NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 58. 1847. I loensdag den 21 Julij* s; el: s; mg' liet elk I d, ;k •ij’ I u ■s'» BINNENLAND. jne- BUITENLAND. oens- n de itie ools. «4 84 6; De Re- dezen ■r>; :-4 iden, i één regel tsing. ins. 125 pd. Frankfort, 15 July. Brieven uit Ancona deelen mede, dat de Turksch-Grieksche kwestie zoo goed als bijgelegd te beschouwen is. De beer Piscatory moet instructie hebben bekomen alles aan te wendenom de zaak zoo spoedig doenlijk te vereffenen. De minister van buiten- landsche zaken te Konstantinopel heeftten gevolge van de reclames van het Belgische gou vernement aan den baron de Behr zijn leedwe zen betuigd over het voorgevallene met den Ar meniër. Ten gevolge van deze schikkingheeft mer van i van kleihooi en heen en weer te lijden gen hebben hetzelve reeds verlaten. D RAGT EN, 18 Julij. Onder het goede dezer dagen mag vermeld worden, dat zekeren J. B. Bolleman, alhier woonachtig, ten einde het al gemeen voor den laagst mogelijken prijs levens middelen te verschaffen op het liefdadig denk beeld is gekomen, om, voor eigene rekening, zoo goedkoop mogelijk, aardappelen op te koo pen en ze alsdan, zonder eenige winst of voor deelbij kleine maat, algemeen ter verkoop aan te bieden; hetwelk dan ook werkelijk reeds ver scheidene dagen heeft plaats gehad ter gemoet- koming in de behoeften van velen, die telkens, wanneer het beladen schip aan wal isals om strijdmet dankbare vreugde van dit hulpbe toon gebruik maken. Dank zij den edelen men- sclienvriendmogt zijn voorbeeld, vooral bij den maar al te dikwijls plaats hebbenden woe kerhandel, navolging vinden! op aanstaanden donderdag, 22 dezer, alhier te houden tegenwoordig zijn. Deze dag belooft weder een waar volksfeest te zijn ouder ande ren zal bij tussclienpoozen vóór de tent der Club cocagne-mast-klimmén plaatshebben. Des avonds zal aan de overzijde der Maas over de stad een luisterrijk vuurwerk worden afgestoken. Goor (Overijssel), 14 Julij. Gisteren mor gen werden de ingezetenen van dit stadje aan genaam verrast door het binnenmarcheren met volle muzijk van het korps muzijkanten der Zut- phensche schutterij die hunne jaarlijksche plei- sier-partij hier kwamen houden. Na inden loop van den dag bij den burgemeester en in het bosch van den heer Bosch van Drakeustein ver scheidene waarlijk fraaije muzijk-stukken uitge voerd te hebben begaf het corps zich tegen den avond naar de burgerlijke begraafplaatsen bragt daar, begeleid door koraal-muzijk bij het monument van Thomas Ainsworth eene hulde aan de nagedachtenis van dien voortreffelijken burger, aan wiens onuitputtelijk genie, goeden wil en onvermoeide werkzaamheid deze stad ja geheel dit gewestzoo oneindig veel goeds te danken heeft. Vervolgens werden nog eenige muzijk-stukken met goed gevolg uitgevoerd in den tuin van het logement van de weduwe Jan- waarmede deze dag genoegelijk ten einde Sneek, 20 Julij. De hooioogst, welken men in dezen omtrek wat de hoofdzaak betreft als geëindigd kat» beschouwen heeft ia. bet al gemeen niet de goede uitkomst van verleden jaar. Het vroeggemaaide gras is door den vrij aanhoudenden regen in de maand Junij, slecht hooi geworden en de groote en buitengewone hoeveelheid- veldmuizen in sommige landen is de oorzaak dat vele landlieden bij ons zeer wei nig hooi hebben gewonnen omdat dat onge dierte door den wortel van het gras af te kna gen de velden als het ware kaal houdt. Men vindt hier, ten deze, merkwaardige voorbeel den: Zoo kennen wij, onder anderen die hier bij veel nadeel lijden, eenen landbouwer, die, van dezelfde hoegrootheid lands in 1846 ruim 65 en in dit jaar slechts 15 koehooijen heeft gewonnen. Deze omstandigheid opent geen gun stig uitzigt voor velen, en men mag het als een geluk bij dit ongeluk beschouwen, dat er nog veel oud hooi voorhanden is; dat liet den greid- boer, die zijne zaken, in den laatsten tijd van voorspoed, naar eisch behartigd heeft, niet aan geld zal ontbreken om hooi te koopen en dat er nog streken in onze provincie zijn, waar deze muizenplaag tot nog niet grasseert. Ten bewijze van het groot aantal veldmui zen. welke in dezen omtrek zich in de landen bevinden strekt, naar ons uit eene goede bron wordt verzekerd dat in een stuk land van IJ. Veldhuis, onder Jutrijp groot circa 2j bunder in weinige dagen 11,000 muizen zijn gevangen; te minder is zulks te verwonderen wanneer men weet, dat, mede onder Jutrijp, in drie muizen nesten gezamenlijk 61 jongen zijn gevonden. ’s G R A v e nu A G E 16 Julij. Thans zijn ge drukt en aan de leden van de tweede kamer rondgedeeld het voorloopig verslag betreffende het wets-ontwerp tot intrekking van den accijns op het gemaal der roggeen de memorie van beantwoording der Regering. In deze memorie van beantwoording geeft de Regeringonder anderen te kennen dat zij haar gevoelen no pens de invoering van een beter stelsel van be lasting bij de behandeling van de begrooting zal ontwikkelen dat zij echter nu reeds kan ver klaren dat het verkeerd zoude zijn alle belas tingen op de comsumtie af te schaffen, gering vertrouwt, dat de intrekking van accijns (die niet tijdelijk maar voor altijd zal worden afgeschaft) strekken moge, om het rog gebrood het voornaam voedsel der min bemid delde klasse goedkooper te maken vooral wan neer de plaatselijke besturen haar voorbeeld zul len volgen en gelijk zij verwachtde plaatse lijke accijnsen op het roggebrood zullen intrek ken. Wat de middelen aangaat die dezen accijns moeten vervangen, vertrouwt de Regering, dat de consumtie der hooger belaste artikelen er niet door verminderen zal. Aan de bezwaren der wijnkoopers zal zij tegemoet komen door eerlang eene belasting voor te dragen op den zooge- naamden wijn van aalbcziën appelen peren enz. De verhooging der opcenten op het per soneel zal naar haar oordeel alleen de meer gegoeden treffen; evenwel wil de Regering, om dit bezwaar iets te verminderen die op 15 in plaats van de voorgedragene 20 extra-opcenten stellen. In de nota van berekening wordt de af te schaffen accijns op de rogge berekend op eene opbrengst van f 1.500,000, terwijl de middelen die bestemd zijn dien accijns te vervangen ge raamd worden f 1,522,450 te zullen opleveren. Amsterdam, 17 Julij. Van en met den 12 tot den 17 Julij, zijn ter markt alhier aan gekomen 140 diverse vaartuigen met Westland- sche RijnsburgerKatwijksche en Geldersche aardappelen, p. m. 23,000 Ned. mudden, wel ke ip het begin der week tot den prijs van f'i a ƒ3.50 en heden omstreeks ƒ2.50 zijn ver kocht. Rotterdam, 17 Julij. Naar men verneemt zal Z. M. de koning bij den aanstaanden wed strijd der koninklijke Nederlandsche Yacht-Club de Belgische zaakgelastigde een bezoek bij den minister van buitcnlandsche zaken afgelegd. Aan DEN R Ij N 16 July. Mei rouw Bettina v. Arnim welke ten gevolge van eene waar schuwing van de stedelijke regering wegens uit oefening van liet bedrijf van uitgeefster, het burgerregt moest hebben doch die ter verkrij ging van hetzelve geene stappen verkoos te doen heeft deswege eenen brief aan bet bestuur gezon den geschreven met rooden inktten einde zoo als zij zich uitdrukt de inkt nu niet meer in tegenwoordigheid der regering zou behoeven te blozen. Wegens deze uitdrukking zal zy nu teregt staan. Men herinnert zich bij deze gele genheid dat de stedelijke regering een paar jareu geleden zich over eenen regterlyken ambtenaar bij deszelfs president beklaagde omdat deze per soon wegens zekere zaak aan dezelve eenen Inimi- gen brief in versmaat gezonden had, waarover hij door zijnen superieur ernstig werd onderhou den met verzoek om de magistraat voortaan alleen in proza te schrijven. Hamburg, 13 Julij. Dezer dagen is beslist een belangrijk proces, dat reeds tien jaren ge duurd heeft. Een handelshuis alhier verzekerde bij eene maatschappij, mede hier gevestigd een met rogge geladen van Dantzig naar Petersburg bestemd schip dat onderweg verging en wel zoo als later bleek door het met voorbedachten ra de boren van een gat in de kiel van het vaar tuig. Ten gevolge daarvan werden de expediteur te Dantzig en de kapitein streng gestraft. In- tusschen eischten de houders der polis van de assuradeurs betaling van de som waarvoor ver zekerd was hetgeen laatstgenoemden echter wei gerden waaruit een proces ontstond. Het von nis is nu, dat, indien de houders van de polis zweren dat zij niets van het voornemen des kapiteins geweten hebben om het schip moed willig te laten zinken de assuradeurs verpligt zijn de bovengenoemde som te betalen. Het geval wordt nog daardoor interessanter dat in- tusschen één van de leden der firma overleden is en zijne erfgenamen alzoo voor hem moeten zweren. UlT SlLEZIE. July. liet baart hier cenig opzien dat de koning van Holland voortgaat hier zoo vele goederen aan te koopen. Het be drag derzelve wordt gedurende de laatste zes ja ren op ongeveer een millioen tb. geraamd de groote landgoederen ongerekend die hij reeds vroeger bezat, en welke eene nog veel grootcrc waarde hebben. Reeds behoort hem een aan zienlijk gedeelte van den kreits Munsterbergen men onderhandeltvolgens zeggen nog over andere landerijen zoodat eindelijk een klein vorstendom ^noet ontstaan, welks kern het voor malige klooster Heinrichau vormt. Deze goede ren zijn alle in het vruchtbaarste gedeelte van Silezie gelegen. Palermo, 24 Junij. Eenige dagen geleden heeft de koning Messina bezocht, waar Z. M. zeer koel ontvangen werd. Toen de gouverneur daaromtrent van wege den koning in vertrou wen werd ondervraagd zou hij de ontevreden heid op de bestaande duurte en de algemeene kwijning van handel en bedrijven geworpen heb ben. Dit is de gewone verklaring wanneer men den moed niet heeft, den waren grond der onte vredenheid op te sporen, of vreest, denzelveu bloot te leggen. Van de Oostzee, 13 Julij. liet plan, dat de regering van Zweden reeds in het jaar 1841 opvatte om een kanaal van Helsingborg naar Landskrone te laten graven waardoor de door- togt door de Sond bij Elseneui’ en Kronenburg niet meer de eenige in- en uitgang der Oostzee zou zijn zal nu werkelijk uitgevoerd worden. De kosten der Oostzeevaart zullen door dit plan zeker l verminderen, daar Zweden, volgens al le berekeningen met de heffing van der te genwoordige Somjtollennog een aanzienlijk voordeel zal trekken. Denemarken daarentegen, zal zijne voornaamste inkomsten verliezen. De Sondtol brengt aan dit rijk tegenwoordig onge veer 2 millioen th. op. Londen, 15 Julij. Men verbeidt, zegt de Globemet de meeste belangstelling de bijeen- nige vl.; linig 1; 6w. sen liep. Zie rik zee, 16 Julij. Aan de thans inge dijkt wordende schorren aan het Zijpe heeft jl. zondag een zeer treurig ongeval plaats gehad. Vijf werklieden des avonds te voren van daar naar het eiland Tholen vertrokken zijnde, ten einde den zondag bij hunne betrekkingen door te brengenbegaven zich dien dag weder aan het werk doch bij het doorwaden der zooge naamde Bruinjeskreek welke liet schor van het eiland afscheidt en welke kreek nog al eene aanmerkelijke breedte heeftwaren dezelve op eenmaal door het snel opkomende water zooda nig omgeven, dat er aan geen ontkomen te den ken viel en zij alzoo een verschrikkelijk einde hebben moeten ondergaan zijnde zij allen ver dronken. Onder de ongelukkigen was een huis vader van 7 kinderen, de overige 4 waren jon gelingen. Zoo men zegtbehoorden zij allen te Oud-Vossemeer te huis. In eenen notenboom 11 'el- na Ier len ;d, jne inr iep lt ten te :ri- it, ol- be- i iet m- cli- 11 CCS ige ;iig in- lde Jat ich in- it, iw iar vc- >ed le en in d die als :ag ere uit iet re- el- let uit er van W. de Graaf, te St. Maartensdijk nestelen gedurende dezen zo- een paar zwaluwen, en wel op de toppen eenige dunne takken, zoodat hel nest, dat steentjes te zamen gesteld is bewogen wordt, zonder daardoor dit blijkt uit de proef, want de jon-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1