NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-IILAI) VOOR RE STAD EN HET AIIRONDISSEHENT SNEER. 1847. No. 80. IVoensdag den 6 October. 4 Hl m- 30- an al- let el- ar 11J BINNENLAND. iw ;n. t- BUITENLAND. 0? 1 1st. let. 15 per ALLERLEI. is in nieuwen cn OS IS ii 3S 9 -S ds. 28 in; 8; pd. >cns- 1 de in- le- :oe al- ve- n. ut. is- ng er- en et- eft en zelf volgt, van één stripk van denzelfden en veertig andere niet elkander verbondene aardappelen. om ingescheept eene krachtdadige len, één ■egel I smg. en 3r- 3r- :er lat 1st leel'aar der Godgeleerdheid na hem had de meeste stemmen (91) de hr. J. de Sitter. Van de 998 uitgegeven stembiljetten waren 683 gel dig ingevuld terug ontvangen. Bij deze verkie zing zijn gcene andere dan de twee gënoemde personen op den voorgrond gesteld vooral voor den gekozene is veel moeite gedaan. Met eene zoo aanzienlijke meerderheid was dan ook vroe ger aldaar nooit iemand gekozen en hij zou gewis nog Veel meer stemmen gehad hebben daar zelden iemand in grooter mate de achting en genegenheid zijner stadgenooten bezat zoo niet bet vooroordeel dat geestelijken van allen polilicken invloed moeten geweerd worden ve le stemgeregtigden teruggehouden had. van den Rijn-spoor- ’s Ilage hebben vervolgd. Op het land pelmolenaar Harm Jans Kub- "t men aan elkander gegroeide gezonde wegende ongeveer één Ned. pd. als Fkaskfort, 28 September. In den na middag van den 21 dezer, is op het stations plein van den spoorweg van VVeenen op Glogg- nitz de ketel eener locomotief, in den staat van rust, met zulk een geweld gesprongendat een stuk van 6 cent, zwaar over het Matzlein- dorfer kerkhof geworpen werd en het naambord in de hoofdstraat van VVeenen vloog. Daar waar bet stuk nederviel zijn de vensters van eenige huizen verbrijzeld; en de slag was zoo zwaar, dat men aanvankelijk meende, dat er een kruid- magazijn gesprongen was. Menschenlevens zijn bij dit ongeluk niet te betreuren. Joseph Fabei*, een kunstenaar uit Weenen vertoont sedert eenige dagen te Leipzig ecu au tomaat dat ieder woordiederen opgegeven volzin, in verschillende talen, vrij duidelijk uit spreekt. Bedenkt men dat de spreekorganen uit gomelastiek gevormd zijn en eene blaasbalg de long vervangen moetdan zijn de verrigtin- gen van dit kunststuk inderdaad verbazend. De stem is zelden schor of ongelijk maar wel ee- nigzins slepend gerekt en zoo koud en zielloos als bij eenen doofstomme. Minder voldoet het zingen en nog minder het lagchen. Berlijn, 26 September. Met leedwezen verneemt men dat de beroemde Alexander van Humboldt ernstig ziek is. Dij gevoelde zich reeds eenigzins ongesteld toen voor eenige da gen zijn 77ste geboortedag gevierd zou worden. De prinses van Pruissen die hem groote ach ting toedraagthad het voornemen aangekondigd dien dag in Tegelde geboorteplaats van von Humboldt, bij de douairrère van den minister Buloweene dochter van Willem von Hum boldtter maaltijd te komen; zulks had von Humboldt genoopt, om in weerwil zijner on passelijkheid, de hem toegezonden uitnoodiging om het diner bij te wonenaan te némen veel genoegen mogt hij daarvan ondervinden daar hem te dier gelegenheid door de prinses onder meerdere bewijzen harer hoogschatting een eigenhandig door haar geborduurd album werd vereerd maar op zijne gezondheid had dit uitstapje eene nadeelige uitwerking, en of schoon er nog geen dreigend gevaar bestaatis zijn toestand vooral uit aanmerking van zijne hooge jaren vrij zorgwekkend. In Zweden ziet men eerlang eene wet te gemoetbij welke de Joden, die tot nu toe uit het koningrijk Noorwegen geweerd werden voortaan aldaar zullen worden toegelaten en ze kere regten genieten. Deze wet zal aan de eerst volgende rijks-vergadering voorgelegd worden. verschrikkelijk verspreid. Een on eenige dagen vol spleten ling nedergestortheeft kwartmijl met zijne stukken overdekt, huizen bedolven en verbrijzeld men aantal daaronder bedolvene personen op 230. Slechts 13 personen zijn het ontl St. Petersburg, 22 September. i aan de heeren Paul van Dudok van Heel is opgedragen van tevredenheid en achting te van Vlissingen. Deze wezenlijke aan de fabrijk van In het district Foerden in Noorwegen heeft 1 een verschrikkelijk ongeval schrik en jammer tzaggelijk rotsblok dat reeds was geraaktis plotse- cene ruimte van eene en 34 Schat het i bijna .omen. Betref fende den voortgang der cholera berigt het laatste nommer van bet geneeskundig dagblad van Rusland het volgende: De cholera ver spreidt zich meer en meer. Zij nadert Moskou wel langzaam doch onophoudelijk langs twee wegen; van Astrakan langs de Wolgaen van Europa beleeft eenen tijd met hooggeroemde è<i schitterende eigenschappenmaar om den man te blijvendaaraan heeft de beste genoeg: getuige de heer Rothschild’ van Parijs, die anders wel weet waar hij staan moetdoch thansnaar men zegtbij de laatste daling der graanprijzen zoo veel heeft ver loren dat het hem zeer moeijelijk valtom zijne verkeerde operation te dekken. In de laatst verloopene week is te Rot terdam weder een kind van 4 jaren verbrandhetwelk de moe der met nog een’ kleine ygn 2 jaren, zonder opzigt, had Londen, 30 September. Het gouvernement heeft bevel gegeven, om alle magazijnen in Ier land van granen te voorzien, daar hetzelve niet tegenstaande de beweering, dat de crisis over is grond heeft te gelooven dat er weder sehaarschte zal ontstaan, voor de oogst van 1848 in Ierland is ingeZameld. I’ A R ij s 29 September. lieden heeft de be- grafenisplegtigheid van den gewezen koning van Holland Lodewijk Bonaparte.en van diens zoon met eene waarlijke koninklijke pracht te Saint-* Leu plaats gehad. De kerk was te klein voor de van alle zijden toegestroomde nieuwsgierigen. Onder de aanwezigen merkte men op den broe der van Napoleon voormalig koning van VVest- phalen Jeröme zijnen oudsten zoon; prinses Mat hilde Demidoff; den hertog van Padau den hertog Decazel generaal St. Hilaire en vele an deren aanzienlijk door rang en stand. Ten half een uur begon de lijkdiensten ten twee uur was de plegtigheid afgeloopen. - In den nacht van 26 Septemberheeft te Lyon een soort van oproer plaats gehad. Bij na 4000 personen doorliepen de straten onder de kreten van: weg met de priesters! weg met de kloosters 1 Bij de abt Collet sloegen zij de deur open en waren voornemens zoo als men uit de woedende kreten kon opmaken dien geestelijke op te hangen. Deze gisting Schijnt het gevolg te zijn van zoogenaamde dui velskunstenarijen die in een pensionaat voor jonge jufvrouwen sedert eenigen tijd plaatsheb ben. Juiste berigten aangaande deze betreurens- waardige voorvallen zijn nog niet bekend. Antwerpen, 26 September. Het schip Wilhelmkapt. Schafer, van Newport, met ijzer en steenkolen naar Konstantinopcl is den 17 dezer door het Amerikaansch schip Griffon kapt. Lawson, met eene lading suiker naar eene haven in de Noordzee bestemdaangezeild ge worden waardoor het onmiddelijk zonk. Den kapitein is bet alleen gelukt, zich aan het want van het Amerikaansch schip vast te klemmen en hij achtte het ten eersten pligt, den kapitein van hetzelve te verzoeken, het schip onderden wind te draaijen en te trachten de 9 man van den Wilhelm Je redden. Hem werd echter bru taal geantwoord dat men volstrekt geene beve len van eenen vreemdeling te ontvangen had terwijl men aan zijn verzoek weigerde te vol doen. Ook werd hem zelfs alles geweigerden slechts ter sluiks kon hij zich van eenige levens middelen uit de kombuis meester maken j ove rigens maakte men van de eerste de beste gele genheid gebruik om zich van hem te ontdoen. den Kaukasus langs den grooteti KaukaSischeii weg. Verschillende gouvernementen door wel ke deze weg looptzijn door haar reeds bezocht. Evenwel schijnt zij, met uitzondering van As trakan in het algemeen slechts een gering ge deelte der bevolking aan te tasten. Betrefl’epde het speciale karakter der epidemie kan men nog geene bijzonderheden mededeelen daar het tot nu toe nog aan uitvoerige geneeskundigs rap porten ontbreekt. -—Volgens eenen brief van Allexandrië, vart 15 dezer, zou de onderkoning van Egypte be sloten hebben om de Turksche staatkunde ten opzigte van Griekenland te volgen. Hij heeft last gegevendat de geheele vloot zou gereed gemaakt worden om op het eerste bevel Zee te kunnen kiezen zij zal voor zes maanden van leeftogt voorzien worden. Ook moeten drie dui zend man zich gereed houden te kunnen worden zoodra hulp noodig zal zijn. ’s Graven 11 AGE, 1 October. Al de ter steurharingvisscherij uitgeruste pinken vanSche- veningen zijn thans afgevaren. Heden morgen en alzoo zeven dagen vroeger dan verleden jaar is er reeds van de vloot eene schuittoebehoo- rende aan den heer J. Hoogenraad, en gevoerd bij schipper E. Plngge, met eene lading groot 28,000 stuks aangekomen. Dadelijk zijn de ge wone geschenken aan Z. M. den koning en aan de overige leden van het koninklijk gezin mits gaders aan HH. EE. de ministers en andere hooge ambtenaren afgezonden. De haring heeft ƒ43 a ƒ52 de duizend gegolden. Men leest in het liandelsblad Met genoegen vernemen wij dat de werk zaamheid van eenen onzer verdienstelijkste stad genooten buitenslands op eene eigenaardige wij- z? is erkend geworden. De directie der Frank- forter Actiën Gesellschaft voor de stoomsleep- vaart op den Rijn en Main heeft namelijk in ee ne harer jongste vergaderingen besloten om eene van de beide stoomsleepbootcn waarvan de vervaardiging op nieuw Vlissingen en als een bewijs noemenPaul onderscheiding, geschonken een’ onzer aanzienlijkste industriëlen is eene te zeldzame gebeurtenis om niet met bijzonder genoegen door ons te worden vermeld. Uit Leijden schrijft men: Gewoonlijk bedroegen de sterfgevallen-, op 600 a 700 gevangenen jaarlijks tusschen de 20 en 30, en nu reeds binnen de 9 maanden over de 200. Droevig is dit te vernemen, maar nog treuriger te weten dat er nog gedurig militai ren naar deze besmette gevangenis worden aan gevoerd die zoo goed als hunnen dood te ge moet gaan waarvoor bet dan ook gehouden wordt. Zouden zij die dit weten moesten om het te kunnen voorkomen, dit werkelijk weten en het wetende geene middelen moeten aanwen den om hieraan een einde te maken Hoorn, 29 September. Gepasseerdcn zon dag is alhier een zeer listig uitgedachte diefstal ontdekt. Sedert geruimen tijd miste een winkelier des zondags geld uit de winkellade maar wist niet waaraan dit toe te schrijven daar én huis én lade behoorlijk gesloten werden. Ter ont dekking van den dader, hield hij zich zondag 11. of hij als gewoonlijk met zijne echtgenoot naar de kerk gingmaar keerde langs eenen anderen weg naar huis terug, en ontdekte toen dat de onder hetzelfde dak wonende De V zich door eenen dubbelen schoorsteen den weg naar den winkel baande, de lade met eenen valschen sleutel opende en aldus het geld ont vreemde. De dader is op lieeterdaad betrapt, doch voor zoo verre wij vernemen noch niet in verzekerde bewaring genomen. Arnhem, 29 September. Heden avond, ten 7 uurarriveerden alhier H. K. II. prins en prinses Frederik der Nederlanden cn hunne beide dochters, die, na gedineerd en den nacht in het hotel de Zon doorgebragt te hebben heden met den eersten trein weg hunne reis naar Groningen, 30 September, van den koren- en be, te Midwolda, in het Oldambtbeeft veertien vast aardappelen gedolven zoo als van of stam en nog daarenboven struik tusschen de dertig aan elkander verbondene aardappelen. Om de bijzonderheid der aaneengroeijing is dit gewas ter bezigliging in het gemeentehuis te Midwolda voorhanden en bad reeds aan eenen liefhebber tegen eenen betrekkelijk Imogen prijs kunnen wor den verkocht. Deze aardappel i" - doch wel gecultiveerden veengrond geteeld de aaneengroeijing is zonder eenige kunstbewer king geschied. Te Groningen is tot kiezer benoemd met 169 stemmen, de hr. Hofstede de Groot, koog- .'..ZEGEL!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1