NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR BE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 70. Woensdag den 1 September» 2dc Jaargang .ciuiï 1847. dacht' leven Ie mei ö(‘ge- 5 00- doelu ezelf. n tij-1 ver-' erok- de' wezi- nake- vteur lelde mij-’ 'den. r- llol- BINNENLAND. !rij. 1000. DO. BUITENLAND. 20 J G w. 00. de van per 17 a den, één regel sing. <2| han zen ren d m alder vl.; pd. 200. Rijn Irent den aen ectie ii de, van niet hem De Idem oor den vc rd rwil olle djne tan i en neer 16 15/. 13{. 24 oen»- n de eon- 5ools. 124, Si- het provinciaal geregtshof gehouden over 7 waren deel regcldheden vrijgesproken Middelburg, 25 Augustus. Wat men daar ook tegen heeft willen beweren het i3 niet te ontkennendat op deze provincie zien ziekte vertoontmaar 2,920,792 behoeftig, meer dan een derde van endat is te zeggen van de geheele bevol- De administratie heeft, op van Ierland, 32G lijdelijke om hen die door dc koorts De commissa- mudden koolzaad één paard aan is bij het oprijdt waar ternit gegleden paard ten hoogen muur Door de spoedige hulp het gelukt liet zaad en het water op te halen een schip genomen en het water gered dat tot verwondering toeschouwers geen letsel had bekomen. St. Petersburg, 18 Augustus. Te Tiflis bevonden zich den 22 Julij 9 cholerazieken. Tot den 28 werden nog 38 door deze ziekte aangetast 28 van dezelve overleden 19 her stelden. Londen, 24 Augustus. ter hulpverleéuing voor de behoeftige De commissarissen gen in Ier land hebben hun vijfde verslag afgekondigd. te worden. Reeds moeten alle maatregelen ge nomen zijn voor de bijeenroeping der, het eerst tot de werkelijke dienst bestemdetroepen. Men moet zelfs in Bern de hoop koesteren dat Lu- cern in drie weken tijds reeds eene voorloopige regering zoude hebben. Napels, 14 Augustus. Gisteren avond Ver scheen een koninklijk decreetwaarbij in 10 paragraphen afschaffing of vermindering van som mige belastingen wordt verleend; Hetzelve wordt voorafgegaan dooi’ eene inleiding strekkende ten betoog, dat de Napelsche financiën, sedert de ongelukkige gebeurtenissen van 1820, van jaar tot jaar zijn verbeterd en datsedert de regering van Ferdinand II bijna geen jaar zonder ver mindering van belastingen is voorbijgegaan. Do koning verklaart voorts, dat hij op zijne reizen heeft trachten uit te vorschen welke belastin gen zijn volk het meest drukken; en daar hij meentdat vooral die op het zout benevens het gemaal hieronder belmoren worden deze beide belastingen afgeschaft. Dit besluit heeft veel ge noegen gegeven. Madrid, 19 Augustus; Indien men geloof mag hechten aan el Eco del Comercio dan zou de koning der Franschcn aan de koningin van Spanje eenen eigenhandigen brief gezonden heb ben waarin hij het gedrag voorschrijft, dat zij moet volgen, de ministers, die zij moet be noemen en het programma dat door het nieu we ministerie gevolgd moet worden. Hij eindigt met te zeggen, dat, wanneer zij zich aan deze instructie niet houdthij eenen anderen weg zal inslaan en Narvaez zal doen vertrekken. Genoemd blad besluit deze mededeeling met te waarschuwen tegen een plan dat volgens het zelve gesmeed wordtom den zoon van Lode- wijk Philips op den Spaanschen troon te helpen. Madrid, 22 Augustus. Nadere berigten uit Valencia melden dat de persoon welke men ter zake van vervaardiging van valsche bankbiljetten aldaar gearresteerd heeft, een graveur is, welke van zijne koperplaat reeds 4 millioen exempla ren had getrokken. De meeste zijn biljetten van 4000 realen. De zoon van dien graveur iswe gens hetzelfde misdrijfreeds hier te Madrid ge arresteerd. St. Petersburg, 18 Augustus. onderscheidene plaatsen in de zoogenaamde aardappel ziekte vertoontmaar zoodanig dat zij tol he den van geen verontrustenden aard is. Men meent te moeten aanraden, de aardappelen niet te spoedig uit den grond te doen alZoo het Vroeger gebleken isdat het kwaad er na het uitdoen ligter in wordt voortgezet. De bewa ring der uitgedanc aardappelen geschiedt veilig in putten met stroo en aarde bedekt. Breda, 25 Augustus. In den voormiddag van eergisteren zijn, door de koninklijke maré chaussees van Dam en Verdonkschotgestatio neerd te Geertuidcnbergin het huis van arrest hier ter stede gevankelijk binnengebragt vier jon gelingen die zich op den 8 dezer maand des namiddags ten 4 uurop den openbaren weg tusschen Raamsdonk en het Raamsdonkervecr hebben schuldig gemaakt aan aanranding der eer baarheid op de persone van Antje Vyneman oud 18 jarengeboren en wonende te Raams- donk. Breda, 28 Augustus. Gisteren bad te de zer stede een treurig voorval plaats. Drie kin deren speelden op het plein nabij den walwaar men de stads-vuilnis nederwerpt. Zij schijnen daar vergiftige kruiden gevonden en het zaad gegeten te hebben ten gevolge waarvan zij zeer ongesteld werden. Een der kinderen stierf kort daarop en bij het onderzoek van wege de plaat selijke geneeskundige commissie, werden in de maag van hetzelve eenige zaadkorrels gevonden hoogstwaarschijnlijk van den gewonen doornap pel {datura stramonium). De beide andere kin deren welke door spoedig aangewende hulp be houden werden hadden de bessen gegeten van de zwarte nachtschade {solanum nigrum). Volgens dit verslag is er gratis hulp verleend aan aan meer dan een king van Ierland, verschillende punten hospitalen opgerigt aangetast waren te ontvangen. rissen verklaarden in hun verslagdat zij niet zonder ernstige bezorgdheid zijn voor liet oo genblik dat alle lijdelijke hulp zal ophouden. Londen, 25 Augustus. Twee Engelsche vrou wen hebben onlangs zeldzame blijken van moed gegevendaar zelfs beproefde mannen terug deinsden voor hetgeen zij verrigtten. Onderschei dene vaartuigen werden, namelijk, door een’ storm op de kusten geslingerd, en op eene der masten zag men drie zeelieden geklommen die even als al het andere scheepsvolk bedreigd werden door de woedende golven verzwolgen te wor den, Daar geen der aan het strand staande man nen den moed had hulp te bieden gelukte bet twee vrouwen een touw aan een’ der schipbreu kelingen toe te brengenwaardoor alle drie langzamerhand gered werden. Men heeft dade lijk eene inschrijving voor haar geopendter wijl zij daarenboven nog eene gouden medaille ontvingen waarop hare verdienstelijke daad ver meld is. Donderdag avond jl. had er op den Great- Western-spoorwegnabij Farriugdoneen be- klagenswaardig ongeluk plaats, dat echter door eigene schuld veroorzaakt is. De trein naderde met eene snelheid van 60 a 70 mijlen per uur, Frankfort, 23 Augustus. Gisteren avond aanvaardde de heer Green, met zijnen fraaijen ballon Continentzijne 170ste luchtreisop het oogenblik, dat juist een dreigend onweder over zijn hoofd voorbij trok. Drie kwartier later bereikte de stoute luchtreiziger de aarde weder in de omstreken van Hanau. Hij was weder door twee liefhebbers vergezeld. Frankfort, 26 Augustus. Te Rastad be vinden zich op dit oogenblik ongeveer 3000 lij ders deels aan koortsen deels aan de loop. Eerstgenoemde ziekte vooral duurt reeds sedert eenigen tijd en wordt toegeschreven aan de grach ten rondom de vestingwier stilstaand water de laag gelegen voorstad met hare schadelijke uitwasemingen ongezond maakt. De helft van deze zieken, alzoo ongeveer 1500zijn arbeiders aan de vestingwerken. Baden-Baden, 24 Augustus. Hedenmor gen heeft een jonge Franschman zich hier door middel van een pistoolschot van het leven be roofd. Aanzienlijke verliezen door het spel die hem geruïneerd hadden worden als de oor zaak van deze wanhopige daad genoemd. Een tweede zelfmoord werd heden avond in de speel zaal zelve beproefd. Een jong mensch in de ze streken woonachtig, die al zijn geld verloren had zette eene pistool voor den mond en druk te af; gelukkig weigerde de pistool. De onge lukkige wierp nog in wanhoop het wapen eenen croupier naar den kop, en werd daarop bewus teloos uit de zaal gedragen. Van den Beneden-Krijn, 21 Augustus. Nadat de behoefte aan brood vooreerst te boven gekomen is, gaan wij eene duurte in het vleesch met reuzenschreden tegemoet. Op alle punten van Duitschland bevinden zich Engelsche en Fransche agenten, die het slagtvee opkoopen. In Frankenland en in Zwaben alleen, zijn in de laatste maand 10,000 stuks opgekocht en uit gevoerd geworden. Ten gevolge daarvan stijgen de prijzen van het vleesch aanmerkelijk, zoodat het algemeen veel lijdt. Zwitsersche Grenzen, 24 Aug. De tijding dat thans in het kanton Bern militaire toebereidselen gemaakt worden schijnt bevestigd Leeuwarden, 22 Augustus. Gisteren heeft van Friesland zitting 3 personen welke beschuldigd genomen te hebben aan de onge- van den 25 Junij 11. Allen zijn van -hunne beschuldiging, dat zij de inwoners aangezet hadden tot moord of plun dering en daarop in vrijheid gesteld; doch twee van hen zijn dadelijk verwezen naar arrondissements-regtbank als beschuldigd verzet tegen de policie en militaire magt. Naar men verneemt, is bet aantal beschuldig den ten opzigte der .lunij-onlusten welke in verzekerde bewaring zijnongeveer 24waar onder zich 15 uit Harlingen bevinden. Het aantal faillietverklaringen bij de arrond.- regtbank te Amsterdam, sedert de invoering der Nederl. wetgeving, bedroeg: 2 van 1 Oct. 1838 tot 1 Jan. 1839 19 in 1839; 17 in 1840; 23 in 1841; 31 in 1842; 45 in 1843 45 in 1844; 40 in 1845 51 in 1846. Deze faillisse menten waren meestal van kleine winkeliers en dergelijkesedert 1 Oct. 1838 zijn hoogstens 12 eigenlijke liandelshuizen gefailleerd. Boven staande opgave is dus, tot waardering van den eigenlijken handel naauwelijks bruikbaar. Oosterbeek, 26 Augustus. Ten gevolge van den alhier gebonden tweeden zitdag ter veiling van het door ligging en aanleg zoo schoo- ne landgoed de Hemelsche Berg genaamd is hetzelve toegewezen aan den heer J. Kneppel- houtvoor eene som van ƒ125,000. liet ge tal gegadigden is te oordeelen naar degenen die het goed hebben komen bezigtigen en naauw- keurig opnamen talrijker geweest dan gewoon lijk het geval is met dergelijke bezittingen of schoon er nu menigeen is die het naauwkeurig heeft bezien en die zich nu gedraagt, of hij er geene gading naar maakte. Vlijmen, 25 Augustus. Het gerucht van de aardappelziekte door eenige kwaadwillige en schraapzuchtige boeren aan de markten ver spreid is van dien aard niet dat het vrees kan inboezemen maar heeft men hierbij veelal geld- speculatiegeestom dit onmisbaar voedsel tot hooge prijzen te doen opvoerenin het oog. In weerwil dier valsche geruchten levert de late aardappel even als alle nog te veld staan de vruchten het gunstigst vooruitzigt op. De hopteelt is vooral in deze omstreken bijzonder gunstig uitgevallen. De zaden zijn untmuntend de haver en garst laten niets te wenschen over. Onze polders verlangen naar geen water meer. Het vee heeft geen gebrek aan voedsel. Men leest in de Deventer Courant: Dat de zoogenaamde veendamp in de maan den Mei en Junij een gevolg is van den veen brand, schijnt nu toch wel voor onbevooroor- deelden bewezen te zijn nu men dien damp bijna dagelijks bespeurt, terwijl juist op eenen buitengewonen tijd heiden en veenen door de langdurige droogte aan bet branden geraakt zijn niet alleen in Duitschlandmaar ook in ons land. Hier is er reeds groote schade door aan- gerigt. Aan de Dedemsvaart is voor ongeveer ƒ1450 steekturf verbrand. Men doet wat men kan, om den voortgang te stuiten, dat op som mige plaatsen ook gelukt is. Groningen, 26 Augustus. Een ongeluk, hetwelk ergere gevolgen had kunnen hebben heeft hier gisteren morgen plaats gehad. De voerman R. van Damin de Slemenderstraat gisteren voormiddag met zijnen wagen beladen met 19j mudden koolzaad en hespannen met i het Zuiderdiep langs rijdende, en van den Oosterpoorten boog de straat zeer naar de hoogte loopt ach- en zijn dien ten gevolge het en de wagen van eenen ongeveer 20 voe ten hoogen muur in bet Zuiderdiep gestort. eenige personen is den wagen dadelijk uit en is het paard achter bij de Zuiderkuipeu uit van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1