NIEUWS- EN AIWEIITENÏIE-IILU) VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. SR 1847. No. 79. 2de Jnargan$ Zalurdag den 2 October. H A g*t 'JU or- dat tan ;ns nt- lan len dat re- oo- ka- Ier ffi- rs, ve- do la- ef- an op im die BINNENLAND. Z.) AS re il hen G w. I. pd. 5iV fi 1{- pd. niet Oct. ijss. 58, pd. 84; .vl. rsb. iet in. en Ai de En n d ek en le nd ;en 128 125 P<l. jar. Kils. Ut en ins 5 3 *1 oens- ■n de iden, i één regel tsing. van de sterren mei raaktheeft mij de de betuiging zijner ko en de verzekering zijner over te brengen aan uwe tijdsli]i, waarin 1 en het even- en ontvangsten her- Khan in het Perzisch eene rede genden inhoud tot den koning hield Mijn soeverein, wiens magt gelyk is aan van het Sterrebeeld Saturnus de padishah Perziëwiens soldaten zoo talrijk zijn als j wiens rijk met de grenzen den he- eer bewezen mij uwen eerbiedig toegenegen dienaar te belasten met de verhevene zendingom ninklijke vriendschap keizerlijke genegenheid majesteit enz. De koning heeft bepaalddat het portret van den onlangs overleden Griekschen minister Koletliszal gevoegd worden bij de afbeeldin- 'II 1 'II ■■■II'r niet van de zware regens heeft geleden; Ook liet rooijen der aardappelen gaat vöorSpdedig voort dezelve zijn van uitmuntende kwaliteit; Op zeker stuk land werden op honderd roeden tachtig schepels aardappelen gerooid. BUITENLAND. Berlijn, 26 September. De erkenning van koningin Isabella van Spanje, van detl kant van Pi uiss n isnaar men Stellig Verneemt thans meer dan ooit tot een önbepaaklen tijd liitgesleld. De pogingen der Fransclle diploma tie lijden schipbreuk op de geruchten welke men hier uit Spanje over den toestand van dat land ontvangt en er zijn zelfs personen die eene verandering van dezen toestand en eenen terug keer tot meer monarchische of absolute vormen voor zeer op handen beschouwen. Zulke ver andering wil men echter hier eerst afwachten; Koningsbergen, September. Ten be wijze van hoe grooten invloed de bij den land dag gehouden debatten geweest zijn kan onder anderen strekken het eergisteren bij den algc- meenen universiteitsraad gedane voorstel om tegen November aan het gouvernement eene pe titie in te dienen tot het zoodanig Veranderen der statuten van onze universiteit, dat oök le dematen van andere geloofsbelijdenissen dan de Protestantscheb. v. Katholieken en Joden, be voegd zullen gehouden worden om hooglecraars- plaatsen aan de akademie te vervullen. De zaak is nog wel niet tot een besluit gekomen omdat er eenige leden afwezend waren en men het niet wilde wagen dat er, ook zelfs van een enkel een protestvan niet bij het nemen van het be sluit tegenwoordig te zijn geweest, zou kunnen inkomen. Zoo men weet, is Berlijn tot duS ver- ingevolge de nielrwe wet ten behoeve der Joden de eenige universiteit in Pruissen van welke de Joden niet uitgesloten zijn; Voorts heeft ook de stedelijke raad eergis teren met eene groote meerderheid besloten dat zijne zittingen voortaan openbaar zouden wezen zoo dat beide kunnen en alle standen tot het bijwonen daarvan toegelaten zullen worden. Posen, 22 September. Uit liet koningrijk Polen heeft men geen ander nieuwsdan dat van den angst en de bezorgdheid voor de steeds naderende cholera; men zeide zelfs, dat zij zich reeds te Warschau had vertoond. Parijs, 26 September. Den 23 dezer is de Perzische ambassadeur pleglig ten geboore toe gelaten bij den koning te Compiègne; Ten een uur begaf de gezant zich naar de groote troon zaal waar de koning plaats had genomen, met den hertog van Nemours aan zijne regter- en den hertog van Möntpensier aan zijne linker hand. De heer Guizot, president van den raad generaal Trezel minister van oorlogen de voornaamste officieren van het huis des konings stonden bij den troon. Er waren bij deze ge legenheid geene dames toegelaten. Mebemed-Ali-Khan de Perzische ambassa deur waS gekleed in eene ruime cachemiren tunica en droeg een tulband van dezelfde kost bare stofop den drempel maakte hij naar Oostersch gebruik, eene diepe buiginghetwelk hij in het midden der zaal en aan den voet des troons met de meeste plegtstatigheid herhaalde. De koningdie met gedekten hoofde op den troon zat, beantwoordde dezen groet door eefte beweging met de hand waarop Mehemed-Ali- L’-v... 1L. --Ij van den vol kan noch mag worden op een I vóór alles de financiën geregeld wigt tUsschen de uitgaven steld behoort te worden 3) dat bij de natie geemoogenblik onzekeiheid behoort te bestaan zoo wel omtrent de bedoe lingen als omtrent de overtuiging van U Ed. Mog. ten opzigte van deze beide stellingen.’' Indien nu de steller van dit manifest zijn standpunt niet meer kan handhaven omdat het korte tijdsverloop van vier jaren er reeds al het heillooze van heeft aangetoond dan zou een derde tijdperk van de regering van Willem II kunnen aanbrekendat, zich aansluitende aan liet eerste (October 18404843) tegelijk uit de droevige ondervinding van het tweede nut en leering zou kunnen trekken tot welzijn van koning en volk. A M ster i> A M 29 September. Een brief uit Madrid meldt wij weten niet op wat grond dat de Spaansche minister van financiën eene commissie benoemd heeft, uit de III1. Casamayor en Oteijza bestaande, welke zich naar ons land zal begeven ten einde de IIoll. schuldvorderin gen te liquideren en er de zelfde financiële function waar te nemen, als te Parijs en te Londen de financiële commission van Spanje, die aldaar gevestigd zijn. liet Engclsch dagblad de Times beschul digt in een zijner laatstuitgekomcn nummers onze natie in haar bestuur over de Nederland sche bezittingen in den Indisclien Archipelvan monopolie volstrekte heerschappij onvrijzin nigheid enz. en eindigt met het volgende; Met diep leedwezen zien wij dergelijke blij ken eener onvrijzinnige staatkunde in de rege ring van een land dat in zoo menig opzigt aanspraak op bewondering heeft. Deze lof geldt echter alleen voor zijn inwendig bestuur. Het is een der historische wonderen der wereld dat Nederland den jongsten oorlog heeft overleefd. Tijdens de bezetting van dat land door de FranJ schen eerst als een onafhankelijke staat en ver volgens als een wezenlijk deel van hctFrausche keizerrijk, werd zijn bnitenlandsche handel bij na geheel vernield. Engeland nam zijne volk plantingen weg en de ingezetenen van het moe derland moesten de zwaarste belastingen beta len. En toch kwam liet uit den worstelstrijd op als een der belangrijkste, zoowel als een der rijkste landen van Europa. Er is evenwel eene keerzijde aan dezen fraaijen kant der medaille. Als kolonisten zijn de Nederlanders de meest onderdrukkende ter wereld en de oude zuur- deesem van onvrijzinnigheid schijnt thans bij hen nog even sterk te werken als vroeger. Bij dit laatste doelt hij vooral op het onlangs in de Nederlandsche Oost-Indiën ingevoerde wet boek. Leijden, 28 September. Eergisterenavond zijn de beroemde theol. professoren Ullmann uit Heidelberg en Lücke uit Gottingen die thans onze hoogeschool bezoeken in eenen vrienden kring van eenige Leijdsche hoogleeraren ten huize van prof. Kist door eene commissie uit de studenten der theol. faculteit begroet 11 un de sierlijke woorden van vereering zijn door de beide Duitsche hoeren beantwoord met minzaam heid met uitdrukkingen van hoogachting voor de faculteit der theologie te Leijden en met eene belijdenis van den geest hunner studiën en van hunne opvatting van het Christendom, waaromtrent het hen verheugde weerklank te vinden in Holland; Men merkte opdat Ullmann hartelijk en welsprekend betuigde, ge durende zijn verblijf in ons land bevestigd te zijn in de meening dat er wel een band is en bestaan moet, die Buitschland en Neder land broederlijk vereenigtmaar dat Neder land zich door eigene krachten zelfstandig ont wikkeld heeften dat eene volkomene samen stelling der beide volken eene dwaze hersen schim is, AmersfookdT; 25 September. Wat den oogst der boekweit betreftwanneer wij nog ee nige dagen droog weder mogen behouden, dan zal dezelve beter binnen komen dan men wel gevreesd had, doordien zij weinig of hoegenaamd ’s G R A V E N II A g E 28 September. Er loo- pen hier onbestemdedeels met redenen om- kleede geruchten, die niets meer of minder wil len verkondigen dan de aftreding van den heer Van Hall. Groote voorzigtigheid is er noodig, om die geruchten als geloofwaardig te beschou wen. liet feit der loopende geruchten is even wel waar, maar de bron, waaruit ze voortvloeit jen mag, bij gebreke voor alsnog aan meer af doende bewijsmiddelen als verdacht worden be schouwd. Soms toch neemt zucht naar popu lariteit het middel te baatom voor een oogen* blik als martelaar door te gaanen de goede gemeente haakt dan nog zoo veel te meer naar de verbodene vrucht. Mögt daarentegen het ge rucht meer schijn van waarheid behelzen, dan wij tot dusver op goede gronden wenschen te gelooven (men denke aan het voldongen feit der aanneming van de begrooting voor 2 jaren) dan zou die aftredingdoor welke reden dan ook veroorzaakt of geprovoceerd eene gebeur tenis zijn van het hoogste belang; want dan zou men zich met de verwachting mogen vleijen dat liet tweede tijdperk van ’s konings regering (October 1843 tot heden), het tijdperk namelijk van on verzette] ijk behoud had plaats gemaakt voor eene nieuwe periode, die, zoo niet al da delijk dan ten minste binnen korten tijd heil zame vruchten zou dragen voor het vaderland. Dat tweede tijdperk, waarvan wij zoo even ge waagden is met betrekking tot den heer Van Hall vol gen derwijze beschreven in het Consti tutioneel Archief van den heer inr. Lipman: «Het was te midden van het moeijelijk be heer der financiën hem (den heer Van Hall) toen nog tijdelijk opgedragen dat de minister van justitie de noodzakelijkheid meende te be vroeden de, door den omvang van zijne vroe gere hervormingsplannen zoo hij dachtver schrikte en verontruste gemoederen der staten- generaal door eene tegengestelde belijdenis te bevredigen en voor zich te winnen, liet inwen dig gevoel eener hooge zedelijke kracht en roe ping, welke zich niet door dergelijke overwe gingen van het gekozen spoor laat afbrengen mogt eene andere handelwijs hebben voorge schreven, maar, groot was de invloed van het voorbeeld eens minder gelukkigen voorgan gers wiens financiële ontwerpen na door hoog gestemde gemoedelijkheid gekenmerkte beraadsla gingen door den afval van weinige stemmen waren verworpen. Die de banier van het geluk volgt, rigt altoos zijne buigzame overtuiging naar hetgeen hem de voorwaarde van welslagen schijnt te gebieden, cn zijne ongestadige beginselen naai de schijnbare meening van hen, van wie het welslagen afhankelijk is.” Daaraan zoo vervolgt de geleerde schrij ver «heeft kennelijk liet staatkundig manifest zijnen oorsprong te danken waarbij de tijdelij ke minister van financiën aan Willem 1 ont- leenende het denkbeeld van de gezetheid der Nederlandsche natie, tot behoud harer instel lingen,zich, van dien dag af, tot eenen ver klaarden tegenstander van alle staatkundige hervorming opwierp." Dat manifest van behoud van eenen minister omtrent wiens aftredinghet zij door ’s konings of eigene verkiezing, thans onbestemde geruch ten loopen is te merkwaardig om niet bij de ze gelegenheid in substantie te worden opgeno- men het luidt aldus: Behoud van hetgeen be staat behoud van hetgeen bestaatzoo wel ten opzigte van onze staatswetals ten opzigte van het openbaar crediet. Van onze staatswet. Ik vrees niet, dit teedere vraagpunt aan te roeren. Ik vermeen dat de meerderheid van U Ed. Mog. onze staatswetvooral wanneer men te veel aan dé doode letter daarvan blijft hechten niet voor volmaakt houden, maar echter van oordeel zijn: 1) dat met behoud van de groote beginselen waarop ons volksbestaan rusteene herziening van de grondwet geene bezuiniging van groot belang zou kunnen voortbrengen 2) dat aan zoodanige herziening niet gedacht 1- O<§>© J /I [»w T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1