NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1L “WO 1847. No. 57. Zat ur dag den 17 Julij. 3de Jaargang I s- nnin n. a ais nttT prnLii-h. BINNENLAND. 1 ?3-, 03» BUITENLAND. Pe ri, pd. ’oofs. smar >or- nis. loens en de iger; f36’ .veel- t. en 300; ’ruis. nden n één i regel ilsing. C4£ 5‘H 'Sti uos les- ias- oei- en ver liet en >oit zen iek, en het id ens de 16.’ ,6» 13! Ü’rV e per dat aan Gypson te Wij te Sneek en dat des oproers onder ons, ter instandhouding Hier en Ia ën Eere.gaven wij en dit onze stadgenooten hoog voor hunne doelmatige voor hunne goede, want wij zijn daardoor nogmaals openlijk te kunnen vermel- aan den len kei- :itI liet en- I re- I aan I be- ten rag ge lige ;ok en ge- lei- heb we- dat de int en ens eed ake Frankfort, 8 Julij. Onze Protestantsche vrienden des lichts vierden dingsdag 11. de na gedachtenis van den sterfdag van Joh. Huss, die vóór vierhonderd jaar den marteldood onderging. Na afloop van de rouw plegtiglieid die opgeluis terd werd door de medewerking van een aantal leden van hier bestaande zangvereenigingen had er een feestmaaltijd plaats, waaraan eenige hon derd personen deel namen en die tot 2 uur na middernacht duurde. Londen, 12 Julij. In de Illustrated Lon den News vindt men het volgende verbaal van eenedoor den bekenden letterkundige Albert Smith gedane luchtreis. Sedert 15 October 1783 toen de vermetele markies d’ Arlandes en de heer Pilastre de Ro sier zich eerst in een’luchtballon waagden, heb ben er- weinige opstijgingen plaats gehad, wel ke zoo zijn afgeloopen als die van dingsdag 11. in de Vauxhall-Gardens. Begeerig om Londen des nachts van eene groote hoogte te zien, maak te ik mijne schikkingen met den lieer Gypson om met hem eene luchtreis te doen welke 11. dingsdag avond omstreeks 11 ure zoude plaats hebben. Het weder was zeer zoel en de wei nige wind die er was waaide uit het zuid-oos- De Redactie. Sneek, 16 Julij. Bij aanschrijving van 6 Julij 1847, no. 114, heeft Zijne Excellentie de minister van financiën autorisatie verleendom de decisie van ‘2.1 Feb. 1846, no. 14 (Per. Woordb. der Registratie van 1846, no. 333), niet toe te passen en mitsdien in de gevallen van art. 868 en 872 W. B. R. naar mate de registratie of gratis of in debet geschiedt het zegelregt voor adverlenti'én of niet toe te pas sen of op te schorten, voor de geregtelijke aan kondigingen in de bij de wet bepaalde nieuws papieren geplaatst. ’s G R A v E N H AG E12 Julij. Den 5 dezer zijn aan het paleis van Z. AL den koning twee ijze ren herten bezorgd, van natuurlijke grootte, ge goten in de ijzergieterij van den heer A. Nolet te Schiedam. De schoone uitvoering van dit gietwerk werd door alle aanwezigen, waaron der de beroemde beeldhouwer Royer, den ver vaardiger van het standbeeld van Willen I als staatsmanbewonderd. Om een denkbeeld te geven van de zorghieraan besteed zal het genoegzaam zijn te vermelden dat elk der her ten zonder het pedestal niet meer weegt dan 100 Ned. pondenzijnde het ijzer slechts zes Ned. strepen dik. De meesters der boekdrukkers-gezellen al hier, die eenige jaren geleden eene vereeniging hebben daargéstëld met het doel om, door on derlinge bijdragen, kameraden bij ziekte enz. te gemoet te komen en om den koppermaandag In de Ned. Sloompost leest men een verslag van het voorgevallene te Sneek, tijdens de be kende tumulten in Friesland, onderteekend met de woorden Eenige Sneekers. Inzenders van dit stukwien het Scheen te bevreemden dat geene dagbladen eenige mel ding van belang maakten van hetgeen er te Sneek is voorgevallen, en dat de Sneeker Cou rant zelfs slechts kortelijk daarvan gewaagde, hebben dienstig gevondenter dier zakeder wereld een vrij uitvoerig rapport aan te bie den. Hiertegen komen wij geenszins op en wij gaan het daarin verhaalde onaangeroerd voorbij alleen vinden wij ons verpligtten einde te voorkomen, dat men ons beschuldige, van, bij het redigeren onzer Courant van den 30 Junij hoogstbelaugrijke en meldingwaardige zaken over het hoofd gezien te hebben nog eens terug te komen op hetgeen wij toen mededeelden, hebben gezegd dat de rust bij ons 1 in geenen deele, is gestoord geworden, ertoen rondom ons het vuur blaakte door de daartoe bevoegden zeer gepaste maatregelen, dier zoo gewenschte rust, zijn genomen, heerschte rustdie rust bleef voortduren tot eere van den goeden geestdie ook onze gere volksklasse bijkans algemeen bezielde tot eere van hen tevensdie door hunne be voegdheid deze rust tegen buitenzijdsche ver storing zorgvuldig en verstandig bewaakten. Wat wijdloopigs zou men daarvan wel opdis- schen? loftuitingen uitbazuinen ter eere van sommigenomdat zij bij de bestaande rustzulk zwaar werk verrigt hadden zou dit niet eenigzins satyriek geklonken hebben? Immers waar rust bestaat, kan men wel bedaar de middelen van voorzorg tegen hare verstoring veronderstellen maar geene uitvoerige forsche maatregels, zoo als bij reeds uitgebarstene volks rumoeren alleen te pas komen. Duswij verheugden ons dat wij het pu bliek niet meer van den toestand van Sneek konden melden, dan wij gedaan hebben; dit was een goed teeken. geven wij nog aan alle en laagden eersten bemoeijingen den laatsten vreedzame gezindheid in staat, dende rust is in Sneek niet gestoord ge worden; Sneek heeft zich bij andere sleden, gunstig onderscheiden. tem Het zwerk werd nu en dan door bliksem stralen verlicht; de voorboden van het onweder dat later boven de hoofdstad losbarstte; Behalve de eigenaar van den ballonzouden nog twee heeren, Coxwell en Pridmore, mijn» reisgezellen zijn. De ballon was zeer fraai en grooter dan die men gewoonljjk voor opstijgingen bezigt, Hel vuurwerk, dat wij medenamen hing 30 a 40 voet lager, hetgeen ik al dadelijk als zeer gevaarlijk beschouwde; Daarbij was er zoo veel drukte en verwarring, dat ik al terstond onaangenaam werd aangedaan. Eindelijk was al les gereed om te vertrekken. Wij namen eeni- gen voorraad mede het orchest begon te spe len en de ballon steeg met eene buitengewone snelheid omhoog. De eerste pogingom de vuur werken af te steken, mislukte, maar bij de twee de slaagden wij, hetgeen een zeer schoon gezigt voor de onder ons gelegene tuinen moet heb ben opgeleverd, Wij stegen al meer en meer, totdat wij eene hoogte van 7000 voeten bereikt haddentoen de heer Coxwell die belast was met het touw de klep bevestigd wasaan den heer berigtte dat de ballon zeer begon uit zetten door de buitengewone verdunning van de buitenlucht op de hoogte welke wij bereikt hadden. Onmiddellijk werd er bevel gegeven om de klep te openen ten einde eenig gas te laten ontsnappen. Alen dient te weten, dat da klep geplaatst is boven aan den ballon waar aan een touw gehecht is, dat binnen door den- zelven gaat, terwijl de klep na geopend te zijtl weder gesloten wordt door eene stalen veer. De lieer Coxwell trok aan dit touw en onmiddellijk daarop boorden wy een geraas, zeer gelykende naar liet ontsnappen van den stoom uit een lo comotief, doch niet zoo luid, terwijl het be nedengedeelte snel ineenkromp. De heer Gyp son riep uitt goede hemel! wat is er gebeurd? waarop de heer Coxwell antwoordde: de klep is afgetrokken wij verkeereh in doodsgevaar. Op hetzelfde oogenblik begon de ballon met ee ne verbazendo snelheid te dalen terwijl een groote lap zijde boven onze hoofden fladderde. Twee heeren van ons gezelschap hieven angst kreten aan te midden waarvan men den raad gaf, om den ballon van ballast te bevrijden waarom ik dan ook twee zakken zanddie ik op mijnen schoot had wegwierp. Spoedig volg den eenige andere zakken en alles wat slechts eenigzins zwaar was. De wind begon heviger op te zetten en om onzen angst nog te veC- meerderenkwamen wij te midden van de juist uitbrandende vuurwerken ,-zoodat kleine stukjes papier telkens tegen het net van den ballon vlo gen. Het begon ook sterker te lichten en d« geheele toestel schudde op eene vreesselijke wij ze. Hoe lang wij aldus dalende blevenweet ik nietdoch haar mijne gissing moet het 2 mi nuten hebben geduurd. Ik schrijf het behoud van ons leven alleen daaraan toe, dat bet bovenste gedeelte van den ballon zeer hecht was, en het onderste gedeel te, de losse zijde, als een parachute werkte. Spoedig zagen wij de huizen en daken duidelij ker voor onze oogenen hoorden het volk roe pen. Wij waren zoo in het net verward, dat ik duidelijk inzag dat wij zoo wij in de Theems vielen onvermijdelijk moesten verdrinken. AVel- dra ondervonden wij eenen hevigen schok en be merkten nu, dat wy op den grond waren. Ee ne groote menigte menschen omringde onsom ons bijstand te bieden. Het is onbegrijpelijk, dat wij gedurende eene mijl zijn gedaald zonder gas, en er desniettemin heelhuids zijn afgeko men. Lord John Russell heeft den bekenden let terkundige Sheridan Knowles, namens de konin gin, een jaarlyks inkomen van 100 p. st. aan geboden. Parijs, 11 Julij. De koning heeft eender schilderijen van den Nederlandschen schilder Scliendel gekochtdie op de laatste tentoonstel ling te Parijs geweest zijn. Parijs, 12 Julij. Alen leest in de Fran- Constitutionel van den 12 Julij dat na het ge vecht hetwelk in April 11. in de baai van Ton in gulle, doch gepaste vrolijkheid te doen door brengen hebbenals blijk van belangstelling en aanmoediging, hun eene banier ten geschen ke gegeven, waarvan de uitreiking op gisteren, den vermoedelijken verjaardag van Laurens Koster, in Diligentia heeft plaats gehad. De heer van Zeggelen hield eene korte rede, die door een’ der gezellen, uit aller naam beantwoord werd. De banier is van hlaauw fluweelmet gouden randen. In het midden prijkt het borstbeeld van Laurens Koster; boven is liet wapen van ’s Gravenhagevan onderen zyn twee inëenslui- tende handen rondom het borstbeeld staat de zinspreuk der vereenigingDoor eendragt t' zaam verbonden, en alles in goud geborduurd. Op zijde hangen sjerpen van nationale kleuren, en boven aan den stok ziet men eene vergulde boek druk pers. Amsterdam, 13 Julij. De staat van de sterkte der koloniën van de Alaatschappij van Weldadigheid bedroeg op den 1 Junij jl.in de gewone koloniën 2666, Ommerscbans 2401, 1 gesticht Veenhuizen 2031, 2 gest. 2185, 3 gest. 2320, Wateren 102algemeene directie 37 totaal 11742; hetwelk op den 1 Julij jl. in ge noemde koloniën als volgt beliep: in de gewone koloniën 2674. Ommerschans 25751 gest. Veen huizen 2026, 2 gest. 2175, 3 gest. 2319 Wate ren 96, algemeene directie 36, totaal 11901. Ten bewijze van den gunstigen invloed van de verminderde prijzen der eerste levensbehoef ten op den toestand der lagere volksklasse heeft de vereeniging tot spijsbereiding voor behoeftigen te Amsterdam bekend gemaakt dat zij met ge noegen het getal der personen die in het locaal op de Passeerdergracht die spijze gebruikten en hetwelk tot 2000 daags geklommen was, thans tot onder de helft van dit cijfer ziet verminde ren. Nog eenige dagen zal de commissie voort gaan met de spijsbereiding, en den 24 dezer maand zal het locaal worden gesloten. Zwolle, 12 Julij. Op den laatsten markt dag (8 Julij) alhier, was reeds nieuwe garst aangebragtdie zeer goed van kwaliteit was. In enkele streken wordt morgen een begin gemaakt met het maaijen der rogge. De korenaren zijn in het algemeen zoodanig geladen dat vele landlieden 5 nieuwe schepels van de vim, dat is, van de 104 garven denken te dorschen. Tarwe, boekweit en aardappelen beloven bij voortduring veel, cn tot dus ver re schijnt alles eenen dubbelen oogst aan te dui den. De nieuwe aardappelen worden afgele verd tegen ƒ2.50 a ƒ3 het mud. Den 10 dezer, is door den jagt-opziener A. Ploeg in den Baak en Hagen (bij Helden) levend gevangen een IJslandsche valk, met eene koperen bel aan den linker poot en een’ lederen band aan eiken poot.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1