No. 81. o; i;>’ 29’ BINNENLAND. rste, n me- BUITENLAND. 231 ItO 1 5 liet is 133; Ilcn- N.pd. ver- wc- vl.; vl.; clien •aag de, niug hier e ru nden n één i regel Using. het dit with. 410; de 370. lui. [>d. Joist. 170; tmen vaar kou- voor de den 15 loens en de Warschau een be- aan den War de.” men vvan- (oa on- s lo op raad kte ddig rga- tcli i de mest zidil 'ieren j HU eene i vol- i zoo' id ere hoed et ge-1 keiid- il liet zekc- elarij 1(GJ 50! 285I Zand 23; 1°p Mei zins zijn beginnen in liet koren te vallen ten gevolge del en vooral de in de meeste provinciën gun- uitgevallen is. Men wachte zich dus ook, om later in het najaar te ligtvaardig geloof aan de nieuwe te verwachten ongunstige geruchten te slaan. Van de Poolsche Grenzen, 24 Sept. De openbare werken in Polen worden dit jaar met veel nadruk voortgezet. Generaal Debn die, gelijk men weet, de citadel van gebouwd heeft heeft in last bekomen gin te maken met de werkzaamheden reeds lang geprojecteerde!! spoorweg van scliau naar Moskou. Het plan van die baan is te St. Petersburg goedgekeurd. Zij zal zich een goed eind boven Moskou aan den spoorweg van St. Petersburg op Moskou aansluiten zoodat men van dit punt zoowel naar St. Petersburg als naar Moskou rijden kan. Ook spreekt men thans "meer van eene baan van Moskou naar Odessa. De spoorweg tusschen St. Petersburg en Moskou zal reeds in den herfst van het vol gende jaar gereed zijn. Vijftig duizend soldaten en boeren arbeiden aan denzelven. Frankfort, 2 October. Er is hier een gerucht in omloop, dat dagelijks meer veld wint volgens hetwelk de kleine residentic-stad Darm stadt een pendant tot de geschiedenis van het 1 huis Praslin zou opleveren. Men zal zich na melijk herinneren dateenige maanden geleden zekere gravin von Goerlitz den dood in de vlam men vond. Nu wordt'de echtgenoot dier dame i die te Darmstadt eene der eerste hofcharges be kleedt openlijk als haar moordenaar genoemd, waarbij omstandigheden worden aangevoerd die bijna kracht van bewijs hebben, zoodat de graaf zich genoodzaakt beeft gezien zelf op eene in structie van deze zaak aan te dringen. Deze is werkelijk begonnen, hoewel men wil opgemerkt hebben dat de zaak tegenover cenen zoo hoog geplaatsten persoon niet met dien ijver wordt door gezet welke men zou mogen verwachten. Düsseldorf, 30 September. Van den Rijn wordt geschreven: Wat men verleden jaar ten opzigte van den graanhandel aan de beurs te Keulen heeft zien gebeuren, zal zich welligt dit jaar in November, ofschoon op kleinere schaal herbalen. Alstocn zochten de speculanten het de vestiging gerucht: dat alle teekenen wederom op :.i^'..._ Ds. Zonne, zoodat zich deze drie koloniën in het koren wezen, -1 'j* 'jL bet - door het vertoonen van i korenarendie zij welligt met groote hadden bijeenverzameld .1 in de doodende zij dit zelfde spel weder gedreven en liet is Zekere M j eerst sedert eenige dagen dat de prijzen eenig- van den 1 Oct. Anderhalf uur Amsterdam, 6 October. De minister van financiën heeft, krachtens koninklijk besluit van den 2 11., bekend gemaakt l) datvan donder dag den 21 tot en met zaturdag den 23 October aanstaande, alsmede nog op maandag en dings- dag den 25 en 26 dier maand bij de Neder*- landsche bank en bij de betaalmeesters in de arrondissementen met uitzondering van dien te Amsterdam op de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden alle Zeeuwsche rijksdaalders of stukken van twee gul den en zestig cents dat de Zeeuwsche rijksdaal ders met den 24 October e. k. buiten omloop worden gesteld en dien ten gevolge niet meer in betalingen voor de schatkist zullen aangeno men worden noch door de ingezetenen zullen behoeven te worden aangenomen. De gedeelten van Zeeuwsche rijksdaalders zijn echter in deze buiten-koersstelling en inwisseling niet begre pen. Leyden, 5 October. Z. Exc. de minister van binnenl. zaken heeft gisteren den kruid tuin van ’s rijks hoogeschool alhier met een bezoek vereerd en deze belangrijke wetenschap pelijke inrigting in hare geheeie uitgebreidheid met de meeste naauwlettendheid en belangstel ling gezien. De minister heeft almede zijne aan dacht geschonken aan het in dezen tuin ten behoeve van liet onderwijs, onlangs ingerigt mu seum Splitgcrbcrianum zijnde eene verzameling van meer dan honderdduizend gedroogde en in volkomen gaven toestand bewaarde uitheem- sche gewassen de zeldzaamste soorten van vruch ten en zaden uit alle landen met ongeloofelij ke moeite en zorg bijeengebragtdooi den voor malige!! bezitter wijlen den heer F. L. Splitger- ber en door heeren curatoren voor onze hoo- geschool aangekocht. Men schrijft uit ’s Ilage aan de Tijd: Omtrent de vraag tusschen den correspon dent van het Handelsblad en de Leydsche Cou rant aanhangig, of het getal studenten te Ley den merkelijk minder is, zal de statistiek be slissen dan, als de studenten allen ingeschreven zijn en de lijsten volledig kunnen geacht wor den dat thans niet het getal is, daar er nog dagelijks bijkomen. ïntusschen indien liet waar mogt zijn het geen ik geloof, dat de studenten te Leyden niet in aantal vermeerderen dan zijn daarvoor goe de redenen te geven. ziekte waarschijnlijk te maken i werkelijk beschadigde moeite en op deze wijze dre ven zij de prijzen op. Reeds in Jnnij hebben zij dit zelfde spel weder gedreven en synodale reglementdat dezelfde beginselen predikt, nog de koninklijke sanctie mist en mitsdien niet als regel mag gebezigd wor den: wij antwoorden, dat wel het genoemd reglement als zoodanig zonder de goedkeuring van het geëerbiedigde hoofd van den staat niet geldig is maar dat bet regt waarvan de ker kerend van Vuren c. a. gebruik maaktvan vroe gere jaren dan het synodale reglementdagtec- kent eli door dat reglement dus niet gegeven maar alleen uitgesproken wordt.” GhonIngen, 4 October. Te Nieuwe Stads- Kanaal is donderdag 11, des morgens te 4 Ure brand ontstaan in de koopman» behuizing van Gerrit de Boer. De meubelen en winkelgereed- seliappen zijn meest gered en daar er niet veel wind woei is het aan den ijver en liet beleid van een tiental personen gelukt niet al leen de benedenwoningmaar ook een ge deelte van het dak te behouden. Volgens liet ons toegezonden berigt van dit ongeval moet er weinig hulpvaardigheid betoond zijn in het blusschen van dezen brand, en omstreeks 40 personen stille aanschouwers daarvan geweest zijn zonder eene hand tot hulp uit té willen Steken. De halfverbrande woning was tegen brandschade verzekefd. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Wat de studenten in de regten betreft, ik heb daarop eene niet geheel te verwerpen aan merking hooren maken, namelijk, dat het zoo genaamde zwarte boek daarin wel zijne rol zon de kunnen spelen. Men weetin den Haag vooral dat Leyden zijnen scherpziende!! vrij zinnigen Thorbecke heeft. Men zou belmoren te meenen, dat die omstandigheid juist geschikt is, om meerdere jonge lui naar Leyden te lok ken, te meer, daar de beroemde professor tevens diplomatieke lessen geeft die elders gemist wor den. Maar liet schijntdat het omgekeerde plaats heeft. Het grootste gedeelte der studenten in de regten zoekt den doctoraten graad niet om practiserend advokaat te worden, want daarvoor is kennis en talent noodigmaar om in eene ambtelijke betrekking te komen en daarvoor is noch het een noch het ander noodzakelijk, als men slechts protectie heeft. Daarenboven ve len zijn zonen van ambtenaren. Nu vermoedt men dat deze een wenk hebben om den vrij zinnigen professor en daarom Leyden te vermij den. En wat doet men al niet ten gunste der mannen van welke men later een ambt zal wensclien af te bedelen? Arnhem, 3 October. liet schijnt, dat de bossehen in de heerlijkheid Doorwerth onveilig worden. In den nacht van den 29September omstreeks 3 ure werd de tolgaarder met zijn gezin het tolhuis no. 3 aan den Doorwert- sclien straatweg bewonendeop eene schrikba rende wijze verontrustdoordien met een ge weer door het venster werd geschoten ten ge volge waarvan-brie kogels, in de nabijheid der slaapstede in binnendeur en muur zijn gevon den. De daders zijn \oor als nog onbekend, zoo ook de redenen die zulk eene misdadige bedoeling te weeg bragten. Het is te wensclien dat het de policie moge gelukken de boosdoe ners op te sporen en door haar tevens gepaste maatregelen worden genönien om vooral in het naderende winter-saisoen een waakzaam oog te doen houden opdat de bewoners van afge legene en weinig bezochte oorden tegen derge- lijke feitelijkheden worden gevrijwaard. Zwolle, 1 October. De landverhuizing van Nederlanders die of genoeg bemiddeld zijn om zich in vreemde gewesten een nieuw grondbezit te kunnen verwerven, of, bij onvermogen van onbesproken gedrag en door bekwaamheid in eenig bedrijf hun loon waardig zijn naar Noord- Amerika, komt al meer en meer op geregelden voet. Ds. Van Raai te die zich met zeer vele volgelingen, zoo als wij vroeger gemeld hebben in den staat Michigan zuid-oostclijk van meer, gevestigd heeft, is in het begin van jaar te New-York geweestom in persoon de zaak van het vervoer der landverhuizers naar Michigan te regelen en hen tegen alle bedrog te vrijwaren. Hij vond er veel deelneming en heeft eene aanmerkelijke som gecollecteerd ter ondersteuning zijner plannen. Hoe zich te dier zake eene vereeniging heeft gevormd waarvan de heer Hodenpeil liet agentschap waarneemt is bekend agent dezer vereeniging te Boston is Van der Wal uit Arnhem. De vereeniging heeft met eene vervoer-maatschappij een contract aan gegaan volgens hetwelk de persoon met 100 pond bagage voor IJ. dollar naar Michigan moet worden overgebragtvoor het meerdere gewigt wordt IJ dollar van de 100 pond betaald. On- vermogenden worden door de vereeniging kos teloos overgevoerd of aan hen die zulks ver kiezen wordt werk bezorgd in de omstreken van New-York. De Ovcrijsselsehen zijn meest allen naar Michigan vertrokken enkelen heb ben werk gevonden of zijn in dienst getreden te New-York en in de omstreken. Ds. Zonne die met zijn gezelschap op het schip Noord-Holland den 25 Julij teNew-ïork is aangekomen vestigt zich in West-Consin aan de andere zijde van het meer Michigan. Ds. Scholte is lang te New-York gebleven en eerst in het laatst van Junij van daar vertrok ken intusschen was liet meeréndeel zijner vol gelingen aan het werk te St. Louis, welke gun stige beschikking bij van den minister van oor log verkregen had. Ds. Scholte heeft eene landstreek aangekocht in Jowa meest ontgon nen land waarop een dertig landhoeven staan. Deze streek ligt weer westelijk van van I' van Nederlanders onder ééne breedte van Oosten naar het Westen uitstrekken. Groningen, 3 October. Naar men neemt, heeft de laatste VVinschotèr kermis werom een blijk opgeleverd van de doodende kracht van den sterken drank, begaf zich tegen den morgen van oen i vet. zwaar beschonken te bed. Anderhalf uur later stellige bewustheid, dat de oogst ontwaakte zijne vrouw en.... haar man was een aardappelentcelt lijk. Wanneer zal deze verschrikkelijke vijand stig van het menschelijke geslacht bedwongen wor den Wanneer zullen althans alle nienschen- vrienden zich vercenigen om denzelven te be kampen In de Hervorming, maandblad 1 Nederlandsche Hervormde Kerk, van September j.L leest men bet volgende: »VüREN c. a. De kerkeraad der Hervorm de gemeente alhier heeft in de maand Januarij l.l. het besluit genomen en daarvan aan bet plaatselijk bestuur kennis gegeven dat liet dia ken iebestutirvan den I April afhet domicilie van onderstand, bij de wet van 1818 aangeno men niet meer in aanmerking nemen en de giften, aan hetzelve ter hand gesteld, uitslui tend zou uitreiken aan hen die in de kerkelij ke gemeente woonachtig zijn.” y> Tot dusverre onze berigtgeverzegt de Groninger Courant. n Wij voegen er bij dat het diakeniebestuur volkomen in deszelfs regt is. Zal men ons tegenwerpendat het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1