NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1847. No. 56. Woensdag den 14 Julij. f l'Ü a BINNENLAND. erij. T- ALLERLEI. <4 BUITENLAND. ).OO. 1000. 15041 n Woen*> luileu de zenden, van één ken regel plaatsing. de te vei- ook orek- >pge- □gen 7387, 11601 r le- Le der t de cbeti it de- punt 1.17,’, l'i 37 18,’, 28“ c< i gedeelte vi asheeft la th Rost. 128 pd. ruikers pd. Fin- a/267. 10300. n Sept., et willi st, 36} per 6 w. Heden te 12 het zwaaijen van aan den kapellaan overgrooteook 34I 104 54 van de tooneelspeel-kunst te Amsterdam mee verzekerd te zijndat aldaarin het aanstaande saizoen eene Italiaanschc troep zal werkzaam wezen het is goed kunsttalent in vreemdelingen naar waarde schatzulk» echter niet geschieden met kleinachting en veronaclitza- van verdienstelijke inboorlingengelijk ongelukkiglijk wel plaats vindtdit zweemt naai van au de stre- het wijs lede der ne ti ;ela- ■den eh ti erde uch- eder oor- rees weu lerp- cem wel zien dat, i het inaar lenT e er- it al- leeli- niets I '1'011- I ;gen- VVeenen, 4 Julij. Het verbod van uitvoer van granen heeft geenszins de gevolgen opgele verd die men er van verwacht had de prij zen zijn sedert niet in het allerminst gedaald. De keizer heeft bij kabinets-schrijven een rap port omtrent de oorzaken die hiertoe mogen bestaan van den opper-hof-kanselier verlangd. Frankfort, 6 Julij. De burgers van A- keu zijn voornemenshunnen gedeputeerde bij den Pruissischcn landdagHansemanu op ee- legie gehouden nenlandsche geleerden stond prof. Van der Hoeven op 1 vergunningom 1 mogen bedanken voor de ontvangst welke en zijne landgenooten in deze vergadering genoten hadden. Daar hij meende dat het doel der Britsche associatie was de wetenschap pen en eenheid van gevoelen te bevorderen zoo hoopte hij dat de boom der kennis hare takken over de geheele wereld zoude versprei den. Nadat de voorzitter hem beantwoord had gaf dr. Groshans in korte bewoordingen zijne dankbaarheid te kennen over de gastvrijheid en vriendelijke ontvangstwelke hij in Engeland genoten had en eindigde met de hoopdat het dit land immer wel zoude gaan. Des avonds had er eene voorlezing in de Radcliffe-biblio- theek plaats en werd in eenige weinige woor den door den heer Strickland bij zijne be schrijving van de Dodo, melding gemaakt van den ondernemenden Hollandschen zeeman Van Neckdie het eiland Mauritius op het einde der zestiende eeuw bezochten toen het eerst dezen buitengewonen vogel beschreef, enz. Verscheidene Loudensche dagbladen ma ken gewag van een’ Nederlandschen vioolvirtu- oos geboortig uit Rotterdam den heer M. Bc- zeth welkedoor zijnen wegslependen toon en zijn krachtvol spelden meesten bijval aldaar heeft verworven. werk de armoede hand zoo hoort men van den van de kostbaarste open van het overdruk be- De tooneel-directeur van Weenen en tegen verhoogde prijzen doen Maria Taglioni heeft tweemaal tegen zevenmaal verhoogde prijzen gedanst, en al die verhooging van prijzen was voor het publiek geene verhindering; men betaalde, hoorde en zag, en vergat allen nood. De stormwinden het zomertheater hebbende doen instortenzoo heeft de directeur van het stads tooneel er on langs een nieuw gesticht, waarin hij geene slechte zaken maakt. Dit mag nu alles in den tijd liggen, gelijk de tijd in ons ligt, maar het zijn toch altijd ongelukkige verschijnselen des tijds, en het is gelukkig, dat de alom inkomen de gunstige berigten omtrent den oogst eene be tere toekomst doen voorzien. Londen, 7 Julij. Heden nacht heeft boven deze stad en de omstreken een allerhevigst on- weder gewoed. Het donderde onophoudelijk en het licht was niet van den hemel af. Ten 2 uur in den nacht deed een verschrikkelijke don derslag alle gebouwen daverenals of zij zouden instorten. De electrieke vonkdie deze losbar sting veroorzaakte, is te Greenwich in een huis geslagendat eensklaps in volle vlam stond. Het vuur deelde zich weldra aan de naburige, meest bouten huizen mede waarvan erin weer wil der snel eangebragte hulp, dertien geheel eene prooi der vlammen zijn geworden. Het was gelukkig, dat het weder de gansche bevol king wakker hield anders waren verscheidene personen in hun bed door de vlammen verrast. Een groot feestdat ter gelegenheid der verjaring van de liefdadige instelling der slagers gegeven werd zou bijna op eene treurige wijze afgcloopen zijn. Ten 6 uur steeg een luchtbal met vier personenmet eene wonderbare snel heid in de hoogte doch kort daarna zag men denzelven op 2 mijlen afstands met nog veel grootere snelheid weder dalen. Het schijnt, dat ne schitterende wijze Xe ontvangen. Zij zullen hem eene burgerkroon schenken als een be wijs van hunne tevredenheid voor de vastheid en onafhankelijkheid waarmede hij de zaak des volks en der wet heeft verdedigd. Ook in andere steden van de Rijnprovincie worden de gedeputeerden met eerbewijzen ontvangen. -Voor eenigen tijd is eene merkwaardige letterkundige nieuwigheid in het binnenste van China verschenen. Het schijnt, dat de beroem de keizerlijke commissaris Lindie den opium- krijg door zijne confiscatiën begondoor het overwigt van de kundigheden der Europeanen zeer getroffen was en dus beproeven wilde, zij ne landslieden met dezelve bekend te maken, ten einde deze zóó in staat te stellen zich beter tegen hen te verdedigen. Het eerste wat hij deed, was, eene algemeene geographic naar Europesclie bronnen te laten vervaardigen. Dit boek is voor eenigen tijd in de provincie Kiang-nanin twintig deelen uitgekomen en eene ware letterkundige merkwaardigheid. Het bevat benevens eene zeer uitvoerige beschrij ving van China, die van de overige landen der wereldnaar Engelsche en Portugesche werken en journalen, met kaarten, die ook van Euro- pesche werken ontleend, maar op Chinesche wijze in hout gesneden zijn. Het is eene tame lijk goede beschrijving, die zich zelfs'tot de let terkunde der vreemde volken bepaalt, waarbij echter de namen dei- vreemde klassieke auteurs wonderlijk genoeg voor den dag komen; maai de opgaven omtrent godsdienst, bevolking enz. zijn naauwkeurigerdan men koude verwach ten. Eene afdeeling handelt over de uitvindin gen der vreemde volken, spoorwegen enz., en eene andere van de vorderingen welke de vreem den in de Chinesche letterkunde gemaakt hebben. Neurenberg, 6 Julij. Wij beleven hier tegenwoordig een waar tijdstip van tegenstrijdig heden. Terwijl men aan den eenen kant zware noodkreten over de duurte der levensmiddelen hoort aanheffen; terwijl, deels uit traagheid, deels uit gebrek aan over hand toeneemt; anderen kant niet dan bare vermakelijkheden en zocht worden daarvan. Roder heeft de prima donna Zon doen overkomen hooren. SS-5—-i-L- de sterke electricileit der lucht gewerkt heeft op de klep welke opengaande een gedeelte van het gaz waarmede de bal gevuld ten ontsnappen straks begon het onderste ge deelte van den hal in de lucht te wapperen ch tegen het bovenste gedeelte aan te slaan waarop de bal van eene ontzettende hoogte om laag viel. Gelukkig is de val ten deele gebroken door het net, hetwelk, de stof van den bal vast houdende eene soort van parachute heeft daar- gestekl. Op den grond komendezijn de lucht reizigers door den hevigen schok uit het schuit je geworpen doch als door een wonderbaar toe val is geen hunner van belang gekwetst. Omtrent de zittingen der Britsche associa tie ter bevordering der wetenschappen te Ox ford ook door verscheidene Nederlandsche geleerden bijgewoond zoo als wy reeds in on ze nommers van den 25 en den 28 Jung ge meld hebben zijn ons nog eenige nadere bijzonderheden medegedeeld Op het feestmaalII. dingsdag in Exeter-Col- legie gehouden waarbij vele buiten- en bin- i tegenwoordig waren en verzocht het aanwezige gezelschap ’s Graven H age, 9 Julij. Volgens oud ge bruik worden ook in deze provinciede sta ten jaarlijks bij den gouverneur uitgenoodigd tot het bijwonen van een middagmaal hetwelk door hem wordt gegeven. Al de heeren in eens te ontvangenzou aan moeijelijkheden onderhevig zijn. Van daar, dat de eene helft doorgaans des woensdags en de andere des vrijdags bij den commissaris des konings aanzit. Zoo werd gis teren weder de helft der gewestelijke vertegen woordiging onthaald op het nabij deze stad ge legen buitenverblijf van den gouverneur. Men verhaalt, dat dit maal niets heeft opgeleverd, eene opzettelijke vermelding waardig want dat de gouverneur eene enkele toast heeft ingesteld; dat er geene andere feestdronken zijn geweest dat er eene keure van spijzen was welke aan vele der staten geheel onbekend warenzijn gewone zakenwaarin het publiek ook weinig belang kan stellen. Amsterdam, 10 Julij. Men leest in den Duitschen Rhein.-BeobachterDe verliezen wel ke de speculanten in granen bereids leden en nog ondergaan hebben de bezorgdheid ge wekt, dat zij op het denkbeeld mogten komen, om na den oogsten mogelijk zelfs wel vóór denzelvenalle_ granen op te koopen ten ein de de prijzen te kunnen regelen en hunne ge- ledene schade op die wijze te herstellen; waar van het gevolg zou wezendat de prijzen der granen ook na den oogstnog eenigen tijd op de tegenwoordige hoogte zouden verblijven. Om zulks te voorkomen, heeft zich den 3 Julij in Keulen eene vereeniging van achtingwaardige mannen gevormd met het doel om gemeen schappelijk tot de meest billijke prijzen granen op te koopen en dezelve later met eene gerin ge winst weder af te zetten en hierdoor een te- genwigt aan de speculanten te stellen. Arnhem, 9 Julij. Heden te 12 ure werd de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd aan den kapellaan Gepkens voltrok ken eene overgrooteook van de omliggende plaatsen te zaïnen gevloeide menigte woonde die executie bij; het oogenblikwaarop hij de straf onderging, kenmerkte zich door eene waarlijk doodsche stilte en scheen het na afloop daarvan uit het uiterlijke van den misdadiger, dat hij veel gevoel had van de aan hem voltrokkene straf. De noodige maatregelen waren genomen om de voltrekking der straf geregeld haren loop te doen hebben, terwijl het schavot, door militai ren omringdvoor het algemeen ontoegankelijk gemaakt was. Apeldoorn, 7 Julij. Gisteren was het hier een regte vreugdedag voor meer dan 300 arbei ders die door den heer Morees eigenaar van 150 bunders grond tusschen Apeldoorn en Twel- lo onthaald werden op meer dan 3000 vijfcents tarwebroodjes met boter en kaas belegd waarbij volop Deventer-bier gebruikt werd en zulks ter gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor eenen veestal welke volgens eene groote schaal zal gebouwd worden. In tegenwoordig heid van eene groote menigte uit Deventer Twello en van hier, bij deze feestviering opge- komen werd de vreugd na den maaltijd ver meerderd door volksspelen als mastklimmen enz. Groningen, 7 Julij. Alles blijft hier rus tig. Gisteren was op de beurs de prijs der rog ge ruim ƒ9.00 dus de helft van hetgeen 14 dagen vroeger hier betaald werd. Men ver wacht nog meerdere daling. Lief hebbers tien ook dat men moet ming eans plaats vindtdit zweemt naai verraad van eigen vader land. Te Glasgow zijn drie van die fielten in hechtenis ge nomen welke, door schandelijke middelen, zich ten koste van anderen zoeken te verrijken zij w erden namelijk beschuldigd aardappelvelden met vitrioololie besproeid te hebben om daar door de vrees voor hernieuwde aardappelen-ziekte te doen ont staan en de prijzen op te jagen. De koningin van Spanje heeft weder een blijk gegeven van hare manhafte inborstzij is eene paardemenster en schijnt ook niet afkeerig van den tabaksrookgelijk met vele vrouwen en ook wel wijf-mannea het geval iswant zij heeft aan den kapitein-generaal van Ma drid 50,000 Havana sigaren gezondenom verdeeld te worden onder de hoofd- en andere officieren van het garnizoen der hoofdstad. Een speculant in levensmiddelen op Engeland wonende tc.Dordrechtis, gelijk men wel eens zegt, met de kous op het hoofd thuis gekomen de man had aardappelen gekocht tegen 8 de mudreisde daarmede naar Londenmet oogmerk, om zijne dure waar den liefhebbers daarvan, in die stad van geldeens duur aan te smeren. Men schijnt daar echter ook al liever weinig dan veel te geven want de lage prijzen heblien hem bewogen, zijn artikel van speculatie niet te verkoopen maar hetzelve weder naar Dordrecht te brengen, waar hij hoogstwaarschijnlijk niet beklaagdmaar wel bespot zal zijn geworden. Een onvoorzigtig banketbakker te Brussel heeft onlangs bonbons verkocht, waarvan de kleurstof rottekruid be vatte zoodat een meisjedie daarvan gegeten bader aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1