NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. hifcf idc Jaargang. Zaturdag den 31 Julij. BINNENLAND. Deze week zullen weder 33- Kommerzijl. 54 BUITENLAND. plaat- 1 Noord- 1 Pe- G w. V. pi oeus- •n de 5 minu- dezer vei lden i één regel tsing. aatst Sept. Dec. In >40-y 17-: 1'11 34' 1U 25’ zijne 1847. No. 01. 1 ga le- zeer ar te e te- tijd, ;ods- zijne iruk En- Eu- we- zij- buis oek- edig oek- ■oot. odat kon- ndig pie- 1’ en beid ring miss wd, be- on leze 1'St and gin- ach- Iva- ont- nen i te Ige- ou der •ijke "e een ing- pd. *00 is. Pl'lll- Silc- 127 ijken arigc .vl.; t. en 2de 3de 4de Hetgeen een duidelijk overzigt aanbiedt merkelijke prijsdaling di en met den 19 Julij wekelijksche middelprij- der granen in de provincie Groningen be waar zegt men dat bij den landbouwer enkele alhier woonachtige personen naar Amerika Dj urne Pieters Teenstra op de Waarden, ge- i meente Grijpskerk de ziekte in de aardappelen aanwezig zoude zijn maar dat zij zich meer en meer zoude verspreiden is eene volstrekte on waarheid een louter verzinsel daar de inwo ners van het gehucht Kommerzijl elkander af vragen waar is dan toch die ziektewaarvan, zoo veel gerucht wordt gemaakt Kommerzijl, 24 Julij 1847. Een inwoner van den bezigen, om de sloten los te steken zijndo van het meerdere daar aanwezige goed niets ver mist. Groningen, 26 July. Men verneemtdat in den aacht van den 21 op den 22 dezer, om- L- ure, bij den landbouwer Idsc Borger-Compagnie onder een diefstal heeft plaats zes a zeven i Door de schuur te Frankfort, 24 Julij. Onlangs bad inde straten van München een zonderling schouwspel plaats, liet was eene calèche door twee groo- te wolven getrokken, welke de heer Woranzof vroeger een koopman te St. Petersburg zeer jong in een bosch nabij Wilna vond en zou wel getemd had dat zij zoo leerzaam zijn als jaarden. Deze dieren zijn getuigd even als koets paarden en hebben hun bloeddorstig instinct ge- leel verloren alleen moeten zij op bevel der policie steeds gemuilband zijn. Reeds verschei dene malen is de heer Woranzof met zijne equi- pagie de stad doorgetrokken telkenmale door eene aanzienlijke menigte vergezeld. Leipzig, 22 Julij. Eindelijk beginnen thans ook hier de graanprijzen te dalen en de bevolkingen in onze steden en dorpen te her leven. De oogst is begonnen en valt zoo rijke lijk uit, als dezelve in jaren niet is geweest. Bergheim, 22 Julij. Gisteren zijn, een half uur van hier, vijf zich in het veld bevin dende arbeiders die zich tegen het zware on- weder eene schuilplaats van korenschoven ge maakt hadden door den bliksem getroffen twee van dezelve zijn op de plaats dood geble ven één is er heden gestorven de vierde is zwaar aan de beide beenen verwondmaar de vijfde, die slechts ligtelijk geraakt was, is reeds weder volkomen hersteld. Londen, 24 Julij. Een hevige uitbarsting van den vuurspuwenden berg heeft op het ei land Fogo Gaap Vertden 9 April jl. plaats gehad. De lava heeft dieren woningen wijn gaarden en zelfs een groot gedeelte van den oogst vernield een kind van ongeveer zes ja ren is bij deze ramp omgekomen anders heeft men het verlies van geene menschenlevens te betreuren de craters van den vulkaan waren reeds sedert meer dan vijftig jaren gesloten. Londen, 25 Julij. In New-York (Amerika) werd op den 26 Junij het landgoed van den overledenen Jozef Napoleon Bonaparte ex-ko- ning van Spanje, voor 30,500 dollars verkocht. De kooper daarvan was de hr. Thomas Richards st reeks te één Gerrits Mulderte I de gemeente Veendam gehad gepleegd door zes a zeven gewapende en deels vermomde personen. Door eene ope ning in den achtermuur van de schuur te ma ken zijn de boosdoeners binnengekonienheb ben de binnendeuren losgebroken de bewoners met dreigementen te bed gehouden den boer mishandeld en eindelijk aan contanten zilver en goudeene waarde tan plus minus honderd en dertig guldens gestolen. Aan den Redacteur der Groninger Cou rant wordt geschreven Wel Ed. Heer! In de Provinciale Groninger Courant van vrijdag 11. een berigt van den afloop der alhier plaats gehad hebbende harddraverij gelezen heb bende waarbij tevens gemeld wordt, dat de aardappelziekte bier wederom was waargenomen en zich meer en meer begon te verspreiden verwonderde ons dit aangezien ons stellig van de gevreesde ziekte weinig of niets bekend is. Wel is Dj urne alhier wederoi*- het tooneel geweest van verre gaande rustvwstooringvechtpartij en verwon ding. De foerier van de rijdende artillerie, J. G. H die zich in een der nachthuizen al daar schijnt te hebben opgeitouden is door twee manschappen van dat wapen deerlijk mishandeld. De ter adsistentie van de hoofdwacht geroepene patrouille was niet by magte om de orde te her stellen daar het getal militairen dat zich toen nog in die straat bevond, op ongeveer 100 mag begroot worden. De inspecteur van policie Al ders en een der agenten die benevens de nacht wachten dadelijk op de plaats aanwezig waren, om met de patrouille de rust te herstellen zijn in deze schermutseling beide mishandeld geworden het is hun echter gelukt, twee mili tairen in arrest te nemen die voor den krijgs raad zullen teregt staan. Rotterdam, 27 Julij. Het berigt van den afloop der heden morgen te 11 ure gehoudene tin-veiling der Nederlandsche handel-maatsehap- pij te Amsterdam werd door den electro-mag- netischen telegraaf aldaar te 11 ure 24 minuten aangenomen, te 11 ure 45 minuten van het station te ’s llage per koerier naar Rotterdam gezonden arriveerde aldaar te 1 ure ten en werden de gedrukte afloopen ling te 1 ure 10 minuten aan de makelaars af gegeven. Delft, 26 Julij. vertrekkenen in de volgende maand zullen die door eenige huisgezinnen gevolgd worden. Dezer dagen is alhier een brief van eenen jon geling aan zijne ouders geschreven ontvangen die, zoo wij vernemen, een verslag inhoudt van zijne aankomst en wedervaren en zeer veel goeds van dat land van belofte-zou behelzen. Het geen wij daarvan te weten hebben kunnen ko men schijnt ons zeer overdreven toe. Aalsmeer, 26 Julij. Gisteren in den vroe gen morgen zijn binnen deze gemeente geko men de regtcr-comniissaris bij de arr.-regtbank te Amsterdam Mr. C. Dronsberg benevens den subst.-officier Mr. J. A. Jolles, en den subst.- griffier Mr. W. F. Dijkers, ten einde een plaat selijk onderzoek in te stellen omtrent eenen bin nen deze gemeente gepleegden diefstal gevolgd door mishandeling, welke vermoedelijk oorzaak van den dood van den mishandelde geweest is. Nadat gedurende den geheelen dag verschillende getuigen verhoord waren heeft vervolgens de opgraving van hel lijk plaats gevonden om door deskundigen te worden onderzocht. Tegen twee personen vader en zoon is bereids bevel van gevangenneming verleend en ten uitvoer gebragt. De ijverige bemoeijingen van den heer kanton- regter te Nieuwer-Amstel hebben niet weinig bijgedragen tot ontdekking van het in dezen gepleegde misdrijf. Het Loo, 26 Julij. lieden in den vroegen morgen te 3 ure verliet II. K. H. de prinses van Oranje het paleis, om haren doorluchtige!! vader, Z. M. den koning van Wurtemberg te gemoet te reizen cn om half negen ure ver trokken Z. K. 11. de kroonprins cn hoogstdes- zelfs zonen met hetzelfde doel. Z. M. de ko ning van Wurtemberg werd tegen één ure al hier verwacht, doch arriveerde reeds omstreeks tien ure en stapte met hoogstdeszelfs gevolg aan het paleis af, niettegenstaande in het groo- te logement alhier 13 kamers tot Z. M. verblijf besteld waren. Zwolle, 26 Julij. In den nacht van maan dag op dingsdag 11. is op den straatweg, tus- schen Almelo en Rijssenuit het wagenkistje van den vrachtrijder G. Bolmeijerhet een en ander ontvreemd waaronder eene portefeuille waarin zich eenige brieven bevonden. In eenen dier brieven was eene wisseluitgesteld door de heeren gebroeders Scholten aan de order van G. G. L. Hagedoorn en ten laste de heeren Swarth en Schellewald te Amsterdam, groot ƒ340.00 betaalbaar 24 September eerstkomen de terwijl in den nacht van woensdag op don derdag jl. door middel van braak, uit de sme derij van de weduwe Rompelman alhier, is ont- sme- SneeK, 30 Julij. Zonder iets af te dingen op het voortreffelijke der stoomvaarthouden wij echter nog altijd de zeilkunst, hoe oud ook van jaren, voor eene onwaardeerbare vinding, vooral ook in onze zoo waterrijke provincie. Den voorstander daarvan is daarom ook elke aanmoe diging tot instandhouding en verbetering dezer kunst hoogst welkom, en met belangstelling woont hij feesten bij die tot dat einde worden aangerigt, Zoo zal hij zich eerlang ook hier weder kunnen verlustigen, daar de gewone jaar- lijksche hardzeilpartij alhier, zoo teregt be roemd voörloopig reeds aan het publiek is aan- gekondigdals zullende plaats hebben op den 18 Augustus e. k. en die in belangrijkheid nog daardoor staat vermeerderd te worden dat gelijk een algemeen verspreid gerucht zegt de koninklijke Yacht-Glub, te Rotterdam, aan de directie alhier eenen prijs heeft aangeboden om tegelijk met de hier uit te lovene prijzen te w orden verhardzeild. Volgens het verslag van gedeputeerde sta ten van Friesland bedroeg de veestapel in de ze provincie in February 1847 Getal runderen, beneden één jaar 30,441, beneden de twee jaren 30,841 boven de twee jaren 111,630; paarden, beneden de drieja ren 3,614, boven de drie jaren 17,817 scha pen 82,626; varkens 14,821; waaromtrent valt op te merken wat de runderen betreftdat dit getal op hetzelfde tijdstip in den jare 1846 bedroeg totaal 168,218 stukszoodat er in 1847 meer waren 4,694 stuks een bewijs dat de sterke vervoer van rundvee naar Engeland door middel der stoombooten tusscheu Harlin gen en Londen varende het aanfokken van vee zeer heeft aangemoedigd en de landbouwers er zich op toeleggen om van die gelegenheid tot verkoop van vee, tegen hooge prijzen partij te trekken en daarmede winst te doen. Van den 20 Junij tot dezes jaars hebben de zen dragen als volgt Tarwe. Rogge. Boekweit. Gerst. Haver. 1ste week: ƒ15.47’, ƒ16.25, 11.32’10.30, ƒ5.25. -15.07’, -11.42’, -10.40, - 9.97’, -5.07’. - 14.45, - 9.05, - 9.85, - 8.50, -4.65. -14.07}, - 8.20, - 9.95, - 7.75, -4.55. een duidelijk overzigt aanbiedt van de aanmerkelijke prijsdaling dier levensmiddelen. Onze dagbladen maken thans melding van eene hoogslbelangrijke zaak namelijk van het oprigten te Haarlem van een nieuw standbeeld ter eere van den uitvinder der boekdrukkunst, Laurens Kosterter vervanging van bet gedenk- teeken van hem, aldaar aanwezig, cn dat teregt beschouwd wordt als ondoelmatig en te gering voor den voorzeker beroemden man. De kos ten tot dit nieuw monument zullen gevonden worden uit vrijwillige bijdragen der natie, en met dé voorloopige werkzaamheden houden zich bezig de heeren De Vries Schinkel en Noord- ziek te ’s Gravenbage. ’s G R A v E N II A G E 27 Julij. Het Journal de la liane behelst heden het volgende, voor de vrienden der kunst belangrijke artikel: ’sKonings gallerij van schilderijen is dezer dagen verrijkt geworden met een allervoortref felijkst stuk van de Ilaliaansche school te we ten de onthoofding van S!a Catharina door Gi- anfiancesso Barbieri dien men le Guerchin noemt een der vermaarde schilders der Lom- bardijsche school, dezelfde, omtrent wiens be gaafdheid Ludovico Carracci toen Guerchin nog de academie degli desiderosi bezocht, in eenen zijner brieven reeds zeideVV ij hebben hier eenen jongen menscli. die een waar wonder is ik zeg niet te veel zijne werken wekken schrik bij de bekwaamste schilders.” Het Journal, dat nog meer tot roem van den schilderen be paaldelijk van dit stuk laat volgen, meent, dat er geen ander werk van dien meester in ons land bestaat. ’s G R A VE NH AG E 27 Julij. In den nacht tan zondag op maandag jl. is de Bagyuestraat vreemd, een groot bos sleutels, welke de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1