N1EIAVS E\ ADVERTENTIK-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARROXDISSESENT SNEEK. I 1847. No. 76. 11 oensdag den 23 September. U V< j'- die* I rt. it 3(5 fd- icn E I N N E N L A N D. den top twee BUITENLAND. 30. 4 i s: een J hetwelk hij ns- de ip- |xl. 2G IJ 3 tge- 'og- ler- 'It, tier lev. at, an :ten den ■n, ■én gel ng. 2(5 0; k h. aar /an lia. ID 1c- m- UT. cli- lof- icn at ;oo ol" en 'Dij- 3H Ml. 50 n, n nit ne 30 lie ac- nu dezen droom af werkelijk aan eenen droomsterbenevens waarin op eene een der presidenten van het hooge van die stad belast is met de proce- cclitscheiding tusschen prins Albert van en prinses Marianne der Nederlanden, welke reeds sedert vele jaren gescheiden leven. structieverboord geworden. zij van en den dood van vernomen heefthetgeen haar in zenuw-toeval heeft gestort. ■ns de Belgische Indépendancekomt der Frankfurter bladen een brief uit Ber- voor waarin op eene stellige wijze wordt gemeld dat een der presidenten van het hooge geregtsliof verworven en m iNe- dure tot zijne verdiensten jegens Pruissen Frankfort, 14 September. In de confe rentie, die deze week te Weenen plaats heeft, zal vooral gehandeld worden over een vast plan in de behandeling der Italiaansche aangelegen heden. Men heeft aldaar met verwondering en ongenoegen gezien, dat niet alleen de volken van Italië, maar zelfs gedeeltelijk de Italiaansche vorsten zich van Oostenrijk beginnen af te wen den. Men wil dien ten gevolge raadplegen over de middelen om den invloed van Oostenrijk op het Schier-eiland te herstellen. In sommige Poolsche districten, nabij de Silezische grenzen is de runderpest uitgebro- ken. Petersburg, 9 September. Z. M. de kei zer heeft, ten behoeve van den handelsstand in het algemeen en van de graanhandelaars in het bijzonder, een zeer gunstig besluit genomen namelijk aan de bank bevolen, aan aldiegraan- buizen alhier, welke zulks verlangen mogten het halve bedrag op de onder hen liggende gra nen in bankpapier te fourneren. Men belooft zich van dezen maatregel eene gunstige uitwer king op den toestand onzer geldmarkt, en ver wacht dat de in de laatste tijden geheerscht hebbende spanning in de geldzaken aanmerke lijk daardoor zal verminderen. Londen, 15 September. Te New-Orleans rigt de gele koorts verschrikkelijke verwoestingen aan en sleept doorgaans in iedere 24 uren 40 de droef- vijf of i in be- morgen door den heer Broussais t.:j i had moeten verlaten het eerst lieden is, dat zi het rampzalig overschot van zijne have en j goed met zijne dierbare betrekkingen tedeelen, lin zenuw- Volgei in een d lijn menschen in het graf. De dagbladen Zeggen dat de kwaal eer toe- dan afneemt in hevigheid. De verwoestingen die deze koorts aanrigt evenaren die der epidemie van 1837 en over treilen die van 1839, dewijl zij zich meer lot alle klassen uitstrekt in Lafayette i* zij thans erger dan in New-Orleans, Uet weder is zeer warm en de zonnehitte doordringend, ofschoon de zeewinden nu en dan eenige vei l’rissehingeit aanbrengen. De vrees, welke de epidemie doet ontstaan doet zich in alles gevoelen en veroor zaakt eene onbeschrijfelijke matheid in alle zaken, Londen, 16 September. Blijkens een, de zer dagen door bet ministerie van marine uit gegeven staat bedraagt de Engelsche zeemagt 315 oorlogschepen, voerende 14,220 kanonnen en bemand met 124,845 koppen. Alleen de stooinfregatten zijn onder dezen staat begrepen. Daarenboven zijn er 99 gewapende stoombooten van 3 tot 16 stukken, en bemand met 13,320 koppen. Parijs, 15 September. Het besluit, waar bij de hertog van Auniale tot gouverneur-genc- 1 van Algerie wordt benoemd, is sedert eeni- maar zal eerst binnen zes dagen in den Monileur Parisien en den Monileur Universel verschijnen. Mejufvrouw de Luzy-Desportcs is dezen regter van in- Men zegtdat dien heer de ver- den hertog de Pras- een hevig ALLERLEI. De koniii" van Frankrijk heeft, bij besluit van den 12 Sep temberkwijtwlieldinff van straf verleend aan 500 veroordeel den ter zake van hrood-oproeren. De minister van marine hier te lande beeft eisteren aanbesteed de leveraneie van 84,000 kannen jenever. De hnoire ra id kamer van strafzakenheeft zekeren Diephnisvalsehe munter, op den 15 dzer, tot de strafte des doods veroordeeld. Sedert cenigc dagen is ecu lijkgesleentc op het graf van den hertog de Praslin gelegd waarop een groot kruis staat, zonder ni.-cr. De sociëteit Mourns te Maastricht heelt, ter gelegenheid van de tegenwoor dige kermis aldaar, eene tentoonstelling geopend van taarten, en eenen zilveren gedenkpenning uitgeloofd aan den inzender van de grootste taart. De prijs viel ten deel aan den banket bakker S. Joosten die voor deze tentoonstelling eene taart had vervaardigd van 9 voeten breed en 28 voeten in omtrek. Het geen deze klucht voornamelijk eenige waarde bijzetisdat gemelde sociëteit alle ten toon gestelde taarten aankocht, en aan verschillende gestichten van weldadigheid, in die stad rond deelde. In de gemeente Rosmalen werd sedert eenige da gen, eene tachtigjarige vrouw vermist. Zekere Trui Krol, bij wie de oude vrouw inwoonde, gaf voor, gedroomd te hebben, dat zij zich in zeker bosch had opgehangen. De jnstitie ging op dezen droom af naar dat boschvond er de oude vrouw boom hangenen achtte het geradende eenen vagebondmet wien zij in gemeen schap leefde iu verzekerde bewaring te nemen. In den nacht van den 13 op den 14 September zijn twee gevangenen uit hel huis van arrest te Amersfoordtdoor middel van aan stroken gescheurde bedlakens, uit eenen toren van ruim 70 voeten hoogte ontvlugt. Een der nederdalenden vielnog 50 voeten hoog zijnde naar beneden en nogtans ontkwamen zij maar werden op den avond van den 14 beide weder gearresteerd. Het dennewoud bij Ilorscholmhet grootste in Holstein is on langs geheel afgebrand. liet stolfclijk overschot van Lode- wijk Napoleon, ecus koning van Holland, die reeds iu het vorige jaar te Florence overleden iszwerft nog op aarde vond en is dezer dagen te Marseille aangekomen, om te Ruel of elders begraven te worden. Het Fransche dagblad la Patrie meldtdat men eene inteekening geopend heeftom de boete van den exminister Teste te betalen dat men dit doet in het openbaar en met eene pleglighcid die meer dan ergerlijk is, en dat men te Bagnols eenen triomfboog heeft opgerigt, met het opschrift; Aan Testeden God des volks! -7» zouderliu- SnEek, 18 September. Heden avond, on geveer 6 ure vertoonden zich in het westen ten noorden van ons zwarte zorgwekkende wol ken die, snellijk opkliuiinende zich wt’ldra over onze stad en hare omstreken oplosten in een zwaar onweder van bliksem en donderhet welk alhier geene schade of ongeluk heeft ver oorzaakt maar wel in heteen paar uren van bier verwijderd dorpje Dijken alwaar de boe- rehuizinge door den landbouwer J. B. Dijkstra als huurder bewoond door den bliksem getrof fen en gebeellijk afgebrand is. Uitgezonderd eenige goederen zoo als papieren en andere za ken welke onze landlieden doorgaans in de pronkkamer bewaren, is alles, en daaronder 60 koe's-eten hooi door de vlammen verteerd. Te Leipzig is de Papekoer van de heeren. gebr. llalbertsma in het Iloogduitsch uilgeko- men waaromtrent het volgende gemeld wordt: Onder den allerbescheidensten titil van de we reld ontvangen wij een zeer aanbevelenswaar- dig boek van Fricschen inhoud de Pappenkorf. Het is hiermede niet om eene verrassing te doen met het opschrift is werkelijk de Lappenkorf gemeend, waarin een snijder den afval van de stof werpt, die hij juist bewerkt. In West- Friesland (Friesland) namelijk leeft in het geheu gen des volks eene personaliteit Gabe Snijder, die eene soort van stoute Uilenspiegcls-rol speelt. Schalkachtige streken legt men op hare schou ders, vernuftige uitdrukkingen in haren mond. Daarom kozen de heeren gebr. llalbertsma den Lappenkorf van Gabe Snijder tot titel van hun volks- en huisboek dat zij in het Friesch op steldenen waarvan reeds in 1834 voor de der demaal eene nieuwe uitgave moest bezorgd wor den. Genoemde Lappenkorf Hu heeft de heer K. J. Klement te Kiel uit het West-Friesch in het Iloogduitsch overgezet en met bijvoegsels uit Noord-Friesland (de westkust van Sleeswijk) ver rijkt. De uitgever heeft dit bock ook met af beeldingen versierd en tot titelblad eene gekleur de plaat genomen die een meisje van Sylt in de oude bruidsdragt voorstelt. Het is een schoon en innig gezond stuk van Duitseh levendat zich in velerlei vertakkingen en bewegingen in den Lappenkorf voor ons uitbreidtgesprekken, verhalen, gedichten. Gabe Snijder voert dik wijls het woord, maar nevens hem spreken ook andere lieden uit allerlei standen en het deug delijke Friesche karakter komt nu in lyrische» dan in epischen vorm voor onsregt een ka rakterdat men vertrouwen en liefde schenken en op welks oorspronkelijke verwantschap zich van alle Duitschers het meest de Sakser beroe men kan. Bij het verdichte of ten minste door de schrijvers omgewerkte, ontvangen wij ook ee nige eenvoudige schilderingen die onmiddellijk op wezenlijke personen en gebeurtenissen steu nen. Zóó is het tafereel van het leven van Hark Ulws een zeeman die in het begin der vorige eeuw leefde, op zijn vijftiende jaar in Mohammedaansche gevangenschap kwam bij den bey van Constantine aan wien hij verkocht werd, in hooge gunst en tot aanzienlijke posten bij vrede en krijg geraakte na ecu twaalfjarig ver blijf in Afrika naar zijn geliefd eiland Amrom terugkeerde, een eenvoudige landman werd en jong stierf. Van uitnemende waarde is eene ver zameling des uitgevers van Noord-Friesclie zin spreuken of spreekwoorden.” Amsterdam, 18 September. Op Spaarn- Berg aan de Zandpoort gemeente Velzen bij den heer A. van der Hoop is thans in bloei de Cycas circinalis met mannelijke bloemen. Hiervan was tot dus ver in Nederland geen voqi- heeld. N ij kerk op de Veld we, 13 September. Wat het binnenhalen der boekweit betreftdit is in de laatste dagen door liet uitmuntend droo- ge weder, met daarbij komende wind voorspoe dig van de hand gegaan. Geloofwaardige boeren roemen op eenen allergezegcndsten oogstzoo- dat de boekweit meer op het mud uitlevertdan het vorige jaar. De late aardappelen hebben weinig of niets door den regen geleden. Amersfoort, 13 September. In het na burige Zoldert heeft men met het sloot-uitgra- ven op een weiland eenen merkwaardige!) eiken boom gevonden die volgens ooggetuigen slechts twee voet onder den grond welligt eeuwen beeft verborgen gelegen en waarschijnlijk door een der oudste overstroomingeu der Zuiderzee aldaar is nedergespoekl. Deze boom is 67 voet lang aan den top twee voet in het kruis aan den wortel zes voet in de doorsnede, en op het midden zoo breed dat een boerenwagen er op staan kan. Blokzijl, 14 September. Voor ongeveer veertien dagen passeerde alhier een schip met 18 landverhuizers, uit de gemeente Steenwijker- wold bestemd naar Noord-Amerika. Daaronder bevonden zich eene vrouw met twee volwassene en eene dochter, ten einde baren man, voor een paar jaren zich derwaarts had be te volgen. Treurig was liet te zien hoe 1 van hier te gaan doch bewoog baar hem op zoons die geven smartelijk het baar viel de liefde tot haren man te zoeken en zuur en zoet met hem te deelen. Dan, lieden ochtend arriveerde alhier, per raai beurtman van Amsterdam, de man van de even- ge dagen reeds geteekend gemelde vrouw. Onbeschrijfelijk was de droef- vijf of zes dagen 1 heid en radeloosheid van dien man op het boo- 1 i ren, dat zijne vrouw en kinderen ook Waren ver trokken naar liet land waar hij met lioorlijk kapitaal was aangeland en wederom als matroos arm om het rampzalig overschot van zijne have en j gifn'ging g VUL. U.U U.J..U 1 V W VI >,11 ,1 1' 111., 1 V, 11 en in het land zijner vaderen zijne overige da- gen rustig door te brengen. Groningen, 16 September. De Heidelber- ger boogleeraar Ullmann die door zijne menig vuldige geschriften over kerkelijke geschiedenis, godgeleerdheid en wijsbegeerte, zich eenen wel verdienden naam heelt verworven en in Ne derland vooral ook om i de vroegere Nederlandsehe kerkgeschiedenisom de verwantschap van zijnen geest en zijne rig- ting met die van onze vaderlandsche boogescho- len om zijnen Evangelischen waarheidszin en wijsheid algemeen geëerd wordt heeft een be zoek gebragt aan de vaderstad van Wessel Gans fort en onze hoogeseliool. z Het geregtelijk onderzoek naar de oorzaak van den dood van den molenaarsknecht te Oude I’ekela heeft, naar men verneemt, nog tot gee ne bijzonderheden geleid zoodat het meer schijnt te blijken dat bij liet slagtoffer geworden is zijner onvoorzigtigheid en door eene der molen wieken getroffen is geworden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1