NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. v. 1847. No. 46. V binnenland. b; 1 Men schrijft uit Ver- BUITENLAND. &W- k i nd. ruis, ersb. mer Dec. nrlen n één i regel lUin^. >.vl.; 1. 5-;: ij 14 m :S- et in ie in [Xl. 1. b. n n n 3- I- 1. r 8 ■MI 31 e e 'ocnj- en de Amsterdam, 4 Junij. hebben gemeld dat den 2 Junij 11. etablissement van onze Paul van Vlissingen en ten is het standbeeld van in den Haag zal worden gesteld. Eenige dagbladen 11 in bet stadgenooten de heel'en Dudok van Heel, gego- prins Willem 1 dat Wij kunnen daaromtrent melden, dat het gieten van dit kolossale werk in brons plaats gehad heeft den 1 Junij. Het 15 voet hooge beeld is in één stuk gegoten. Men is thans be zig het van den vorm te ontdoen en wij heb ben liet genoegen te kunnen berigten dat de bereids zigtbaar gewordcne deelen alle blijken van eene zoo zorgvuldige als voortreffelijke be werking dragen. Wij gelooven dit berigt te meer verblijdend te mogen noemen, omdat, indien wjj wel on- derrigt zijn hier door onze kundige stadgenoo ten de eerste proef geleverd wordtdat men in Nederland ook de kunst verstaatom in brons te gieten, en om dat er zijn geweest, die d‘ze taak, met glans volbragtschier onuitvoerlijk hebben gerekend. Delft, 3 Junij. In den stedelijken raad is besloten dat de kermis dit jaar alhier zal gehouden worden. Een maatregel welke door ons bestuurtot vreugde en ook tot voordeel van velengenomen is. Zalt-Bommel, 3 Junij. De Haarlemsche Courant van gisteren wil onderrigt zijn dat aan ieder van de manschappenarbeiders van de aardenbaan voor den straatweg van hier op ’s Hertogenbosch dagelijks boven hun loon worden uitgereikt twee Ned. ponden brood en een stuk spek. Wij zijn gemagtigd dat berigt in zoover tegen te spreken dat aan ieder per soon slechts een half Ned. pond brood bene vens 2k oneen spek worden versterkt. Frankfort, 31 Mei. Gelijk men weet, heeft het Grieksche gouvernement de tusschen- komst van Oostenrijk in de aangelegenheden met de Porte ingeroepen. Een adjudant des konings van Beijeren graaf Hunoldstein heeft liet voor stel daaromtrent, benevens eene boodschap van Beijeren, naar Weenen gebragt. Men zegt, dat vorst Metternich de taak wel op zich genomen doch daarbij tevens op de groote zwarigheden gewezen heeft, welke aan de bijlegging van dit geschil in den weg stonden, met bijvoeging, dat er weinig kans bestond, om tot liet voorge stelde doel te geraken indien de Grieksche re gering niet in alle punten van wezenlijk belang toegaf. Over het algemeen is de staat van zaken in Griekenland alles behalve geruststellend. Over al smeult liet vuur onder de asch dat gemak kelijk op liet onverwachts tot eene heldere vlam kan uitbreken en zulks kan niet uitblijven wanneer de Turken voortgaan met gehoor te ge ven aan de inblazingen van Engeland en Rusland. Frankfort, 1 Junij. De gunstige graan- berigten hebben zulk eenen snellen achteruitgang der graanprijzen veroorzaakt, dat tarwe, die onlangs nog voor 26 fl. de mudde verkocht werd thans reeds voor 13 11. te koop is. Den 28 Mei bad te Berlijn de tweede maal tijd van paarden vleesch plaatsaangerigt door de vereeniging tegen het kwellen van dieren. Er hadden zich weder omtrent 60 personen tot deelneming aangemeld en nu voor de eerste maal dames zonder vooroordeel. Het was een zevenjarig wagenpaard dat de stof tot het di ner leverde. De spijzen, daarvan toebereid, vond men voortreffelijkhet gebraad had veel overeenkomst met gebraad van herte- of rec- vleesch. Het komt er nu op aan het paavden- vleesch meer algemeen in te voeren en hiertoe zijn reeds door de vereeniging de noodige maat regelen genomen. Het oprigten eener openlijke paardenslagterij zal eerstdaags bewerkstelligd wor den en dan de gelegenheid gegeven zijn om zich gemakkelijk en goedkoop een gezond en smakelijk vleesch te verschaffen. Hoe sterk het verlangen daarnaar begint te worden blijkt hier- «■■■JL-.Jgl uit, dat, toen het bekend was geworden, dat de vereeniging weder een paard om te slagten had aangekocht, de aandrang der vleesclibegce- rende menigte zoo groot werddat in korten tijd omtrent 200 pond van het 4 centenaars we gende paard als voor het diner zelf niet noo- dig waren uitgedeeld. BreIsach, 30 Mei. In het geheele Rijn dal heeft de rogge uitgebloeid en belooft eenen oogst, zoo als wij in. lang niet beleefd hebben. Ook de overige graansoorten en de wijngaarden staan uitmuntend laatstgenoemden schijnen een nog rijkeren oogst te zullen opleveren dan in j Sedert eenige dagen zijn en ker- wezeii president van Mexicoof door de vrien den van de generaals, welke de dictator uit arg waan of om eene andere reden te Vera-Cruz had doen gevangen zetten. Evenwel is dit slechts een los gerucht, doch niet onwaarschijnlijk, want het gedrag van den Mexicaanschen gene raal tegenover het leger van den generaal Scott zijne overhaaste vlugt, de laf heid welke bij be toond heeft, het despotismus, dat hij over die generaals uitoefende welke het meest door liet volk bemind waren doen hem gevaar loopen voor een dergelijk einde. De officieren der lijfwacht openden de vo rige week in het Regentspark hunnen grooten bazar tot ondersteuning der noodlijdende Ieren en Schotten. In de kramen waren dames van den eersten rang als verkoopsters. Onder de eerste bezoekers behoorden de koningin en prins Albert. Men rekent op eene rijke opbrengst daar de inkomsten van éénen dag alleen meer dan 3300 p. st. bedroegen, De hertog van De vonshire ti'ad aan de kraam waarin de marquisin van Londonderry als koopvrouw zat en verzocht haar om haren handschoen zij trok dien van hare hand en de hertog betaalde met eene bank noot van 100 p. st. Hierop begaf hij zich naai de overige kramen en betaalde ieder kleinigheid met eene handrol goud. Parijs, 1 Junij. Het gouvernement van den onderkoning van Egypte heeft eenen maat regel genomen, die eenmaal van belang zal kun nen worden, liet heeft bevolen dal de inwo ners van ieder dorp gehouden zullen zijn alle maanden aan den ontvanger der belastingen te verklaren, hoeveel kinderen er ten hunnent gedurende de maand geboren zijn. Dit is de eerste stap, om eenen burgerlijken stand in Egypte daar te stellen. Brussel, 2 Junij. viers van den 30 Mei De reizigers welke ten 7 uur met den laat- sten trein van Aken kwamen zijn door hevige kreten verschrikt geworden, zoodat de machinist bij het begin van het station reeds de locomo tief deed stil houden. De reden daarvan was de volgende: Eene moeder met hare beide kin deren bevond zich in een der rijtuigen waar van het portier slecht gesloten was, want ter wijl zij daartegen leunde sloeg het open en de twee arme kinderen werden op den weg gewor pen. De moeder dacht een oogeïiblik later slechts twee lijkjes te zullen zien maar gelukkig is zij er met de vrees afgekomen en hebben de kin deren slechts eenige ligte kneuzingen ontvangen. Brussel, 3 Junij. In de omstreken dezer hoofdstad is het koolzaad uitgebloeid en mag men het behouden rekenen ook de rogge is ver in den bloei en het vlas staat in de omstre ken van Mechelen reeds een voet boven den grond. De gerst staat in de aren en de aard appelen hebben het heerlijkst mogelijke aanzien. Ook de stand der tarwe is allezins voldoende. Brussel, 4 Junij. Te Atrecht kwam on langs een landbouwer met een’ wagen vol graan geladen op de marktdaar ontmoette hij eenen persoon welke hem vroeg of dit graan te koop was en dienadat hij dit beaamd had hem aanbood den gebeden wagen van hem te koo- pen. Men kwam overeendat de kooper 45 francs voor de heet, zou betalen liet geheel bedroeg 1800 francs. De kooper verklaarde, dat dit graan voor Parijs bestemd was en stelde den landbouwer voor, om hetzelve dadelijk naar het station van den spoorweg te brengenwaar na zij zich gezamenlijk in eene herberg zouden begeven ten einde de 1800 francs te betalen. Dit werd aangenomen; nadat het graan ontladen was, begaf men zich naar de aangeduide herberg en de vreemdeling zijnen geldgordel te voor schijn halende lag hem op de tafel neder en verzocht den landbouwer hem te helpen tellen maar naauwelijks wilde hij den gordel openma ken of de kooper ziet iemand de straat doorko men welke hij iets mede te deelen had hij spoedt de deur uit en kwam niet weder. Na een uur wachtens besloot de landbouwer de gor del eens na te zien en vond er slechts steentjes en stukjes lei in. het afgdoopen jaar. op de meeste markten rijpe aardbeziën sen te koop. Londen, 2 Junij. Eenige kinderen waren bezig te spelen aan den oever in de nabijheid der stad Larne in bet graafschap Cornwallis toen hunne aandacht plotseling werd opgewekt door den hals van eene flesch welke in het zand stak. Nadat men haar geopend had vond men daarin een papier van den volgenden inhoud September 1, 1843. - Ik, William Carson, werd geboren in een klein visschersdorp in Corn wallis. Toen ik 15 jaren oud was, ging ik ter zee varen, tegen den wensch mijner ouders. Na bij Otaheite geraakte ons schip op eene koraal* rots de geheele bemanning vond den dood in de golven, behalve ik, die gelukkig het land be reikte. Laat diegenewelke dit kort verslag vinden, in ’s Hemels naam alles beproeven om eenen armen ongelukkige te bevrijden die se dert drie jaren zijn vaderland niet gezien heeft.” Londen, 2 Junij. Eenige dagen geleden, terwijl een landman in de omstreken van Dum- bleton (graafschap Worcester) het land omspitte vond hij een menschelijk geraamte, dat geheel gaaf was, behalve den schedel, die op verschei dene plaatsen gebroken was. Eenige lappen van kleedingstukken bewezen duidelijk dat het lig- cliaam geheel gekleed in de aarde was gestopt en deden het vermoeden eener misdaad ontstaan. De daarbij geroepene geneesheeren verklaarden dat het geraamte reeds 10 of 12 jaren daar ge legen moest hebben en beweerden volgens den staat van den schedeldat hier een moord had plaats gehad. Men herinnerde zich, dat omstreeks het einde van 1836 een voerman op zekeren avond een paard had hooren hinniken in een klein boscli- je ongeveer eene mijl van de plaats gelegen waar het lijk ontdekt was hij was daarop afgegaan en vond het arme beest zoo uitgeput en zwak dat men veronderstellen moestdat het reeds twee of drie dagen aan eenen boom was vastge- bouden. Alle naspo ingen om den eigenaar te ontdekken waren vruchteloos en het paard werd voor 12 p. st. verkocht. Het gerucht verspreidde zich evenweldat dit paard aan een’ beestenkooper toebehoorde die ie der jaar het graafschap doortroken dat deze man vermoord was geworden men beschuldig de er zelfs twee bedelaars van welke men in het bezit van eene aanzienlijke som gelds had gezien en beweerde zelfs een van hen te heb ben hooren zeggenIndien ik voortaan we der iemand vermoordverlang ik voor mijn aandeel de helft van het geld.” Doch dit waren allen slechts losse geruchten en de policie sloeg er geen acht op. Maar de ontdekking van het geraamte maakte den argwaan weder gaande men trachtte het paard en den zadel weder te vinden en toen dat eindelijk gelukt was en men den zadel had losgetornd ontdekte men den naam van den maker, welke ondervraagd zijnde zich ook herinnerde dezen zadel aan eenen beestenkooper uit het graafschap Leicester verkocht te hebben die sedert 12 ja ren verdwenen was. De beide bedelaars werden daarop dadelijk ge vangen genomen en hebben hunne misdaad reeds bekend. Londen, 2 Junij. Volgens eenen brief van Vera-Cruz aan den Courrier de la Nouvelle Or leans zou Santa Anna gefusilleerd zijn gewor den. Deze brief veronderstelt, dat hij ter dood gebragt is door de partij van Gomez Farias, ge- e r i t ti r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1