NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. °r vf 1847. No. 77. den 25 1- BUITENLAND. BINNENLAND. i r- t Ie 1. n r- t r i 1 1 slecht, dat worden. I. 7 I. il n e S3 IS- de ■n el ff- t t 11 r i. ti j k t r e r waren, omdat alles gc- quarantaine te Kon- 19 September. Gisteren is v. Rothschild na eene afwe- eenige maanden uit het Oosten al- Hij heeft te Cai ro gevaar ge1 haar hoofd in den schoorsteen Stak vlöog dc kraai op haar achterste aan en tuchtigde dit Zoö hevig met snavel en klaauwen dat de kèt we der naar buiten moest krabbelen. De' stryd had reeds, ten aanzien eencr vrij talrykc menigte, die door het gedruisch bijeengelokt Was eetien geruimen tijd geduurd, toen eindelijk de Vogel zijnen slag waarnam ijlings naar den toren ee- ner naburige kerk vloog, en onmiddellijk met zeven andere kraaijeii terttg kwam, die weldra de kat zoodanig geteisterd hadden dat zij bloe dende en in den deerlijksten toestand de vlugt moest nemen. Te Manchester is dezer dagen een diefstal gepleegd die wegens deszelfs zonderlingheid vermelding verdient. De schuldige heeft, na melijk, Jenny Lind bestolen, en waarom? Om hare laatste voorstelling te gaan hooren. Dc man Thomas Roberts, is bediende bij den spoor weg tusschen Manchester en Leeds. Eene bran dende begeerteom de vermaarde zangeres te hooren niet kunnende weerstaan poogde hij eerst het noodige geld ter leen te krijgen en hierin niet geslaagd zijnde stal hij tien van Jen ny’s handdoeken, waartoe hij schijnt gelegen heid gehad te hebben, deed ze voor Zcsdehalve schelling verpanden en ging in den schouw burg. Hij is, behalve tot teruggave der waar de in eene boete van 20 schellingen verwezen, of, bij niet-voldocning in gevangenis voor ee ne maand. Brussel, 20 September. Voor cenigc da gen werd hier een man gearresteerd die gewa pend was met eene ijzeren staaf, en wien men veronderstelde in verband te staan met den ge- heimzinnigen moord van mejufvrouw Evenepoel. Dienaangaande zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden In den nachttoen de misdaad was bedre ven ontmoette zekere Govaerts op het Kapel- plein twee mannenwaarvan de een eene ijze ren staaf droeg en de ander voorzien was van een groot pak. Toen Govaerts vroegwaar zij heen gingen nam de man met het pak de vlugt door de Dnivenstraatterwijl de ander antwoord de dat zulks den vrager niet aanging. Govaerts greep hem daaropdoch de ander rukte zich los en wierp de ijzeren staaf tusschen Govaerts voeten maar daar deze hem vervolgde onder bet onophoudelijk geroep van «houdt den dief! houdt den dief! snelde de 60jarige Vader van den wierp de ijzeren staaf tusschen Govaerts maar daar deze hem ophoudelijk geroep van: snelde de 60jarige Vader vervolger, die zich in eene naburige straat .diield ter hulp van zijnen zoon en hield den vlugteling tegen, die toen door beiden naar het bureau van policie gebragt werd. Het congres der economisten isna den afloop der werkzaamhedenbesloten geworden door eenen vriendschappelijken maaltijd der le den waarbij de toasten alle betrekkelijk hel doel van bet congres zijn geweest; onder dezelve is vooral opgemerkt geworden die van den Amster- damschen afgevaardigde, den heer Suringarde zelve luidde als volgt: «Mijne heerenik ben een Hollander en ver heug er mij om. Ik bemin Holland en de Hol landers; zij handelen juist, om den vrijen han del te verkrijgen. Ik verheug mij niet minder, in Belgie te zijn. Toen ik jong washeb ik het Fransch geleerd; wij hadden eene spraakkunst, - waarvan de eerste woorden groot en klein wa ren. Ik heb mij deze woorden steeds herin nerd die in het maatschappelijke leven eene groote rol spelen. Wat is een groote? Wat is een kleine liet is dikwijls moeijelijk om het te zeggen. Ik heb dikwijls kleinen ontmoet die zeer groot waren. (Toejuichingen.^ Ik heb in dit congres zeer sclioone verhan delingen gehoord maar wanneer wij naar huis zijn teruggekeerd dan worden er geene verhan delingen meer gevraagd men zal moeten han delen men zal de arbeidende klassen te hulp moeten komen. In mijne oogen is het beste middelde vrije handeldie het heil zal uit maken der arbeidende midden- en rijke klas sen. Ook wanneer zij het niet mogten verlan gen, zullen zij er toe komen; want het is een reine en eenvoudige staaten een reine en een voudige staat komt van den hvwd. De tolreg- Frankfokt, 18 September. Men zegt, dat een aantal familiën in het Russische rijk zich gereed maakt, om den winter te Berlijn of Dresden door te brengen ten einde alzoo de aannadering der cholera te ontvlilgten. Vol gens brieven uit Berlijn was aldaar het gerucht in omloop, dat in zekere Boheemsche badplaats de cholera uitgebroken was en dal reeds twee slagtoflers van deze ziekte gevallen waren. Het is te hopendat dit berigt gelogenstraft Zal worden. Frankfort, de vrijheer A. S. zigheid van hier teruggekeerd. Hij heeft te Cairo gevaar ge- loopen hel slagtoffer der aardbeving te worden, daar hij zich juist op liet oogenblik van den eersten schok op een der hoogste minarets de zer stad bevond. Door zijnen leidsman drin gend aangemaand, om ten spoedigste Daarbene den te klimmenwas hij ter naauwernood in veiligheidtoen de moskee instortte en onder scheidene personen onder- bare puinen begroef. Frankfort, 20 September. De jongste beriglen uit Athene bevestigen de tijding, dat koning Olto eenen brief aau den keizer der Rus sen geschreven heeft, om diens interventie in het Grieksch-Turksch geschil in te roepen en hem te bedanken voor de welwillendheid waar mede hij in de leeningszaak ten opzigte van Griekenland is te werk gegaan. Brieven uit Konstantinopel melden de ver breiding der cholera in Rostof, Marianopel en meer andere Russische steden. Te Rostof over leden binnen drie weken 2000 menschen de stad telt ongeveer 8000 inwoners. Hare verschij ning bragt zulk eenen schrik teweegdat op den geheelen weg van Rostof tot Odessa geene postpaarden te krijgen vlugt was. De raad van quarantaine te Kon stantinopel heeft bevolen dat alle schepen uit de Zwarte Zee aan eene gestrenge quarantaine zouden onderworpen worden hoewel bij de be kende Turksche langzaamheid zulks weinig ba ten zal. Posen, 16 September. Onder de troepen der 10de divisie, die hier wegens de exercitiën verzameld zijn komen zoo vele zieken dat liet gcheele Reformatenfort tot een hulp-lazareth heeft moeten ingerigt worden en wanneer het aantal zieken nog meer dan thans (60 per dag) toeneemt, dan zal ook de ruimte in bovenstaand fort spoedig te klein zijn. Het aantal zieke sol daten beloopt 6 tot 700, hetgeen belangrijk is, daar tegenwoordig slechts drie eskadrons huza ren 2 regementen infanterie en eenige coiu- pagniën artillerie hier staan. Ook onder de bur gers is de gezondheidstoestand zoo dagelijks 6 a 10 personen begraven Londen, 18 September. Laatstleden vrijdag is op den Manchester-spoorweg men zegtdoor het zweepen van den harden wind, de achter ste wagen van den trein uit het spoor geraakt; de stooten die hierdoor aan den geheelen trein werden medegedeeld deden den machinist be grijpen dat er iets ongewoons plaats had en uitziende ontwaarde bij wel wat het geval was, maar de trein had eene te snelle vaart, i om die onmiddellijk te kunnen stoppen; zoodat het uit het spoor zijnde rijtuig met zulk een ge weld tegen de leuningen der bruggen over wel ke men heenging, aanslingerde, dat onderschei dene passagiers bij die stooten uit het rijtuig ge worpen werden twee hunner zijn dood en sommige anderen zwaar bezeerd. -Hoe moedig en schrander dieren, vooral bij de verdediging hunner jongen, zijn, kan weder uit het volgend voorbeeld blijken. De IVest-Briton verhaalthoeeene kraai nu laat stelijk te St. Ives zijn nest in den schoorsteen van een onbewoond huis gebouwd en er zijne jongen uitgebroeid hebbende zulks eindelijk door eene kat ontdekt werddie hierop pogin gen deedom van boven in den schoorsteen te geraken. In dit oogmerk werd zij echter door de moeder verhinderdwant telkenmale poes ’s Graven u age, 21 September. Z. M. de koning is heden middag in goeden welstandvan hoogstdeszelfs reize naar Weimar en Sileziën, in deze residentie teruggekeerd, Amsterdam, 22 September. De minister van financiën heeft ter kennis van de belang hebbenden gebragtdat gedurende de maanden OctoberNovember en December aanstaande en niet langer, ten kantore van de betaalmees ters in de arrondissementende voldoening zal geschieden der pensioenen ten laste van den staat, loopende over de derde drie maanden de zes jaars zullende gezegde betaling aanvang ne men met den I October aanstaande en voorts gedurende opgemeld tijdvak, dagelijks, zon- en feestdagen uitgezonderd. Dc staat van de sterkte der koloniën van de maatschappij van Weldadigheid bedroeg op den 1 September jl. als volgt: in de gewone koloniën 2700 Ommerschans 2720 eerste ge sticht Veenhuizen 2090; tweede gesticht 2245 derde gesticht 2320 Wateren 95 Algemeene Directie 36; totaal 12,206 zielen. Leijden, 21 September. Zaturdag middag had alhier op het Utrechtsche Veer eene edele en kloeke daad plaats waardig om vermeld ja om door de maatschappij tot Nut van ’t Alge meen met goud beloond te worden. Een onge veer zevenjarig zoontje van den arbeidsman Car ton in de Bakkersteeg valt in den, op die hoog te zoo diepen Rhijnde aan de overzijde wo nende kleermaker Abraham Raar, het gegil ee- ner vrouw hoorende ziet naar buiten en ont dekt iemanddie te vergeefs met eenen stok naar het water reikt; maar tevens om hulp hoo rende roepen snelt hij naar de overzijdeen verneemt (want het kind was reeds gezonken), dat er een jongetje in het water lag, stort zich tegelijk in den Rhijnvoelt naar den drenke ling komt weder boven en ziet toen de voet jes even boven het water steken deze grijpt hij, worstelt naai’ den wal, en wordt gelukkig-door eenige omstanders behouden uit het water ge holpen met het kind hetwelk anders eene ze kere prooi des doods zou geworden zijn. Het edele dezer daad rijst voorzeker nog, wanneer men in aanmerking neemt, dat de redder met de diepte van den Rhijn op die hoogte bekend is en niet zwemmen kan en zijne kloeke daad dus met eigen levensgevaar vergezeld ging. Utrecht, 20 September. Heden morgen 9 ure, was de dienstmeid van den heer L. J. R. Bosch, in de Choorstraatwiens buis van ach teren aan de gracht uitkomt, bezig met goed te spoelen. Het kindermeisje hebbende een jon getje van li jaar op den arm, struikelde op de werf, en valt met het kind van den trap op de voorover gebukte dienstmeid zoodat alle drie in de gracht stortten, en, zonder hulp van an derenwaarschijnlijk zouden verdronken zijn, daar het kindje in het midden van de gracht gedreven en daar reeds in de diepte gezonken was. Johannes van Tienhoven metselaarsknecht, op de Vischmarkt zijnde begeeft zich spoedig iq een schuitje, en springt in de diepte, brengt het wichtje boven en zwemt er mede naar den kantalwaar het aan de angstige ouders die hun kind reeds verloren achteden wordt terug gegeven. Een ander jongman Willem Elise van Galen hoewel niet kunnende zwemmen sprong insgelijks in de gracht en redde het kin dermeisje terwijl de dienstmeid door Hendrik Renswoude uit het water werd gehaald. Daar het meer en meer blijkt, dat de long ziekte eerst lang na baar ontstaan zich door dui delijke verschijnselen openbaart, en iti dien ge vorderden slaat hoogst zelden geneesbaar is looft de geneeskundige commissie van Noord- holland ƒ500 uit voor de beantwoording, vóór 31 December 1848, der vraag: Of en, zoo ja, welke teekenen ei’ zijn die reeds in den aan vang het opkomen der longziekte aanduideu hoe vroeg dezelve zich beginnen te openbaren; door welke middelen dan de voortgang der ziek te gestuit kan worden. Ie t- ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1