NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 75. Zaturdag den 18 September. i; polie BINNENLAND. de hospital dito er V. pd. BUITENLAND. door vier •den, i één regel tsing. oist. 120 lank aan- 'leg- licn- 15J 14’ 13/, 23{- ocns- ?n de 128 i! I b. 10; I fc.lr. I P*l- 127 Er doet zich te- 1 op. Het d. n. inter van en liet en jak- ge- slag heid 11 ten istc- I 1 en I op- 25’ 01 DJ B E R L IJ N 7 September. Er doel genwoordig een zonderling schouwspel reeds naar zelfs van uit gestolen. Eene zeldzame gebeurtenis in Ro- Tien jaren geleden geschiedde hetzelfde en Damiano. Gregorius knaap van 15 a 16 ja den Engelenburg open oudheden te Alkemade en den koop ko- van af van acht dagi en regen van 36 ontwaarde men i naar beneden met sneeuw overdekt, de landlieden mag men daardoor en fraaijen herfst verwachten. Men meldt uit Italië: Na het overlijden van den opperrabbijn Beher te Rome hadden de Is- raëliten aldaar nog geene toestemming kunnen bekomen om eenen gen verkiezen. Zulks is gematigde denkwijze van paus, eindelijk geschied, is dezer dagen De nieuwe rabbijn wordt als geleerd man geroemd» zalcm en 1 eenvolgende stam. In de afgeloopene ,vl.; April 520; liet onlangs mede- den dader van den be- op het spoor was ge ons van goederhand ver- eene dwaling. De sluijer. dit voorval ligt gespreid is nog niet van het regement infanterie alhier, tot verbazende hoogte geklommen, dewijl bet circa 300 zieken dat voor ecnige da gen is opgegeven reeds verre over de 400 ge- de hospitalen van Breda geëvacueerd opvolger voor hem te mo- is nu echter, dank zijde den tegen woord igen en de nieuwe rabbijn in zijn ambt bevestigd geworden. een deugdzaam en Hij is geboren te Jeru- leidt zijn geslacht, sedert tien achter- eeuwen af van den Levitischen het gevecht toe geschoten zijnde, vond er niet meer dan één persoon ernstig gekwetst op den grond liggen. Hij leunde met het hoofd op een der wielen van het rijtuig, waarvan de paarden afgespan nen en weggevoerd waren. Twee jagtmessen die de vechtenden verloren haddenlagen naast den gekwetste. Toen de policie-agenten het rijtuig geopend hadden bespeurden zij in eenen hoek van het zelve geheel alleen en bewustelooseene vrouw, waarin men met verbazing de prima donna Can- zi erkende die men te Venetie waande. Tot haar zelve gekomenbegon Canzi te wee nen en te snikken en zij weigerde alle ophel dering omtrent dit nachttooneelwaarvan zijde eer of min- „„„j, weinige ak- hare beruchte sprongen doen omvang, als in het afgeloopen jaar j uitbreken. Zij meer en meer veld wint, dat deze ziekte aan bet afnemen is. Bovendien I zijn dit jaar zeer 1 rijke 1 ijk bezet; en woordige weder nog zeer in groei kan toene men zal men wat de hoeveelheid betreftvoor geene buitengewone duurte van dit voedingsmid del bevreesd behoeven te zijn. Aken, 10 September, gedeelde berigtdat men i kenden moord te Duren komen berustnaar zekerd wordtop welke over opgeligt. Landshut, 8 September. Sints meer dan jen hadden wij hier zeer guur weder toen heden middag na eenen aanhoudenden uren, de hemel zich ophelderde, de geheele bergspits tot ver Volgens eenen langen matigheids-genootSchap is op het denkbeeld ge komen. om baar doel te bevorderen door-reeds tijdig op de gemoederen der kinderen en alzoo van het opkomend geslacht te werken. Ten ein de zich hiertoe de gelegenheid te Verschaffen heeft zy eene van vijf onderteekeliingen voor ziene circulaire in het licht doen verschijnen waarbij alle knapen uitgenoodigd worden deel te nemen aan voor ben te organiseren militaire spelen; dit aanloksel heeft zoo krachtig gewerkt dat er zich bereids over de 3000 als speel-sol- daatjes hebben doen inschrijvenouder welke men officieren en onderofficieren gekozen heeft en ook sommigen kosteloos voor de muzijk doet opluiden. Men is hier niet geheel vreemd van het denkbeeld, dat deze inrigting niet blootelijk het tijdig aan de jeugd inprenten der matigheid ten doel heeft, maar dat cr bovenal een bij oogmerk bestaat om op de vorming der poli tieke gevoelens der jongelingschap invloed uit te oefenen. Van d e n R ij n 8 September. Volgens naauw- keurige berigten over den stand der aardappe len uit alle gedeelten der Rijnprovincie kan men op eenen voordeeligeu oogst van deze vrucht hopen. Wel beeft de ziekte zich meer of min der vertoond doch slechts op zeer kers in dien zoodat liet gevoelen meer en meer veld wint, het afnemen is. Bovendien vele aardappelen gepoot en daar de knol bij liet tegen- zeer klommen isen er Bergen-op-Zöom en zijn. Groningen, 13 September. Vrijdagavond heeft te Oude Pekela een droevig geval plaats gehad. Nog is alles met eenen gebeimzinnigen sluijer bedekt, maar, indien men geloof mag slaan aan de geruchten dan zoude men ver moeden dat er eene verschrikkelijke misdaad gepleegd is. De justitie is intusseben ijverig be zig om de zaak te onderzoeken en men zal wél doen om het resultaat van dat onderzoek af te wachten alvorens men zich cr veel over uitlaat. Men beeft dien avond den knecht van den pelmolenaar Sijzes, te Oude Pekela, ge naamd E. Stikker op de zwiclitstelling van den molen dood vinden liggen. Zijne nekspieren zegt men zijn geheel verbrijzeld door eenen slag het zij door eene der wieken liet zij door iets anders toegebragt en een ©ogenblikkelijke dood moet daarvan het gevolg geweest zijn. Hij stond bekend als een fatsoenlijk oppassend en goed werkman en laat eene jeugdige vrouw met een kind diep bedroefd over haar onher stelbaar verlies achter. Het gerucht brengt deze gebeurtenis in ver band met eenen op dien dag gerezenen bevigen twist tusschen den meester en zijnen knecht, over de herhaalde pogingen van dezen om den molenaar te verhinderen zijne vrouw met welke hij in gestadige tweedragt leefdete mishandelen. •eil- ge- wij ken, aar- icele I een ffe’ itste ilige luog ver- bo- i in door ’s G R A venh age 14 September. Z. M. de koning wordt aanstaanden dingsdag, den 21 de zer, van HoogstJeszclfs reize naar Weimar en Silezie in deze residentie terug verwacht. De beroemde kabinetten van Tilburgnagelaten door C. van P. van der Schelling zullen aan men; men vindt er o. a. de originele acte het verbond der edelen, in 1567 tegen Al ba gezegeld met de zilveren vergulde medaille der bedelnap en met de originele onderteekeningen. Amsterdam, 11 September. V reessehj ker ziekte is er wel niet, daii de watervrees; eene ziektedie sommigen door hunne gehechtheid aan honden zich hebben berokkend. Er zijn vele geneesmiddelen tegen deze ziekte bekend, doch het kan welligt nuttig zijn het volgende berigt uit de Kölnische Zeilung van den 31 Augustus openbaar te maken: De staatsraad dr. Rittmeister te Palowsk geeft, ter genezing van de watervrees, den lijder warm bloed te drinken, welker heilzame uitwerking hij in meer dan 30 gevallen heeft bewaarheid gevonden. De wonden worden door hem met zout water uitgewasschen en met spaanschevlieg-zalf ver bonden of open gehouden. Hij gaf aan eenen jongendie door eenen dollen hond gebeten was, het bloed van eene kip, een half kopje, gemengd met eenen eetlepel vol warmen wijn waardoor het bloed niet sebifte dagelijks een maal in de 2de3de en 4de week slechts een maal in de week waarbij hij den knaap opge ruimd poogde te houden. De wonde werd ge durende 4 weken open gehouden. De jongen bleef gezond. Dr. Meijerte Petersburgen andere geneesheeren hebben hetzelfde middel aangewend en heilzaam bevonden.” Men schrijft uit Vlissingcnvan den 10 September: Heden is alhier de order ontvan gen dat de voor eene maand opgekomene mili ciensin deze provincie garnizoen houdende, onverwijld weder met verlof naar hunne haard steden moeten gezonden worden en zulks op grond der vele zieken welke zich ouder de militairen alhier opdoen. Het getal daarvan is dan ook reeds met betrekking tot de effective sterkte van het regement infanterie alhier, eene getal van wij als tegenhanger hierbij voegen, dat de tegenwoordige gouverneur der Nedertandsche Bezittingen in Af rikade heer A. van der libzich reeds ruim jaren ter kuste van Guinea bevindt waarheen hy met den min* sten rang vertrok door eigen verdiensten bin nen zes jaren tol den hoogsten post opklom en dien met den meesten lof bekleedt. Zulke langdurige en trouwe dienstenin zulk een moordend klimaatverdienden Zekerlijk van onze regering wel eenige onderscheiding en eenige erkenning te ontvangen (fi. Rolt erd. Cour.) KONSTANTINOPEL, 25 Augustus. De cho lera is van Kars tot Tschildir voortgedrongen en moet zich ook reeds te 01 ti 18 uren van Erzeriim vertoond hebben. Zij kan Konstanti- nopel echter nog eerder uit Taganrok bereiken. Van laatstgenoemde plaats toch zeilt een vaar tuig, bij goeden wind, in drie dagen naar on ze haven. Dat aldus de manschap van een schip, die aldaar besmet werd de ziekte hier kan me- dedeelenis zonder twijfel, en zy kan dus, met voorbijgaan van alle tusschen beide liggen de punten, van den uitersten hoek van de zee van Azof aan den Bosphorus, weder eene van i en plotseling hier j zou juist nu hier eenen bereid den bodem vinden. De hitte is drukkend diar- rhaeën loop en zelfs cholera zoo als dezelve ook bij ons in heete zomers dikwijls voorkomt, heersehen sedert verscheidene wekendaarbij zijn wij in de Ramazan, wanneer men by dag streng vast, en des avonds de maag met vette, spijzen schadelijke dranken zure vruchten en meloenen opvult. Dat de besmetting, onder deze omstandigheden, hier zeer verderfelijk wor den zou, is hoogstwaarschijnlijk. Londen, 10 September. Generaal Esparte- ro de bekende hertog der overwinning heeft eindelijk besloten, Engeland te verlaten en zich naar het vasteland te begeven. Hij denkt den 28 dezer de reis naar Brussel te aanvaarden met zijne gemalin en nicht. Generaal Espartero heeft zich met generaal Van Halen en 15 ande re deelgenooten zijner verbanning vier jaren in Engeland opgehouden. Londen, 10 September. Men weetdat op de Bell-rock, op de kusten van Schotland een vuurtoren is opgerigt die den zeelieden on waardeerbare diensten bewijst. Den 21 der vo rige maand woedde een hevige storm, cn bij die gelegenheid klotsten de golven met zoo veel geweld en zoo boog tegen genoemde rots, dat men schelpdieren gesmeten vond tegen de slaap kamers der beambten van den lichttoren zijn de eene hoogte van meer dan 70 voeten boven de oppervlakte der zee. Londen, 13 September. Dc nagelatene band schriften van den beroemden dr. Chalmers zijn door den beer Thomas Constable gekocht voor de aanzienlijke som van 10,000 p. st. Parijs, 11 September. In de eerste dagen van Augustus zag men des nachts in de straten van Milaan eeji rijtuig met geslotene portieren. Het werd geëscorteerd door vermomde personen met fakkels: de koetsier was insgelijks vermomd. Eensklaps stortte er een hoop kerels met val- sche baarden uit eene steeg, en vingen eenen strijd aan met de lieden van het escorte, die, na eenige minuten tegenstand hunne fakkels wegwierpen en de vlagt namen. De policie op de plaats van geschoten zijnde, vond er ilige UDC' lyke aar- vaa I 107 week werd in <le kerk Santa Maria Degli Angeli in de nabijheid het Forum de tabernakel opengebroken zilveren ciborium met de gewijde hostiën daar- Eene zeldzame gebeurtenis in Ro me 1 in de kerk San Cosma XVI liet den dief, een renaan de brug van baar onthoofden. Kopenhagen, 8 September. Dezer dagen was dc Deensche gouverneur ter kuste van Gui nea de heer Carstensente Föhr om te ver zoeken dat hem nadat hij vier jaren op zij nen post had doorgebragt, het laatste van den vijfjarigen diensttijd mogt geschonken worden. De meeste gouverneurs worden het slagtoffer van hun verblijf in eene luchtstreek welke voor Europeanen gewoonlijk doodelijk is. De heer Carstensen heeft zich tot hiertoe beter gehouden dan zijne voorgangersmisschien omdat hij in Marocco geboren en opgegroeid is. iAls eene bijzonderheid, welke zekerlijk niet onbelangrijk kan genoemd wordenkunnen Ss* Xm v v /Y (f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1