- NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 72. W oensdag den 8 September. 2de Jaargang M ais* de her te oe- die b; wa- ch- er ge- :ld. h- I k, I nd- I BINNENLAND. kind nala- re- BUITENLAND. G w. 00. per Nov. den dom te Keu- Intusschen alleen het pd. p<l. prl. 124 200. Pe- ille tui de ter aas art ge- De sluiten worden. den, één regel sing. -s 14- ocns- n de Dezer dagen brochure verschenen die Dezelve behelst eene seban- ver nt- ;en >or al- I ;5- 2/, pd. I iriler I 61 in- en. en. er- l'j, 'I zii- ii en ide- oef ini- oe- m, m, het hoofd ter aar- te gelijkertijd den geest vrouw en 1- - voor binncnl. za- 20 p. st. toegestaan van naar n« lang beraad besloten van gezelschap van eenen paraplui-koop *1 vragen. Frankfort, 30 Augustus. In Toscane is de doodstraf voor altijd afgeschaft. Men verze kertdat paus Pias insgelijks voornemens is, uit het nieuwe Romeinsche strafwetboek de dood straf te verbannen. verwachting dat Hanover zich zou aan- aan het tolverbond is niet bevestigd ge- Alle stappen welke Pruissen in dit opzigt te Hanover, Hamburg en Breinen gedaan heeft hebben alleen bij laatstgcmelde plaats bij val. gevonden. Door Hamburg en Hanover zijn voorwaarden gemaakt, welke het tolverbond thans niet kan toestaan. Frankfort, 1 September, is in Beijeren eene veel opzien baart. van een aan Z. H. van eene hebben gedaan doch dat kardinaal Ferretti, in naam der rege ring van Z. II.heeft geantwoorddat de paus nooit veel gerekend had op de bedoelingen van Frankrijk en dat deszelfs vertrouwen vooral na de houding van Frankrijk in de laatste dagen van de afgeloopene maand en bij de militaire maatregelen van Oostenrijkniet vermeerderd was. Z. Eminentie moest dus zoo wel de inter ventie van Frankrijk van de hand wijzen als hij tegen den inval van Oostenrijk geprotesteerd had te meerdaar vele omstandigheden hem doen vermoeden dat de beide gouvernementen door een geheim verdrag verbonden zijn en tot nu toe geheel eenstemmig gehandeld hebben. daleuze geschiedenis, waarvan zekere lieer v. K. een voornaam regterlijk ambtenaar te Bamberg, het onderwerp is. Deze beer had zich Brückenati begeven eü de kamenier of jufvr. van gezelschap van Lola- Montcz, dochter van eenen paraplui-koopman uit Baireuth ten huwelijk te vragen, in de hoopdaardoor tot staatsraad of president be noemd te worden. Toen de minnaar echter niet spoedig zijne begeerte vervuld zag. trok hij, onder voorwendsel, dat by te oud en te zwak was om te huwenzijn gegeven woord weder in. De bloedverwanten van het meisje hierover zeer verstoord maakten de gehoudene briefwisseling openbaar. In een’ dezer brieven van den heer v. K. komt onder anderen het vol gende voor Smeek smeek zonder ophouden bezweer de signora, werp u aan hare voeten, stort tranen die uwe schoone oogen ontsprin gen zullen; zij, de allesvermogende zal uwe smeekingen verhooren.” Ook bevindt zich een brief van Lola-Montez in deze verzameling waarbij de schoone Spaansche verklaartdat mejufvr. Babette, hare kamenier, haar gegeven woord terug nam daar zij thans eerst de hate lijke eigenschappen van haren minnaar had lee- ren kennen. De werkzaamheden aan len worden met ijver voortgezet, is van dit reusachtige werk nog maar clioor geheel voltooid, en zullen, volgens vrij naauwkeurige berekeningen, minstens nog 50 a GO jaren en groote geldelijke opofferingen ge vorderd worden voor deze trotsche cathedraal geheel zal zijn afgebouwd. Men zegt echter, dat de bouwmeesters zich hebben willen ver binden om het gebouw in 20 jaren te voltooijen indien men hun voor eene som van 20 millioen gedurende dit tijdvak, instaat. Bij de bestaande omstandigheden, kan alzoo dit groote werk dat voor verscheidene eeuwen begonnen werd nog wel eene eeuw vereischen. Te Tilsit kwamen den 1G Aug. twee auer- ossen aan, die den volgenden dag naar Memel vertrokken om daar als geschenk der keizerin van Rusland aan de koningin V ictoria inge scheept te worden. Het is een stier en eene koeeerst een jaar en eenige weken oud of schoon de stier reeds hoornen heeft van één’ voet lang. Beide zijn door eenen boschwachter in het gouvernement Grodo zeer jong gevangen en opgevoed. De boschwachter vergezelde ze ook en ging er zeer gemeenzaam mede om. Men verwacht nog twee dezer dieren die naar St. Petersburg bestemd zijn. Het is, gelijk men weethet oorspronkelijk ras van ons rundvee dat in Europa geheel uitgestorven is, behalve in de bossclien van Litthauen waar het nog ofschoon zeer zeldzaam, in wilden toestand voorkomt. Door den Bosphorus zijn uit Konstantino- pel berigten van den 17 aangekomen. De cho lera nadert Europa al meer en meer. Brieven .uit Trebizonde declen mede, dat zij te Kar (Ar menië) uitgebarsten is en dat zij ook te Tagan- rock (de Krim) beersclit. Overigens waren in beide plaatsen de aangetaste personen weinig in getal en de ziekte had meer het karakter van sporadische cholera. Men schrijft uit Italië: Een doorgaans goed onderrigt dagblad meldt, op grond schrijven uit Rome dat de heer Rossi namens zijn gouvernement het aanbod gewapende tusschenkomSt zou De kardinaal gaf tevens te kennen dat het patt- selijk gouvernement voornemens was, geweld met geweld te keer te gaan en dien teh gevol ge een observatieleger te Forli zou concentre ren alsmede de grensvestingen in staat van ver dediging stellen. Dit besluit van den paus is aan alle gevolmagtigden der vreemde mogend* heden medegedeeld. Londen 1 September, Ll. donderdag voor middag is een Nederl. eskaderonder bevel van prins Hendrik jongste zoon van den ko- ning der Nederlanden te Leith aangekomen. Z. K. II. werd ontvangen door den majoor-ge- neraal Riddel benevens zijnen staf, kolonel Eden en sir William Bain. Morgen zal de prins, tiaar men verneemthet kasteel te Edimburg bezoeken. Londen, 1 September. Volgens een blad van New-York, is kap. Velthovenvan het schip de Eendragtvan Schiedam aangehouden om dat hij meer passagiers aan boord had dan vol gens de nieuwe wet naar de ruimte Van zijn schip, geoorloofd was; men zegt, dat hij 42 passagiers meer aan boord had dan hij mogt hebben, en de wet legt voor iederen passagier, welke men te veel aan boord heeft, eene boete op van 50 dollars. De aanklagt werd ingediend door den lieer Joachimssen op aanzoek van de Hollandsche maatschappij voor landverhuizers. Londen, 2 September. Het ministerie heeft eene wet gereed gemaaktbestemd om in Groot- Brittanje onderscheidene hoven van eer daar te stellen met het doelom de tweegevechten te verijdelen en in het hoogste ressort al de geschil len te beslechten welke tot die gevechten aanlei ding kunnen geven. Uit eenen opgemaakten staat van 172 tweegevechten blijkt, dat 63 personen gedood en 93 gewond zijn. De secretaris van staat ken heeft eene som van aan ieder der afdeelingen van de policie der hoofdstad. Deze som is bestemd om boekwer ken voor de bibliotheken aan te schaffen welke zich in de policie-stations bevinden. Ieder be ambte betaalt eenen halven stuiver in de week om deze boekwerken te mogen lezen. Londen, 2 September. Een onzer schei kundigen heeft eene ontdekking gedaan die in de tegenwoordige oogenblikken nu men zoo veel van vergiftigingen door rattekruid hoort gewagen niet geheel onbelangrijk is. Hij heeft namelijk eene zelfstandigheid ontdekt, welke, met rattekruid vermengd, dit vergif overal doet herkennen waar het zich bevindt. In liet dorpje Welton sloeg de bliksem in de kerk op het oogenblik dat men daar gods- dienst-oefeniiig hieldwaardoor één persoon gedood en acht andere waaronder vijf of zes vrouwen zwaar gekwetst werden. P A R IJ S 3 September. De kolonel Daumas directeur-generaal der Arabische zaken heeft in de dorpen der Beni-Ahbès elf Arabische manu scripten bijeenverzameld welke hij aan de bi bliotheek van Algiers heeft geschonken. Deze elf deelen bevatten 25 werken waaronder eene geschiedenis van Mozes de commentariën van Makoudi over het beruchte grammaticaal pro ces van Ebu-Maleheene verzameling van too- verformules om verschillende ziekten te gene zen twee verhandelingen over erfenissen wel ke zeer net geschreven zijnen verscheidene god- en regtsgeleerde werken. Het blad de Eastern Province Herald van Port Elisabeth, van 17 April, berigt onsdat er zeer voldoende tijdingen van Madagascar zijn ontvangen; zij melden, dat de eenige zoon der koningin zich ten gunste der Christenen heeft verklaard, en dat hij reeds bewijzen heeft gege ven van de opregtheid zijner geloofsbelijdenis door 26 Christenen die door het gouvernement zijner moeder als slagtoffers waren aangeduid onder zijne bescherming te nemen. Wij verheugen ons levendig over deze daad van eenen jongman van 17 jaren, die naar alle waarschijnlijkheid bestemd is, om over dit eiland te heerschendewijl dezelve de hoop doet op vatten dat zijn invloed eenmaal het licht des Christendoms op Madagascar zal verbreiden. Sneek, 7 September. Naar wij vernemetp, zal in ons vaderland op den 2G dezer een al- gemeene dankdag gehouden worden wegens den gezegenden oogst. Enkuuizen, 3 September. Bij voortduring komt het den meesten onzer stadgenooten onbe grijpelijk voor, welke toch wel de reden mag zijn dat geen jong medicinae doctor zich al hier is komen vestigen in plaats van eenen on langs van hier naar elders vertrokkenen doctor. Men wete toch dat Enkhuizen eene stad van den 4den rang, met hare buitenwijken zeer ruim 5000 zielen tellende, thans bediend wordt door slechts twee doctoren, waarvan een, zijn tach tigste levensjaar genaderd natuurlijk weinig prak tijk uitoefent en alles dus eigenlijk aan éénen is overgelaten wiens hulp men bij ziekte wel gedwongen is te moeten inroepen, die daardoor vaak te drukke bezigheden heeft en velen reeds den bijstand van heelmeesters heeft doen invra gen die dan ook ongestraft er geen bezwaar in vindeninwendige praktijk uit te oefenen. Een en ander deelen wij mede, ten einde de opmerk zaamheid van jonge medicinae doctoren daarop te vestigen, die wij durven aanraden, zulks in ernstige overweging te nemen met gelijktijdige Verzekering, datwanneer een hunnertoegerust met kunde en bekwaamheid zich alhier mogt komen vestigen bij zich spoedig in eene toene mende praktijk zal kunnen verheugen. Lutjebroek, 30 Augustus. Heden had alhier een treffend ongeluk plaats een oppas send jong man ter gelegenheid der kermis gas ten bij zich hebbende wilde van eenen achter zijne woning staanden peereboom eenige vruch ten plukken; hij klimt in denzclven de tak schijnt niet sterk genoeg geweest te zijn want die brak en de man viel op L-. 1ld - dezoodat hij bijna t gaf, eene diepbedroefde ten de. Deventer, 1 September. Eergisterenavond arriveerde alhier, per rijtuig, de bekende mar kies De Thouarswelke gezegd werd, zich in het Hanoversche op te houden. Na hier in liet huis van arrest overnacht te hebben is hij he den morgen, insgelijks per rijtuig, verder ge transporteerd naar ’s Hage, over Apeldoorn enz. Amersfoordt, 4 September. Niettegen staande de vele zware regens, in deze omstre ken gevallen heeft de boekweit daardoor niet ernstig geleden zoodat zij met een weinig wind of droogte, wel gaaf binnen zal komen. In weerwil der vroegere aanhoudende droogte heeft zich de vrees voor eenen slechten oogst van den laten aardappel niet bevestigd: integendeel leve ren de velden die tot nog toe gerooid zijn eene voordeelige en uitmuntende opbrengst. Tot bewijs moge het navolgende strekken. Een ge loofwaardig burger verhaalde mij dat li ij in de nabijheid dezer stad, van tien oude roeden bouw land twaalf en een half schepel aardappelen gerooid had; hetwelk wel een buitengewoon ver schijnsel is, doch over het algemeen valt er toch wel een schepel op de roede. De gevallene geus doen het knollen- en spurriezaad uitmun tend ópschieten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1