EN ADVERTENTIE-IJLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- 1847. No. 83. Zat ur dag den 16 October. I cs; I) I mse V. n 1 BINNENLAND. 24’ 3; BUITENLAND. 121 V.pd. e 59 64 van deil llol- pd. dito el in 36 ƒ33. hot seer hun ’lic- ieeft eraf itie) 14 13 29| 12; 24; nden, n één regel Using. 6OJ Ctf igcrc 126 190 128 pd. pd. I. l>e- 205 6 pd’ lolst. wapenen te doen eer- j manschapdie tot loens en de I den looi' ver- Hen ver- lei- dan ver- er, lag. tot ■Idc dat- en ,00- eec- als de mt, ant icht dan I len. I Sou ene fan- i de tot het verbeteren der Rij er wijzigingen in het tol-stelsel tya. op- en I Be en ler- bc- inn WAARSCHUWING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKwillende voorkomen de onaan genaamheden waaraan een ieder zich blootstelt die bij de verwacht wordende algemeene visi tatie wordt ontdekt, aan zijne verpligting niet te hebben voldaan waarschuwen alle houders van maten en gewigteu om, wanneer dezelve voor dezen jare den herijk nog niet hebben on dergaan die voorwerpen alsnog ten spoedigsten aan den Arrondissemeuts-ijker Krol, tot dat ein de uiterlijk vóór den 21 dezer maand, aan te bieden. Sneek den 14 October 1847. Burgemeester en door het nadrukken buitenslands, 'en voorna melijk in België, van werken, van welke in dit rijk kopijregt wordt bezetenen door het in voeren verspreiden en verkoopen hier te lan de van die nagedrukte werkpn wordt bij deze-, in verband met de deswege feeds van regerings wege genomene maatregelen, een iederdie ken nis mogt bekomen van het nadrukken buitens lands van een werk waarvan hier te lande ko pijregt word bezeten, uitgenoodigd om daarv an opgave te doen aan de departementen van justi tie en van financiën ten einde die departemen ten bepaaldelijk op zoodanig werk de recherches zonden kunnen doen riglen. Amsterdam, 12 October. Frankfort, 8 October. Voor ongeveer twee dagen vernam men hier, dat de kassier van het huis Rothschild te Napels een Frank- forter, aldaar aan de gevolgen van eene beroer te overleden was. Thans loopt het gerucht dat bij in een’ volksoploop is doodgeslagen. In hoe verre dit gerucht waarheid behelstzal de tijd moeten leeren doch bij den sluijer des ge- heims, die alles bedekt, wat te Napels voorvalt heeft men alle reden voor het ergste te vree- zen. Frankfort, 9 October. Reizigers, die uit Zwitserland komen en allezins geloof verdie nen ontwerpen van den staat van zaken aldaar een tafereelhetwelk weinig hoop geeft, dat de tweedragt in het eedgenootschap in der minne zal uit den weg geruimd worden. De verbitte ring tegen het afzonderlijk verbond is in de kan tonswelke de meerderheid in den landdag vor men (I2j) zoo hoog gestegen, dat daar reeds alle toebereidselen gemaakt zijn om het even tuele besluit tegen het afzonderlijk verbond on- het jaarlijksch budget beneden deze som is. De heer A. v. Humboldt is naar Parijs ver trokken waar hij waarschijnlijk tot het voorjaar zich met wetenschappelijke onderwerpen zal be zig houden. Augsburg, 6 October. Uit Emmerik wordt onder dagteekening van den 29 September, ge schreven In het koningrijk der Nederlanden schijnen vreemde zaken op til te zijn, want de koerier- wissel is zoo druk, als wij ons naauwelijks kun nen herinneren zoo wij vernemen zou het eene geheele verandering van het tol-stelsel be treffen. Bij een adres van Hollandsche kooplie den aan het ministerie zou aaijzoek gedaan zijn om Duitschland voor het oogenblik met de meest begunstigde natiën gelijk te stellen daar men ten gevolge der velerlei nieuwe middelen gemeenschap, voor eene uitsluiting van landschen handel van de Duitsche markten be vreesd is alzoo de Rijn niet langer de eenige verbinding van Zuid-Duitschland met de zee daarstelt. Antwerpen is, dit blijkt al meer en meer, een zeer gevaarlijke mededinger voor de Nederlanden vooral sedert de spoorweg-gemcen- scbap zoo sterk aan het toenemen is. Ook zelfs het Lodewijks-kanaal geeft Holland stof lot na denken. Alle voortbrengselen uit de Middel- landsche en Zwarte Zeeën moesten vroeger den weg noodwendig over Holland nemen maar thans is dit niet meer noodig, daar de schepen langs het Lodewijks-kanaal van den Donau in den Rijn kunnen komen. Bolland gevoelt dit zeer welen uit overweging van dit alles neemt het maatregelen tot het verbeteren der Rijnvaar ten en worden voorbereid.” Hamburg, 8 October. Kapitein Schacht, van het Hamburgsche schip VIndependence, is,we gens onmenschelijke behandeling van eenen ne ger, tot eene maand gevangenis; de negervoor eenen vroegeren aanslag op het leven des kapi teins, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De matrozen hadden namelijk om zich vro lijk te maken den zwarte wijs gemaakt, dat de kapitein hem over boord wilde dóen wer pen; de neger sloop nu ’s nachts in de kajuit van den slapenden kapitein en bragt hem, met eene bijleenen slag op het voorhoofd toe. van den Canneman eene zaak die vermelding Den 6 Julij jl. heeft J. van B. ka- en oppasser van majoor B. wonende van zijn’ principaal bij den apotheker II. wonende aldaar, eene hoeveel heid rattenkruid voor eene waarde van 121 cent gevraagd, welke, zoo hij zeide dienen moest tot het verdrijven van ratten uit den kelder van genoemden majoor. De apotheker heeftop goed vertrouwen het rattenkruid afgegeven. In plaats van dat vergif tot het bovengemel de einde te gebruiken heeft bovenstaande ka nonnier en oppasser zich daarmede van het le ven beroofd. Hij gaf spoedig den geest. De stedelijke commissie van geneeskundig toevoor- zigtte Delftheeft den apotheker voor gemel de regtbank aangeklaagd, ter zake van het af geven van rattenkruid (vergif), zonder behoor lijke aanvragen of bewijs van een’ deskundige of bevoegde. De regtbank heeft gisteren gemelden apotheker, op grond van art. 16 der wet van 12 Maart 1818, veroordeeld tot eene geldboete en in dé kosten van het geding. De Staats-Courant herinnert de belang hebbenden aan de bekendmaking, geplaatst in de Staats-Courant van den 13 Mei 1844, no. 114, van den volgenden inbond: «Tengevolge van bij de regering ingekomene vertoogen wegens het nadeel, hetwelk aan den Nederlandschen boekhandel wordt toegebragt Men verneemt dat de heer H. J. Schimmel, schrijver van hel zoo gunstig bekende drama de Twee Tudors, een tweede tooneelstnk voltooid beeft, getiteld: Joan Wouters*., of de aanslag opEnkhuvben eene episode uit den tachtigjarige!! vrijheids kamp, hetwelk bij gelegenheid van 's konings verjaardag, 6 December e. k. door de konink lijke Zuid-Hollandsche tooneellisten voor de eer- stemaal te ’s llage zal vertoond worden. Rotterdam, 13 October. Men meldt uit Berlijn van den 6 dezer, dat prinses Albert van Prtiissen gelijktijdig met den koning van Penis sen te Berlijn aankomende, hare kinderen aan het Pruissisclie hof heeft achtergelaten en zel- lang in ’s Gravenhage zal vertoeven tot- beslissing gevallen is in haren eisch Men verzekerdedat liet was over dezen ve zoo dat er eene tot echtscheiding. Pruissische hof zeer ontevreden sta]). 11 eer en VEEN, 8 October. Men verneemt, dat de regtbank alhier, ter vervulling van de plaats van regter in dezelve vacant, op de lijst van aanbeveling zoude hebben geplaatst de hoe ren mrs. G. E. Ie Maire subst. griffier bij de regtbank te Leeuwarden J. A. Fontein subst. griffier bij de regtbank te Sneek en P. Stinstra griffier bij het kantongeregt te Beetsterzwaag. Staphorst, 9 October. De zucht tot land verhuizing die sedert het voorjaar, toen een aantal huisgezinnen naar Noord-Amerika van hier is vertrokken gesluimerd had begint thans in sterkere mate te dezer plaats wederom aan te wakkeren. Reeds hebben velen hunne bezittingen te gelde gemaakt en anderen zijn er dagelijks mede bezig zoodat in het eerstvolgen de jaar weder een aantal menschen uit deze plaats derwaarts zal vertrekken. De plaatsen waar zij zich denken te vestigen zijn.: Missouri Texas, Michigan en de jeugdige staat West-Con- sin doch liet grootste gedeelte vestigt zich in Michigan welke hun door diegenen die er reeds wonen als de geschiktste van de in het midden en westen gelegene staten wordt aange wezen. Wij kunnen hier bijvoegen dat ook weder eenige huisgezinnen uit Epe Hattem en Zalk gereed zijn om te vertrekken en slechts naar scheepsgelegenheid wachtenom de reis te aanvaarden. middellijk door kracht van i biedigen. Men berekent die dat einde op den voet van oorlog gebrngt wordt op 50,000 man, van welke Bern alleen 20,000 man levert. Ten einde vreemde mogendheden geen VooTWend'sel zouden vimlên om zicli in de Zwitsersche aangelegenheden te mengen wordt er naauwkeurig op gelet, dat geen vreemdeling deel aan den aanstaanden strijd zal nemen welks aanvang legen den 20 dezer maand wordt tegemoet gezien, indien ten minste de land dag die den 18 weder bijeenkomt lot bet ne men van maatregelen van geweld mogt besluiten. Frankfort, 10 October. Sedert de te rugkomst des konings van Pruissen van zijne Italiaansche reis is de hoop der Pi uissiselie li beralen op meerdere staatkundige vrijheden en regten zeer verminderd. Het ontmoeten van onderscheidene staatsmannen uit de school van Metternich en de inblazingen van zijnen broeder Karei, wiens absolute denkwijze bekend is, schijnen dien vorst die buitendien niet op vast heid van karakter bogen kan, reeds berouw té doen hebben dat hij zich zoo Ver gewaagd heeft op de baan van vooruitgang. Men leidt dit af uit zijn gedrag tegen den beroemden ge deputeerde v. VinckeZijn antwoord op het adres der 40 Brandenburgsche ridders en meer andere omstandigheden. B E R L ij N 7 October. De hier bestaafide ko ninklijke bibliotheek heeft kortelings eene groo- te aanwinst gedaan. De koning beeft namelijk de aanzienlijke en zeldzame bibliotheek vail den heer U. te München aangekocht, naar wij ver nemen voor 40,000 thaler, en dezelve aan de onze ten geschenke gegeven. De koninklijke beschermer der wetenschappen heeft natuurlijk deze koopsom uit zijne privée-kas betaald, daar liet jaarlijksch budget van het instituut nog ver Wethouders voomoemd S. TEN C/iTE. Ter ordonnantie van dezelven iiUA. ’s Gravenhage, 12 October. De langdu rige kabinets-raden die in de laatste dagen al hier gehouden zijn, hebben tot het gerucht aan leiding gegeven dat er over eenige gewigtige aangelegenheid door de regering werd geraad pleegd. Meerendcels bragt men zulks in ver band met de aanstaande heropening der kamers en wel bepaaldelijk met de troonrede, die aan staanden maandag door den koning zal worden gehouden. Heden namiddag heeft zich intus- schen in deze residentie algemeen liet gerucht verspreid dat in die rede het uitzigt zou wor den gegeven op eene aanstaande grondwets-her- ziening. In hoe verre dat gerucht gegrond zij zal de tijd moeten leeren. Het is echter niet weinig versterkt geworden toen heden avond de ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode het licht zag die, in een vertoog over de aanstaande zitting, gewaagt van de bij velen bestaande hoop dat in de koninklijke aanspraak eene verklaring zou voorkomen: «dat Hoogstdezelve nu het tijdstip «geboren acht, waarop tot eene herziening der «grondwet zal behooren te worden overgegaan.” Velen hechten aan dit berigt geloof, en vin den er de bevestiging van de loopende geruch ten in. De toestand van Z. K. H. prins Alexander dagelijks in beterschap toenemende, zoo verneemt men dat de vroeger voorgenomene reis naar Ma dera alsnu ook spoedig voortgang hebben zal. Men wil, dat hét voornemen bestaat, om reeds den 20 uit de residentie en den 25 in zee te zullen gaan. ’s Gravenhage, 12 October. Gisteren diende voor de arrondissemenls-regtbank te de zer stede, onder het voorzitterschap lieer mr. verdient. nonnier te Delft uit naam potheker D. wonende aldaar, 1 iBtanu5 Al t j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1