EN ADVERTENTIE BLAD VOOR Dl SIA» EN HET ARRONDISSEMENT SNEEk. NIEUWS- ra iXo. 64. 1847. 2de Jaargang. JVoensdag den II Augustus. Aange- I BINNENLAND. het. BUITENLAND. ?rij. ll ic- i 5 S2* 6 w. 0. voor- Voorden duizend icns- i de C4 92' 17/. 16- 14 25J len één egel ung. iets 'r 6 Nov. om Ik heb, bepaling en de in Neder- de plaats 127 I. o. De vrijheer O. op zijne reis Tunis niet 118 218. lost. 220. pd. 61 vl. 108 werpen van begrooting Daarentegen zal hij over Palestina en Je- omen ten einde dezen ouden roem en luister in zijnen te- staat te bezigtigen. Of liij iets verbetering dezer plaats of niet, de persoon van Covert Pieter Verploegli te dier stede werd gearresteerd en later uitgeleverd) voor den heer regter van instructie te Nijme gen is ontboden om in deze bekende zaak ge tuigenis af te leggen. Men verzekert, dat ge noemde beer de Beaufort belangrijke papieren Ohder zijne berusting heeft, waaruit veel tot klaarheid zon worden gebragten welke beschei den Z. Ed. aan de justitie zal uitleveren. Groningen, 4 Augustus. Nog altijd is men in onzekerheid, wie. in de plaats van wijlen den heer De Ranitz, tot burgemeester alhier zal ver kozen worden. Men verzekert, dat de heer Mr, E. J. Offerliaus die sedert geruimcn tijd als wethouder de funetien van burgemeester waar neemtverzocht heeft, bij de benoeming van eenen burgemeester, niet in aanmerking te ko men, DE STEMMING OVER DE BEGROOTING. De uitslag der beraadslagingen over de out* i wetuitmakende de tweejarige staats* voor 184849, is geweest als volgt 1. Huis des Konings. Aangenomen met al* gemeene stemmen (58). II. llOOGE CoLLEGIEN VAN STAAT EN KABINET des Konings. Aangenomen met 34 tegen 24 stemmen. III. Buitenlandsche ZaKEN. Aangenomen met 32 tegen 26 stemmen. IV. Departement van Justitie. Aangenomen met 35 tegen 23 stemmen. V. Binnenlandsche Zaken. Aangenomen met 31 tegen 27 stemmen. VI. Departement voor de Heb vormde Eere* dienst. Aangenomen met 43 tegen 14 stemmen. VIL Departement voor de Roomsch-Catho- lieke Eeuedienst. Aangenomen met 43 tegen 13 stemmen. VIII. Departement van Marine. Aangenomen met 45 tegen 13 stemmen. IXa. Financiën (Nationale Schuld), nomen met 53 tegen 1 stem. 1X6. Departement van Financiën. Aangenomen met 34 tegen 23 stemmen. X. Departement van Oorlog. Aangenomen met 37 tegen 20 stemmen, XI. Departement van Koloniën. Aangeno men met 34 tegen 23 stemmen. Amsterdam, 7 Augustus. Gedurende de afgeloopene week zijn alhier ter markt aange voerd p. m. 28,000 mudden aardappelen, waar van de gemiddelde prijzen zijn geweest: eerste kwaliteit /’250, tweede dilo ƒ225, zonder ee- nig gebrek en bijzonder goed van smaak. R o T T E R d A M 5 Augustus. Een onzer vrien den deelt ons het volgende extract mede uit ee nen brief van ds. II. P. Scholte dd. New-* ïork 15 Junij 1847 De listige bedriegerijen zijn hier i zoo groot dat men ei’ beeld van kan maken, en delingen eenmaal in de handen gevallen en hebben zelden in New-York zich bijna geen denk- de aankomende vreem* i van bedriegers naar het binnenland verzonden genoeg kennis van zaken hun verloren geld terug te bekomen, na vele onderzoekingen eindelijk eene gemaakt met een zeer soiled huis alhier, eenige wegom de vreemdelingen te vrijwaren tegen bedrog bij hunne aankomst is land hun accoord te maken tot aan hunner bestemming. Over de alhier bestaan de Nederlandsche Sociëteit, ben ik, na rijp onderzoek zeer voldaan. Alle onze schepen zijn gekomen en - gezien. Deze week denk ik naar het binnenland te vertrekken en den aankoop van land te bewerk stelligen. Welligt zal ik in vereeniging met an deren zulke maatregelen met het gouvernement treffen dat in het vervolg ook in dit opzigt in Europa reeds land kan worden gekocht in de streken werwaarts zich de emigranten willen begeven. i nu in Baltimore aan- de drie laatste derzelven heb ik Frankfort, 3 Augustus. S, V. Rothschild zal atfndoen zoodat alle geruchten daarmede ver vallen welke op grond daarvan in omloop wa ren. Daarentegen zal hij over Palestina en Je rusalem terugk zetel van Israëls genwoordigen doen zal tot is eene vraag wier beantwoording men aan den I tyd moet overlaten, de reden dezer Den 28 Julij overleed te Weimar iri den j ouderdom van 68 jaren de opper-medicinaalraad dr. Fr. v. Froriepeen man, die, door zijne onvermoeide werkzaamheid op het veld der ge- neeskundige literatuur, zich eenen onverganke- lijken roem verworven heeft. Onlangs verscheen te Keulen een persoon Voor de regtbank wiens geschiedenis een zeld zaam voorbeeld van onbeschaamdheid oplevert. Deze persoon die zich uitgaf voor doctor in de geneeskunde, professor in de ontleedkunde en natuurlijke geschiedenis rentenierschrijver beeldhouwer en ridder gedecoreerd met verschil lende ordeteekenen noemde zich Pelleren stond voor de regtbank wegens het ontrooven van vorken en lepels in verschillende hotels waar hij gegeten had. liet is der policie gelukt te ontdekken, dat deze wijsgeerige doctor slechts een eenvoudig metselaar is uit Münchendie op eene geheel andere wijze als de gewone geleerden weten schappelijke graden verkregen bad. üitgenoo- digdom deel te nemen aan eene vereeniging van natuurkundigen te Neurenberg, wilde hij daar eene redevoering uitspreken over de poly- pen maar de vergadering geen woord van zij ne wartaal begrijpende ontnam hem het woord en beschouwde hem als eenen onkundigen in dringer. Te Wiesbaden, werwaarts hij zich cenigen tijd latei- begaf, wist hij zich door het pralen op zijne voorgewende bekwaamheid veel invloed te verschaffen en zijnen aanstaanden dood ver kondigende maakte hij een testament, waarin hij over eene onmetelijke fortuin beschikte cn aan zijne talrijke bedienden en aan alle etablissemen ten van weldadigheid te Wiesbaden belangrijke legaten maakte. Hij liet het overige van zijne fortuin aan doorluchtige geleerden zijne vrien den na, en zijne plastische collectie aan den beroemden beeldhouwer, den heer Scliwarthalen. De president heeft hem verzocht, op nieuw eenige staaltjes van zijne kundigheden te geven. De beschuldigde begon onbeschroomd de ge schiedenis der pol y pen maar, daar zijne ont wikkelingen geheel onbegrijpelijk waren heeft de president hem verzocht, zich duidelijker te verklaren, waarop onze natuurkenner antwoord de, dat daar deze onderwerpen het begrip der overheden te boven gingen het geen wonder was dat zij er geen woord van begrepen. Ove rigens heeft hij de geschiedenis der gestolene lepels en vorken ten volle ontkend hetgeen het hof intusschen niet belet heeft, deze apo- crypli-leerling van Phidias en Hypocrates tot eene gevangenisstraf van 6 jaar te vcroordeelen. Zoo veel in mijn vermogen is, hoop ik hier mede te werken dat mijne vroegere landgenoo- ten die herwaarts komen zoo min mogelijk aan bedrog en geldverlies worden blootgesteld. Men kan hier bet geld veel te nuttig besteden, dan dat men het aan ledigloopersdiëten koste van anderen leven, zoude geven. Spoedig hoop ik ÜEd. nadere berigten van mij te doen geworden. Rotterdam, 6 Augustus. Door de Ncder- landsche handelmaatschappij zijn voor deze maand bevracht geworden de volgende schepen, als: voor Rotterdam 6voor Amsterdam 7 voor Dordrecht 1. Men verneemt, dat de heer jhr. F. F. E. de Beaufort, te Kleef, een der misleiden van de bekende firma Godefroy en Co. (doch door wi ::s tussebenkomst de toor die firma lierken- Jeruzalem zal eerstdaags met eene ArteSP sche bron begunstigd wordenzóó wordt vau daar naar Berlijn gemeld. Is op ieder plaat' zulk eene bron een zegen voor den omtrek zoo is die te Jeruzalem geschikt, om eene tota le omwenteling ten voordeelt van het gansche ‘land te veroorzaken, bijzonder wanneer men weet boe in vele zomers het gebrek aan water daar zoo drukkend is dat eene matige familie hare dagelijksche behoefte met eenen daalder moet bestrijden, ja menigmaal, gelijk in een der laat ste jaren het geval was met drie daalders. Reeds zijn de boorwerktuigen uit Engeland aangeko men en een Engelsche ingenieur is met het be stuur der onderneming belast. Deze, met on berekenbare plaats.‘lijke gevolgen gepaarde, wel daad, is eene nieuwe vriendelijke gift tan het Londensch genootschap tot uitbreiding van Christendom onder de Joden. De bron wordt in de nabijheid der voormalige schaapspoort aait den berg Moria geboord waar de gesteldheid van den grond gunstig is. Londen, 5 Augustus. Een zeer zonderling voorval heeft eergisteren alhier plaats gehad. De weleerwaarde heer Whitworth Russell be zocht de Millbank-gevangeniswaarvan hij een der opzigters was. Hij begaf zich dadelijk naar zijn schrijfvertrek, en toen de secretaris dier ge vangenis hem eenige uren later kwam roepen vond hij hem badende in zijn bloed en reeds dood eene zakpistool lag naast hem. Men kent wanhopige daad nog niet. De overledene was drieënvijftig jaren oud en had vóór zijnen dood nog drie brieven geschreven hij zijne familie en vrienden van het door hem opgevalte heillooze voornemen ken nis gaf. Parijs, 4 Augustus. Men leest in den Na tional: Men heeft ons verzocht de volgende vraag voor te stellen aan het departement van oorlog Heeft mijnheer de minister uit Algeria geen rapport ontvangen, waaruit blijktdat erin hel te kort van een onlangs gefailleerd leverancier, eene som van 15,000 fr. op de balans komt, onder de volgende benaming: minister van oorlog te Parijs vijftien francs Parijs, 5 Augustus. Sedert lang was de uitvinding van den Britschén scheepskapitein Manby, om, door middel eener bom en daar aan gehecht touw, tusschen een gestrand schip en den wal de noodige gemeenschap daar te stel len bekend en in gebruik. Daar zij echter gelijk alle eerste uitvindingen van zwarigheden vergezeld ging had men haar op verscheidene manieren door wijziging pogen te verbeteren of door andere middelen te vervangen. Eene verbetering van liet oorspronkelijke plan is thans weder, en zoo men zegt met goeden uitslag, door den heer Delvigne te Havre {beproefd. Men werpt daarbij, met- niet te sterke lading uit een stuk kanon, in plaats van een sferisch een cylindrisch projectiel dat hol is en inwendig eene spil heelt, waarom een louw gewikkeld is. Op liet strand staat eene tweede spil, waarop men liet ander eind van het touw heeft gerold. Dit touw wordt nagenoeg zoodanig verdeeld dat het, wanneer de kracht van den worp heeft uitgewerkt, in den cylinder ook afgeloopen is, in welk geval een stopdie aan dat eind van het touw vast zit, de opening, door welk bet loopt, toesluit en dentcylinder dus op het wa ter doet drijven. Madrid, 31 Julij. Den 28 dezer maand, des nachts te kwart vóór twaalf ure is in de ze hoofdstad een schok van aardbeving gevoeld, die nagenoeg 25 seconden duurde. In dien tijd hadden er drie schokken plaats van bet noord oosten naar het zuid-westen. Den 30 des na middags ten één uur, werd weder een schok ge-, voeld die wel korter duurde doch zich ook allerwege liet gevoelen. ALLERLEI. Den 3 Augustus zijn le Londen aangevoerd, met 2 schepen uit de Oosl-lndiën, 50,000 ananassen. Den 2 Augustus is het huis van den burgemeester te Gencmuideii geschonden ge- waarin TOS EP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1