NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOB DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEh. No. 65. 1847. Zalurdag den 14 Augustus. rang. BINNENLAND. BUITENLAND. .De 30’ 43 Jessa prf tpd. 'en- de alen, i één regel Isirig. ge- 150; 120; f34 53 92’ l p<l. el., vat 17 16A 32* >V, 24 J ons. 117 7.011(11 T- van den de grooie icU 7* a nog :eft, naar een het stad iceft ofd- ■eik- der i 'gen i de dan en? der dee- al- zijn vie- be- niet den 1 te te leid :en. heeft de heer Janssens com- in persoon gearres- den Hout,woonach- liet oogen- m r. zilve- leze 1 de nis Ed. gen wijl ook rig- het oel- lans :n end >or- one rdi- oen«- ■n de ALLERLEI. Een ontvanger der directie belastingen te Leijden is den 9 Aug. niet de noofder zon vertrokken mede nemende eene aan zienlijke som van schatkist-gelden. Vijftig1 duizend menscheti hebben hel stoffelijk overschot van O’Connellden vriend van zijn vaderland de laatste eer aangedaan. In den nacht van 10 op 11 Aug. is een heer te Amsterdam op straatdoor een ei i dronken man tegen het lijf geloopenzoodat hij naar het schijnt niet zeer vast op zijne voelen slaandeviel en zijn been brak. Men heeft vroeger gemelddat een R. K. pastoor eener gemeente in het arrondissement Brielle geregtelijk vervolgd van kansel-smaadredenen tegen de regering aan deze vervolging heeft ontlrok- er uit te snijden. De koningin van Spanje heeft ruime zaal in Stad en Lande, buiten de Hee repoort, was voor deze oefening doelmatig in- gerigt en de directie heeft met ijver gezorgd dat alles met de meeste orde plaats had cn eik aanwezige voldaan was. over de besturing en den goeden afloop van dit hier zoo vreemd schouw spel. Na eenen wisselvalligen wcdstrjjdwaaraan vijftien der meest geoefende schutters deel na men werd de eerste prijs behaald door liet lid G. R. Voormeulen van Boekerenen de tweede door het lid K. de AA aard» Met eene korte aan spraak werden de prijzen aan de overwinnaars door den president der vereeniging uitgereikt. Men verneemt, dat, ter vervulling der vacature in de faculteit van bespiegelende wijs begeerte en fraaije letteren by de hier ter stede gevestigde Hoogeschool veroorzaakt door liet overlijden van den hoogleeraar P. van Limburg Brouwer door HH. curatoren aan Z. Maj. zijn voorgedragen de heeren dr. A. C. van Hettsde rector te Amersfoorten dr. II. Riedel con rector aan de Latijnsche scholen te Groningen. Middelburg, G Augustus. Een geacht cor respondent schrijft ons: De zoogenaamde aard appelenziekte komt hier (5de district van Zeeland) nog al verspreid voor. De aanhoudende droog te heeft het gevaar in dit jaar overwonnen. Zwa re daauw en vooral regen welke een’ natten grond maakt is een geleider voor deze parasiet gelijk de metaaldraad voor de electriciteit. De vroege soorten van deze gewenschte vrucht zijn thans rijp en volkomen behouden latere soor ten kan men, volgens waarneming, nu vrij in den grond laten tot de maand Octoberdoor dien ten langste in hqt laatst van deze maand de schuirnlooper (of woekerplant) ophoudtzyn’ verderfelijke»! invloed uit te oefenen.” werdter zake thans zegt mendat hij zich ken door den beroemden portretschilder Cecilio Corra tot haren onderwij zer in het ininiatuurschilderen benoemdop een traktement van 10,000 realen. De gerneente-raad van Malmoë, in Zwe den beeft, op grond van eene oude koninklijke ordonnantie van den jare 1741 die echter reeds lang in onbruik was ge jankt aan minderjarigen het rooken van tabak verboden waartegen al de knapen van Malmoë, ten getale van 2320, eene petitie bij den koniug hebben ingeleverd. Peru, vroeger zoo rijk aan goud is thans alleen rijk aan drek 113,000,000 tonnen vogeldrekguanomaken tegenwoordig den waarborg uit voor de Peruaansche fondsenhouders. De jaarlijksche harddraverij, alhier den 11 dezer gehouden, na vooraf in andere dagbladen behoorlijk te zijn aangekondigdis in de bes te orde afgeloopcn. te dienen. Terstond is ook deze persoon in hechtenis genomen hoewel hij halslarrig zijne niedepligtigheid aan de misdaad bleef ontkennen. Rotterdam, 10 .’^.igustus. Eergisteren avond te 9 ure, had hier ter stede een ling voorval plaats. De drie dochters kunstdraaijcr Vermeer, wonende in Kipstraat begaven zich naar de bovenwoning, om haar nachtgoed te halen. Op ééns hoorde de vader, die zich beneden op den stoep be vond een akelig gegil en zag op eens eene zij ner dochters den trap afspringen onder het angstig geroep van Lader! Kader! Hij begaf zich dus ijlings naar boven, en ontdekte, dat het licht uit was en eene zijner dochters schier magteloos op den grond lag. De oorzaak hier van was deze: Op de kamer komende, hadden de meisjes drie mannen ontmoet, die, waar schijnlijk om diefstal te plegen over de daken van achteren de woning waren binnengekotnen. Een hunner had de brandende lamp uitgeslagen en een ander bad een der meisjes aangegrepen en op den grond geworpen. Van dit voorval is dadelijk kennis gegeven aan de policie, doch bij de komst der agenten waren de drie man nen reeds verdwenen en men is hen tot nog toe niet op het spoor gekomen. Rotterdam, 10 Augustus. Het Engelsch fregatschip Charles Humberslonkapt. Ths. Stret- tell van Rotterdam naar New-York met land verhuizersis in den nacht van den 6 op den 7 Augustus nabij Calais gestrand. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. -Men leest in het Handelsblad Men verzekert ons dat bij Z. M. het voor nemen bestaat eene reis buiten ’s lands te doen en wel naar Hoogstdeszelfs goederen in Silezie, om aldaar eene korte wijl te vertoeven. Dordrecht, 7 Augustus. Op heden had alhier, in den Ed. Achtb. Raad, de instaUatie plaats van mr. P. van den Brandeler, welke door Z. M. onzen koniqgbij besluit van den 2 Julij 11., tot stedelijken secretaris is benoemd geworden. Zoo ondervond f9jde van dit colle- gie de smartelijke teleurstelling dat deszelfs voor drag! onopgemerkt is gebleven en deszelfs, door het reglement geroepene, medewerking beschouwd kan worden hersenschimmig te zijndaar de invloed van oenen enkelen persoon genoegzaam is geweestom alle die consideration op zijde te doen zetten en te vernietigen. Zóó werkt de politiek van onze bewindslieden steeds ongunstig op de geadministreerde!!daar zij den uitgedruk- ten wil versmadende, eene oppositie scheppen daar, waar anders medewerking en eenstemmig heid zouden heerschen. Zóó wordt een wrevel geboren die niet nalaten kan bittere vruch ten te dragen alléénlijk aan de willekeur der handelingen te wijten, in strijd met de pu blieke opinie. Groningen, 7 Augustus. Men verneemt, dat eerstdaags door de gezamenlijke bakkers dezer stad bij de stedelijke regering een adres zal worden ingediend houdende verzoek om vergoeding voor geledene schade, ad f 2800, voortgevloeid uit een besluit, genomen tijdens den jongsten volksoploop waarbij gezegde brood bakkers gelast werden hun brood tegen achten vijftig cents, in plaats van vijfentachtig, te ver knopen welke laatste prijs die der zetting was. Groningen, 9 Augustus. De kunst van liet schieten met den handboog is ook in na volging van andere provinciën vooral van Noord- Braband alwaar dezelve algemeen beoefend wordttot deze stad doorgedrongen. Alhier is voor eenigen tijd ook eene handboogschutterij onder den naam Soranus opgerigtwelke reeds onderscheidene leden telt en laatstleden donder dag, in eene eerste openlijke oefeningsbijeenkomst, blijken gaf van vorderingen in het boogschieten. Hoezeer de belangstelling in die kunst alhier misschien nimmer die hoogte zal bereiken, als wel eldersheeft toch het onbekende en bui tengewone dezer uitspanning veel bijgedragen, om een talrijk publiek, waaronder onderschei- Sneek, 13 Augustus. Wij herinneren onze lezers, dat, met het einde van deze maand de muntbiljetten van ƒ20 hunne waarde verliezen. Tot dien tijd toe kunnen ze nog bij het beta len van belastingen worden uitgegeven en aan de kantoren van de algemeene betaalmeesters ter verwisseling worden aangeboden. Men verneemt, dat de gewone zitting der staten-generaal van 18461847 in deze week door Z. Exc, den minister van binnenlandscbe zaken op last des konings zal worden geslo ten. Men leest in de Amsl. Cour. Wij vernemen met genoegendat door den Ed. A. Raad dezer stad besloten is niet alleen dat de kermis dit jaar korter van duur dan ge woonlijk zijn zal, maar ook, dat alle publieke vermakelijkheden, spellen, herbergen enz.des nachts ten 2 uur gesloten moeten zyn. De vraagkermisof geene kermis is tegen woordig aan de orde van den dag niet velen zullen haar beantwoorden met den wenscliom de kermissen te behouden, gelijk zij nu zijn; maar iedereen zal moeten toegeven dat het groo- te bezwaren zou opleveren, de gebruikelijke ker missen plotseling geheel af te schaffen. Het zou de een verregaand en schadelijk puriteinisme ver raden het volk alzoo zijn eenig openbaar ver maak te ontnemen. Maar men ga voort op den weg, door den voorzitter der maatschappijTot Nut van t Algemeen lieden zoo schoon aange wezen men ontwenne liet volk van zijne ruwe kermis-vermaken men gewenne bet aan edeler zuiverder en voor welvaart en zedelijkheid meer bevorderlijk genot. In ons werelddeel zijn, gelijk men weet, de Alpen het verblijf der grootste roofvogels. Van het wegvoeren van jeugdig vee', heeft zelfs eene der soorten aldaar haren bijzonderen naam. Zelden echter gebeurt het, dat ook kinderen door deze dieren opgenomen worden. Iets der gelijks is evenwel onlangs in de gemeente He- iy-sur-Albydie tot het Geneefsche land be hoort, geschied. Een tienjarige knaap wilde een arendsnestdat hij in eene rotsspleet gevonden had uithalen toen de oude vogel die van de grootste soort cn waarschijnlijk een zoogenaam de keizerlijke adelaar was op het kind neder- schoot, het in zijne klaauwen pakte, en erme de in de lucht vloog tot aan eene 600 N. ellen van daar gelegen rotspunt, waar de onvoorzig- tige kleine gelukkig door eenige veehoeders ont zet werd. Hij had geen ander letsel dan de die pe indrukken der klaauwen van liet roofdier. PiOTTERDAM,9A ugustus. Eergisteren avond omstreeks 9 uur missaris van policie alhier, tcerd zekeren Johannes van tig te Boekel in Noord - Braband op blik dat deze bij den heer J. B. Boreht zilversmid in de Beurssteeg, snoeisel van ren muntspeciën (ongeveer 8 oneen snoeisel van oude kwartjes) wilde verkoopen. Na circa een uur in verhoor te zijn geweest, heeft deze misdadiger zijnen eigenen broeder ver raden als niedepligtige ja zelfs-de plaatsen aan gewezen waar men de gereedschappen enz.ter staving zijner opgave kon vinden. Ongeveer ten 10 uur van dien avond begaf zich dan ook meergemelde heer commissaris naar den hier op den Visschersdijk woonachtig zijnden, broeder Gerardus van den Hout koopman in boter en kaas, dien men te huis vond, waarop terstond de noodige visitatie in het werk gesteld werd. In het woonvertrek van dezen persoon vond men onder de bedstede verborgen twee scharen cu twee vijlen waaraan nog zilversnoeiscl te bemerken was. In de secretaire in hetzelfde vertrek werden, behalve zilversnoeiselnog ge snoeide oude kwartjes en twee ijzeren tangen gevonden, terwijl het opmerkelijk is. dat er in de secretaire noch specie noch muntpapier te vinden was, maar alléén ƒ79 aan oude, gave k uitjes, zeker bestemd om tot deze industrie dene dames, ter bijwoning uit te lokken. Berlijn, 5 Augustus. Den l Julij was de NNitte zee wegens het vele dryfys nog onbevaar baar en den 13 daaraanvolgende waren reeds 461 vreemde schepen te Archangel aangekomen en 145 met graan geladene weder vertrokken. Madrid, 2 Augustus. De aardbeving, wel ke dezer dagen hier te Madrid gevoeld werd, is ook in de provinciën opgemerkt. Tc Badajoz is den 28 Julij, des nachts te half twaalf ure, een vrij sterke schok die eene poos aanhield gevoeld. Op denzelfden dag en op hetzelfde uur heeft men eene sterke aardschudding te Se ville waargenomen die vergezeld ging van een onderaardsch gedruisch. Op sommige plaatsen gevoelde men schokken op andere was het eene zeer duidelijke beving der aarde. Gelukkiglijk heeft dit natuurverschijnsel geene ongelukken veroorzaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1