met levensgevaar red- van hetop de hoogte van de Drontersluis en de Zevenhuizen onder Kampen, gestrande kofschip, de Twee Gebroe ders. belooning van van het op den 19 April den der schepelingen de Drontersluis kennen zouden, liet schip op 8000 p, st. geschat. Londen, 19 Mei. Van den 1 Januarij tot den 24 April van dit jaar, zijn in de haven 1 van New-York 27,280 tusschendeks- en juit-pasaagiers aangekomen te zatnctt I landverhuizers. I dat is van de kaj uit komen. Amsterdam, 22 Mei. In den avond van den 20 dezer overleed alhier in den ouderdom van ruim 81 jaren, de heer Frederik Pieter Matzen, sedert verscheidene jaren rustend koop- vaardij-kapitein. Maar was hij rustend zeeman hij was niet rustend voor den zeeman en diens betrekkingen. Van 1 Mei 1825 af, en dus se dert tweeëntwintig jaren was hij mede-commis- saris-penningmeester van het eollegie Zeemans koop alhier en van het daaraan verhouden wel dadig Zeemansfonds. Met eenen helangeloozen en onvermoeiden ijver nam hij de belangen dier beide instellingen waar. Tot weinige weken vóór zijn afsterven, begaf hij zich bijna eiken dag naar het bureau van gezegd eollegie, om aldaar voor het welzijn van weduwen en weezen te waken. Dat welzijn ging hem zoo ter harte, als of het dat van hem zel- ven of der zijnen ware en de naam van vader welke hij daardoor verwierf, was maar al te wel verdiend en zal nog lang op de tong der trek- kenden uit het weldadig Zeemansfonds zweven. Gisteren en heden waait dan ook de vlag van Zeemanskoop ter halver stok als het teeken der rouwevan het gebouw van dat eollegie en verkondigt aan de schepen op het IJ dat niet slechts dat eollegie, maar ook de zeevaren den een zwaar verlies hebben geleden. Hij ruste nuom later het loon te ontvangen dat voor de braven is weggelegd. Rotterdam, 21 Mei. Surinameluit. Staring is in den namiddag van gisteren en Zr. Als. stoomschip Samarang luit. Gevers in den morgen van heden van Hellevoetsluis vertrokken beiden naar de Oost zee. Bereids is vermeld dat eenige stoomsche pen tot welke de genoemde behooren door de regering beschikbaar gesteld zijn om het bin nenkomen van verwachte graanschepen te be spoedigen door die in zee op sleeptouw te ne men. Groningen, 20 Mei. De heer minister van oorlog, daartoe door Z. M. den koning ge autoriseerd heeft order gegeven om een de tachement van een kapitein een luitenant en 37 onderofficieren en manschappen van het te Groningen gevestigd bataillon van het 3de regi ment infanterie en een detachement van een officier en 25 onderofficieren en manschappen allen bereden, van het 3de regiment dragonders te Deventer, naar het arrondissement Winscho ten te doen zenden ter beveiliging van perso nen en eigendommen. Er is reeds order gesteld op de behoorlijke verdeeling dezer detachemen ten op onderscheidene plaatsen in gemeld ar rondissement. De N. Rolt. Cour, meldtvolgens een bij haar ontvangen berigt uit Kampen dat het te veld staande gewasvan alle soorten hier en in de omstreken allergunstigst is cn veel be looft. Indien wij, zoo wij hopen willen, door geene nieuwe rampen bezocht worden dan doen tegemoet behoorde beter de wet toe te passen ten einde te voorkomen dat schepen opgepropt met pas sagiers, Engelsche havens verlaten zonder genoeg zaam water, en sommige zelfs zonder de be hoorlijke versche lucht. Twee* of drieduizend landverhuizers komen dikwijls op óenen dag te New-York aan. Nog onlangs zijn er in drie dagen 1400 land verhuizers ontscheept, en ik geloof Wezenlijk, dat het voor de gezondheid zoo niet voor het leven gevaarlijk is een dezer schepen te be zoeken Zelfs wanneer hunne passagiers reed» aan wal zijn. Het is te hopen, dat er, te Liverpool cn an dere havens middelen zullen aangewend wor den ten einde de wet op het vervoer van land verhuizers gestreng toe te passen en dus de on- begrijpelyke rampen te lenigen der vele duizen den onzer medeschepselen die voor altijd hun ne vrienden hunne woningen hunne geboor teplaats cn alle betrekkingen die bun dierbaar zijn verlaten. Londen, 17 Mei. Volgens bvrigteii uit Laun ceston zou de equipagie van het schip, de Pri ma Donna hare bevelhebbers hebben vermoord en vervolgens naar Lowboch gestevend zijn om water en rijst in te nemen; het schip was van China naar Hobarltown en Engeland bestemd, in het laatst van December kwam de groote sloep van de Prima Donnamet veertien man van Manilla, te Bali aan, waar zij opgaven dat hun schip ten zuiden van Java was vergaan en dat de kapitein en de stuurlieden waren omgekomen. Toen zij gestrenger ondervraagd werden ver schilden hunne opgaven zoo veel van elkander, dat er geen twijfel kon overblijven of zij had den de bevelhebbers vermoord en het schip ge plunderd terwijl men het daarna heeft laten zinken. De manschappen zijn gevangen geno men en men stelt pogingen in het werk, ter plaatse waar het schip gezonken is om de over blijfselen der ongelukkige vermoorden te vinden. Men verwachtte, dat de gevangenen spoedig be kennen zouden, liet schip en de lading werden ic- n er n- .n ld er il- ze s- is pelen ontvangen die in Amerika tegen 175 11. zijn gekocht en waarvoor 140 11. vracht betaald is. liet zyn zoogenaamde pootaardappelen waar mede wegens de slechte hoedanigheid van dezen knol in Europa eene proef zal genomen wor den. Frankfort, 19 Mcï. Bij de nadering van het badsaisoen beginnen ook reeds de Russische badgasten aan te komen. Zoo arriveerde eenige dagen geleden te Bad-Ilomburg de gravin Kis- selefbekend door hare prachtige leefwijze waarvan als bewijs kan strekken dat zij in ge zegde badplaats onlangs vier nieuwe huizen heeft laten bouwen en tot bad verblijven inrigten. Door deze noordsclie gasten ontvangt men te gelijk meer of min geloofwaardige berigten uit een land dat anders hermetisch gesloten is. Zoo verneemt men namelijk dat de gezondsheids- toestand Van keizer Nicolaas nu en dan tot ern stige zorg aanleiding geeft. De autocraat lijdt, gelijk men weet, aan congcstien naar het hoofd zoodat men hem onlangs binnen twee dagen driemalen heeft moeten aderlaten. De reis van den keizer naar Duitschland was nog niet be paald doch zouden zijne lijfartsen hem het ge bruik van zekere baden aangeraden hebben. De keizerin bevindt zich redelijk wel daarentegen is de grootvorstin Maria gemalin jan den troon opvolger, die zich bovendien aan het klimaat van Rusland niet kan gewennen door hare laat ste bevalling zeer Verzwakt en verlangt hartelijk om zich te Darmstad weder eenigzins te her stellen. B E R I. Ij N 1 4 Mei. Men verzekertdat eerst daags eene soort van concilie \»m geestelijken der Duitsch-katholieken hier zal bijeenkomen ten einde te beraadslagen over de belangen der nieu we secte die nog verre van voordeelig staan. De Duitsch-katholieken van Saksen, VVurtem- berg Nassau Ilessen-Darinstadt en Baden heb ben reeds gedeputeerden bij dit concilie be noemd. De handelstand alhier heeft eene som van 13000 tlilr. beschikbaar gesteld tot het aankoo- pen van rijst, tot de goedkoopst mogelijke prij zen. Tot meerder gemak wordt deze rijst op elf verschillende plaatsen in de stadgedurende de eerste drie maanden in pakjes van 1 en 2? pond verkocht. Berlijn, 17 Mei. Den 14 dezer overleed hier, zonder voorafgegane ziekte, in den ouder dom van 41 jaren Fanny Hensel geb. Men delssohn echtgenoot van onzen hofschilder Wil helm Hensel en zuster van Felix Mendelssohn Bartholdy. De overledene was eene der beschaafd ste en uitstekendste vrouwen onzer stad en roemd door haar uitstekend piano-spel en voor treffelijke composition. Den 2 Meides morgens even voor één ure. werd in Hieflau in Stiermarken eene aard beving gevoeld. Londen, 15 Mei. meldt: Met smart ontwaren wij, dat ellende, ziekte en dood aan boord der schepen heerschen wel ke landverhuizers uit Engeland Ierland en Duitschland naar Amerika voeren. In eenige dier vaartuigen zijn mannen vrouwen en kin deren letterlijk in morsige holen bijeengehoopt alwaar de scheepskoorts (de ergste soort van typhus) woedten de sterfte dien ten gevolge aanmerkelijk is. Te New-York verkeert men steeds in ongerustheid wegens de onmensche- lijke gewoonte om schepen bovenmatig met land verhuizers te beladen en deze ter naauwernood gekleedc half stervende, vuile en ziekelijke mensebelijke wezens aan wal te zenden in eenen toestand, welke ben geschikt maakt om verderf en dood te verspreiden. De armhuizen en hos pitalen te New-York zijn thans opgevuld met ongelukkige»! die de slagtoffer» zijn van de be geerlijkheid der reeders en door de rotkoorts op eene vreesselijke wijze gednud worden. Aan boord van één vaartuig stierven 26 personen tij dens den overtogtaan boord van een ander 12, terwijl 6 of 8 het gewoon getal is. Men 744 ka juit-passagiers aangekomen te zinnen 28.024 Van dezen zijn er in 24 dagen den 1 tot den 24 April alleen 419 en 17,247 tusschendeks-passagiers aange- Ilet jaargetijde der landverhuizing heeft ter naauwernood een’ aanvang genomen en men schat het aantal landverhuizers die in 1847 te New-York zullen aankomen, op 150 a 160,000 personen. Londen, 20 Mei. De berigten die men ont vangt nopens de vooruitzigten van den oogst van vruchten, zijn allergunstigst en dezelve be looft ruimer te zijn dan sedert jaren het geval is geweest. Te Ledbury heeft men door eenCn droom eene misdaad ontdekt. Eene vrouw had name lijk gedroomd dat zij een geacht meisje in haren tuin, een jong geboren kind had zien begra ven zij verhaalde dit aan onderscheidene bu ren zoodat het ter ooren van het geregt kwam cn daar de vrouw bij hare verklaring bleef en er geruchten liepen, dat eenigen tijd geleden het beschuldigde meisje in zwangerschap had schenen te verkeeï'en begaf zich de regterlijke magt naar hare woning, en na een bewerkstelligd onder zoek vond men in den tuin ter aangewezene plaatse, het lijk van een jonggeboren kind. Daar het niet bewezen kon worden, of het kind had geleefd is de beschuldigde in hechtenis genomenwegens het geheim houden der ge boorte van het kind. Parijs, 17 Mei. rier de la Gironde Vroeger hebben wij als stellig opgegevendat de koningin van Portugal zich op een Engelsch vaartuig had ingescheept. Wij vernemen nu dat de koningin inderdaad dit denkbeeld heeft gekoesterd maar dat zij op het punt zijnde nieuwe nu reeds alle gewassen (enen ruimen oogst zien. De hoornen zijn zoo dik met bloesem overdektals in geene jaren het geval geweest is. Zoo wel in de landen van Altena Heusden i den Tielerwaardals in den Alblasser- en de vijf Boerenlanden, staan de aardap- liet graan het koolzaad en het ooft zoo goed als zulks bij menschen-geheugen geweest

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1