NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. w 1847. No. 51. Zaturdag den 26 Junij. 2de Jaargang. buitenland. ■b' oAo. BINNENLAND. getal der opgenomene zieken i lende op vacante legersteden. i van f. v. >cl ij 8 begeerte van is- de n, <11 rel 1. 1. zoo zeer jen als Parijs 19 Junij. onder dagteekening rigen avond aldaar het drieniastschip Indus, kapt. Fabres pen. I* De meesten zijn leren die kortelings aange komen zijn of tot familiën behooren die be trekkingen nit Ierland ontvangen hebben. Ve len kwamen met koortsen of werden ziek in de verpeste wijken der Metropolis. Indien het jaargetijde warm mogt wordenvreest men ee- ne verspreiding in andere districten, De aard dezer koortsen is daarenboven geheel bijzonder en vertoont de teekenen der pestnamelijk klier achtige ontsteking. Bij de pest verschijnt deze ontsteking hoofd zake! ijk aan de dijen puisten te voorschijn brengende, terwijl in de gemelde koorts dezelve zich aan den hals en het aangc- zigt vertoonen hoofdzakelijk aan de voclitachtige klier; doch, behalve het onderscheid van plaats leveren de verschijnselen dezer koortsdie thans bijna in alle gedeelten van Londen heerscht geen verschil op met die der pest. Kapitein Edward Lloyd van Richmond is den 17 Maart 11. bij Limmerick overleden hij had op de westkust van Afrika den ongeloofc- van 42 jaren doorgebragt zijnde daarheen vertrokken met den beroemden Afri- kaanschen reiziger Mongo Park in 1805. Dij was algemeen zoo zeer geacht dat zijn woord bij de inboorlingen als eene godspraak gold. Uit Havre schrijft men van 18 Junij dat den vo- als hieuw zijden doek Cenen nieuwen lederen bretel met elastiek een zwart zijden fluweelen vesteen gekleurd modevest;, een wit piké dito, ee nen nieuwen jas cene broek van mode-zomerstof, zeer modern gemaakt, en eenige toiletbehocfteii. Men ziet hier wederom uit, hoe dóór de vreemdelingen op de milddadigheid onzer land- genooteii wordt gespeculeerd, en hoe vaak aan Zoogenaamde behoeftige rondreizenden aalmoe zen worden uiigereikt, die aan onze huiszitten de armen beier besteed waren, Zwolle, 21 Junij. Heden werdeh óns uit den llardenbergh toegezonden eenige koren-aren gegroeid in de omstreken dier stad, en allernet zes rijen korrels bezet. De toezender daarvan voegt er bij dat er Zulke aren in groote menigte worden gevonden en dat alle vruchten in dien om trek een en heer lijken en overvloedigen oogst beloven. Groningen, 21 Junij. Zoo op het oogen- blik vernemen wij dat onze hoogeschool en de geheele geleerde wereld een treffend verlies heb ben geleden door den dood van dr. P. van Lim burg Brouwer hoogleeraar bij de faciliteit der bespiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren, ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw en lid van vele binnen- en buitenland- sche geleerde genootschappen. Heden namiddag is deze uitstekende geleerde, die eenen Europe- schen roem verworven heeft door zijne veelvul dige geschied- en letterkundige geschriften in den ouderdom Van 51 jaren alhier overleden. Eergisteren is binnen onze stad een schoon feest gevierd het vijftigjarig bestaan namelijk van de kweekschool voor onderwijzers, alhier in den jare 1797 door het toenmalige departe ment van stad en lande der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen opgerigtom alzoo deh grond te leggen tot eene geheele verbetering van het schoolwezen in deze provincie doorbet aankweeken van beter gevormde onderwijzers, Van de 200 kweekelingen die aan deze school hunne opleiding hebben ontvangen, en van wel ke zoo ver men heeft kunnen nagaan, nog 160 in leven en 118 in het vak van onderwijs werkzaam zijn hebben meer dan honderd vol daan aan de uitnoodiging der commissarissen dier kweekschool ten einde dit belangrijk feest bij te wonen. Men zag; er grijsaards onder van meer dan 70 jaren en jongelieden van jeugdigen leeftijd zamengekomen uit alle LoAden, 19 Junij. Een zekere Wilkinson een vrij bejaard man welke in het graafschap Schelley (Texas) woonde, was de voogd van een jong en schoon meisjehetwelk door ver scheidene jonge lieden ten huwelijk werd ge vraagd eindelijk werd zij aan één hunner ver loofd er werd een feestmaal gegeven en al len zaten vrolijk by elkander, toen de plotse linge ongesteldheid van verscheidenen argwaan verwekteen men begon te vermoedendat er vergiftiging had plaats gehad. Bij het ontvan gen dezer tijding, zegt de Louisiana Courier, waren reeds 12 gasten overleden, en van de 48 anderen waren er 18 in eenen wauliopigen toe stand. Den jonggetrouwden en den overige le den der familie deert niets de oude Wilkinson heeft de vlugt genomen. Londen, 19 Junij. Eene zeer verontrusten de verschijning in Londen is het berigtdoor den Morning-Chron. gegeven, onder den titel heerschende koortswaaruit hoofdzakelyk blijkt dat gedurende de maanden April en Mei het in de hospitalen driemalen het getal bedroeg van die gedurende de drie eerste maanden van het jaaren dat dit gelal dagelijks toeneemt, zoodat de hospita len vol zijn meer dan twintig personen wa- i ren op de lijst geplaatst van een hospitaalwach- ImirL. z-m TrAnni.I/. InniiKpf nrlnn ’sGravenhage, 22 Junij. Thans is het maken leveren en stellen van een pedestal of voetstuk voor liet standbeeld van prins Willem I, op het plein alhier, met al de daarbij ver- eischte werken en leveranciënbepaaldelijk ge gund aan den heer J. Galman te Amsterdam voor de som van f 10.980. Het weekblad de Burger meldt, dat de marquis de Tliouars in verzet zal komen tegen de beide vonnissen door de arrondissements^ regtbank alhier tegen hem bij verstek gewezen. A M s 1' e r d a M 23 Junij, Men verzekert ons dat het den koning dezer dagen zou hebben be haagd kwijtschelding van de doodstraf te ver- leenen aan Christaan Gepkens, die, gelyk bekend is, bij arrest van het provinciaal hof in Gelder land veroordeeld is tot de straffe des doods, wegens poging tot moord met voorbedachten ra de en dat de kapitale straf zou zijn veranderd in die van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en twintig jaren tuchthuisstraf. liet dagblad de Tijd echter meldt, in zijn nommer van den 24 dezer, dat er nopens het lot van den kapellaan Gepkens nog niets beslist is. Amsterdam, 23 Junij. Gisteren avond om streeks 11 ure arriveerde alhier de nieuwe ha ring in den namiddag was te Vlaardingen bin nengekomen het stoomschip Cerberus, hebben de den 18 dezer de Hollandsche haringvloot op de hoogte van Hitland verlaten met 93 ton haring aan boord waarvan de gewone geschen ken aan den koning zijn afgezonden. De eerste verkoop heeft plaats gehad tot ƒ700 per ton en de berigten omtrent de vangst zijn tamelijkdoch niet zeer gunstig; De prijs is heden ƒ2 per stuk, Naar wij vernemen, zijn gisteren en lieden alhier ter markt aangekomen 15 vaartuigen met nieuwe aardappelengezamenlijk inhoudende 2290 mudden, welke gisteren tegen ƒ6, en he den tegen ƒ5.25 verkocht zijn. Te Elseneur zijn den 14 en 15 Junij ge passeerd s 66 schepen naar Holland en 15 naar Antwerpen bestemd allen met graan beladen. Dordrecht, 20 Junij. Niettegenstaande het rekwest van den edelen menschenvriend den Ed. Aclitb. heer mr. J. S. Lotsy lid van den raad der stad Dordrechtom vermindering van belasting op de granen tevens aantoonende de onregtvaardigheid van die belasting als druk kende het meest op de armen en een rekwest van notabelen tot ondersteuning van eerstgemel- de blijft het bestuur ten deze een hardnekkig stilzwijgen bewaren. Zal men ook hier den put dempen als het kalf verdronken is? 0PIJNEN, 20 Junij. Donderdag 11. had er te Est een allerdroevigst ongeluk plaats. Een elfjarig kind van den arbeider Cornelis Worbs in de nabijheid van het ouderhuis aan den bin nenweg aldaar de Dreef genoemd spelende werd door een paard hetwelk de wagenaar De Jongh aldaar zonder eenig toezigt aan den weg liet weiden doodgeslagen. Hoe vele kinde ren zullen er nog wel op deze of dergelijke wij ze doodgeslagen worden of verbranden of in sloten of’ greppels stikken eer er bewaarscho len ook ten platten laildeworden opgerigt cn hoe vele ongelukken er nog gebeuren en hoe vele ongeregtigheden straffeloos blijven eer onze veld-policie verbeterd is? Z WOL L E 21 Junij. Nadat een als heer doch vrij schrieltjes gekleed, vreemdeling reeds ge durende eenigen tijd door de policie was gade geslagen nam men eindelijk waar, dat hij uit het huis van een’ der voorname ingezetenen kwam met een papier in de hand. Bij onderzoek bleek dat deze man die zegt hard doof te zijn sclirif- telijk om eene aalmoes of reispenning vroeg. Volgens zijne papieren is hij een Duitscher en is van eenen buitenlandsclien pas voorzien in zij ne zakken vond men eenige 25 en 10 cents stuk ken hem waarschijnlijk door medelijdenden ver strekt. Ter plaatsewaar hij den nacht had doorgebragtvond men eenen welgepakten rand- sel welke bleek in te houden: zes fijne katoen baptisten overhemden, een klein dito, vier boord jes twee zijden stropdasseneenen zoo goed n og zeer oor- I lijkep tijd den van ons vaderland waar zij thans gevestigd zijn uit Noord-Braband Holland Overijssel Friesland ja zelfs uit het buitenland. De patrouilles der in de omstreken Winschoten geplaatste militairen doen belangrij ke diensten aan de justitie en zijn zeer bevor derlijk voor de algemeene veiligheid aldaar. In den nacht van den ;18 op den 19 dezer hebben zij adsistentie verleend tot het arresteren van drie hoogst verdachte personen en dezelve te Winschoten opgebragt ,i namelijk Jan Harms Velthuis Koert Harms Olthoff, bijgenaamd Ja- koo Fiksen Jan Harms Standeveld. Men houdt dezelve voor medepligtig aan den belangrijken diefstal welke in den nacht van den 16 Mei gepleegd is ten huize van A. T. Rogaar bak- kersche en winkeliersche op de Groeveonder Zuidlaren door ten minste vier gewapende per sonen met bedreiging en verwonding van een der huisgenooten. Wanneer men deze en der gelijke goede resultaten ziet van de ondersteu ning der militaire magt in het opsporen en ar resteren van misdadigersdan ontstaat de wensch dat dezelve, vooral de kavallerie, daartoe meer en meer worde gebruiktinzonderheid in de aan de grenzen gelegene provinciën die altijd veel overlast hebben van vreemde vagebonden en stroopers. Bremerhaven, 19 Junij. Volgens de Ame- rikaansebe dagbladen, was onlangsdoor middel van den magnetischen telegraaf, binnen twaalf minuten van New-York naar Boston last gege ven tot den verkoop van 100 actiën eener in- dustriëele maatschappij de order uitgevoerd en het berigt daarvan naar Ncw-York overgebragt. kapt. Fabresvan Marseillewas binnengeloo- pen. Het schip welks inhout uit teck-hout (eene houtsoort van Pegu) bestond, was in 1718 in Engeland gebouwd, en dus thans 129 jaren oud. Tijdens den oorlog die bij gelegenheid der onafhankelijk-verklaring der Vereenigde Sta ten uitbrak werd het vaartuig in 1778 door de Franschen genomen, en toen het uit de ko lonie terugkwam, is liet vervolgens genationali seerd zoodat het thans in de haven van Mar seille te huis behoort. De eerste tuinier in den tuin der konink lijke maatschappij van tuinbouw in deze hoofd stad heeft middelen trachten uit te vinden om toereikend en met weinig kosten te voorzien in het gebrek dat in groote steden des winters aan groenten heerscht. Zijne eerste proeven heeft hij genomen met, kool en spinagie. De bladeren worden langzaam in de zon of met vuur gedroogd in eene warmte van 30 a 40 graden en kunnen aldus bereid eenen onbe- paalden tijd bewaard worden terwijl zij hun ne natuurlijke gedaante en geur hernemen wan neer men dezelvevóór het gebruikeenige uren in laauw water te weeken legt. De com missie uit genoemde maatschappij, die benoemd was geworden om deze uitvinding te onderzoe ken erkendedat men op die wijze zeer sma kelijke gezonde en goedkoope spijzen kan ver krijgen die weinig minder in kwaliteit zijn dan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1