NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK No. 74, 1847. Woensdag den 15 September» jj :1- 1 ct BINNENLAND. l 4; pd. ‘i ‘i I 1 4: loot crd was niet len, één egel sing. >ens- 1 de et e- I n per s J W. in- 28 ol ICO- )5, 120 ra >f- □s ut ii- i id et e- is m a- jf ie 'P s --- BUITENLAND. s- g- as :t- i d, gt ”J >d if- re le ’-f l‘e- aldaar een Aanleiding Londen een van lijk wordt afgeschilderd belang voor karakter van Times voorgesteld als onbekwaam wijl er i lige staat geholpen dat men worden en ook gaf en in liet begin van 1844 nóg een voordee- - van f 1326.21 was. Het thans bestaan de te kort zal nu geheel moeten worden aange zuiverd, zullen de arm verzorgers aan hunne roe ping kunnen beantwoorden: maar ook de meer- gegöedeh gaan gebogen onder‘zware InSten en met rassclie Schreden nadert de winter. Er möet wórden dat is klaar; maar God geve, eindelijk toch cens verstandig leerde en minder gaf en meer liet verdienen naar gelang van Omstandigheden meer minder verkwistte! vend groot te Ondernemeneii geheel Onderge schikt aaü persoonlijke belangen, terwijl het ge lukken zijner ontwerpen het gevolg is eeher be hendigheid, die niet beletten zal; hem blind te houden voor de eindelijkc gevdlgcn zijner daden. Ditzegt het blad zal de historische Slotsom zijner regering zijn. LönDen, 7 September. Den 6 is Lier ec- ne talrijke meeting van Katholieken gehouden niet het oogmerk om cene verklaring te doen tegen de ónregtvaardige aanranding van liet pau selijk gebied door Oostenrijk, en hunne ver- knochihëid kan den opperkerkvoogd uit te druk ken. De meeting heeft door verscheidene be sluiten verklaard dat de patik Zich de bewon dering der gansche wereld heeft verworven door zijne ruime staatkunde, de wijsheid zijner inzigten en den edelen spoorslagdien hij aan de burgerlijke maatschappelijke en nationale verbeteringen heeft gegeven. Er is Ook verklaard, dat de beleediging, den pauk door Oostenrijk aangedaan de verontwaardiging moet opwekken van eene vergadering, bestaande uit vrije bur gers van eenen constitutionelen Staat; en dat de handelwijze van Oostenrijk des te hatelijke!- is, omdat het den II. vader heeft aangevallen in een oogenblik dat hij met de ernstigste geldélijkc en staatkundige mocijelijkheden te worstelen had. Pakijs, 9 September; Een zeer bedenke lijk gerucht dat niet van waarschijnlijkheid ont bloot schijntheeft heden op de I’arijsche beurs geloopen. Men zeide er namelijk dat de ban kiers, die reeds openingen met het gouverne ment gedaan hadden ter inschrijving van de op handen zijnde leening. hunne aanbiedingen heb ben teruggehouden in den tegenwoordigen staat van zaken elke leening onmogelijk verklarende. Men voegde er bij dat het gouvernementdaar door verrast en aan eene gebiedende noodzake lijkheid gehoorzamende liet plan had om het vruchtgebruik van de bosschen des staats te ver vreemden maar daar deze vervreemding slechts krachtens eene wet geschieden kanzou men beginnen met onmiddellijk voor 50 millioenaan schatkistbiljetten uit te geven ten einde in de meest dringende behoeften te voorzien. Parijs, 9 September. Het dagblad la Se- maine verhaalt het volgende voorval Zekere heer Ldie den post van ont- Vanger-generaal bekleeddeliet dien varen in het jaar 1807 ten einde zich te Antwerpen ne der te zetteu en aldaar eene. bank op te rigten welke langen tijd een onmetelijk crediet genoot zoodat hij in den jare 1810 zich reeds in staat bevond om met eene fortuin van negen mil- lioen naar Parijs terug te keeren. Döch nu door zijn aanvankelijk gelukkig slagen vermetel geworden gaf de heer L. zich over aan specu lation die hem ten eenemale in den grond hiel pen. In 1839 leefde hij nog maar alleen van den onderstand, dien hij van eenige oude vrien den genoot. In 1845 had hij het gelukdat een zijner voormalige schuldenaars, wiens fortuin thans ee ne omgekeerde rigting had genomen, hem eene som van 12,000 fr. achterstallige schuld afbe taaldewaarvoor de heer L. op het puntsond, zich eene lijfrente te koopen toen hij op het ongelukkig denkbeeld kwamom nog cens een kansje in spoorweg-aandeelen te wagen. Drie beursdagen hadden hem ook dit laatste troostmiddel doen verliezen en nuvan alles verlaten werd hij van de straat opgenomen door zijnen voormaligen koetsier, die thans concierge was in een hotel in de voorstad St. Germain en die den oud-ontvanger-generaal gebruikte tot het vlechten van zelfkanten pantoffels. Doch toen hij nu eindelijk in April 11. onge steld en ziekelijk werd, was bet noodzakelijk, hem naar het gasthuis te brengen hetwelk hij alleen verlaten heeftom over te gaan naar ee ne andere wereld. Zoo is dan nu, eenige dagen geledende heer heer L.de rijke financier van voorheende vertrouwde vriend en dischgenoot van eene ex cellentie van den 29 Octobernaar zijne laatste rustplaats dat wil zeggen naar den gemeenen kuil gebragt, met den gasthuiswagen, Frankfort, 6 September. Bij nader on derzoek is gebleken dat de deserteurs van ons garnizoen van welke wij onlangs melding maak ten niet door Nedcrlandsche agenten waren aangeworven maar de slagtoffers van eene moed willige mystificatie geweest zijn. Zij zullen hun ne dwaasheid waarschijnlijk met eenigen tijd ves tingstraf moeten boeten. Ons stedelijk bestuur verschaft den burgers zwaarder brood door een zeer eenvoudig kunst middel. Zij maakt wekelijks de namen der bak kers bekend die het wigtigste brood hebben gebakken. Hierdoor ziet elk of zijn buurman de bakker tot dit getal behoort. Uit Italië meldt men: Een buitengewoon natuurverschijnsel heeft in den morgen van 22 Aug. de bevolking van Bracciano in rep en roer 1 gebragt. Te 10’- ureterwijl de gemeente in de kerk en de lucht volkomen onbewolkt was, sloeg de bliksem in het gebouw. De zangers geestelijken van Velletri werden door de stuk ken kalk getroffen welke de bliksem van de muren en het gewelf had geslagen. In hunnen eersten schrik dachten zij dat men uit eene hinderlaag een geweer of pistool had gelost en namen in allerijl de vlugt, waardoor het volk op het denkbeeld kwam dat de gebeele bewe ging van hen was uitgegaan. Men vervolgde hen alzooen het duurde vrij lang, vóór dal de orde teruggekeerd was. Kopenhagen, 4 September. De Cull. Zei» tung deelt twee koninklijke besluiten van 28 Ju- lij mede, waarbij de emancipatie der slaven op de Deensche West-Indische eilanden gedecreteerd wordt. Beide besluiten zijn aan den gouverneur- generaal van de Deensche West-Indische eilan den gerigt. In het eerste wordt bepaald, dat: op gronden van regtvaardiglieid en humaniteit; alsmede tot bevordering van het welzijn der West-Indische koloniën en van de planters zel- ven de tegenwoordige heerschappij over de sla ven zal ophouden echter met die wijziging dat hunne volkomene invrijheidstelling eerst na verloop van twaalf jaren zal plaats hebben ten einde intusschen de noodige maatregelen tot be stendiging dezer verandering zullen kunnen ge nomen worden. Daarentegen zullen alle kinde ren van slaven, die na den datum van het be sluit geboren worden reeds van den dag der geboorte af geheel vrij zijn. Het tweede besluit beveelt den gouverneur-generaal eene commissie te benoemen ten einde de noodige voorstellen te doen betreffende al zulke administrative en legislative veranderingen, welke bet eerstgenoem de besluit zal noodig maken. Konstantinopel, 25 Augustus. Den 21 dezer heeft de porte aan de gezanten der groo- te mogendheden kennis gegeven, dat zij nu een begin zal maken met het aanwenden van maat regelen van dwang tegen -Griekenland. Reeds is bevel gegeven, om de Turkschc consuls uit Griekenland terug te roepen en aan de Griek- sclie het exequator te ontnemen. Er waren be- rigten uit Teheran ontvangen meldende dat militaire opstand was nitgebroken. was de achterstallige Soldij. 6 September. De Times bevat vertoog over den tegenwoordigen toestand Frankrijk, waarin dezelve als zeer gevaar- 1 en als van het hoogste elk ander deel van Europa. Het Lodewijk Philips wordt door de i, om iets blij- S N e E K 14 September. Twee beruchte man nen uil eene onzer achterbuurten hebben op den voormiddag van zondag j). een van die schandalen aangerigt welke het misbruik van sterken drank veelal ten gevolge heeft. In dron kenschap, waarmede dit diep gezonken slag van menschel) steeds den zondag viert, zoo de beurs het maar toelaat, geraakten zij eerst in woor dentwist, vervolgens handgemeen, lot eindelijk de een den ander zoodanig aan den hals en an dere deelen des ligchaams met een mes kwetste dat de gewonde bijkans het leven er bij zou heb ben ingeschoten. Dit afzigtelijk spectakel ein digde daarmede, dat de policie die onverwijld op de plaats des misdrijfs tegenwoordig wasde gansche ongemanierde en vuile troep in verze kerde bewaring nam, Tot gouverneur van den erfprins van Oran je is den 4 dezer, deSzelfs zevenden verjaardag, benoemd de heer Aikema vroeger 1ste luite nant der genie, thans 1ste luitenant bij den ge- neralen staf en gedetacheerd te Arnhem. Deze, voor Nederland en Oranje zoo gewigtige keuze wordt zeer geprezen. De man die de taak op zich heeft genomen om den erfprins op te voe den is de zoon van een deftig Amsterdamsch burger, bemind en geacht bij zijne wapenbroe ders als man van karakter en kunde hij wordt geroemd niet alleen als een officier van uitste kende militaire talenten maar ook als een man van zeer vrijzinnige gevoelens; lot nog toeleef de hij verwijderd van het hof, en het is alle- zins wenschelijkdal zijn karakterdoor ver- keering aan het bof, niet verandere. Helder, 10 September. Heden morgen is ter reede alhier aangekomen Zr. Ms. excrcitie- eskaderonder bevel van Z. K. II. prins Hen drik bestaande uit 3 fregatten 1 korvet en 1 schooner. Omstreeks elf ure kwam Z. K. II. aan walen werden de aanwezige militaire en burgerlijke autoriteiten aan lid. voorgcsteld, waarna Z. K. H. het maritime etablissement en de alhier garnizoen houdende divisie mariniers in oogenschouw heeft genomen. Loon op Zand, 10 September. Naar men verneemt, heerschcn in de gemeenten Dossen, Almkerk en bijna de geheele Langstraat en bet Land van Altena door, hevige koortsen die van eenen zeer kwaadaardigen aard zijn. Zoo men zegtzijn er eene zoo groote menigte zieken dat het getal der doctoren naauwelijks toerei kende is, om dezelve op tijd te bezoeken en van de noodige medicamenten te voorzien ook is de sterfte aldaar meer dan gewoonlijk. Te Deventerwaar de bouw cener ruiterS- kazerne de stad aanmerkelijke uitgaven veroor zaakt zijn nieuwe plaatselijke belastingen gelegd op het gedisteleerd en de likeuren en ook op den turf; dit laatste vindt veel afkeuring daal de turf, eene levensbehoefte, reeds door het rijk niet weinig belast is. Wel is waar wordt aan de armbesturen restitutie verleend van den stcdelijken accijns op turf, maar dit baat de minvermogenden die zich zelven nog onder houden nietof moet men dan eerst de min vermogenden te hulp komen als zij bezweken zijn Groningen, 8 September. Uit een, gis teren van wege den breeden kerkenraad der Ne- dcrduitsche Hervormde gemeente aan de buizen afgegeven verslag waarbij tevens de gelegenheid tot inschrijving ten behoeve der armen wordt gegeven blijkt dat de armverzorgers niet lan ger in staat zijn, om te voorzien in den nood der behoeftigen dewijl er reeds op den 1 Julij jl. eén le kort van ƒ7453.66 bestond. Dit na- deelig saldo kan wel bij niemand verwondering baren wanneer men er op let hoe in bedoeld verslag gezegd wordt, dat het grootste getal der bedeelden dat in 1842 een getal van 2626 be droeg, in 1846 reeds tot 5075 was aangegroeid en in dit jaar nog grootcr zal wezen. Van den I Januarij tot den I Julij 1847, bedroegen de ontvangsten nagenoeg f 28,438.33 de uitgaven daarentegen ƒ35,891.99, waaronder echter een te kort van het vorige jaar ad ƒ4,188.66; ter-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1