NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIt. No. 55. 1847. 2de Jaargang. Zaturdag den 10 Julij- BINNENLAND. BUITENLAND. LI T- het ge- 52- ALLERLEI. I; 116 r 6w. )0. N.pd. loens ten de 103’ 5»H 92} al 300. ,o van ƒ256. 65 p. 110, ;r;per C./37 .17/, i'; 3'1 13‘ 28* enden ui één n regel atsing cons.* !6 pd. Silesi- pd. b. door 325; hoogst n.tr in een koopman 100 p. st. den degen van ppela de 8 pnan, rdron- :1 mei prijk, en ook innen, gang lp afje- ■n zich n daar koffijl elt op uitzij. zeker lit zal ■iesche rouw, w er uit ■geko lde en ii ij den lal bijl et op-L rdekte’ ie ge, bat op stad, bben >r nog eenen •eren, aren dekt, i zeer len er - Mile rengst 00 fr. ■en zij n den wacht te be- 't nog >g. daar- arm reeds hunne ge- wat merkwaardig is Ongetwijfeld moet het vloeibare bloed het vergif van waterachtige deelen uit het hebben opgeslnrpt. Indien het gunstige we- 16 Junij. In de afge- der van gisteren en heden nog eenige dagen minapet blijft aanhouden, dan moet er weldra eenester- sultan Bajazethet nedervallend ke daling in de granen plaats grijpen. Van al- le kanten wordt het koolzaad, dat voortreffelijk i is ingeoogst en binnen weinige dagen begint de omstreken van Brussel de rogge te Het hooi is overal goed binnengeko- SftEEK, 9 Julij. De wekelijksche marktda gen van de maand Junij zijn alhier, wat de aanvoer van boter en kaas betreftde belang rijkste van het gausche jaar. Wiet ongevallig zal het alzoo voor velen zijn die belang stellen in onze provincie te vernemen welke uitkomsten deze aanvoer, sedert eene reeks van jaren, heeft opgelevei'd, ten einde ten dezen opzigte het verledene met het tegenwoordige te kunnen ver gelijken. Wij deelen hier daarom mede eene opgave van dezen aanvoer op de Junij-markt- dagen gedurende 30 jaren; als t van 1813 tot 1842, welke opgave wij te danken hebben aan eenen in al die jaren en nog werkzaam ge weest zijnden achting delaar in de on Het gemiddeld bedrag dag was en In 1847 bedroeg dezelve 1683 ton boter 322 schipp. 30 Junij. Schiller is gisteren verkocht, oudig bouwvallig gebouw, dat zonderdes- de baan woog vijf pond, nog warme en de adder en de vleéscli van den arm I Brussel, 5 Julij. van gisteren en aanhouden, dan moet men in maaijen. men. Een aantal nieuwsgierigen gaat naar hucht Kromveld een stuk rogge bewonderen waarop geene enkele aar minder dan zes rijen korrels heeft. en Het cijfer der boter is se dert 1813, slechls eenmaal hooger geweest in de bedoel de maand en wel in 1824 wanneer het beliep 1784 ton. Het laagste cijfer had men in 1832, namelijk 1232 ton. Rotterdam, 5 Julij. De gouverneurs der provinciën zijn gemagtigd tot het verleenen van vergunning ter uitoefening van de bnitenlandsche zeevaart aan de miliciens verlofgangers, die tot de ligting van 1843 behooren en zulks, schoon zij dat beroep vóór hunne inlijving niet hebben uitgeoefend. De bedoelde miliciens moeten al vorens deze vergunning te kunnen bekomen vooraf bij het korps het nadeelige saldo hebben aangezuiverd hetwelk hunne rekening op het kleeding- en reparatiefonds bij het sluiten van dezelve mogt hebben opgeleverd. Rotterdam, 6 Julij. Wij kunnen niet na laten melding te maken van eene schoone daad welke gepasseerden zondag even buiten deze stad is voorgevallen. Des voormiddags te elf ure viel er een knaapje van ongeveer 12 jaren in de karnemelkshaven. Op dat oogenblik passeert juist aldaar de heer P. Vismanskolenkooper op de Lcuvcliaven met zijne twee kinderen die eene wandeling had gedaan. Zoodra ziet die heer niet het gevaar, waarin het knaapje zich bevindt of zonder eenig bedenken verwijdert hij zich van zijne kinderen, springt met kleede- ren en al in het water en is zoo gelukkig om het knaapje, dat reeds zinkende was, niet zon der krachtsinspanning behouden aan wal te bren gen. Eere zij den edelen menschenvriend die hiei’ geheel belangeloos te werk ging, toegebragt Zaturdag II. was aan de wekelijksche markt te Hoorn reeds gebragt nieuwe garst de kwa liteit liet wel iets te wenschen overdoch waar schijnlijk was zij te vroeg geoogst. Voor het overige staan de meeste veldgewassen in den om trek tan Hoorn zeer goed alleen de hooibouw laat veel te wenschen over het weder was voor het inbalen daarvan niet voordeelig doch erger waren de menigte muizen welke dezen gebeelen zomer veel vernielen: als een bewijs hoeveel de ze dieren den landman schaden kunnen kan strekken dat een voorname boer onlangs op zijn land had doen graven 1000 kuilen (dit schijnt de beste wijze hen magtig te worden) en dat des morgens na de graving iedere kuil door el kander een twintigtal muizen bevatte. De ziek te neemt ook bier en daar nog al eenig vee weg, doch dit wordt weder gecompenseerd door den goeden prijs der kaas, welke woensdag en donderdag op de wekelijksche markten te Hoorn Enkbuizen ea Medemblik /24 a 24 j per 50 Ned. pd. mogt gelden. Apeldoorn, 4 Julij. Heden hield de wel- cerw. heer Leonardus Meenderink predikant te Oene lid van het klassikaal bestuur van Har derwijk en praetor van den ring van Hatteni op zijne standplaats zijne afscheidsrede. Als Loodst merkwaardig zij vermeld dat deze leer*- 1843 zijne 50jarige dienst aldaar dauk- al die jaren en waardigen Frieschen lian- nderwerpelijke artikelen. j van aanvoer per markt- 1480 ton boter, 261 schipp. kaas. kaas. baar herdacht zijnde geen enkele predikbeurt I wegens ziekte door hem onvervuld gebleven terwijl zijne afscheidsrede plaats vond in het j bijzijn van den weledel, gestr. heer Y..... en jen deszeifs echtgenoot, die in 1793 ten huwelijk zijn iugëzëgend zijnde dit paarthans alhier woonachtig, het eerste aan hetwelk de toenmaals jeugdige leeraar deze kerkelijke plegtigheid ver ligt te. Een Duifsch dagblad verhaalt eenen trek van mile Rachel op hare kunstreis in Duilsclilaiid die, indien het waar is, ten bewijze strekt, dal kunsttalent, evenmin als diepe geleerdheid den mensch niet altijd vrijwaart voor aanstootelijke zielsgebre ken en dat dé tooneelspeler op de planken edele gemoedsaan doeningen schitterend kan vertoonen, terwijl zijn hart voor de ze aandoeningen, in het dagelijksch leven, onvatbaar is. Zij had, namelijk, eene tante in den omtrek van Koblents wonen, die zeer verlangende was, hare beroemde nicht te ontmoeten en te spreken; zulks werd echter, in weerwil van de tranen en smeekingen, geweigerd, want mile Rachel ontving nie mand. Voor die bepaling moge zijin het algemeengoede reden gehad hebben bij bloedverwantschap zou men zeker bij deze hooggeroemde vrouw eene uitzondering verwachten. Een zeepzieder in eene de.' volkrijkste sleden van ons vaderland biedt in het llandelsbladzijne zeepziederij uil de band te koop aan dewijl hij moede is, om langer onder de beslaande fiscale ac cijnswet op de zeep te blijven voortwerken hoedanig eene wet men (schrijft hij) te vergeefs bij bet Turksch bewind zal zoe ken het is jammer voor een land als het onze, zoo vol van getrouwe onderdanen dat wetsbepalingen der hooge regering tot zoodanige publieke aanmerkingen van fabrijkanten en nering doenden aanleiding geven. Een bakker te Bredamet name A. Fopsis door zijne eigene bedriegelijke schraapzucht gefopt gewordenwant op den 3 dezer maand kwam de policie bij hem om hel vooidiandcn zijnde brood in den winkel te wegen hetwelk, alles te ligt bevonden zijnde, in beslag genomen en aan de armengeslichten uitgcdceld werd. Het weekblad de Ojevaar heeftna de vermelding van eenige ongeregeldheden in ons vaderland dezer dagen voorgevallende onderslaando aanmerkingen Hoe bedroevend het ook isdat eene menigte tot zulke ongeregeldheden is overgegaan welke tot misdaad is overgesla- genis hel desniettegenstaande te betreuren dat veel van het geen nu voorgevallen ishad kunnen voorgekomen worden en wij herhalen liet nogmaalsindien de regering slechts bij tijds eenige gepaste maatregelen had genomenom den uitvoer van alle levensmiddelendie voor de consumtie alhier zoo zeer be- noodigd zijn, en vooral van slagtvee en aardappelen, zoo niet geheeltoch zoo veel mogclijk te beperken dan zou er mis schien veel uiet gebeurd rijn. ip de wet toestond. Julij. Een voerman, die eene zijne hand op Aanstonds voelde hij eene toe aan een toeziende, bespeur- tak geslingerd die met Daar de pijn snel UI II..It I.^.I I U.I I. JI j.j Wmij^ - u gir R toenam, vervoegde hij zich bij eenen geneeskun- kundige, die hem raadde eenige druppels sal ammoniac in veel water op te lossen voor uit- iuwendig gebruik. Den volgenden morgen was de geheele arm reeds gezwollen en de pijn allerhevigst. Sommige landlieden in den» bijbeid der bosschenwier vee dikwijls door 'de adder gebeten wordt, bezigen in zoodanig geval onder anderen een vrij zonderling middel. Hetzelve werd den lijder te raad gegeven die dan ook den volgenden morgen besloot het aan te wenden. Hij kocht dan eenen jongen haan Sneed het arme dier den buik open, stak er, terwijl het nog leefde, zijne hand in en drukte er sterk op, om de aanraking meer oumiddellijk te maken. Het was nu 7 uur en de haan woog anderhalf pond. Weldra begon de haan, schoon levenloos, zigtbaar te zwellen te twee ure ging hij aan het rottenen een paar uren later begon hij zoo kwalijk te rieken, dat men hem van de won de afnemen en het huis uitwerpen moestomdat de lijder den stank niet langer koude uithou den. Maar nu waren ook de pijn en de gezwol lenheid aanmerkelijk verminderd zelfs hadden sommige deelen van den wone beweging weder; en Berlijn, 26 Junij. De plegtige ontbloo- tiug van het standbeeld van Frederik II. heeft den 27 Junij in tegenwoordigheid van Z. M. den kouing en den prins van PruiSsen te Bres lau plaats gehad. Aan den voet van het stand beeld merkte men eenige weinige veteranen op uit den tijd van Frederik II. Een hunnerdie volgens zijne doopcedul den 5 Februari] 1738 geboren was, verwekte vooral zeer veel belang stelling. Deze plegtigheid heeft juist plaats ge had op deu dag; waarop voor 105 jaren de eer ste Silezischc vrede werd afgekondigd waarbij dit gewest in het Prnissische rijk is ingelijfd. NVeimaR; 30 Junij. De voormalige woning van F. von Schiller is gisteren verkocht. Het eenvi zelfs geschiedkundig belang, ter naauwernood eene materiële waarde van 3000 tb. heeft is door de stedelijke regering voor de som van 5025 th. gemijnd. Konstantinopel, loopene week sloeg de bliksem in eene der moskee van puin doodde twee personen en bragt eenige an deren belangrijke wonden toe. Dit is nu de derde moskee die dit jaar door den bliksem getroffen is. Hetzelfde lot trof meer andere ge bouwen als daar zijn de residentie van den groo- ten heer in Tschiranghande poort van Adri- j anopel en de kaserne dér artilleristen buiten Pe ra. De Turken de groote heer niet uitgezon- derd zijn door deze gebeurtenissen zeer getrof fen en houden dezelve voor een slecht voortee- ken. Londen, 5 Julij. Mr. Evans, in antiquiteiten, had voor I verkochtdien Nelson droeg in den slag Trafalgarwaar hij sneuvelde. Daar prins Al bert deszeifs rok gekocht had, meende men die twee reliquiën te vereenigen toen er in de Ti mes een artikel verscheen waarbij men aan de echtheid van die voorwerpen twijfelde en be weerde dat Nelson bij dien slag geen'degen ge dragen had. Zekere dame verklaarde hierop in de Times dat zij beide voorwerpen van Nelson’s vriendin gekregen had. Deze brief werd onecht bevonden en nu verweet de Times den heer Evans, dat hij zijne antiquiteiten zelf maakte. Laatstgenoemde stelde eenen eisch van schadever goeding in tegen dat blad wegens benadeeling van zijnen goeden naam doch men heeft door een aantal getuigschriften bewezen dat Nelson in zeegevechten nimmer eeti’ degen maar steeds eene sabel droeg; diensvolgcns is de heer Etans veroordeeld in de kosten die meer bedragen dan de 100 p. st., waarvoor hij den degen ver kocht had. Parijs, 3 Julij. In de kamer der afgevaar digden van heden was het verslag over het ver zoekschrift van prins Jeróme Bonaparte tegen de wet, welke al de leden der familie Bonapar te verbande, benevens liet verslag over het ver zoekschrift der Christenen van den Libanon aan de orde van den dag. De kamer heeft besloten het verzoekschrift van prins Jeróme aan den president van den ministerraad op te zenden, terwijl de grootzegelbewaarder reeds mededeeling heeft gedaan, dat het gouvernement de gevraag de uitzondering op Brussel, 4. kar met takkebossen reedlegde een van dezelve. ligte prikkeling; bij schreef dit doorn, doch naauwkeuriger de bij eene adder om eenen vurige oogeu op hem staarde. ó’L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1