NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. rt® No. 48. 1847. It oensdag den 16 Junij» 2de Jaargang. 1 :oo. pd. V. :b, am ien ;en ;en Zij- Q BINNENLAND. hadden 00. BUITENLAND. rhe- 7in— pcr I 11„. itf j11ini11 uul'. i IIii ig^gm, h ~~r^»m.H!Mwnnr»rwntiwmtirra 00. 00. Jen, één egct dng. 8t4 U4 5| 14 84 lens- i de 65 f inne- Iwg-, ind- itr. >ols. >ols. O *-‘T 84 or- er- m. an gd d, vat lat lis ij11 va- en 11 5 icr ik n y va an die ÏAS ;elf am ien pel lad ien ca- ?an en ing ad- redden. uren ver Frankfort, 9 Junij. Bijzondere brieven uit St. Petersburg bevestigen dat de verhande lingen van den Pruissischen landdag aan keizer Nicolaas zeer mishagen. Het weder was daar den laatsten Mei nog zoo ruw en koud dat men bestendig pelsen droeg en er nog geen spoor van bladeren aan de boomen te zien was. Men berekende, dat 800 a 1000 schepen noodig zou den zijn, om den daar aanwezigen voorraad van granen te laden. Berlijn, 6 Junij. Met eene groote span ning ziet men alhier bet begin van het groote Polen-proces te genioet. Het lokaal voor’ de openbare zittingen hiertoe bestemd is zee» grooten alleen in de zoogenaamde bank der aanklagers zijn 300 zitplaatsen. Ook de steno- graphen hebben eene afzonderlijke plaats. He inleiding tot de acte van beschuldiging, welke als een meesterstuk geroemd wordtbeslaat niet minder dan 50 vellen druks en geeft eene uit voerige geschiedenis van den laatsten opstand der Polen. De kosten in dit reuzen-proces zijn ontzettend grootmaar ook zijn er van staats wege niet minder dan voor 12 millioenen tha lers aan goederen enz. ten gevolge van dezen opstand gesequestreerd. Stuttgardt, 1 Junij. Wederom is het getal der treurige voorvallen tot welke de streng- heid der meeste Duitsche jagtwetten aanleiding geeftmet eene vreesselijke gebeurtenis hier te lande vermeerderd. De jagersgezel Kramer van Strasberg had 11. zondag avond eenige stroopers ontmoet en eenen derzelvcneen bur- Amsterdam, 12 Junij» Gisteren is Z. M. de koning vergezeld van Z. K. II. prins Hen drik ook nog een bezoek gaan brengen aan het etablissement van de heeren Paul van Vlissin- gen en Dudok van Heel ter bezigtiging van het daar gegoten bronzen standbeeld van prins Willem L Z. Mi heeft zich wel een half uur bij het standbeeld opgehouden en hetzelve ten naauwkeurigste bezigtigd terwijl Iloogstd. als mede Z. K. II. prins Hendrikbij herhaling Hd. goedkeuring en tevredenheid aan den heer Van Vlissingen hebben gelieven te betuigen, over liet zoo goed gelukken der taak, welke de fabrijk op zich had genomen. Amsterdam, 12 Junij. Volgens het dag blad Overijssel, was de sterkte der koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid op den 1 Junij 1847 als volgt: in de gewone koloniën 2666; Ommerschans 2401; 1ste gest. Veenhui zen 2031 2de gest. Veenhuizen 2185 3de gest. Veenhuizen 2320; Wateren 102; algemee- ne directie 37, totaal 11,742. Amsterdam, 14 Junij. In ons laatste nommer hebben wij uit het dagblad Overijssel overgenomen een berigt, dat eerstdaags de oude schellingen en zesdehalven ingewisseld zouden wor den. Wij vermeenen thans op goede gronden dit berigt te kunnen tegenspreken. De maatregelen welke noodig zijn, om deze inwisseling zonder hapering te doen geschieden zijn nog niet zoo verre gevorderd dat men eene spoedige intrek king dier muntspeciën zou kunnen verwachten. De IV. Rolt. Cour, meldt: Uit Goor ont vangen wij het volgende berigt: Daar sommige dagbladen melden dat de eer ste sporen van roest in de rogge en ziekte in de aardappelen zich weder vertoonen hebben wij het genoegen te berigten dat tot nog toe alhier noch in de omstreken eenig spoor dier onheilen te vinden is. Integendeel kan men zeggen datvooral de rogge over bet algemeen zoo voordeelig staatals men maar zoude kun nen wenschen terwijl ook de aardappelen ee nen goeden oogst beloven. Onder dagteekening van eergisteren schrijft men ons het volgende uit Arnhem: De rogge staat in de omstreken dezer stad in het ambt Bheede te Apeldoorn en van daar tot Zwolle zeer gunstig. Te lieerde ziet men wel enkele vlakken op de bladeren doch niet de roest waarvoor men bevreesd was. De in gevallen regen doet veel goed en bevordert zeer den groei. Zwolle, 7 Junij. Nabij Hattem aan den ouden Hessenweg staan vele hutten wier be woners over het algemeen niet in den reuk van groote eerlijkheid staan welke meening door de menigvuldige ontvreemdingen die er voor al tegenwoordig in die omstreken plaats hebben niet wordt gelogenstraft. Onlangs is er uit de weide eene dragtige koe gestolen, toebehooren- de aan den lieer Engelenburg op den huize Oldhorst bij Elburg. Niettegenstaande dezeƒ50 premie beloofd had aan den aanbrenger van den dief, vernam men aanvankelijk niets, totdat een hond den dus genoemden koningskop ee- ner koe uit den grond opkrabde, waaruit men opmaakte, dat de gestolene koe daar ter plaatse geslagt was. Onder die hutbewoners is er één, die in de wandeling de prins genoemd wordt, en op wien voornamelijk de verdenking viel van het feit bedreven te hebben. De veldwachter wist zich in deze hut in te dringenen ont dekte in den schoorsteen versche worst en een Stuk vleesch en niettegenstaande de sluwheid en driestheid der bewoners, is het aan de ge vatheid van den kantonregter geluktden prins tot de bekentenis te brengen dat hij de dief was en dat het overige vleesch zich in de na bijheid der hut onder den grond bevond. liet vleesch is onder de armen van Hattem uitge deeld en de dader naar Arnhem gezonden. De vrouw beeft zich met een’ kruiwagen aan den raadhuize van Hattem vervoegd, om liet vaat werk waarin het vleesch geweest was na de verdeelingterug tc bekomen. ger uit Winterjingen met een schot zoo zwaar gekwetst dat hij daaraan heden nacht overle den is. Gisteren heeft men den jager, die het schot gedaan had niet verre van de grenzen met vreesselijke wonden in het hoofd en aan de knie vermoord gevonden» In onderscheidene dorpen van Wurtem berg heeft een vreesselijke storm met hagel den 29 Mei verwoestingen aangerigt. Het hagelde 22 minuten zoo erg, dat de steenen een’hal ven voet dik, en daar, waar zij van daken kwamen en door den storm zamengedreven werden als korenhoopen lagen. De kjeinste hadden de groot te van hazelnoten en de meeste waren als dui- veneijeren. Menschcn en vee schreeuwden en jammerden. Lieden die op het veld waren moesten zich nederleggen de hagelsteenen ver oorzaakten hun builen en zelfs wonden. Vo gels vond men dood. De boomen staan Zonder loof, beroofd van bloesem en Vrucht; de ko renvelden zijn verwoestweiden en tuinen zijn aan eene beide gelijk. Te Gundringen was liet on weder met den hagel voorbij, toen zich plot seling van Schietingen eene witte stofwolk, het gansche dal breedvertoonde. Spoedig hoorde men ruisschen van water en gekraak van bal ken nu zag men hoe watervloeden neêrstort- ten zoodat geen twijfel meer bleefdat er eene wolkbreuk moest gevallen zijn» In de eer ste golven kwamen hoenders ganzen eenden later paarden en hoornvee kasten boomen met de wortels, balken en houtalles door elkander aandrijven. Vreesselijk was het aan te zien hoe hoornvee en paarden met de golven worstelden nu de pooten dan den kop toonden en jammer lijk brulden; men redde, wat men kondeveel vee werd opgevangen, maar veel is ook verdron ken en nog niet gevonden. Te Schietingen had den de inwoners naauwelijks tgd hun leven te Eene vrouw werd met het huis twee voortgesleept en vreesselijk verminkt opgenomen. Een man kwam in zijn huis onu Vier huizen zijn geheel weggesleurd en andere aanmerkelijk beschadigd. Alle vruchten zijn ver nield de wegen afgebroken en de weiden als afgemaaid. Munster, 10 Junij, Een proces, dat hier veel opziens gebaard heeftis dezer dagen door de tusschenkomst van den staat bijgelegd gewor den. De prins van Salm-IIorstmar was op een landgoed de som van 600,000 tb. schuldig ge bleven en geregielijk tot derzelver betaling ver oordeeld geworden. Toen de prins verklaarde, die som niet te kunnen betalen werden zijne goederen in beslag gelegd dat nu reeds twee jaren geduurd heeft. De staat heeft de te be talen som thans op 400,000 th. weten te bren gen welke dezelve aan den prins tegen 3.j pro cent heeft geleend. Londen, 9 Junij. Eergisteren is te Wol verton het lijkscliouwers-geregt geopend over het vreesselijke ongelukhetwelk den voi’igen zaturdag avond op den noord-westelijken spoor weg had plaats gehad. Ofschoon het verdict der jury nog niet is uitgebragtmaar de coro ner het geregt tot vrijdag aanstaande verdaagd heeft weet men" van elders reeds genoeg om over den waren toedragt der zaak te oordeelen en schijnt men ook reeds te kunnen beslissen aan wien de-schuld van dit treurgeval geweten moet worden. Zeker policie-beambteFossey gehee- ten moet namelijk de zoogenaamde Siding (ex centriek zoodanig verlegd hebben dat de trein in een verkeerd spoor geraakt is. Wat hem hiertoe bewogen mag hebben is nog met gee- ne zekerheid bekend ofschoon daarover ver scheidene gissingen in omloop zijn. Het gevolg der daad is verschrikkelijk geweest. Hoezeer de machinist en verdere beambtendie zich vóór op den trein bevonden en hunne posten bij het naderen van den schok niet verlaten maar al les gedaan hebben om den trein te stoppen als door een wonder onbezeerd gebleven zijn en zelfs de locomotief genoegzaam niet bescha digd is, was zulks, gelijk reeds gemeld is, het geval niet met een gedeelte van den verderen trein. De vrachtwagens die den tender volg den bekwamen almede geen letselmaai’ van Op zondag, den 6 dezer, des avonds on geveer te 11 ure heeft volgens de Provinci ale Overijsselsc/ie Courant in het veerhuis in den omtrek der haven te Genemtiiden een too- neel van wanorde en baldadigheid plaats gehad dat de billijke verontwaardiging van een paar reizigers heeft opgewekt. De zaak komt korte lijk hierop neder: Eenige vreemde schippers wier schepen ge laden waren met steenen voor de werken van het Zwolsche Dieplagen in de haven. Deze hadden ten einde den zondag avond genoege- lijk door te brengen, eene kamer van het veer huis gehuurd en waren daar onderling zeer vriendschappelijk bij elkander. Omstreeks te half elf urekwam een getal van misschien wel 30 a 40 jongens, waaronder vrij bejaarden de kamer binnen stuiven, en vorderdedat het gezelschap zich moest verwijderen al dadelijk vergezeld van slaan en mishandelingen. Ten einde verdere onaangenaamheden te voorkomen begaven de schippers zich naar hunne vaartui gen doch naauwelijks waren zij daarop of men deed eenen brutalen aanval door middel van steenen waardoor belangrijke verwondingen hebben plaats gehad. Men moet het tooneel den volgenden dag gezien hebben om zich te kunnen overtuigen hoe men deze vreedzame schippers heeft beleedigd en bloedig mishandeld en welke aanzienlijke schadedoor vernieling aan touw- en zeilwerk, is aangerigt. Van Numansdorp doet men ons het volgende berigt nopens den stand der veldge wassen geworden: Uit deze omstreken kan men de gunstigste be rigten mededeelen en- ofschoon kort voor het opzenden van dit berigt, aan steller dezes aard- appelenloof vertoond is hetwelk ziekelijk is aangedaan meent hij dit kwaad te moeten toe schrijven aan de vrij strenge nachtvorsten wel ke ook op het vlas van eenigen invloed zijn ge weest en elders de boekweit zeer hebben benadeeld. Men schrijft ons bet volgende uit OüD- Beijerland, onder dagteekening van 10 Junij Uit een meer bepaald onderzoek is het ge bleken dat tot heden in deze streken geen roest in de rogge waargenomen noch spoor der aardappelenziekte aanwezig bevonden is en dathetgeen men bevreesd was voor een begin sel van ziekte te moeten honden slechts is ver oorzaakt door de onlangs vrij sterk gevallene nachtvorst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1