NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 63. 2de Jaargang. Zaturdag den 7 Augustus» JS47. BINNENLAND. welke men uit vele weder vertoo- ikt. .T- BUITENLAND. N'.pd, W’oen* ilen de koe11; f 435; ezisclie cons. 23 pd. ven ikt? 1.17* it; Si 13-; 21; .«•lijken wigten Aug., 112 03 |k1. i liet gestolene de vereenigde en maj handen te enden, an één tl regel ia Uilig. ■r; per 37’ a ar 6w. Zaturdag avond van den titu- van den trap bij de Groote Spil- i a- Sleenakker 32’ 104; 1 5»; begj Hier on ken koinj.l z wij. schijn nsclie ter in nelen-j Al exii dezcl- i kunt ieraan e w er in een en de v tiste-l riep oegra. i stroo ik hel op iriiiki deur d bc-, ioodi toen ds in ■eran- ii Va- eraals angst o ver bloos- ein- volg bewaken terwijl de marechaussee re zijde ook al het mogelijke aanwendt soort van stroopers in 1 1 hetgeen haar nu en dan ook gelukken mag. Hoe verre de brutaliteit dezer dieven gaat, blijkt uit het volgend staaltjein den nacht van 29 op 30 Julij, had de wachtmeester Marchand, met den marechaussee Kluin zich op patrouille bevin dende in de gemeente Schin op Geule, zich al dus geposteerd dat hun oog over cene uitge strekte ruimte koude weiden. Weldra zag ge noemde wachtmeester twee manspersonen zich naar een stuk land begeven, en aldaar van de gemaaid staande garven de aren afsnijden. Toen Koningsbergen, 31 Julij. De Joden al hier hebben de vergunning bekomen om hun ne godsdienstoefeningen in het Duitschen op den zondag te houden. Morgen den 1 Augustus zal dit voor het eerst plaats hebben. Rome, 20 Julij. Gisteren avond heersclite in de straten bij St. Andrea dclle Tratte eene groote beweging. Men was een der hoofden van de zamenzwering van den 17 op het spoor ge komen meer dan 6000 menschen bezetteden het blok huizen waarin men vermoedde, dat hij zich bevond. Deze persoon had sedert jaren als spion gediend en was daarbij rijk geworden. Men be klom de daken doorsnuffelde de kelders doch al les te vergeefs. Eindelijk raadde Ciceroacchio dat men den hond van den vervolgde zou loslaten. Dit geschieddehet trouwe dier zocht onmid dellijk het spoor zijns meesters en verried zijne I en dat hij der halve geeue complices kan aanwijzen. De berigten der laatste dagen, omtrent de veldgewassen, doen zien, dat op sommige plaat sen de voorteekenen van aardappelziektename lijk het bederf in liet loef, zich nen zonder tot dus veïre de vrUclit te bescha digen. Een boüwman, die dit onlangs aan som mige zijner planten mede ontdekte, heeft, vol gens den ’ó- ClraVenkaagschen Nieuwsbode het verwelkte looi' afgesneden, met het gunstige ge volg, dat hetzelve thans op nieuw ontspruit en goed voortgroeit. Hij heeft vermeend deze om standigheid ten spoedigste te moeten openbaar maken opdat ook andere landbouwers hunne plan (en van het rottend loof zouden kunnen ontdoen dat blijkbaar in eene groote mate aan gisting onderhevig is, daar zelfs de plaatswaar het gedurende eenigen tijd ligt, heet wordt. Gouda, 2 Augustus. Heden zijn onze inge zetenen voor een groot onheil bewaard geble ven indien het ongeluk twee a drie uren latei’ ware geschied zou de stad in rouw gedompeld zijn geworden. Het paardenspel van den lieer Gautier dat steeds druk bezocht wordt en waar van reeds 500 kaartjes voor beden avond Waren afgegeven, is namelijk plotseling onder een vrees- selijk gedruisch voor het grootste gedeelte inge stort waardoor de tent en de decoratiën aan merkelijk schade hebben geleden. Delft, 2 Augustus. Te Rotterdam ligt een Engelscli fregatgenaamd Charles Hamberston kapt. Tbs. Strettell met ruim 200 landverhui zers gereed om den 4 Augustus naar New- York te vertrekken beslaande grootcudeels uit bewoners van de l’ruissische Rijn-provinciën. Ook bevinden zich op dien bodem eenige huis gezinnen uit de provincie Zeeland en wel be paaldelijk van het eiland Schouwen waarbij een onderwijzer van den tweeden rang zich gevoegd heeft welke niet onbedreven is in de Engel- sche Franschc en Hoogduitschc talen, en voor nemens te New-York eene school op te rigten vertrouwende aldaar beter te kunnen slagen dan in Nederland. Arnhem, 2 Augustus. Eeii officier van het garnizoen dezer stad begaf zich lieden in den vroegen avond in bet Rijnbad; maar naauwelijks in hetzelve gekomen zijnde, zonk hij. De heer luitenant Van Vooren van liet 3de reg.belast met de directie van genoemd bad sprong hem na en hield hem eenen tijdlang boven water doch daar de ongelukkige zwaar met de hand op het hoofd van den heer Van Vooren druk te geraakte ook deze onder water zoodat men met angst verwachtte dezen moedigen man die reeds vroeger wegens het redden van drenkelin gen met het eerekruis begiftigd werd, het slagt offer zijner edele pogingen te zien worden. Zijne tegenwoordigheid van geest redde hem echter bij spande alle krachten in, en toen een ser- jant hem de hand reikte, waren beiden door de ze hulp gered. Een burgerdie bij dit voor val tegenwoordig was, sprong in het water, om hulp te bieden die echter overbodig was. Valkenburg, 1 Augustus. Hoe verder de oogst vordert, hoe meer de landbouwër allrier middelen moet beramen, om zijn’eigendom voor ongenoode gasten te bewaren aangezien deze nu hier, dan daar, hetgeen hun aanstaat, van zijne akkers medenemeu. Ten gevolge hiervan, hebben zich nu reeds zoogenaamde burger-nacht- wachten gevormd uit landbouwers bestaande welke op die wijze hunner eigendom niet goed ge- van ha- om die hare magt te krijgen der personen die naar de plaats des ongeluks toe geschoten om de vorderingen van het verwoes tende element te beteugelen. Maar reeds was het te laat, vijf huizen met hunne schuren en stallen waren eene prooi der vlammen gewor den men heeft niet eens het vee en de meu belen kunnen redden die deze woningen be- vatteden. Intusschen hebben eenige bewoners van het dorp Schinveld aangemoedigd door het voor beeld xan den burgemeester en den pastoor, de vlammen belet zich verder te verspreiden, zoo dat nog vóór het aanbreken van den dag alle verder gevaar geweken was. de wachters zich derwaarts begaven namen bei de dieven de vlugt, maar werden natuurlijk achtervolgd op die vlugt keerden zij zich om op een’ der achtervolgers schietende zoodat de kogel hem boven door zijne kwartiermuts heen drong, terwijl het tweede schot miste de wacht meester schoot thans ook, doch naar het schijnt vruchteloos althans de beide kwaaddoeners ont kwamen bet, met achterlating van in een zak zonder dat het aan i pogingen van genoemden wachtmeester rechaussée mogt gelukken hen in krijgen. Groningen, 2 Augustus, te 6 ure, viel de l^jarige knaap merman Post bij den Ebbingeboog •af in het Loopende Diep na] sluizen. Gelukkig werd dit dadelijk opgemerkt door den, in die nabijheid wónendenschoenma ker G. Broekhuizen, die dan ook niet aarzelde om dadelijk in het water te springen en den reeds geheel onder water weggezonken drenke ling behouden uit hetzelve op te halen en alzoo van eenen gewissen dood te redden. Breda, 3 Augustus. Heden in den vroegen morgen had hier en in de omstreken een lievig onweder plaats dat in deze stad gcene schade heeft aangerigtmaar in het naburig gehucht onder de Beek, gemeente l’rinsen- hage de oorzaak is geweest van een betreurens- waardig ongeval. Gedurende dat onweder, on geveer 5 ure in den morgen bevond zich ze kere landbouwer met name Adriaan Martens met zijn dochtertje op het veld aan den arbeid toen eensklaps de bliksem hem trof, ter aarde wierp en doodde; het kind lag eenige schreden van zijnen vader verwijderd in zwijm op den grond doch kwam spoedig weder tot bewust zijn. De das van den arbeider was bijna geheel verschroeid de bliksem bad den weg genomen langs zijne linkerwang, over het hart en was toen over den linkerarm heengegaan. Deze ongeluk kige die een zeer braaf, oppassend man was, laat eene weduwe met vier kinderen na. Maastricht, 2 Augustus. In den nacht van 31 Julij op 1 Augustus, tusschcn 12 en 1 ure, is er in de nabijheid van Schinveld een hevige brand uitgebroken die het gansche dorp dreigde te vernielen. liet was een droevig en vreesselijk schouw spel. Het geheele dorp was door de helle vlam men verlichtde bewoners waren weldra op de been hel geloei van liet vee en het gehin nik der paarden vermeerderde nog den schrik [hem alléén heeft plaats gehad I» n I o nA vx I I; n nriv-iivi Sneek, 6 Augustus. Uit het naburig dorp Oppenhuizen is ons het volgende ingezonden met verzoek tot plaatsing: De veelvuldige klagten streken onzer provincie verneemt, omtrent de verbazende hoeveelheid veldmuizen en de door dezelve veroorzaakte hoogst belangrijke nadee- lenzijn gegrónd en er kan niet te veel moei te aangewend, er kunnen niet te veel middelen uitgevonden wordendeze zich meer en meer uitbreidende plaag in haren loop te keer te gaan te stuiten en zoo mogelijk te doen ophouden. Ik acht het overbodig, dit hier opzettelijk te be togen maar mag niet nalaten het bij de zaak geintresseerde publiekbij alle de middelen welke er alreede worden aangewend, om den veldmuis te verdelgen oplettend te maken op een eenvoudig, min kostbaar middel, door mij werkelijk en met gunstigen uitslag beproefd bestaande in eene soort van muizen- en ratten vergif hetwelk uitgevonden is door en ver kocht wordt bij den heer J. Risselada apothe ker te Sneek. Ik smeerde bet middeldat naar zalf gelijktop kleine houtspaanders bij voor beeld kuipersspanen lag hetzelve hier en daar op plaatsen waar de muizen zich naar mijne meening, bet talrijkst ophielden, en had het genoegen te ondervinden, dat zij spoedig bet middel van de spaanders hadden afgeknaagd zonder daaraan iets achter te laten waaraan ik toeschrijf het vceltal doode muizen welke ik ver volgens soms bij hoopen van 12 en meer stuks bij elkander op het stuk land heb gevonden waar ik deze proef nam. De bedenkingdat dit middel als doodelijk voor de muis waar schijnlijk ook nadeelig zal zijn voor het grazend vee, ben ik niet in Staat om weg te redeneren, en kan daartegen slechts overstellcn mijnen raad om dit middel alleen op die landen aan te wen den waarin geen vee tijdens de aanwending geweid wordt hoedanige stukken land er toch altijd bij eiken landbouwer voorhanden zijn. Alsdan is men ten dezen opzigte buiten alle gevaar van ongeluk ofschoon ik voor mij aan dit gevaar niet zeer hechtaangezien men bet middel naauwelijks heeft uitgezet, of liet is ook reeds door de gulzige muis verslonden zoo dat het slechts weinige oogenblikken op het veld blijft liggen. Hoe dit zij deze bedenking schijnt mij niet geldig genoegom zulk een pro baat middel dat zoo geringe moeite en kosten veroorzaakt, stilzwijgend voorbij te gaan; inte gendeel, ik maak openlijk melding van hetzelve opdat ook anderen gelijk ik daarvan in hun voordeel gebruik mogen maken. Oppenhuizen Augustus 1847. Een Landbouwer. Op den avond van maandag jl. ontdekte men bij den landbouwer J. Giekema woonach tig onder liet dorp Folsgare, wiens hooi al se dert geruimen tijd sterk broeide, dat hetzelve reeds werkelijk vuur had gevat. In dezen gc- vaarvollen oogenblikl*eeft men zeer gepaste maatregels genomen door zoodra mogelijk dat gedeelte van het hooihetwelk reeds smeulde en waarin de broei hel sterkst was uit de schuur te verwijderen. Goed beleidvereenigde men- schelijke klachten en onvermoeide ijveralsme de het vermogen der brandspuit van het dorp IJsbrechlumhebben hier teweeggebragtdat de boerehuizinge in baar geheel is bewaard ge bleven. Rotterdam, 3 Augustus. Volgens het Han- delsblad wordt het regterlijk onderzoek tegen Covert Pieter Verploegh met ijver en zorg voort gezet. Reeds onderscheidene personen hebben in deze beruchte zaak getuigenis afgelegd ter wijl ook de beklaagde een en andermaal is ge hoord. De beklaagde heeft pertinent verklaard (en alzoo in strijd met zijne vroegere voorgevens) op geencrlci wijze met ambtenaren der departe menten van algemeen bestuur in betrekking te slaan en dat overigens de onderhavige geïncri mineerde speculatie hoewel onder den naam van de firma Godefroy cn"Co. gevoerd, door

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1