ML! WS- EX ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EX' DET ARRONDISSEMENT SNEER. I JVoensdag den 13 October, 1847. No. 82. 2de Jaargang. op 1 BINNENLAND. crij. 3728, T- gang 1 9.00. BUITENLAND. i Woens- jiten de 11972 1000. 'ord- cn liet wonderbaar- dat element, Om 52 declcn men ze met met 166,233 p. vl ov. 61 14f t. I. 14} 29 J 24 A 4-‘ 24 i 1CO| 51 p 6 w. ƒ36, iov. en i zoo wel bewon en stad- noemen. dat eene schilde- kunstcnaar die R. =3 1 S. 827*4 L. 3196*; het Regt leest men van den 6 waar de rid- luistcren bij voorkeur een goed gesalarieerde!! post zenden, van één en regel laatsing. 'd. dito lingsb. pd. n. pd. n. over is bij ider, ierde Niet toot, ideel igten doch Hand i het iders enz. 31- of n of ovin- emtI öc' inder l’ be- heid. ovin- j n de jheid leid Ider- nei- drin-1 keu- llol- leren rouw heb ken at de borst r ge- ’s Graven h age, 7 October. Onder de jon ge schilders, wier kunstvoortbrengselen hier als buitenslands de aandacht en dering trekken mag men onzen land genootden heer M. Kuitenbrouwer 1 Met genoegen verneemt men rij van dien verdienstelijken zich thans op de tentoonstelling te Leipzig be vindt aldaar de algemeenp goedkeuring weg draagt. Rotterdam, 7 October. Men verneemt, dat in den laatstvorigen nacht, door de bemoei- jingen der policie alhier ter stede zijn aange houden twee Duitschcrs, welke gepoogd heb- omloop te brengen, ge- buitenlandscli huis. Men wil liet huis van arrest ven is dit gewest bevolkt door 166,233 land bewoners door 43,046 stedelingen en telt de ridderschap dezer provincie 52 leden. Deze drie fractien worden ieder door 21 stemmen in de vergadering der provinciale staten vertegen woordigd. liet politieke ligcbaam Overijssel is derhalve chemisch beschouwd, zamengesteld uit drie elementen ridderschap 11.stedelijke stand S. en landelijke stand L. en zijn dus voor deze stoffen gesteld de volgende aequi- valcnten Frankfort, 4 October. Te Kassei is dezer dagen een voormalig Britsch officier, de baron v. B. overtuigd van brandstichting uit de ge vangenis ontslagen, doordien nu eerst de incom petentie der regtbank was gebleken; hij had 10 ja ren in arrest van onderzoek doorgebragten Men oordeele over deaan lijke grenzendeintensiteit van wat men ridderschap noemt ridderschap te verzadigen moet 43,046 deelen stedelijken stand, en deelen landelijken stand vei'cenigen. Zoo zegt ons de theorie der wetenschap. De practyk leert ons nog sterker. Volgens de onafgebroke- ne proefnemingen waarmede zich enkele we tenschappelijkeonafhankelijke mannen in liet provinciaal laboratorium bezig houden zijn de aangenomene aequivalenten nog niet volkomen juist; waarvan de reden nogtans gedeeltelijk daarin gezocht moet worden dat men zich geenen zuiveren landelijken en stedelijken stand kan verschaffen dewijl deze stoffen uit haren aard altijd nog door eenigc deelen ridderschap ver ontreinigd zijn. Men neme eenig reageermiddel ders zeer gevoelig naar iets vettigs (b. v. i of zoo iets), en brengc dit in ‘de grondwettige compositie R. S. L. dan ziet men terstond de 52 deelen R. boven de 43,000 S. en 166,000 L. op eigendommelijke wijze zich van het rea gens meester maken; waaruit blijktdatbij ee ne compositie volgens de grondwettige aequiva- lenten de ridderschap nog niet verzadigd is. Het zal de taak der wetenschap blijven om voor deze gebrekkige compositie iets anders te vinden. Men vermoedt reeds, dat landelijke en stedelijke stand zich zeer goed vereenigen kun nen zonder het derde bestanddeelhetwelk er volgens middeleeuwsche sleurtot nog toe al tijd bijgevoegd werd en dat zij met hun bei den ook zeer goed eene provincie kunnen vor men. Wij leven in het politisclie nog onder Para celsus maar de ware staats-stochioinetrie zal weldra haren Richter vinden. Men leest in den Folksvriend dezer, onder anderen, het volgende: Op het eiland Marken heeft de correspondent der Vcreeniging van liet afschaffings-genootscliap bewerkt, dat van de vier tapperswinkels er twee zijn opgeruimd. De beide anderen worden niet dan door vreemdelingen bezochtwant dc in woners zelven gebruiken bijna nooit sterken drank. Veeleer wordt het drinken hier in het algemeen als iets schandelijks beschouwd zoo- dat de visschers van Marken, bekend als stoute bevaarders der Zuiderzeeook bij koud en nat weder geen jenever aan boord hebben en hieraan is het voorzeker mede toe te schrijven dat de Markenaars zulke gezonde en sterk ge spierde menschen zijn. Eenc andere bijzonder heid die op dit eiland valt op te merken kun nen wij hier niet niet stilzwijgen voorbijgaan: in deze gemeente, waar bijna geen jenever wordt gedronken, is zoo weinig armoede, dat in den afgeloopenen winter, toen alle levensmiddelen bui tengewoon duur waren, van de 175 huisgezin nen, die de bevolking uitmaken, slechts 5 door de diakonie behoefden bedeeld te worden. was toen tot I Ijarige gevangenzetting Veroor deeld hij had den tijd van appel laten ver strijken doch op zijn sedert aangevoerd middel van incompetentie is thans, nu hij bijna zijne 2ljarige straf had volbragt zijne vrijlating uit gesproken; hg verlaat het tuchthuis als een ziek man van ruim 70 jaren. Indien diiiir te lande de openbare behandeling van regtszaken hadde bestaan zoude de incompetentie waarschijnlijk terstond zijn gebleken. Frankfort, 6 October. Men is te Leip zig zeer tevreden met den afloop der mis. Hoe wel de prijzen over het algemeen wat gedrukt bleven was de omzet echter in de meeste arti kelen vrij belangrijk. Vooral is de vraag naar leder zoo sterk geweest, dat alle voorraden bijna geheel opgeruimd zijn. Frankfort, 7 October. In het groot hertogdom Hessen is de vrijheer v. Gagern reeds in drie kies-districtenoveral met eene grootc meerderheid tot afgevaardigde gekozen gewor den. Zijne tegenpartij Georgiis in zijn district niet benoemd. Berlijn, 6 October. De opper-president van dc provincie Silezie heeft van het ministe rie van openbaar onderwijs een besluit ontvan gen houdende dat niemand die tot de Duitsch- katholieke gemeente behoort, als leeraar bij ee- nige openbare inrigting van onderwijs mag wor den aangesteld. Volgens dien maatregel heb ben vier hoogleeraren waarvan twee tot de uni- versiteit befioorden en twee tot het koninklijke eollegie te Breslau hunne demissie bekomen. Berlijn, 6 October. De beriglen uit de provincie Polen bevestigen ten volle de gezegen de uitkomst van den grooteh oogst, die thans meerendeels reeds geïnd is; vooral zijn de rog ge en de tarwe uitmuntend uitgevallen de aard appelen daarentegen maken eenigzins uitzonde ring, en beantwoorden minder aan hetgenc men er van verwacht had; de wijngaarden stonden goed en zoo men nog eenigen tijd warmte mogt hebbenbeloofden ook dezen overvloedige cn goede vruchten te zullen leveren. München, 4 October. De landverhuizingen uit het Beijersche naar Noord-Amerika zijn we der sterk toegenomen, en ettelijke welgestelde huisgezinnen maken aanstalte, om zich met ha ve en goed derwaarts te begeven. Munster, 5 October. De troependie hier wegens de grootc manoeuvres eenigen tijd gele gen hebben, zijn nu vertrokken. Prins Fredc- rik der Nederlanden heeft, als chef van het 15de regement infanterieeen uitstekend blijk van milddadigheid gegeven. Dit corps ontving na melijk eertijds jaarlijks een geschenk van 100 ducatcnhetgeen echter sedert 1830, wegens den slechten staat der financiën, is achterwege gebleven. Prins Frederik heeft niet alleen be loofd deze som voortaan weder te zullen beta len maar ook den achterstand te schenken van 1830 af. Londen, 4 October. De staat van zaken op de geldmarkt zegt de Globe is thans niet minder zorgwekkend dan voor eenige dagen want de berigten van Manchester en Liverpool zijn zeer ontmoedigend en hebben met de verbooging van intrest door de bank van Enge land dc bezorgdheid nog doen toenemen. In derdaad wanneer wij hooren van firma’sdie hunne betalingen moeten schorsen en wier actief toch 60 sh. per p. st. uitleveren kan dan ver wonderen wij ons niet over den toenemendeu angst. Het is niet langer eene kwestie van sol ventie en crediet, maar van hulpmiddelen, die ter oogenblikkelijke beschikking moeten staan want wij hebben eenige gevallen geboord dat bloedverwanten weigerden, eenige duizende pon den tegen goede securiteit voor te schieten cn al dus het crediet hunner betrekkingen te redden. De middelen bestaan wel maar er ontbreekt vertrouwen en daarom is onmagt of wel wensch tot zelfbehoud de reden van de weigering. Een berigt van Liverpool van zaturdag verzekert dat daar eene volstrekte paniek heerschten dat men niet kon voorzien waar dit nog op zou uitloopen. Juist dit gevoel belet eene reactie en maakt het duidelijkdat de reden tot ver ben valsche wissels in trokken op een ook dat de personen in zijn overgebragt. Rotterdam, 9 October. Op maandag 18 October zal de vergadering der staten-generaal weder geopend worden. In het Weekblad van i' het volgende ingezonden berigt Dezer dagen deed zich te ’s Hage een geval voorbij gelegenheid eener voorgenomene exe cutie op roerende goederen dat welligt in an dere oorden van dit rijk nog nimmer zal zijn vóórgekomeneen deurwaarder legt uit kracht van een vonnisbeslag op meubilaire goederen stelt daarover eenen bewaarder aan die geen inwoner was van den geëxecuteerde en slaat ten behoorlijken tijde de aanplakkings-bil- jetten aan. Op dag en uurwaarop de verkoop was bepaald begaf de deurwaarder daarmede belastzich met zijne twee getuigen naar de woning en het huis van den geëxecuteerde om over te gaan tot den verkoop van de aldaar door hem beslagen goederen. reemd echter stond die ambtenaar te kijken, toen bij bemerkte, dat het gansche huis aan alle zijden met planken zoodanig was digtgespijkerddat hem de toe gang in hetzelve zonder ten minste te breken volstrekt onmogelijk was; van den bewaarder, die in het huis was opgesloten en van den ei genaar van het huis, die bij hetzelve was met drie zijner arbeiders, vernam de deurwaarder, dat de eigenaar die af- en opsluiting had be werkstelligd. De deurwaarder, na dien eigenaar met zijne qualiteit enz. bekend gemaakt te heb ben sommeerde dezenom hem toegang in het huis te verleenendoch dezein stede van aan die sommatie te voldoen deed den deurwaarder verbod, om iets aan het huis te breken en er in te komenwaarna de deurwaarder hem in be hoorlijken vorm aansprakelijk stelde voor zijne handelwijze en weigering om aan dc sommatie gevolg te geven, en, zonder verkooping te hou den huiswaarts keerde. Zekerlijk zal nu dit exceptioneel geval de aan dacht trekken van lieeren regtsgelcclden al thans voor de practijk is- hetzelve nog al van cenig belang en eenige overdenking waardig. Bij de wet is er wel in voorzien, hoe een deurwaarder zal hebben te bandelen in een der gelijk geval bij gelegenheid eener in beslag ne ming art. 444 B. R. doch wat hem te doen staat in bet geval dat zulks plaats beeft bij ge legenheid van eenen te houden verkoop wordt nergens voorgeschreven. Deventer, 6 October. Gisteren avond heeft in de nabijheid dezer stad een verschrik kelijk ongeluk plaats gehad. Een aanzienlijk handelaar en fabrijkant bier ter stede, met rij tuig van de jagt terugkeerendecn vergezeld van zijnen oudsten zoon die voerman was is het slagtoffer geworden van eene grootc onvoorzig- tigheid, door namelijk een geladen geweer met zich in het rijtuig te nemen, dat, terwijl hij in den sluimer was geraaktdoor het botsen op eenen oneffenen zandweg plotseling afging en zijn hoofd totaal verbrijzelde. Onder het opschriftPolitica- Provinci ale Chemie, leest men in het dagblad Overijssel het volgende geestige opstel Volgens het jaarboekje voor de provincie Over ijssel voor het jaar 1847, auctore D, van Sclire-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1