NIEUWS EN ADVERTENTIE-BLAl) VOOR HE STAR EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. in No. 52. 1847. 2de Jaargang. Woensdag den 30 Junij» I r- ‘ge- irig« gee- van igd- ligc den lan- t is ■hil- n5» Zet- vor- wel- niet iren BINNENLAND. i U. 967& (13 0. inden, ui één iregel alsing. Vocns- ten de niet koers rs nog Pools. 123 vl. 33/, 103» 53 J 18 I'J 14- 28-r; 6 w. 7a G w. nt is uchr- dc- (tIjc- I I jziea) J en too- aog- igen en ling ne- het op zoo ant igen las- wen u ian- icbt pos- uer- ocht 535; untie, p lev. )0 op Garraut ten van Hij nam aan de kus- schildpadnest ontdekt. i i t en ongeveer 14 dagen later jonge schildpad voor de an- „„..2 .J voorschijn. Vervol- in een vat met zeewateren gingen tot geweld wederom schijnen te zullen vertoönem Eenigen van de grootste oproerigeu zijn in hechtenis genomen en gevankelijk naai Sneek gevoerd* Steller dezes kan niet nala ten den goeden geest te prijzen welke onder de burgers hecrsclitdaar zich alhier ongeveer 200 mannen vrijwillig bereid hebben betoond om de wapenen ter handhaving der rust en ter bescherming van bezittingen, op te vatten, Intussehcn zijn er almede maatregelen geno men om in de oogenblikkelijke behoefte der geringere volksklasse te voorzien door het ver krijgbaar stellen van brood en andere levens middelen voor zeer verminderden prijs. BUITENLAND. Frankfort, 21 Junij. De regering van Brazilië heeft hier eenen agent benoemd tot het aanwerven van Duitsche kolonisten voor dat kei zerrijk. Deze persoon is een speculantdie door vele mislukte ondernemingen in onze stad bekend is en onwillekeurig aan den beruchtcn Braziliaanschen overste-luitenant Schaefer herin nertdie voor ongeveer 25 jaren in Duitscliland zijne rol speelde en door wiens misleiding zoo velen zich lieten overhalen om naar liet veraf gelegen land te trekken waar zij gedwongen werden dienst te nemen als soldaatin plaats van vrije landbouwers te worden. Frankfort, 22 Junij. Eene onvoorziene omstandigheid heeft het Russische gouvernement dezer dagen op het spoor gebragt van eene ver- eeniging van dieven van hoogen rang die zich aan de grofste onregtvaardighedenten koste der arme soldaten of beambten in de armee van den Kaukasusschuldig maakten. Twee luite- nant-*generaalsverscheidene divisie-konimandan- ten kolonels en subalterne officieren zijn in hechtenis genomen als beschuldigd van de meest schandelijke ontvreemdingen en bedriegerijen. Zoo is ook onlangs eene aanzienlijke som ont stolen aan de kas der bank van leening te St. Petersburg de schuldigen waren de directeuren zei'en, een senator, een staatsraad c. a. Een andere diefstal van 46,000 roebels werd gepleegd door den president van eene der regtbankeu van de hoofdstad. Frankfort, 22 Junij. Eene mededeeling van den heer von Rheden aan het statistieke ge nootschap te Berlijn, berekent, dat in het nood jaar 184647 door geheel Duitscliland de meer dere uitgave in verhouding tot het verbruik in gemiddelde jaren voor brood beloopen heelt eene som van 150 millioen tb. (75 pCt. meer) en voor aardappelen 70 millioen th. (100 pCt. meer) alzoo voor deze twee artikelen alleen 220 millioen th. nagenoeg driemaal meer dan dc staats-inkomsten van alle Duitsche staten, met uitzondering van Oostenrijk en Pruissen. Augsburg, 20 Junij. De Allg. Ztg. van lieden meldt: Volgens berigten uit Athene van 6 Junij, heeft de Grieksclie eerste ministervol gens de voorslagen van Oostenrijk den eersten stap tot eene volkomene verzoening met de Porte gedaan. De overweging dat eene voorbarig» openbaarmaking van eenen nadeeligen invloed op de verhandelingen zou kunnen zijn belet ons vooreerst in nadere bijzonderheden daaromtrent te treden. St. Petersburg, 15 Junij. Eergisteren heeft eindelijk onze zomer eenen aanvang geno men nadat wij voortdurend koud en ruw we der gehad hadden gisteren en heden teekende de thermometer 21 gr. in de schaduw. In de maand October 11. is van Archangel eene expeditie naar Spitsbergen vertrokken, be staande uit 15 personen allen goed gehard te gen de koude en uitmuntende jagers. Deze ex peditie heeft zich gevestigd op het kleine Ba- rends-eiland waar nog nooit iemand zijn ver blijf op heeft gehouden. Zes van hen zijn in weerwil van hunne sterke ligchaamsgesteld- heid en trots alle voorzorgendoor de koude bezweken de anderen zijn naar Archangel te ruggekeerd, na eene voordeelige jagt gehad tc hebben. Zij hebben veel doorgestaan het ge voeligst trof hun het volslagen gemis van bet daglicht gedurende den langen winter. naar vroeger vincie te, in Indiana State, den 1 Julijvergezeld matot dus in Friesland rika, over zich in déze .i. ii!.nrinn"riMManMaam iii nmiiiri 'ra« hier uitbrak vervulde een ieder met angst en tevens met de gedachte dat men welligt onge lukken zoude te betreuren hebben. En deze gedachte werd verwezenlijkttoen zieh weldra de droevige mare verspreidde dat dc bliksem in het woonvertrek van Garmt Molenhuis on der Domhuizen was geslagen. Gelukkig is er geen brand ontstaan, maar zijne vrouw en vier kinderen zijn gewond en 29 vensterruiten mis schien door ile uitzetting der lucht, gebroken. De bliksem had door den schoorsteen eenen in gang gevonden, en, na eenige verwoestingen te hebben aangerigtdoor eene andere opening eenen uitgang. Dezer dagen heeft zich in de provincie Noord-Holland eene maatschappij gevestigd ten doel hebbende, het in bebouwing brengen van den Anna-Paulowira-Poldergroot circa 5000 bundersgelegen in de nabijheid van den Hel der en het Niettwediep. Deze vereehiging stelt zich voor de reeds droog gemaakte en begrep- pelde klei-, zavel- en zandgronden, in vaste huurtegen een gedeelte van den oogst af te staan aan landlieden, die, bij de noodigc ken nis eenige middelen bezittenom de gronden voor eigene rekening te bebouwen terwijl by het huren van minstens 60 bunders van wege en voor rekening der maatschappij eene geschik te bouwhoeve op den gehuurden grond wordt gesticht. Reeds zijn in de afgeloopene week ee ne hoeveelheid van 450 bunders aan verschil lende Geldersche landlieden afgestaan geworden. Voor het tegenwoordige is nog beschikbaar eene hoeveelheid van 400 A 500 bundersom op den bovengemeldeu voet verhuurd te worden zoo dot het niet onbelangrijk geacht kan worden hiervan den landbouw in andere provinciën ken nis te doen dragen. Inlichtingen en mededee ling der voorwaarden van verhuring zijn, op franco aanvragente bekomen bij de perma nente commissie der Anna-Paulowna-Maatschap- pij te Haarlem. Bols ward, 28 Juny. Ook alhier heeft zich de geest van misnoegen en ontevredenheid vooral onder de lagere volksklasse ten gevolge van de duurte der levensmiddelen even gelijk zulks in andere steden van Friesland het geval is geweest, op eene verschrikkelijke wijze, in den avond van vrijdag den 25 dezer door da delijkheden gekenmerkt. Ongeveer 8 uur had den hier en daar op bruggen en hoeken der straten zamenscholingen plaats die van oogen- blik tot oogenblik al meer en meer aangroeiden en alzoo een ernstig aanzien begonnen te krij gentotdat te 9 uur, door liet schreeuwen en tieren der kinderen die toen de stads armen school verlieten en als het ware het sein sche nen te geven tot den algemeenen aanval de menigte zich op weg begaf en hare eerste aan vallen deed op de winkels van bakkersgrut ters en verdere neringdoende burgers, met den uitroep van: brood! geld! enz., alle welke aan vallen met gewelddadigheden gepaard gingen totdat men daarna overgingzich aan de hui zen der meer aanzienlijke inwoners te vertoo- nen en afpersingen van geld te doen. Dit zelf de rumoer deed zich op den morgen van den volgenden dag ook weder voor aan die huizen en winkelswier bewoners hun den vorigen avond hadden zoeken tevrede te stellen met de belofte, dat zij hunlieden den volgenden mor gen van levensmiddelen zouden voorzien. Dit liep toen, zonder geweld en baldadigheden vrij rustig af; echter vreesde men dat zich deze tooneelen in den avond van dien dag met niet minder sterk aanzien zouden vertoonen zoodat het stedelijk bestuur noodig achtte, maatregelen ter handhaving der goede orde en rust te moe ten nemen en er ten dien einde in der haast eene groote menigte der notabelste ingezetenen zich met de stedelijke schutterij vereenigde, om des noods geweld en plundering met kracht van wapenen te keer te gaan. Doch dien nacht en den daaropvolgende!) zondag (toen hier 25 man soldaten inmarcheerde, doch die ook reeds weer zijn vertrokken) hebben geene ongeregeldheden meer plaats gehad zoodat het thans alles rus tig is en, gelijk wij hopen, zich ook geene po- Sneek, 29 Junij. Van dc verregaande on geregeldheden dezer dagen ten gevolge van den uitvoer en de duurte der levensmiddelen te Harlingen Leeuwarden en Bolsward voorge vallen, eene breedvoerige beschrijving te geven, kunnen wij overbodig rekenendaal- dezelve reeds heinde en verre overgebragt en bekend zijn (zie intusschen hieronder artikel Bolsward ons door eenen geachten inwoner dier stad toege zonden). Niet ongepast vinden wij echter met een woord aan te merkennu er werkelyk plun dering vernieling, mishandeling en aanranding van eens anders eigendom in onze provincie heeft plaats gehad, hoe noodzakelijk het is voor steden en plaatsen waar tot nog toe de druk der duurte met gelatenheid gedragen is en nog gedragen wordt, dat ieder, die, door ambtsbe trekking, dool’ aanzien en zijne meerderheid in de maatschappij daartoe bevoegd en in staat is alle mogelijke voorzorg neme en krachtdadige middelen aanwendeom deze gelatenheid en goede gezindheid bij het volk te doen bewaren en voortduren. Heeft men misschien zulks el ders verzuimd het is ons aangenaam te kunnen melden dat de daartoe bevoegden in onze stad zoodra men van de bovengemelde tumulten zeker heid hadeenen maatregel hebben genomen wel ke uit zijnen aard al dadelijk gunstig moest wer ken op dat gedeelte des volks hetwelk het meest behoeftig is, en alzoo in nood het eerst gereed om zich ruimte en voedsel te verschaffen op welke eene wijze dan ook. Het bestuur onzer stad heeft, namelijk de gelegenheid geopend dat elk behoeftige, wie zulks zou mogen ver langen het roggenbrood dat anders 50 cents gold, voor 30 cents, en de gort van 20 cents, voor 15 cents bij alle verkoopers dier artike len kan koopen. Bij dezen maatregelom de hij het tegenwoordig saizoen voornaamste voe dingsmiddelen brood en gort, voor eenen mati gen prijs verkrijgbaar te stellen, tot gemoetko- ming van de geringe, onder den last der duurte het meest zuchtende klasse en haar alzoo re den tot tevredenheid en rust, in stede van tot onrustige bewegingen te geven hebben zich ook een groot aantal aanzienlijke en fatsoenlijke in gezetenen dezer stad tot een korps vereenigd om tegen elke ongeregeldheid en opstand krachtda dig te waken. De rust is hier intussehcn geen oogenblik ge stoord geworden maar voorzorg is allezins doel matig want ook, ter dezer zake, geldt liet ge zegde kwade voorbeelden zijn besmettelijk. Ieder ingezeten hoe gering van stand en be hoeftig ook heeft er echter hoog belang bij te gen deze besmetting op zijne hoede te zijn. Wie er zich door laat aantasten oogst eindelijk niet anders dan schande oneer en straf. Amsterdam, 23 Junij. Op de reede van Jamaica zijn onlangs, aan boord van een schip, schildpadden door kunst uitgebroeid. Kapitein van bet schip Anthad Goat-Islaud een t 52 eijeren weg legde ze in eene met zand gevulde kast, krabbelde de eene dere na uit het zand te gens deed hij ze geen enkele stierf. Groningen, 24 Junij. Gepasseerden woens dag den 23 dezeris van Baflo over Delfzijl Bremen vertrokken de heer K. Beukema Jz., landbouwer te Zuurdijk in deze pro- en sedert 1835 grondeigenaar te La Fayet- zijnde voornemens om van den heer B. Kiug- verre steen fa brijkant te Makkum naar New-York in Noord-Ame- te steken. Men verzekert ons dat en naburige gewesten vele ingeze tenen reisvaardig maken, om in het voorjaar van 1848 naar dc Noord-Amerikaansche staten te verhuizen. Men schrijft het volgende uit Hornhuizcn dl. 21 Junij: Het onweder, dat 11. vrijdag den 18 Junij al-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1