NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEIt. No. 78. Woensdag den 29 September» k* 1847. neeff BINNENLAND. ons FAN 'F lu liet dagblad per BUITENLAND. tprijs. Gil oden, i één regel itsing. den liet Nu de naar 128 dito 24{ 1(0 50 J zijne brand' le kag. n dek n licb- Hier taakt, enen, op te ii dan deel te» an de| 210; 15. p. n. n. loens en dc hij der van dersteundedadelijk den geest gaf. 1.14; 18; 29J 12> 22’ 84 ivas verklj ou gc :h van et ver. Men >t was, mans, roeden hier beden plaats: het overschot digen predikant J. 1’. A. Wintgens werd op de begraafplaats buiten de lleerepoort ter aarde be- |nolie a «5 6 w. Batavia, 5 Junij. Den 21 Mei verliethet Neder! andseh-Indisch barkschip So-oolban ge zagvoerder Secb Mocha mat Bin Achmat Banseer de reede van Batavia zich begevende naar Soe- rabaya aan boord hebbende een detachement, bestaande uit drie officieren en 50 Europesche en inlandsche soldaten. Des avonds van den 26 liet men het anker vallen ter hoogte van Bakkies, in het gezigt van den wal om aldaar ter voortzetting van de reis het invallen van den landwind af te wachten. Omstreeks mid dernacht barstten er eenige donderslagen boven bet schip los; toen eensklaps een vreesselijk ra telende slag bet gansche vaartuig deed schudden en de bliksem het schier geheel in vuur hulde. De schok was zoo plotseling en hevigdat men in bet eerste oogenblik van ontsteltenis niet an ders dachtof de brand was in liet schip gesla gen spoedig echter ontwaarde men dat de bliksem alleen de groote maSt had getroffen. Met het aanbreken van den dag zag men, dat de bliksem den top der groote bramsteng had geraaktvan daar lóodregt naar het hol van het Schip was afgedaald de bramsteng en Steng ver brijzelende en de groote mast zelve van boven tot aan den voet vaneen splijtende. Be spaan ders waren in alle rigtingen wijd eii zy,d over het dek geworpen gelukkig waren er, tijdens het ongeluk plaats had, maar weinig manschap pen op dek; slechts één matroos is ligt ge kwetst gewórden. De bark So-ooiban is, ten gevolge van dit voorval weder naar Batavia moe ten terugkeeren en aldaar den 28 Mei ter reede geankerd, teh einde de bekomene schade te doen herstellen; A Til ENE, 11 September. Gister is alhier de minister Koletti overleden na eene ziekte van 14 dagen. Griekenland Verliest in hem een’ zij ner grootste mannen en het is een gevoelige slag voot' dat land, vooral in de tegenwoordige hagebelijke omstandigheden. De dood van Ko letti is eene geregte reden tot droefheid voor allen, die de trouw liefhebben, de edele har ten vereci'en eii de waftrde des roems nog we ten op prijs te stellen, liet door Koletti onder nomen werk blijft wel onvoltooid, maar zjju roem niet. Men schrijft liit Italië: Over de denkwij ze der groote mogendheden ten opzigte van de Italiaaansche kwestie, zegt de N. C. net volgen- de De Engelscbe nota is wel in eenen zaclitcn en openbartigen toon vervat, doch hare strek king is rtiet dat al geheel ten gunste van de tegenwoordige Italiaansche bewegingen eh ont kent het regt en de doelmatigheid van interven tie. De eerste Fransche nota was ontwijkend: zij liet zich niet uit over het regtspunt, betref fende de bezetting van Ferraradoch keurde de wijze van uitvoering van dien maatregel af. Eene tweede nota van den heer Guizot, op bij zondere uitnoodiging van het kabinet van Wee nen gezonden, luidde nog meer ontwijkenden volgens den Times zou het voorstel tot eene gemeenschappelijke controlering der Italiaansche beweging, van de hand gewezen zijn. In allen gevalle is geene toezegging gedaan. De Russi sche nota was zeer korteene nota de politesse niets meer of minder. Londen, 22 September. Een zeeman wel ke in bet noorden van Schotland te huis be hoort, zeilde, elf of twaalf jaren geleden, met een Engelsch schip van Liverpooldat hij in dc West-Indiën verliet, waar hij aan boord van een ander schip overging. In al dien tijd had men niets meer van hem gehoord totdat hij plotseling zelf terug kwam en verhaalde, dat de Amerikaansche brik waarop hij dienst geno- itnen had in de Golf van Mexico hare masten verloren bad en daarna vol water was geloopen zoodat er spoedig gebrek aan provision ontstond. Gedurende veertig dagen dreven zij aldus op het water rond en van eene bemanning van twintig man was hij alleen nog in leven. Door eenen Indiaanschen visscher werd hij gered in wiens hut bij drie maanden doorbragt. Toen hij her steld was, voegde hij zich bij zeven andere En- gelsclie zeelieden wier schip insgelijks gestrand was, en welke voornemens waren, zich naar eene zeehaven in Texas te begeven. Op hunnen weg derwaarts, werden zij door eene bende Indi anen gevangen genomen die hen zoo mishan delde dat vier binnen acht maanden stierven twee te midden der vreesselijkste pijnigingen den geest gaven terwijl het hem eerst na eene gevan genschap van tien jaren, gelukte te ontvlugten en zich naar zijn vaderland te begeven.Deze zelfde man was vroeger, gedurende eenen gerui- men tijd, bij de Kanibalen in Nieuw-Zeeland ge vangen geweesten had ook met vqle moeije- lijkheden, gedurende den Peruaanschen onafhan- kelijkheids-oorlogte kampen gehad. Parijs, 18 September. Overal groeit de be volking aan. In de groote steden waar dezelf de oorzaken die haar op liet land doen rijzen misschien minder krachtig werken of door an deren inyloed dikwerf geneutraliseerd worden stcld. Aan het grai spraken twee aanverwanten van den overledene prof. P. Hofstede de Groot en ds. M. A. Amshoff. De eerste maaktebij het nog opene graf, de schare, die er om stond Op merkzaam dat zij eigenlijk alleen treurden om hun gemis, en tevens blijde waren dat de Waar dige man wiens sterfelijk hulsel in de groeve zou dalen eindelijk volstreden had. Zijn le ven was toch een strijd geweest al zijne rein ste wenschen en genietingen waren hem telkens afgesneden en verijdeld en hij bad in een lang leven genoegzaam niet dan teleurstellingen on dervonden. Maar bij dat alles was er geen mor rend woord over zijne lippen gekomen hij had het kruis gedragen zijnen Heer achternaen zóó het Evangelie gepredikt, niet alleen op den kansel en aan het ziekbed, maar door zijn leven zelf. En nu verheugden zij zich derhalve, dat zijn strijd geëindigd was, cn hij gewis dc kroon der regtvaardiglieid reeds had ontvangen. Na dat het graf was digt gemaaktsprak de eerw. heer Amshoff. Wintgens, zeide hij was meer en meer een geestelijk mensch geworden niemand had hem nu meer van wege het bloed vader kunneu noemen, en toch was hij veler vader, die de volmaking, welke hij zelf in zich had aangekweekt, aan velen had medegedeeld. Dit wenschen wij, uwe volmakingwas de tekst zijner intrede in 1815 alhier geweest. Nu nog mogt zijn wensch vervuld worden en de aan wezigen heengaan met het voornemen naar die volmaking, waarvan hun Wintgens het voorbeeld had gegeven ernstig te streven. Daarop ver zocht hij dc schare nog, een graflied te zingen hetgeen door allen onder snikken en tranen cn uit een diep geroerd gemoed werd gedaan. Twintig der oudste katechisanteu onder welke grijzen van dagen, behoorden tot den lijkstoet, en vele aanzienlijke en geringere leden der ge meente waren tegenwoordig. En gewis is niet ligt iemand zonder eenen heiligen indruk weg gegaan. Groningen, 23 September. Eergisterheeft alhier een treffend plotseling sterfgeval plaats gehad. Een reiziger voor den papierhandel een jeugdig menschde heer B.uit lieerde provincie Gelderland bevond zich met eene menigte andere patiënten die zich aldaar ge woonlijk op eenen marktdag in grooten getale vereenigen ten huize van den hoogleeraar Baart de la Faille om den professor te consuleren over eene hem verontrustende gesteldheid. Vóór dat hij den hoogleeraar konde spreken, die zich nog met eenen anderen patient bezig hield kreeg eene zoo hevige bloedspuwing, dat hij zon- een woord te kunnen’ spreken in den arm den hoogleeraardie hem opving en on- Sneek, 28 September. liet volgende is uit deze stad ter plaatsing toegezonden Ter gelegenheid van den dankdag op zondag jl.is in de synagoge der Israëlitische gemeente alhier, ten tweedenmale, door den onderwijzer E. Pino eene rede in de Nedcrduitsche taal ge houden. De tevredenheid zyner hoorders was hieruit af te leiden dat men algemeen den wensch uiltedat bovengenoemde spreker een voorstander dezer heilzame nieuwigheidhier van meermalen gebruik mogt maken. ’sGravenhage, 24 September. Heden voormiddag heeft de baron Schimmelpenninck van der Oije tot de beide Pollen, in handen van Z. M. den eed afgelegd als nieuw benoemd gouverneur der provincie Gelderland. Men zegt, dat er sprake is van uitbreiding van het wapen der maréchaussee over het ge- heele koningrijk. Thans bestaat dit wapen al leen in het hertogdom Limburg de provincie Noord-Braband en het 4de en 5de distrikt van de provincie Zeeland. Verledene week verloor eene dame uit Delft op den weg naar deze residentie een gouden horologie. Alle pogingen om hetzelve terug te erlangen, hielpen niets; zelfs liet omroepen van het verlorene mogt niets baten, liet horologie was echter door P. Beunemr. smid en wa genmaker te Pijnacker, gevonden, die, naar zijn dorp terugkeerendedeze vondst gedaan had. Niet wetende hoe het aan de regthebben- de terug te gevenspoedde hij zich den vol genden morgen naar Delft, alwaar hij vermoed de dat de eigenaar wonen zou en spoorde ein delijk de dame op, die van haren kant den eer lijken vinder ruim beloonde. Amsterdam, 25 September. In de Poli tieke Bijdragen vindt men eenen brief van heer mr. C. L. Schiiller tot Peursum aan kiezers-kollegie te Utrecht, waarin deze heer, onder betuiging zijner vrijzinnige beginselen zich aanbeveelt als candidaat voor de plaats in den raad die binnen weinige dagen staat ver vuld te worden. Wij vermelden deze nieuwig heid als een ons verblijdend teeken des tijds want ofschoon gelijk de lieer Schiiller zelf zegtzijne kans van gekozen te worden slechts klein is, kunnen wij niet anders dan beamen het voornemen van dien heer, om door deze openlijke candidatuur een voorbeeld te willen geven van hetgeen hij (en wij met hem) in ons vaderland wensclielijk acht. Zwolle, 24 September. Overijssel leest men een berigt uit Ootmarsum 21 September, dat de hoogleeraren van Breda en Cocq de UIL G. W. Eeekhout Jr. burge meester te Oldenzaal en Storkpredikant te Weeselo gezamenlijk een onderzoek hebben gedaan naar de steengroeve welke men meent dat in de omstreken dezer stad zoude te vinden zijn, op eene plaats achter het tigchelwerkge naamd het Uamshuis bewoond door B. Gecr- dink. Bij nader onderzoek is gebleken, dat werke lijk aldaar eene steengroeve aanwezig is die van eene aanmerkelijke dikte schijnt te zijn omdat men bij het graven van eenen put den oorsprong der mijn meende te hebben, welke, naar mate dezelve dieper ligt dikker wordt. Ook op an dere plaatsen als aan den voet van den Hecs- bergheeft men dezelfde steensoort gevonden. Onderscheidene vlakten in den Kuipersberg zijn door de heeren onderzochtdoch hebben tot geene nadere resultaten geleid. De plaats van het onderzoek is door de gezamenlijke heeren bepaald aan den voet van den Tankenbergop eenen korten afstand van Oldenzaal welke plaats, om verschillende redenen als de gunstigste wordt beschouwd. VLISSINGEN, 23 September. Sedert jaren zag men hier geenen zoodanigen overvloed van boomvruchten als thans eene menigte schuiten met appelen en peren, zelfs van de fijnste soor ten worden hier dagelijks uit het vruchtbare eiland Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen aangevoerd en tot zeer lage prijzen verkocht ook de aardappelen van dat soort, welke men wiuter-vroegen noemt en die zich tot February goed houden zijn hier ruimschoots tot billijke prijzen verkrijgbaar. Groningen, 23 September. Eeneaandoen lijke, doch ook verheffende plegtiglieid had al- t van den waar- werd op de Aan het graf spraken twee aanverwanten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1