NIEUWS- ÉN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. o Ko. 60. 1847. IVoensdaq den 28 Julij. 1 o p. vl.; i i Londen, 21 Julij. BINNENLAND. erij. 7405, T- 22 Julij der pro- BUITENLAND. ALLERLEI. Voens- len de 1000. '37 ie- I Pr'- Pools. Pools. 490, Fin- nerik. '240; •nden, in één i regel atsing. sprong gedaan van dien aard 7 pd. Holst. 5 pd. I 122, 2 pd. r 0 w. 86’ a ie per Zekere Cachet in Belgie heeft onlangs eenen die alles overtreft, wat men ooit merkwaardigs hunne woon- blijven er .17; «O 2UA den consul-ge- is een vaartuig nabijheid 54; en daar het loof Frankfort, 21 Julij. In Saksen, de ou de wieg van het Protestantismusheerseht thans eene groote verdeeldheid van gevoelens ten op- zigte van godsdienstige punten, De Luthersche leerstellingen schijnen het grootste gedeelte der bevolking welke belang stelt in kerkelijke aan gelegenheden niet meer te voldoen. Op den laatsten landdag heeft deze aangelegenheid aan leiding tot veelvuldige debatten gegeven waar op de regering eindelijk besloten heeftin de kerkelijke aangelegenheden eenige wijzigingen te brengen waardoor aan den algemeenen wensch ten minste gedeeltelijk zal worden voldaan. Frankfort, 22 Julij. De Oostenrijksche Donau-slooinboot-maatschappij bezat in liet jaar 1830, het jaar harer oprigting een kapitaal van 100,000 II. en een stoomvaartuig thans telt zij 36 uitmuntende stoombooten voor het vervoer van personen en goederen en 8 sleep- booten voorts ruim 80 transport-vaartuigen van onderscheidenen aard en grootte en haar kapitaal staten verzocht trent de inrigting te Franeker. Maastricht, 23 Julij. Ook dit jaar heeft het zwemmen reeds zijne offers geëischt. In den namiddag van den 19 begaf zich de veerman der gemeente Elsioo zekere P. Schepers, teneinde zich te baden, in de Maas, zwom die over, doch werd onder het terugkeeren waarschijnlijk door de kramp overvallen althans midden in de rivier zijnde, begon hij om hulp te roepen zeggende niet verder te kunnen eer men even wel ter zijner hulp kon aansnellen was hij reeds in de diepte gezonken, en beeft men zijn lijk eerst den volgenden avond terug gevonden. staat van i en waardoor de druk der plaatselijke belastinge: hier en hebben werpen ke van afleiding In de zitting gekomen dat de heeren Van Heemstra lorna hunne herkiezing, als leden der tweede van de staten-generaalhebben aangeno- ■rwijl es rij. gten. land n dat n las- miers ig in ewigt neer. :e te- mag-1 nkel- m en van izen- t z*j ken i-s de at ie- in de il tijd e ge- echts ver- itand nrig- 1ge- ijken vol rond wel- ngen iede- li. 5. van 'uur-1 Den 12 dezer is er op naar Brighton een De drukkers vier- genootschappelijk feest, en alles was op den terugtogt de trein New Cross’ tegen eenen an- De schok was ontzettend groot aantal gekwetsten. De Amsterdam, 22 Julij. In Pruissen even als in Holland vestigen de mingegoede koop- vaardij-kapiteins die niets bezitten dan het klei ne schip hetwelk zij aanvoeren hunne woon plaats op hun vaartuig en blijven er met hun huisgezin. Een dezer Pruissische kapiteins de heer Hes- sersvoerde onlangs zijn vaartuig van Konings bergen naar Riga vergezeld van zijne jonge vrouw met drie kleine kinderen terwijl de equi- pagie uit eenen stuurman en vier matrozen be stond. In de Oostzee door eenen bevigen storm overvallen, stoot het schip tegen eene Engelsche brik met zulk een geweld dat de kapitein en één der matrozen tegen den voorsteven van de brik gesmeten werden waaraan zij zich vast klemden en zoo tegen het schip opklauterden. De drie andere matrozen vielen in zee zoodat alleen de vrouw met hare kinderen en den stuur man overbleef, die zich echter zoo zwaar ge kwetst had dat hij buiten staat was iets uit te voeren. In dezen staat van zakenhad mevr. Hessers den moed van zich zelve met het besturen van het vaartuig te belasten. Beurtelings kapitein, stuurman en matroos is het deze moedige vrouw na eene reis van 18 dagen en na ongeloofelijke krachtsinspanningen, gelukt, haar'vaartuig be houden in de haven van Riga te doen binnen- loopen. De nationale en vreemde zeelieden te Riga hebben, ter harer eereeene medaille laten slaan, en haar 1000 roebels (ƒ4000 fr.) geschon ken. De kapitein en de matroos die zich aan boord van de Engelsche brik gered hadden zijn behouden te Rostock aan wal gezet. Amsterdam, 24 Julij. Sedert den 19 tot en met den 24 Julij zijn alhier ter markt aan gekomen 99 vaartuigen met aardappelen bela den p. m. inhoudende 25,000 INed. mudden waarvan de gemiddelde prijzen zijn geweest ƒ2.25 a ƒ3.00. Volgens geloofwaardige berigten heeft zich de aardappelziekte weder op eenige plaatsen ver toond edoch op verre na niet in dien graad als in het vorige jaar; ook zijn geene geheele stukken aangetast; alleen vindt men hier en daar eenige struiken welke ziekelijk zijn even als reeds voor eenige jaren was waargenomen toen men dit verschijnsel met den naam van vurig heid bestempelde. Rotterdam, 25 Julij. Gisteren zaturdag is de redacteur van den Asmodée in zijne hoe danigheid van directeur en uitgever van de Bur ger ontboden voor den regter van instructie wegens nieuwe vervolgingen tegen dit laatste blad ter zake van een artikel geteekend Raphael de Bruinvoorkomende in de Burger van 23 J mi ij. Een dagblad van Smyrna spreekt van nieu we daden van zeerooverij. Volgens eene depeche van den consulairen agent der Nederlanden te Scio dd. 28 Junij gerigt aan neraal van ons land te Smyrna van dat eiland onlangs, in de nabijheid van het eiland Samos aangetast door zeeroovers welke niet alleen de lading geplunderd maar ook de geheele bemanning, die zich vruchteloos verde digd had vermoord hebben. Een Grieksche kotter, de Glajlos is dadelijk ter vervolging van de roovers uitgezeild. Utrecht, 22 Julij. In den afgeloopen nacht hebben waarschijnlijk vreemde dieven de staarten van eene menigte paarden die in het land liepen afgesneden alleen van den stal houder Numan zijn 12 paarden op deze wijze verminkt. Men zal zich herinneren dat voor eenige maanden in de omstreken van Rotterdam derge]i|ke dieverijen hebben plaats gehad. Apeldoorn, 23 Julij. Men is in deze stre ken druk bezig met de rogge te maaijen welke bij uitstek goed uitvalt, en veel meer dan het dubbel van verleden jaar opbrengt. De boek weit, welke aanvankelijk over het algemeen min der gunstig stond begint zich ook te herstel len en wat de aardappelen betreft, deze staan heb kunnen dragen dan heb ik dit te danken aan hun voorbeeld. Neen! ik heb mij niet wan hopig aangesteldIk beroep mij op de al- gemeene opinieen ik geloof in God. - Parijs, 22 Julij. ie Droit verhaalt de vol gende anekdote aangaande den heer Pellapra; Parijs verlatende, begaf de heer Pellapra zich naar Caen waar hij het ambt van ontvanger- generaal had vervulden waar het bevel tot in hechtenisneming nog niet was aangekomen. De heer Pellapra stapte af in het Hotel d’ Espagne van den heer Bineten was aan tafel naast den lieer R een’ grondbezitter uit den om trek geplaatst. Het gesprek werd algemeen en kwam noodzakelijk op het procesdat aan de orde van den dag was. De heer R die nog al scherp en bijtend is haalde de beschuldig den over den hekel hij toonde zich vooral vij andig tegen den heer Pellapradien hij niet kende en hard bejegende. De heer Pellapra was niet in het minst ge raakt en antwoordde den heer R zeer be daard De persoondien gij zoo streng ver oordeelt, is misschien zoo zwart niet als gij hem wel maaktom hem te beoordeelen zoudt gij kunnen wachten totdat hij zich verdedigd heeft.” Een oogenblik daarna vertrok de heer Pella pra. Naauweltjks was hij weg of de heer Binet die de eer van de tafel ophield, zeide tot den heer R Weet gij met wien gij daar zoo even gesproken hebt?” »Neen,” antwoord de de heer R.... »Wel nu, het was met den heer Pellepra zelven.” Deze had onder aan den trap zijn rijtuig ge reed gevonden en was reeds voltrokken. goed en heeft slechts hier door de droogte geleden. Zwolle, 22 Julij. Heden morgen heeft voor de arr. regtbank alhier gediend de zaak van den landbouwer G. R. en zijne vrouw wo nende in de gemeente Dalfsen welke beklaagd waren als hebbende, drie achtereenvolgende markt dagen stukken boter hier ter markt gebragt alwaar brokken steen waren ingewerkt; het O. M. heeft jegens hen geëischt, voor beiden eene gevangenisstraf van zes maanden en eene geld boete ieder van ƒ25. Goes, 22 Julij. Gelijk op andere plaatsen, zoo worden ook alhier in de boonen en erwten schadelijke insecten en in de aardappelen het vroeger kwaad ontdekt. Voor zoo verre onze mededeel in gen gaan is het nog niet algemeen bepaalt het zich meest hij de vroege en heeft het nog meer bet loof dan de vrucht zelve aan gedaan. Men heeft zeer gave en smakelijke aard appelen gedolven van stoelenmatters waarvan het loof geheel besmet was. De dollen zijn over het algemeen rijk beladen. De overige vruch tenals tarwe, gerst, rogge en vlasbeantwoor den aan de goede verwachting. Men is reeds druk bezig aan het zaad snijden en dorschen. Men gewaagt alleenlijk van eenig kwaad in de oude meede. Zitting vinciale staten bedraagt op dit oogenblik 9 millioen de laatste uitdeeling heeft 5 pCt. bedragenbehalve de vaste rente van gelijk bedrag. Rome, 12 Julij. Onze ministerieële crisis heeft eindelijk haar einde bereikt. Kardinaal Gizzi heeft definitief zijn ontslag genomen, en kardinaal Ferretti is tot secretaris van staat be noemd. Hij is een man van eene zeldzame acti viteit en vastheid van karakter. Londen, 21 Julij. Sedert onheugelijke tij den, begint elke zitting van de kamer der lords met de voorlezing van korte gebeden door een’ der geestelijke pairs. Dit gebruik is bijna oor zaak geweest, dat de lords den 17 geene zitting konden houden des namiddags te drie ure was er nog niet één bisschop verschenen, en men heeft er een’ moeten gaan opzoeken. Na te ver geefs die van St. Asaph van Worcester en van Londen te hebben opgespoord heeft -men er eindel jk eenen van een ander kerspel ontdekt die de gebeden gelezen en de Vergadering geo pend heeftwelke overigens niets belangrijks opleverde. den spoorweg van Londen vreesselijk onheil gebeurd, den een L even vrolijk toen bij het station van deren trein aanstiet, en men heeft een oorzaak is nog niet bekend. Parijs, 21 Julij. Mevr. Cubières heeft aan de Commerce eenen brief geschreven waarin zij verklaartdat haar echtgenoot geenszins zoo ver pletterd is noch zij zelve zoo wanhopend als dat blad voorgeeftdat zoo hij veroordeeld is, omdat hij geen verklikker wilde zijn zoo waardigheden titels an zelfs zijne regten als burger hem ontnomen zijn - hem nog altijd zijne wonden zijne zestig veldslagen zijne on kreukbare vaderlandsliefde overblijven. Zij ein digt aldus: mijne kindschheid werd in slaap ge wiegd door het verhaal van den bloedigen dood mijner naaste bloedverwanten mijne jeugd zag ballingschap gevangenis en den ondergang van allen, die mij dierbaar waren; en zoo ik in la tere dagen mijne eigene rampen met waardigheid kamer men. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Van Boelens omtrent de verpleging van meerdere krankzinnigen te Deventer (men weet dat Friesland en Overijssel daarover eene over eenkomst hebben aangegaan), zijn IIH. gedep. - - i jn 1848 te rapporteren om- van een krankzinnigen-gesticht van 20, 21 en van Friesland Er zijn onderscheidene adressen ingekomen en rapporten uitgebragt over den dreigenden i armoede welke in de provincie heerseht m daar bijna ondragelijk wordt. De staten eene commissie benoemd tot het ont- van een adres aan den koniug ter za- de verbetering van het armwezen en de van het pauperisme. van 21 Julij is het berigt in- t en Ile-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1