AM 1847. No. «f». 'Zniturdag den 28 Augualus. i; ü- ‘è1 t? en en BUITENLAND. t als het 2f 4 A pd. iner welk artikel 3 f. pd. iden, i één regel tsing. oens- •n de 2* o -ï i 2‘ op an 58 56 het ter- smérige gemeen- is- iet inne 37; 6 w. it- ne te ftijn. vseh vl.; 6/, 5A “r o; 4 A m- “g n. m ei- at- n. 50 39 35 2 2 4 8 19 21 118 sche 1. n. en welke hij thans met De heer F is een zeer bemiddeld, en als letterkundige niet zonder verdien ende hij eerelid van eene der geleerde der noordsclie landen van i ten deel viel Deensch gedicht nederkwam de buik opengereten de ingewanden na den dood een’aarden pot met varkensworst, een* zilveren lepel en een potje met honig medegenomen aan de voetstappen kon men zien dat er meel- dere daders geweest zijn. In den nacht van 20 op 21 dezer is er een soortgelijke diefstal gepleegd ten huize van den bakker Willem Wolthuis te Gieten de dieven hebben met breekijzers een blokkozijn uit den muur gebroken en zijn door deze opening in den kelder gekomen waaruit zijn weggenomen drie bollen een brood van 3 Ned. ponden 2 schotels met vleesch en 1 met boter. Het is te hopen dat de daders dezer beide stout moedige diefstallen door de justitie worden ont dekt. heeft afleggen als volgt OPGEKMIÏS. TOEGELATF.N. AFCIWEZEX. MET OPGEK. 1ste weck .58 2de week 3de weck 48 het, hoeveel veenbranden Alleen in deze pro- op dit oogenblik niet minder i de oudste is die in de Oud- Deze brand zou reeds in de Beide branden zijn thans afgegraven. Het ergst woedt de brand in de Marke van Arrien die zich naar de Dedemsvaart nitbreidt en aldaar reeds aanzienlijke partijen boekweit en droogc turf vernield heeft. In het Staphorster Veld eindelijk is evenzeer, door onvoorzigtigheid van turfgravers, die ge woon zijn, midden in de veenen vuren aan te leggen brand ontstaan doch hier is dadelijk alles in het werk gesteld om door afgraving het voortgaan van den brand te beletten. Des niettemin wordt de veroorzaakte schade belang rijk genoemd. In het algemeen moeten de branden in de genoemde marken en veenen reeds eenige dui- zende guldens waarde vernield hebben terwijl dó verdere schade niet te berekenen zal zijn indien de droogte mogt aanhouden of felle wind het vuur aanwakkerde. Zij verwekken onder de naburige bewoners eene groote ongerustheid cn tevens drukte. De veenen branden op sommi ge plaatsen tot op eene aanmerkelijke diepte, zelfs tot op den ondergrond, door, terwijl het graven van afscheidingsgreppenom de groote uitgestrektheid der ontbrande gronden op ee nige der genoemde plaatsen 100 tot 200 land lieden aan het werk stelt. Het zangersfeest te Arnhem heeft den 14 en 15 dezer plaats gehad en is boven alle ver wachting cn beschrijving luisterrijk en genoege- lijk afgeloopen. Wij zullen niet herhalen het geen de verschillende couranten hiervan reeds gezegd hebben. De grootste verrassing is onte- genzeggelijk door den heer Jager met een zoo genaamd vauxhal bezorgd. Door eenen naauwen donkeren gang (die aan de verborgen holen uit de Mystères de Paris deed denken)kwam men in eenen paardenstal en vervolgens op een ter rein dat door een hier en daar op den grond geplaatsten lantaren bet aanzien viin een woest kerkhof had. Van hier strompelde men naar den daartoe sierlijk ingerigten en met gadlicht voordienen tuin (11 waar de boonen- en uijenlucht de destillatie verraadde schoon men er zich juist niet in den knollentuin bevond. Hier was, bij poozen van windstilte, licht ge noeg om te zien dat er ruwe losse planken wa ren opgeslagen die tot tafels en banken moes ten dienen. Aan het eind was eene houten loods (in meer dan één opzigt naar een beestenspel zweemende en van voren open) opgerigtwaar de verschillende liedertafels op een souper (zeg ge souper! onthaald werden. Tusschen den tuin van het zoogenoemde vauxhal en rein waarop deze loods stond liep eene slootwaarover een smal bruggetje de schap onderhield. Men vermoedtdat het doel was om het publiek op het licht en de feestelijkheid dezer loods afgaande, cn door de drokte en duisternis niet van zich kunnende zien in die sloot te doen tuimelen en zoo de verrassing te volmaken. Dit zou eene schade loosstelling zijn voor de illuminatrën chassinet- ten of vuurwerken die men hier verwachtte doch die geheel ontbraken. In hoe verre nu dit ingenieus idéé beviel, weten wij niet; doch dit is zeker, dat de verrassing niet verminderd werd door den prijs der ververschingen. Of het nu gepast is, op deze wijze op de onbe zorgde vreugde van het publiek te speculeren zouden wij niet durven verzekeren. Wij geloo- ven echterdat men bij eene vólgende gele genheid cenigzins voorzigtigér zal zijn, eer men zich aan de mystificaties van den heer Jager waagt. Kaleid. Assen, 23 Augustus. Men verneemt, dat in den nacht van 18 op 19 dezer diefstal is ge pleegd ten huize van den hr. A. Prins te Gas- seltede daders hebben eerst gepoogddoor breekijzers of beitels het kelderkozijn in zijn ge heel uit den muur te werken doch dit niet (gelukkende, hebben zij dón onderdrempel van 'het kozijn, waarin ij’zeren staven bevestigd wa ren juist op die hoogte afgekloofd dat alle staven los geraakten en er met de hand konden uitgenomen wórden door de aldus verkregene Totaal 172 Opmerkelijk er J lincie telt men dan vier leusener-Marke. maand Mei, zoo men zegt, door een paar moed willige jongens, zijn aangestoken en smeult tot heden onafgebroken voort, doch zal eerstdaags afgegraven worden om den verderen voortgang tegen te gaan. Voor cenigen tijd ontdekte zich even zulk een brand in de 0 minerw oeste die al spoedig over- B ER LIJN, 20 Augustus. Heden is door het Kammergericht uitspraak gedaan in de zaak van de baronnes van Arnimbeschuldigd van be- leediging der stedelijke regering. De beschuldigde was niet in persoon versche nen doch werd door den justitie-commissaris F. van het Obcrlandgericht te Breslau vertegen woordigd. Na de voorlezing van den geïncrimi- neerden brief en de verdediging die bijna een uur duurde, werd de baronneswegens woorde lijke beleediging van de leden der regering, tot twee maanden gevangenis veroordeeld cn in de kosten. Parijs, 22 Augustus. Na de geheime au diëntie van het hof der pairshebben de groot kanselier Pastjuier bijgestaan door de pairsdie de commissie voor de instructie uitmaken en de heer Cauchy, hoofd-griffier van het hof, zich onmiddellijk naar de gevangenis van het Luxembourg begeven en een begin gemaakt met het ondervragen van den hertog de Choiseul- Praslin. Al de stukken van de aangevangen in structie benevens de stukken ter overtuiging zijn ter griffie van bet hof der pairs gebragt. De commissie is reeds bijeengekomen om de zelve te onderzoeken. Men verzekert dat de commissie morgen zal overgaan tot het verhoor van den beschuldigde cn van jufvrouw de Lucy cn daarna ook de getuigen zal hooren. Men verzekertdat uit de schouwing van lijk der ongelukkige hertogin gebleken is dat zij 30 verwondingen of kneuzingen heelt ont vangen. De volgende omstandigheid is nog weinig be kend: Op het oogenblik dat de hertog gedwon gen werd, zich van zijne kleederen te ontdoen, viel er van onder zijn hemd een koord zoo als de jagers gebruiken, om hunnen kruidhoorn op te hangen in den vorm van eenen strik. «VYat wildet gij daarmede doen vroeg hem de pro- cureur-generaal. «Dat kan ik niet zeggen,” was bet antwoord. Doch op nieuw gedrongen I om te antwoorden riep hij met het hoofd in de handen: «Ik kan immers toch niet zeggen dat ik mijne vrouw gedood heb.” Men veron derstelt, dat hij dezelve daarmede had willen wurgen in geval hij geen gebruik had gemaakt van dolk of pistool. De N. Rolt. Cour, deelt het artikel mede uit de Charivaridat betrekking heeft op den moord der hertogin Praslin en om welk artikel dat blad in beslag is genomen. «De pen valt ons uit de hand! Waar zullen de misdrijven van dit afschuwe lijke tijdperk ophouden Wanneer zullen de lage zeden waarvan de hooge standen ons het schouwspel opleveren, een einde vinden? Schandalen Weg met dit woord het is nog te zwak.... Ja, wèl betreft het schanda len De misdaad de afgrijsselijke misdaad ver toont zich. Zij strekt de hand niet meer uit naar goud maar dompelt dezelve in bloed. Welk eene verschrikkelijke kroon is opgezet aan de schandelijke regtsgedingen die zich voor onze ontstelde blikken opdoen. Nog pas onlangs was het hof der pairs bijeengekomenom twee pairsvoormalige ministersbeschuldigd van omkooping te vonnissen Thans zal het Amsterdam, 23 Augustus. Als een voor beeld van Engelsehe zonderlingheid strekke het volgende. Sedert kort bevindt zich hier ter stede zekere heer F een reeds bejaard ge pensioneerd Engelsch officierwoonachtig op het eiland Jamaica. Deze officier had ten jare 1799 deelgenomen aan de landing der Engel- schen en Russen in Noord-IIollanden lag toen eenigen tijd ziek en afgemat op een armoedig zolderkamertje van een huisje in den Helderal waar hij door de teederste oppassing herstelde. Spoedig daaropverliet hij die plaats. Thans als schatrijk man op Jamaica gevestigd, kon hij eindelijk den sints lang gekoesterden wensch niet langer onderdrukken om nog eenmaal de plek te betreden, waar hij had gedacht den geest te geven, en hij besloot, de reis naar Europa te ondernemen, eeniglijk met het doelden Hel der te bezoeken. Werkelijk heeft de heer F... dan ook eenige dagen aldaar doorgebragt en genoot het zeldzame voorregtniet alleen hetzelfde huis te vinden maar ook op hetzelfde zolderkamer tje te slapen waar hij voor 48 jaren vele ban ge dagen en nachten had doorgebragt. Boven dien herkende hij in de bewoonster, eene moe der van eenige kinderen dezelfde vrouw die hem als jeugdige maagd destijds den edelmoe- digsten bijstand bood geschenken overlaadde, man van goede afkomst geleerde en 1 sten z maatschappijen in een Europa welke benoeming hem voor het overbrengen van een F in Engelsehe verzen. Zijne Majesteit de koning met Hoogstd. ad judant heden te 1 ure van ’s Gravenhage per specialen trein vertrokken is te ruim twee ure alhier aangekomen zich naar Soestdijk begeven de ten einde van daar Hoogstd. buitenlandsche reis aan te vangen. Delft, 23 Augustus. Gepasseerden zaterdag den 21 Augustus, des namiddags ten 1 uur, kwam de knecht van H. van Baaienbouwman wonende alhier, in eene in de onniiddellijke na bijheid dezer stad gelegene weide met oogmerk om van daar een paard te halen hetwelk be nevens nog twee andere paarden en een stier, aldaar graasde; naauwelijks is’hij het hek bin nengetreden of het paard dat zich op dat oogenblik in de nabijheid van den stier bevond (die met eenen ketting aan de hoornen en verder met eene lijn vast stond zoodat hij niet verder dan de lengte hiervan loopen kon)werd door deze zoo woedend aangegrepen stootende met de hoornen in zijnen buik en tillende het al dus letterlijk in de hoogte dat toen het weder i waswaardoor er uitkwamen hetgeen kort daar van het paard ten gevolge had. De stier was eerst donderdag j).voor vertrouwd en mak dóór genoemden Van Baaien gekocht. Zwolle, 23 Augustus. De uitslag van het staats-examen hetwelk thans drie weken geduurd is voor de 180 jongelingen die tot liet i van dat examen opgeroepen werden 12 4 is dit jaar plaats hebben, er waarvan yW’XNi ---

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1