NIEUWS ËN ADVERTENTIE-BLW VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 54. 2de Jaargang. Woensdag den 1 Julij. BINNENLAND. het gras over het alge* 3 2* vl.; per BUITENLAND. 3J IS* 'I tot ools. den, één regel iiug. 'tn« ge. n> af- en id ea yk er. op de sn, aet en he la pd. ’g! er is, len an ge it; ras ;de wij 111- istc- V oens- n de ik nd rek lat op re- :r» ;cr en gt as jtn iet ge en ik- el- te, I en lie :er aat Weenen, 26 Junij. Er wordt hier tegen woordig eene zeer naauwkeurige opname en om schrijving der bevolking gedaan, en wel, zoo Amsterdam, 28 Junij. Door de Nederl. handel-maatscliappij zijn wederom 21 schepen bevracht, als: voor Amsterdam 10; voor Rot terdam 9; voor Dordrecht 1; en voor Middel burg 1. Heden is op het kerkhof te Muiderberg, in het familiegraf van wijlen zijnen behuwd-va- der S. Epz. Wiselius, bijgezet het stoffelijk over schot van den te Groningen overleden hoogleer- aar P. van Limburg Brouwer. Amsterdam, 1 Julij. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. is benoemd tot lid van de eerste kamer der staten-generaal Jhr. Mr. P. van Akerlaken thans lid van de tweede ka mer en burgemeester der stad Hoorn zoodat door de staten van Noord-Hollandin hunne aanstaande vergadering voor dit in dit jaar af tredend lid der tweede kamer, thans stellig eene andere keuze zal moeten worden gedaan. Amersfoort, 1 Julij. Gisteren avond heeft men op een land de zoogenaamde Oude Gracht op omstreeks een half uur afstands van deze stad onder eenen struik het lijk van een pasge boren kind gevonden, dat, naai’ den staat van verrotting, waarin het verkeerde, te oordeelen, daar weiligt reeds twee a drie weken kan gele- i eenen kleinen afstand van die nog eene geopende spanen doos eene spons, een doosje met lu- R. K. gebedenboekje, met eenen soorten slechts hier en daar, door de vroegere nachtvorsten als anderzins, op eenige weinige stukken zijn zwart geworden, hetgeen thans niet verder schijnt voort te gaan terwijl al de ove rige granen uitmuntend schoon te velde staan en het betrokken weder zelfs gunstig is voor het niet te weelderig en te vroegtijdig aanrijpen der- zelve; gelijk mede de drooge, hoezeer schrale winden voor den hooibouw dezer dagen niet onvoordeelig zijnen meen niet tegenvalt. Schiedam, 1 Julij. Men verneemtdatop voorstel van burgemeester en wethouders dezer stad, de stedehjke raad op eergisteren heeft be sloten om, in elk geval en onverschillig welk het lot moge wezen van het onlangs door de regering aan de tweede kamer der staten-gene raal aangeboden wets-ontwerp tot afschaffing van den accijns op het gemaal der rogge, de heffing der plaatselijke belasting op dat middel tijdelijk en wel voorshands, gedurende het nog overige gedeelte van dit jaar, te schorsen; zijnde de vereischte voordragt daartoe bereids aan den ko- ning gedaan. Arnhem, 30 Junij. Heden morgen vroeg tijdig zijn op het onverwachts naar Apeldoorn vertrokken de heeren regter-commissarisoffi cier en substituut-ofïïcier bij de arrondissements- reg thank alhier, ten einde onderzoek te doen naar eene, zoo men vermoedt, moedwillige brand stichting in eenen papiermolen in die gemeen te gelegen die eergisteren bijna geheel is afge brand. Zwolle, 29 Junij. Jl. donderdag middag zijn uit de groote R. K. Lieve Vrouwen of Kruis kerk alhier gestolen alle sleutels der buiten- en binnendeuren na onafgebrokene nasporing is het der policie heden gelukt, dezelve terug te bekomen, zijnde eenige er van bij verschillen de oudijzer-koopers verkochten de overigen buiten de stad in den grond begraven de da derook reeds in banden, is wederom een jon gen van 12 a 13 jaren en heeft den diefstal enkel gepleegd, om zich snoepgeld te verschaf fen. Leeuwarden, 30 Junij. Zoo even komt het berigt van Harlingen, dat de drie Engelschc stoombooten aldaar binnengekomen zijn, om we derom boter, kaas en vee te laden. Alles is te Harlingen zeer rustig. Groningen, l Jul ij. Heden voormiddag mar cheerde alhier binnen een detachement dragon ders onder bevel van den Isteu luitenant Lö- vestein sterk 43 manschappen en komende van Deventer; 10 manschappen van dit detachement zijn te Assen achtergebleven om aldaar te wor den afgelost door het detachement van den lui tenant Timanshetwelk lieden morgen weder om derwaarts vertrokken is. Morgen worden ook de achtergeblevene manschappen alhier ver wacht. Uit ’s Hertogenbosch schrijft men dd. 2 Julij: Tot nog toe bleven dci eerste levensmidde len vooral de aardappelen hier zeer duur maar sedert een paar dagen heeft de markt eene geheel andere wending gekregen. De aardappe len worden in zulk eene menigte ter markt ge- hragt dat men zich niet herinnert er immer in dezen tijd van het jaar zoo veel te hebben zien aanvoeren. Men schrijft uit Limburg: Men verzekert dat een lid van de provinciale staten, in dit ge west voornemens is in de aanstaande vergadering dier staten een voorstel te doenom een adres aan Zijne Majesteit aan te bieden waarin op verandering en herziening der grondwet, en be paaldelijk van artikel 7, wordt aangedrongen. De beslissing der tweede kamer omtrent den hr. Leclercq zou daartoe aanleiding hebben gege ven. Het is te hopendat deze tijdiiig zich moge bevestigenen het voorstel met welgeval len zal worden aangenomen. gen hebben. Op plaats vond men eene bierkruik, cifers en een naain er in. Amsterdam, 3 Julij Van den 28 Junij tot en met den 2 Julij, zijn aan de aardappe- len-markt alhier aangevoerd 89 vaartuigen met Westlandsche Rijnlandsche en Katwijksche aard appelen inhoudende p. m. 17.000 mudden waarvan de prijs in het begin der week is ge weest ƒ5 a 6, en gisteren 3.25 a ƒ3.75; de kwaliteit is tot heden uitmuntend en geen spoor van ziekte is te ontdekken. De vierde jager is heden alhier gearriveerd met 207 ton haring, die berigt had medege- bragt, dat de vangst in den laatsten nacht, se dert hij de vloot verlaten hadgunstiger was geweest dan in de jongslverloopene dagen. De haring is uitmuntend en de prijs ƒ200 per ton. Van den 1 Julij is eene verandering in den loop der posten tusschen de Nederlanden en Duitschlandin de rigting van Arnhem en Em merik, gekomen, die eene aanzienlijke bespoedi ging aan de correspondentie geeft. Zij bedraagt voor het minst een derde en in sommige geval len de helft van den tijdwelken de brieven tot hiertoe onderweg waren. Rotterdam, 30 Junij. Heden avond arri veerde alhier Z. II. E. de baron van Wijcker- sloot, bisschop van Curium, met den spoortrein van ’s Hage. Z. II. E. werd aan het station op- gewaclit en verwelkomd door eene aanzienlijke schare geestelijken en stapte aan de pastorij der Leeuwenstraatsche kerk af; aldaar wachtten reeds duizende menschen die Z. II. E. met levendige hourah's begroetten. Morgen en volgende da gen zal deze hooge geestelijke in de onderschei dene R. K. kerken, aan een getal van meer dan 5000 personen dezer gemeente het plegtige vorm sel toedienen. Rotterdam, 1 Julij. De aanvoeren van granen uit de Oostzee en van elders komen thans geregeld en in groote hoeveelheid binnen. In de laatste dagen arriveerden circa 70 schepen in de Maas, hebbende geladen minstens zesduizend Jast verschillende soorten granen. Men kan dit reeds ecu gering begin noemendaar verreweg het grootste getal nog gewacht wordt. De prijzen zijn ook merkelijk gedaald en wel ƒ140 in de'laatste 14 dagen op het last rogge. Men verwacht nog verdere vermindering. liet strekt ons tot genoegen zegt het Dag blad van s Gravenhagede onrustbarende ge ruchten te kunnen tegenspreken, die er omtrent bet ontdekken van de ziekte onder de winter aardappelen, in sommige gemeenten in het West land in omloop zijn daar niet alleen de vroe ge aardappelen zeer schoon staan en naar ge- i.negen worden gerooid maai- ook de latere men verzekert, met het doelom het ongehuwd te zamen wonen van beide geslachten aan eene belasting te onderwerpen alsmede om door het verwijderen van een aantal, zonder kostwinning omzwervede vreemdelingen de stad van deze overtollige en tot last zijnde bevolking te be vrijden. Frankfort, 30 Junij. De Schw. Merk. verzekert, dat den 19 Junij op de markt te Bo zen (Oostenrijk) reeds tarwe van den oogst van dit jaar gebragt is de kwaliteit wordt als voor treffelijk geroemd. De prijzen der granen had den daardoor onmiddellijk eene daling onder gaan. Berlijn, 28 Junij. Men zegt hier thans stelligdat er eene buitengewone ministeriele crisis op handen is zelfs zoodanig dat men een algemeen ontslag der ministers in massa te verwachten hebbe. Alleen de heer Bodelsch wingli zoude blijven. Aan de boekhandelaren alhier is officieel vergunning verleend om het tot dusver streng verboden boek van den broeder Hermann v. Lehnen over de lotgevallen van het huis Bran denburg enz. vrij te verkoopen. Breslau, 23 Junij. Te Bernstadt heeft den 18, bij een hevig onweder, het volgende merk waardig voorval plaats gehad. De bliksem sloeg bij eene bron in den grondwaarop het water als of het kookte begon op te bruisen en den omtrek overstroomde, terwijl het een’ aanzien lijken warmtegraad bezat en zwavelreuk verspreid de. Het door den bliksem gemaakte gat was Ij el diepen men zag niet, waar de aarde ge bleven was. Den volgenden morgen was de bron met slik gevuld, het anders heldere en zuivere water verdween en het nu aanwezige water was troebel en van eenen salpeterachtigen smaak. Van de Italiaansche Grenzen, 24 Junij. Aan de gezamenlijke prelaten is een pauselijke rondgaande brief gezonden waarbij ingevolge de des betreffende mededeeling in de allocutie van 11 dezer, de zoogenaamde Posti Cardiualizj verklaard worden opgeheven te zijn zoodat voortaan slechts wezenlijke verdienste tot de kardinaals-verhefïïng leiden kan. Rome, 18 Junij. Er geschieden hier inzame lingen ten behoeve van eene plegtige lijkmis voor O’Connell welke eerstdaags zal plaats hebben. Dat zijn overlijden zeer betreurd wordtis waar doch dat de Romeinen reeds eenen triomfboog hadden opgerigt om hem te ontvangen be staat alleen in de verbeelding der Engelschc dag bladen. Londen, 28 Junij. Wij vernemen met ge noegen zegt de Morning-Postdat de konin gin een pensioen van 300 p. st. heeft toegekend aan den wel-eerw. heer Theobold Mathew tot belooning voor de door hem gedane opofferin gen ter verspreiding der matigheid. Donderdag morgen heeft in de werkplaats voor Congrevische vuurpijlen van den heer F. Whade eene ontploffing van schietkatoen plaats gehad waardoor een groot gedeelte van de fa- brijk vernield is en drie menschen zijn omge komen. In de laatste dagen heeft men berigt ont vangen van eenige treurige schipbreuken. De voornaamste derzelven is die van het schip the Miracle dat in het laatst van Maart van Liver pool naar Quebec gezeild was en buiten de be manning 400 landverhuizers aan boord had. Den. 9 Mei is het op een klip bij de Magdalena-ei- landen gestooten. Het heeft niet dan met veel moeite aan de booten mogen gelukken de beman ning cn de talrijke passagiers evenwel na het aanzienlijk verlies van een 70tal menschenlevens op de eilanden te redden. Londen, 28 Junij. De Times deelt heden eenen brief mede van den heer Alexander Twee- dré M. D. geneesheer van bet Londenscha koorts-hospitaalwelke volledig de voor eenigen tijd door den Morning-Chronicle verontrusten de vermelding der heerschende ziekte in Lon den wederleg!. De heer Tweedré zegt: dat het gebrek aan plaatsen in het hospitaal alleen toe te schrijven is aan den achterlijken toestand der voorhanden zijnde ziekendie niet verplaatst

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1