NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 68. 2de Jaargang, Woensdag den 25 Augustus. BUITENLAND. BINNENLAND. nrp dool laakt njne' en.” bruikt maals toen troosten van sel viel dood neder, schot geweest zijn ik eer der menschheid gelooven. Met ontzetting wendde ik mij af en beurde de oogen onwille keurig ten hemel. Goede God! dacht ikis dat de oorlog? Ben volgenden dag kwam ik de plaats voorbij en zag er het lijk nog liggen, daar naast het brood en de gebrokene flesch waarin zich nog eenige droppels water bevon- i den. Het waren de zinnebeelden van haar be roep. De kogels vlogen als hagel rondom ons heen, maar wij delfden een graf en begroeven het heldhaftige offer der mcnschenliefde naar soldatenmanier. ooven. beurde de pens. 3 pd. 14 Julij 11. heimelijk er G i. pik was wen ven ;per en In !4(); ouis Ifde hap h,j ge- in n en loor alen i één regel :sing. 03 16J is; 33 13’ 21); kwa- 260. en 11 X bin- ieer agc- ■ed i.ip, b. b. Gijn. 120 oens- n de (lil Faa- tegenwoordig te zijn een zeker instituut van hare kinderen het kasteel Praslin worden verkiesbaar tot stede- De verkiezing van het parle- zou tot dit be- il te ver- I eren jaar- -ijn, a ze eder tijd ’gen har- mij- be- m.” lion et.” eer. ter cel zen. 1 te ank- les was er in verwarring, lag op den vloer hel nog warme lijk dit Frankfort, 17 Augustus. Tegen morgen den 18 dezer zal onze wetgevende vergadering hare eerste openbare zitting houden. In som mige kringen is het gerucht verspreid dat in dezelve het voorstel zal gedaan worden otn de Israëlitische burgers voor lijke betrekkingen te verklaren, van Lion v. Rothschild tot lid ment voor de city van Londen sluit aanleiding gegeven hebben. Frankfort, overbevolking van Parijs, 18 Augustus. De hertogin de Pras lin dochter van den maarschalk Sebastian! kwam gisteren avond in diens hotel reu bourg St. Honoré aan om bij de prijs-uitdeeling van op hetwelk zich verscheidene bevonden. Zij had zich van herwaarts begeven. De hertogin afgemat door de warmte, die in den dampkring heerschte en waaraan zij gedurende baren togt onophoudelijk was blootgesteld geweestbegaf zich reeds vroeg tijdig tei- rustehare kamenier sliep in een ver trek boven liet hare. Heden morgen te half acht ure, werd de kamenier gewekt door de schel; terwijl zij zich sterk verwonderde, dat bare meesteresdie gisteren zulk eene groote vermoeidheid deed blijken thans reeds zoo vroeg was ontwaakt. Terstond kleedde de kamenier zich aan en trad de kamer barer meesteres binnen waar een verschrikkelijk schouwspel hare oogen trofal- een groote plas bloed en in het midden daarvan van de ongelukkige hertogin Sn eek, 24 Augustus. Met het meeste ge noegen vernemen wij, dat de twee, inderdaad verdienstelijke jongelingen, Jacobus Bakker van Terschelling, en Gerben Nauta van Ijlst, die, aan het einde der vorige maand met het hou den eener, door ben zei ven gestelde, oratie de Latijnscbe scholen ter dezer stede hadden ver laten, om tot het staats-examen te worden toe gelaten, dat examen met lof hebben ondergaan en ten volle geschikt geacht zijn geworden om het akademisch* ouderwijs te genieten. Gelijk dit berigt ons verheugt om der jongelieden wil le zelven zoo is liet ons tevens aangenaam daar van openlijke melding te kunnen maken ter eere eener school, van ouds her beroemd waar aan Regering, Curatoren en Onderwijzers, in overeenstemming met elkander niets onbeproefd laten, wat slechts eenigermate kan dienen, om haren ouden roem te bevestigen en haren bloei en luister te vermeerderen. ’s Gravenhage, 20 Augustus. Eene zon derlinge gebeurtenis boeit alhier sedert gisteren de aandacht der hooge kringen. Eene dame van eene der voornaamste Engeische familiën hier ter stede, gehuwd aan een deraanzienlijkste geslach ten van Engelands aristocratie, is op eenmaal verdwenen, zonder eenig spoor of eenig bepaald vermoeden van de beweegredenen tot dat be sluit achter te laten. Sedert lang bewonderde men haar wanneer zij als eene hoogstbevallige amazone uitreed. Zij werd alsdan meestendeels door ee ne andere amazone vergezeld. Beiden zijn ver dwenen op het oogenblikdat de eerste met haren echtgenoot den Nederlandschen bodem voor eene wijle verlaten zou, om de genoegens der jagt op het groote wereld-eiland te smaken. Groot was de ontsteltenis en het leed gevoel bij de betrekkingen door deze vreemde omstandig heid ontstaan en vruchteloos waren tot dus ver de nasporingen door den echtgenoot met behulp van de autoriteiten in het werk gesteld. Wel ke de ontknooping van deze mystères de la Ha ye zijn zal, is bij geene mogelijkheid te bepa len. Zoo veel is zeker, dat ook de bedrijvig heid der policie, waarvan wij in ons berigt van gisteren gewag maakten gedeeltelijk aan dit ro mantisch voorval is toe te schrijven. Mep pel, 17 Augustus. Maar men ons be rigt, is er zondag jl. brand ontstaan op het veld bij Koekangc een aanzienlijk dorp twee uren van hier ten gevolge van de aanhouden de droogte, konde men den brand tot nog toe niet meester worden, en heeft dezelve al eenige boekweiten-akkers aangetast. De brand is ver moedelijk uit onvoorzigtigheid ontstaan door het opsteken van eene pijp. Ook in de nabijheid van'Zuidwoldc woedt op het oogenblik een nog hevigere brand waar in onder anderen, plus minus 200 korven bijen verbrand zijn. Eeveneeus wordt deze brand aan onvoorzigtigheid toegeschreven.. Emmen, 18 Augustus. t Op den 10 dezer is door eenen man woonachtig te Hebelermeer in het Barger Veen gemeente Emmengevonden eene zekere vrouw genaamd Hendrikje Braam echtgenoote van H. Waarsing te Weerdinge ge meente Emmen, welke sedert den nacht tusschen den 13 en 14 Julij 11. heimelijk was verdwe nen en zich van af dien tijd in het leven heeft gehouden met moeraskrozen en wateren een hutje had gemaakt van bosjes, aaneengeknoopt en met mos bedekt. Tilburg, 20 Augustus. Men verneemt, dat de persoon van J. B. 8. geboren en woon achtig te dezer stede welke zich onlangs aan het leggen van eenen brandbrief bij den heer G. van Roessel heeft schuldig gemaakt en als- toen vermoedende van daarvoor door de policie te worden vervolgd zich bij den heer officier van justitie te ’s Bosch vrijwillig had aangege ven op 11. donderdag door liet prov. hof is verwezen tot het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en tien jaren confinement in een tucht- of rasphuis. land moest voorbij stevenen eene-zeestreek be kend om hare gevaarlijke vaart. Toen het schip op de hoogte der kaap gekomen was had een der passagiers de onvoorzigtigheid» dit aan de dame te doen opmerken. Deze viel daarop in onmagt, en niettegenstaande alle aangewende hulp, bekwam zij niet uit hare bezwijming en stierf ten gevolge van den schrik. -Te Manchester is eene brug in aanbouw, welke den naam draagt van Britannia Bridge, en een wezenlijk wonder van architectuur moet zijn. De middelste boog rust op de zoogenaam de Britannia--rots welke bij laag water gezien kan worden. Deze boog is 62 voet breed en 230 voet hoog. Op den afstand van 460 Voet rijzenaan elke zijde van dezen reusachligen hoog, twee andere bogen vati denzelfden om wing op. De gelieele brug is een derde m.jl lang. Boven op de brug staan als ornamenten vier leeuwen twee aan elk uiteinde derzelvc en ofschoon zij eene liggende houding hebben zjjn zy nogtans 12 voeten hoog en 25 voeten lang. Het metselwerk zal alleen 200,000 p. «t. kostenen tegen Augustus 1848 gereed zijn. Er zullen 1* millioen kubiek voeten steen aan verbruikt worden. Parijs, 18 Augustus. Het vertrek van den hertog Van Atimfile naar Algiers is op den 1 September aanstaande bepaald. Men zegt, dat hij niet den titel van onder-koningmaar dien van gouverneur-generaal van Algerie zal krij gen* In den Courier van Louisville verhaalt een officier van de armee van den generaal Tay- rel het volgende geval dat gedurende den slag van Monterey plaats had. Toen ik op onzen linker vleugel in de nabijheid van een fort was gestationeerd, bemerkte ik cenc^ Mexicaansche vrouw, die ijverig bezig was, om aan de gewon den van beide legers brood en wAter toe te rei ken. Ik zag dit cngelachtig wezen het hoofd van eenen zwaar gewonden op haren schoot ne menhem spijs en drank geven en hem zorg vuldig met eenen doek verbinden dien zij van haar eigen hoofd nam. Toen de voorraad ver- was, ijlde zij naar huis, om zich pog- van brood en water te voorzienmaar zij terugkeerde, om nieuwe lijdenden te en te laven, hoorde ik de uitbarsting een geweeren het arme onschuldige schep- Het moet een toevallig wil het ten minste tot 19 Augustus. Ten einde de Weenen zooveel doenlijk te gen te gaan, zullen de vreemde proletariërs uit de stad verwijderd worden terwijl men voor diegenen welke in de stad te huis behooren het aangaan van een huwelijk zoo moeijelijk mo gelijk zal maken. Hoe voordeelig de aanstaande wijnoogst be looft te zijn kan men daaruit afleiden dat in het groothertogdom Baden de most aan den stok tegen 3 fl. het aam verkocht is. Dusseldorf, 18 Augustus. Den 16 dezer stond alhier teregt een jong mensch 19 jaren oud die bij zijnen vader arbeidde en beschuldigd werd tweemalen door middel van inklimming bij zijnen huisheer een’bakker brood gestolen te hebben. De beschuldigde bekende de mis daad doch verklaardedat hij dezelve uit hon ger gepleegd had. Een aantal getuigen beves tigde de hooggaande armoede van dit gezin dat overigens als eerlijk en braaf bekend stond. Daar bovendien ten processe bleek, dat de vader van den beschuldigde aan den bestoleijl.bakkerzijn’ huisheer, voor bekomen brood reeds de eenige bron van zijn bestaan zijne draaibank had moeten afstaan nam de advocaat van den jon gen man daaruit aanleiding om de gezworenen te verzoeken bij hunne schuldigverklaring te gelijk den ongelukkige aan de genade des konings aan te bevelen. De jury verwijderde zich met [diepen ernst en keerde, na eene korte beraad slaging, in de zaal terug. Hare uitspraak was: Niet schuldig Munster, 18 Augustus. Sedert vierdagen staat het zoogenaamde Dawentbosch dat eenige duizend morgen groot is, in zijne geheeje breed te in lichte laaije vlam. Reeds zijn verscheide ne honderd morgen hoornen verbrand en al leen door eene groote uitgestrektheid hoornen om te houwen, zal men den brand meester kun nen worden die ontstaan is door onvoorzigtig heid van eenige boeren, welke hunne, aan het bosch gelegene, heidevlakten afbrandden. Zwitsersche Grenzen, 17 Aug. Het voorsteldat zich de groote mogendheden van Europa in eene conferentie mogten vereenigen tot beraadslaging over de Zwitsersche zaken is nu stellig afgesprongen. liet Britsehe kabinet zelf, hetwelk, naar men zegt, in den beginne hiertoe geneigd was heeft zich nu tegen dit plan verklaard nadat het, bij nader inzien, tot de overtuiging gekomen is dat er geenszins sprake is van eene verandering in de internati onale betrekkingen van Zwitserland maar alleen van belangen, wier regeling aan den landdag alleen toekomt, en dat men in deze gesteldheid van zaken tot eene interventie, van welken aard ook niet geregtigd is. Londen, 18 Augustus. De admiraliteit laat tegenwoordig te Chattam een onderzoek bewerk stelligen en neemt den kapitein en de officie ren in het verhoor van de Iris, welk schip voor eenigen tijd hier gekomen is met een ge deelte der zilveren baren waarmede de Chine zen hunne schatting betalen. Bij bel openen van eene der kisten welke voor 1000 p. st. aan zilver moesten bevatten heeft men bevonden dat dezelve met lood gevuld was. De kist was zorgvuldig gesloten en verzegeld en geleek naauwkeurig op al de andere. Men haalt een voorbeeld aan, van den in vloed der verbeeldingskracht op den mensch Eene dame reisde dezer dagen naar Ramsgate over zee. Zij wist niet, dat het vaartuig, om haven te bereikenhet noorden van Fore-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1