NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD FOOR DK STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. No. 44. 1847. den 2 Junij- 15 16 BINNENLAND. BUITENLAND. X jiloa LM it.) T lit n zelven wel- 144 tta de tijd komen al niet in staat !te- as« ocns- :n de :ld tad lel de iden, i één regel tsing. nen. I pin weide- i plan lid.*» tI3S 36* 03* 53^ 18,’ 15J 28* n 1 scheidden den Rijn meer 15 minuten voor 5 uur en 10 minuten Lcnnep. De bol die nederge- i om al weder te vertrekken. Zou er voor N. W. ons de bijna over Deutz voor 5 uur 5600 voeten bereikt; gezigteinder in nevel wij konden slechts 5 mij len in de verte zien. wij over Wermelskirchen uur over begon weder te klimmen ofschoon wij geen ballast uitwierpen. Uit het Saksische de aangrenzende kleinere staten zeer geruststellende berigten betref- - -en tuinvruchten der granen zjjn dan ook zeer terug- de markten bijna overvoerd» Ook en meer andere plaatsen van eene daling der graan- Te half 6 onder» wij nog duidelijk de kromming van bij Keulen de stad was echter niet te herkennen. Vijf minuten later begon nen wij te zakken en te Dornen bij Breckerfeld zetteden wij onzen voet op vasten grond neder.” Aan de Rijnstraat tusschen Oberwesel en St. Goar, beeft zich sedert eenige dagen de hel ling van den berg in beweging gesteld en er ontbinden zich van tijd tot tijd massas steenen die van aanzienlijke hoogte op den weg vallen. Aan de voorbijgangers wordt opmerkzaamheid en voorzigtigheid aanbevolen. Frankfort, 25 Mei. Bijzondere brieven uit Berlijn geven de overtuiging te kennen.dat de Pruissische landdag, in weerwil van al de weifelingen der majoriteit, zonder herstelling der wet van 17 Febr. 1820, geene leeningen onder guarantie van den staat zal toestaan. Dit moeten ook de ministers von Bodelschwing en v. D.oesbergh in het ministerie verklaard heb ben bij welke gelegenheid echter de prins van Pruissen zich zou hebben uitgelaten dat bij de verdediging der ontwerpen van wet en het be strijden der oppositie, niet krachtig genoeg was te werk gegaan. Men wil voorts wetendat Frankfort, 24 Mei. Vogtland en bekomen wij fendc den stand der veld- j de prijzen 1 gegaan en uit Augsburg Mainz komen berigten in i prijzen. In Silezie neemt de overgang van katho lieken tot het Protestantismus toe, terwijl in Oostenrijk juist bet tegenovergestelde plaats heeft. Tegen 168 katholieken die in laatstgemeld land tot de Protestantsche geloofsbelijdenis zijn over gegaan omhelsden 728 Protestanten de katho lieke godsdienst. De sterkste afval van het Pro testantismus vond plaats in BohcmeMoravie en Galicie. In bet algemeen heeft de Roomsch- katholieke confessie in den keizerstraat sedert 13 jaren ruim 7000 zielen gew onnen. Op den tweeden pinksterdag heeft de be roemde luchtschipper Green zijne 162ste lucht reis te Keulen ondernomen. liet berigt is.’.’Te 5 minuten voor 4 ure waren alle toebereidse len genomen en den vasten grond verlatende zweefden wij naar boven. Wij klommen met wind 3000 voeten boog en bevonden dan in eene andere luchtlaag. De bol nam tegenovergestelde rigting en het ging en Mulheim. Tegen 20 minuten hadden wij onze grootste hoogte nu hulde zich onze vlogen na 5 zakt was Sneek, 1 Junij. Dat de Zendelingszaak nog niet is zoo als zij behoorde die der geheele gemeentedaarvan getuigde op den 26 Mei 11. de niet talrijk bezochte Vergadering van de On- derafdeeling Sneek des Nederlaudsehen Zende- linggenootschaps. De leden der kerkelijke ge meenten laten dit werk te veel aan de predi kanten over, en ook van deze onttrekken zich nog zoo velen aan de heilige zaak. Die er wa ren, zoowel belangstellende leden der gemeente als predikanten, hebben zich zulks gewis niet beklaagd, daar de waardige voorzitter dezer Onderafdeeling Ds. D. A. Escher, van Bozum in eenige fiksche trekken het belangrijke doel van de vereeniging der leden des Zendelingge- nootschaps in dit gewest schetste, waardoor de anders verdeelde krachten meer verbonden wor den en meer goeds uitrigten kunnen en als hij niet klagen wilde over te weinige belangstelling bij velen getal van dier zakeop gisteren voor het provinciaal geregts- hof teregt gestaan, met dat gevölg, dat dezelve zijn verklaard te zamen schuldig aan de hun te laste gelegde misdaad van diefstal van vee uit de weideen veroordeeld tot tepronkstelling op een schat otieder gedurende een vierde tuirs en ieder tot zesjarige rasp- of tuchthuisstraf. Ter MUNTEN. 25 Mei. lieden bad in de nabijheid van Reide een droevig ongeluk plaats. Zeker arbeider van Termunterzijl genaamd 11 jHüinihga, niet den schipper T. J. Bosker naai de ballastplaat achter Reide, varende, had het ongeluk, door het overslaan van het zeil, bui ten boord te gcVakehen moest, ondanks de aangewende pogingen, om hem te redden, zijn dood in de golven vinden. Hij laat eene zwan gere wfedtlwe en twee kleine kinderen na, we! ke door dit treffend voorval hunnen verzorger hebben verloren en trenrënde eene donkere toe aan komst te gemoet gaan. en het alijd nog betrekkelijk geringe leden dan was het vooral daarom dewijl hij zag op al hetgeen waar, goed en edel was, hoe het uit geringe beginselen was ont staan en omdat hij dacht aan de stichting der Christelijke kerk, aan die twaalf eerste zende lingen die de leermeesters van het beschaafde Griekenland en Rome waren geworden en die de wereld hadden overwonnen. Zoo werden wij opgewekt om medearbeiders van God en Christus te worden, terwijl wij, wanneer wij bij anderen het koningrijk der hemelen zoeken uit te breiden, zulks mede op ons zelven wel dadig zien terugwerken. Vervolgens deelde men elkander broederlijk mede, wat de Zendelingszaak in deze stad en haren omtrek, in Friesland en Nederland be trof. Onder anderen ook hoe in deze maand drie kweekelingen van het Zendelinghuis te Rot terdam als boden der Evangelies naar de Heide nen waren afgezonden hoe de berigten van den Inipeeter van Rhijn dusverre steeds gunstig waren hoe het vijftigjarig bestaan van liet Ne- derlandsch Zendelinggenootschap gevierd zal wor den enz. Moge hoe langer zoo meer dat ieder lid der gemeente zoo om mede té werken, dan toch belangstellend moge mede bidden, dat het koningrijk der he melen korne en moge telken jare deze Verga dering door een grooter aantal leden worden bezocht, opdat die geest der broederlijke ge meenschap, de geest des Christendoms meer en meer allen* bezieledat bevordert liefde, dat wekt ijver op en zoo komt het rijk van Goden van Christus. Sneek, den 1 Janij. In de laatstverloopen week is in de vaart van Pingjum op Witmar- snm drijvende gevonden het lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht het zelve schijnt reeds geruimen tijd in het water te hebben gelegen, naardien het alreede in zoo- danigen staat van ontbinding gevonden is dat het naauwelijks meer vatbaar was voor eenereg- lerlijke schouwing. Er schijnt geen vermoeden te bestaan tegen den dader of de daderes. Men verneemt van Balk dat men daar voor de vierde maal teleurgesteld is door het bedan ken van Ds. van den Broek van s’ Grevelduin kappelle. Misschien heeft de reeds bejaarde predikant opgezien om al weder en dat wel zoo verre te vertrekken. Zou er in Friesland ook geen geschikte leeraar voor de gemeente te vinden zijn Zoo hoort men ookdat Ds J. W. Becking van Anjinn, voor Longerhouw bedankt heeft. Wij geven den ouden man gelijk, en geloo- ven dat bij eerder naar ruste dan naar verplaat sing verlangen zal. Rotterdam, 24 Mei. Zekere J. F. Oos termeijer was tijdens het bezoek van den Rus- jischen keizer Alexander hier te lande, na den val van Napoleon, kapitein van een zoogenaamd recherche-vaartuigen destijds in de gelegenheid dien Monarch eene geringe dienst, het overzei len over eene onzer rivieren, te bewijzen. Daar Oostermeijer toemaals voor zijnen stand niet van middelen ontbloot was, en welligt ook dewijl hij als een man van veel eergevoel bekend stond onthield zich de keizer, op aanraden van den admiraal Kikkert, die bij het overzetten tegen woordig was, van hem eene belooning in geld te geven, maar beloofde, dat hij, na zijne te rugkomst in Rusland hem een blijk van aan denken zou doen geworden. Doch zulks bleef achter, en in December 1825 overleed de Kei- ZUr* Intusschen was Oostermeijer sedert in tijdelij ke middelen achteruit gegaan, en had hij. in zeer bekrompene omstandigheden verkeeren- de. zich voor eenigen tijd gewend tot het Russische gouvernement. om, zoo mogelijk, de geldelijkc toelage voor bet door hem verrigtte te erlangen. De Russische gezant, de lieer von Maltitz, welke zich de belangen van Oostermei jer krachtig heeft aangetrokkén, heeft hem den Russischen grootvorst Konstantijn geduren de het kortstondige verblijf van dien vorst alhier te lande voorgesteld met dat gelukkig gevolg, dat de prins Oostermeijer de ridderorde van St. Anna waaraan eene jaarwedde van 200 zilveren roe bels verbonden istoegezegd en hem tevens ee ne gratificatie van ƒ500 ter hand gesteld heeft. Genoemde Oostermeijer is thans woonachtig te Dortrecht, en. naar men ligtelijk kan nagaan, levendig getroffen over de zoo geheel onver- wachte wending van zijn lot. Arnhem, 28 Mei. Bij de menigvuldige, van elders medegedeelde berigten omtrent de gegronde vooruitzigten op eenen bij uitstek voor- deeligen oogst, kan men van hier als eene groo- i te zeldzaamheid berigten dat er zich in de na bijheid dezer stad verscheidene roggevelden be vinden op welke de plant binnen den tijd van drie weken zijne aren gemaakt heeft en in den vollen bloei staat. Heden werden de eerste nieuwe aardappelen alhier op de markt ten verkoop aangeboden. Zwolle, 25 Mei. Men schrijft ons van Hel lendoorn In de vorige week is, namens envoordehee* Meinesz en van den Bergh te Amsterdam van deze plaats aangekocht ee- van ongeveer 120 bunders berg-, groengrond gelegen in de thans nog ren JUeinesz en in de nabijheid ne hoeveelheid heide- en g onverdeelde Dam-Marke. Deze gronden zullen zoo als men verneemtherschapen worden in bouw-, weide- en boscligronden terwijl er reeds een plan en teekening voor eene spoedig te bouwen groote boerderij en stalling onder handen is. De aangekochte grond meer bekend onder de benaming van den Eler-bergligt met de daarbij gevoegde heide- en groengron- den aan elkanderen verbonden, noordelijk van bet dorp Ilellendoorn tusschen de nieuwe Her berg en Schuilenburgen wordt doorsneden door den ouden Post- of zoogenoemden Twent- schen weg van Zwolle op Almelo. Het mid delpunt (de berg) levert de schoonste gezigten op, en zal ongetwijfeld in een dennenbosch veranderen. Zoo als eiken koop, die aanlei ding tot ontginning geeft, vernamen wij ook de zen met genoegen, en bartelijk wenschen wij die heeren met hunne onderneming geluk, en hopen dat zij aanvankelijk aan vele handen werk zal verschaffen en die goede gevolgen moge hebben, dat zij navolging vindewaaraan bij eene doelmatige bewerking niet wordt ge twijfeld. liet bevestigt zichdat het staatsexamen dit jaar, weder onder voorzitting van het lid van den hoogen Raad, den heer de Greve, te Zwolle zal afgenomen worden. Groningen, 27 Mei. Men zal zich herin neren, dat, in den nacht van den 16 op den 17 November des laatstvoorleden jaars uit een weideland gelegen aan den zoogenaamden Kor- reweg, buiten de Ebbingepoortonder deze stad, aan den koemelker Hindrik Ilindriks Mei jer eene koe is ontvreemd. Beide van dien dief stal verdachte en deswege in staat van beschul diging gestelde personen een jengdig schippers gezel en zijne dertigjarige bruidhebbente

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1