NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL I 1847. No. 84. JVoensdag den 20 October. 2de Jaargang» v.;. *5 i- .o Uw ercitiën te doen houden met de brandspuit uit- bossclien lieehgega; BINNENLAND. S' een .50. De staatsraad- BUITENLAND. 1 eft de ;en ik- idol. cub. inka roens~ en de te wonen Reigers den dag van □den één regel itsing. or iet Btt re- la- ict 72- in 'jl- sa let en •d- ze ui ring !6|, ver- disci- 5e- in an an )n- L’O- nd id ’s 9 en de i li ll en n t er- an De an en Ü’1 Ük Jat •ds :rd Jat en oc- CO» Pd. 60; ipiil Ui ■"•is w tan wijziging te maken hoornen gebroken of ontworteld heeft. op 1 «1. Stok n olm, 30 September. Het district Aar- sund provincie Noreland is bijna door eene hoos verwoest. Het lucht verschijnsel is over twee pijn- Sneek, 19 October. Ofschoon de wekelijk- sclie najaars-koemarkten hier eerst aanstaanden dingsdag aanvangen zoo was nogtans de markt van lieden reeds ruim met rundvee bezet. Ve le landlieden hebben geen gras meeren te ge- ringen voorraad van hooi, om het getal koei- na hielden op van voedsel voor menigen landman vee nu reeds ter markt wanneer men eenen ge werd met gebed ligt in liet Köpnickerfeld den van zau staat Uit de middelen daalders ten de geen gras meer van hooiom jen dat zij er tot nog toe op stal te zetten. Schaarschheid zijne kudde noodzaakt alzoo onder ons zijn overtollig brengen hetgeen tijd had nog niet zoude geschieden. Dit nadeel, gedeeltelijk mede toe te schrijven aan de bekende muizenplaag, wordt intusschen eenigermate dragelijk daardoor, dat de prijzen, dieook aan deze onze markt van heden voor geschikte waar besteed worden eerder hoog dan laag kunnen hecten. Maar, van waar toch düurte? Nergens in ons vaderland is misschien overvloed van voedsel voor het rundvee; en Engeland, ja daar koopt men ook al liefst goedkoop hetgeen kan wor den afgeleid uit de zekere waarheid, dat aldaar, vooral in den laatsten tijd zwaar geld verloren is aan liet slagtvee van hier derwaarts ter markt gezonden. Doch het is zoo als men wel eens hoort zeggen Van den handel heeft men geen verstand, of, men kan er niet bij.” Bit be- moedige ons1 men verwacht niet anders bij den naderenden slagttijd dan duur en voor dui^ zenden onbetaalbaar vleeSchen nogtans kan het bij het feilbare der menschelijke berekeningen, geheel anders uitkomen. Amsterdam, 12 October. Naar men zich zal herinneren heeft de in liet proces van Gepkens zoo berucht geworden Jan ter Linde, in de zitting van den 2 Sept, van het provin ciaal geregtshof van Gelderland daadzaken en omstandigheden verklaard, waardoor, indien zij waarheid bevalteden de lieer mr. B. Reigers zich noodwendig zeer bezwaard moest achten. Deze heeft daarop den 11 Sept, een verzoek in gediend aan het provinciaal geregtshof, waarin hij zich tegen die verklaringen van Jan ter Linde ten volle verdedigt, en vooral doet uitkomen dat hij in plaats van Ter Linde aan te moedi gen zich zelven als den bedrijver van den op Maria Wiegerink gepleegden aanslag aan te ge ven hem veeleerdoor het voorhouden van de hem te wachtcne straf, ten dringendste tegen zulk eenen onberadenen stap had gewaarschuwd. Het hof heeft zich echter onbevoegd verklaard, om te voldoen aan het verzoekschriftwaarin de lieer mr. B. Reigers ten slotte vroeg dat zijn gedrag ten deze ten gestrengste zoude on derzocht worden ten einde elke verdenking te doen verdwijnen welke daardoor ten zijnen laste zoude kunnen gerezen zijn. Na deze klaring heeft zich de raad van toezigt en pline deze zaak aangetrokken welke na gedaan onderzoek van meening geweest is dat hij geene redenen gevonden had het zij tot schor sing het zij tpt berisping; dat hij mr. Reigers ijver in het proces van Gepkens aan gelegd, moest prijzen, maar hem alleen eenigc onvoorzigtiglieid beschuldigen moest. -Men meldt uit Amsterdam, den 9 dezer: Nopens de waarnemingen der belangrijke zon eclips op heden deden onderscheidene slerre- kundigen die zich dezer dagen met het bere kenen van den tijd barer verschijning hebben bezig gehouden, nog de bijzonderheid mede, dat men sedert cenige dagen belangrijke vlekken op de oppervlakte van de zon heeft bespeurd welke zelfs met het ongewapende oog kunnen worden waargenomen (mits men gebruik make van donker gekleurd glas) vooral heeft men drie groote vlekken waargenomen, welke nagenoeg in dezdfde verhouding op de oppervlakte van de zon zijn geplaatst, als de drié groote ster ren in het Sterrebeeld Orion. Rotterdam, 15 October. gouverneur van Noord-Holland heeft de bestu ren der steden en gemeenten alwaar liet ge bruik bestaatom op eenen zondag of op ee nen anderen erkenden Christelijken feestdag ex- genoodigd om hierin eene 1 en voor zoo verre de bestaande keur op het brandwezen de bedoelde bepaling mogt bevat ten alsdan eene verandering in zóódanige keur te brengen of voor te dragen. G EL I) E R m A L S E N 9 October. Bij gelegeh- heid dat VV. II. v. W. landbouwer alhierden kelder zijner woning wilde vergrooten werd hij heden namiddag op het onverwachtst eigenaar eener vrij aanzienlijke som gelds. Bij liet uit graven van den grond stootte een der gravers met zijne spade tegen eene zoogenaamde Keul- sclie kan welke hierdoor brak en uit haren milden schoot eenen stroom van geld stortte. Spoedig werd nu de schat geligten bevond men dat het kannetje gevuld was met oude zesdehalven gerande guldens en daalders be nevens eenigc stukken Engelsche specie in al les ter waarde van ruim ƒ350. Uit de omstan digheid dat er Engelsche munt aanwezig was, meent men met grond te kunnen besluiten dat liet gevonden geld in het laatst der vorige eeuw aan den schoot der aarde is toevertrouwd daar er in dien tijd alhier Engelsche troepen gele gerd waren, en de eigenaar, waarschijnlijk uit vrees voor de roofzucht der kort daarop intrek kende Fransche broeders het raadzaam geoor deeld heeft, zijnen schat op die wijze te ver bergen. Arnhem, 13 October. Omtrent In t laatste lijk verspreide, zeer verrassende gerucht eener aftreding van den heer Van Hall, vernemen wij, dat de aanleiding tot het geschil, welke boven gemelde bedreiging van den heer Van Hall ten gevolge had, in het volgende gelegen was: Als minister van financiën had Z. Excellentie met dc direction der spoorwegen overeenkomsten aan gegaan voor het vervoer van de brievenposten en daarbij de uren van vertrek en aankomst voor geschreven. De minister van binnenlandsche za ken had niettemin, welligt uit enkele onbedacht zaamheid overeenkomstig de bepalingen der con cession waarbij de regeling der diensten van de spoorwegen aan de goedkeuring der regering .wordt onderworpen magtiging verleend aan de Rijn-spoorweg-maatscliappij om te beginnen met vijf October, hare gewone winterdienst te hervatten door welke magtiging inbreuk werd gemaakt op de overeeiikomst door den minister van financiën wegens het vervoer der brieven porten aangegaan. Zie hier het conflict. De heer Van Hall achtte zich natuurlijk ten hoog ste bezwaard en eischte eene herroeping der verleende magtiging. De heer Van Randwijck meende op een eenmaal genomen besluit, tot zijne competentie behoorendeniet terug te kun nen komen en in hoogste instantie werd het geschil ten zijnen gunste uitgewezen. Van daar Toula8 Duitsclie liet verrassende gerucht, dat, zonder bemidde- I ling, waarschijnlijk waarheid zou zijn geworden. Intusschen ziet men uit dit voorbeeld weder, hoe noodlottig op zich zelf staande ministeriën voor een geregeld bestuur zijn onder een ho mogeen ministerie ware zulk een conflict onnio- gelijk. De goede burgerij draagt er intusschen al weder den last van, want eene groote stoornis van het brievenvervoer is er het gevolg van. - Uit Zierikzee wordt als eene bijzonderheid gemeld dat bij den landbouwer II. Cappelle te Ellemeeteene hen in dit jaar driemaal ge broeid heeft. Nadat zij vóór den 2 April 21 eijeren gelegd hadliet men haar broeijen op 9 eijeren, waarvan er 7 uitkwamen; dit waren alle hoenders, die nu reeds leggen. Vijf we ken bleef zij bij hare kuikens en legde daarna 14 eijeren; nu zette men haar op II eijeren, die alle uilkwamen. Na zeven weken er bij ge weest te zijn, legde zij nog 15 eijeren, die zij ot>k uitbroeide. In het geheel heeft deze hen dus vijftig eijeren gelegdwaarvan zij drieën* dertig heeft uitgebroeid. waarin liet theef dah 40ÖÖ i Daken werden van de huizen opgeligt en twee Schuren tot op eenen afstand van 3000 voet Verplaatst. Tweeëntwintig menschen en gelteelë kiidden rundvee zijn gedood- Dit verschijnsel is zonder voorbeeld in de hooge streken van het noorden eli de schade, welke het aanrigtteis zoo aan zienlijk geweest, dat de overlieden zich genood zaakt gezien hebben om de inwoners te hulp te komen. Den 10 dezer is te Berlijn in tegenwoor digheid van den koning, vele ministers en an dere autoriteiten het nieuw gebouwde modcl- zekenliuis of, gelijk het ook genoemd wordt, diakonissenhuiskerkelijk ingewijd. Bisscbop Neander sprak de redevoering uit. De inrig- ting meldde hij had eene dubbele bestemming die van een ziekenhuis en die van een instituut, tot vorming van zieken-oppassers, Het moet eene eerwaardige inrigting der eerste Christelij ke eeuwen weder in het leven roepen, Hierna werd de geestelijke, die bij dit huis aangesteld is, ingezegend; daarna traden dc diakonissen tien in getal in hare dragt (blaaitwc rokken witte kragen en huiven de leerlingen in zwar te rokken, witte kragen en huiven) vóór liet altaar. Zij legden de gelofte af, dc superieure met een ja de overigen met eenen handslag. Ver volgens hield de lepraar van het huis zijne re de; nogmaals sprak de prediker Flicdner van Keizersweerd de zusters aan en de plegtigbeid en zegen besloten. Het gebouw en is voor 350 bed- kranken aangelegd. Freule van Rant als abdisse of priorin aan het hoofd. van den staat zijn er 460,000 voor toegestaan. De dagbladen bevat- naauwkeurige beschrijving van het ge bouw dat èn door grootschen aanleg èn door gemakkelijke inrigting voor het doel uitmunt. Het bevat o. a. eene kerk voor 500 personen eene school, apotheek, 40 zalen voor zieken, waterleidingen door welke niet alleen het gan- sche huis verwarmd wordt, maar ook water naar de keuken tot spijsbereiding en naar de badka mers geleid wordt. Van Warschau schrijft‘men den 27 Sept.: De cholera beeft in zuidelijk Rusland grootcrc verwoestingen aangerigt, dan men vroeger op gaf. Gansche dorpen zijn ontvolkt. Van War schau zijn zes genceshecren naar de plaats der ziekte vertrokken. Zij heeft Kiew nog niet be reikt, maar dringt langzaam naar het noorden en noordwesten voort. Van St. Petersburg daar entegen wordt den 24 Sopt, herigtdat de cho lera bijna op denzelfden weg, dien zij in 1831 insloeg, doordringt. Zij beeft den omlrek van mijlen van Moskou bereikt. Hare hevigheid is naar gelang van de localiteit verschillend. Het grootste getal barer offers be hoort tot de arme klassen vooral de zoodani- gendie aan het gebruik van sterke dranken zijn overgegeven. Intusschen verschoont zij ook de welhebbenden niet. St. Petersburg, 5 October. Na eenigc zachte en zonnige herfstdagen viel zondag 11. sterke regen, die tot den nacht aanhield, waarna de wind uit liet noordwesten begon te waaijengepaard met sneeuw. De barometer daalde sterk en de thermometer staat op het vriespunt. Deze vroege winter heeft eene groo te schade in de tuinen en op de velden veroor zaakt. Londen, ll October. In Ierland heeft laatst leden donderdag eene poging tot ontvlugting uit de gevangenis van Maryborough plaats gehad 26 tot ballingschap veroordeelde gevangenen hebben zich van twee cipiers weten meester te maken nadat zij dezelve opgesloten hadden wapenden zij zich met smidshamers en met mes sen die zij aan stokken bonden en liepen naar de deur der gevangenis. Het was reeds aan eehigen gelukthet eerste bek door te trekken toen de gouverneur der gevangenis zich plotseling onder hen wierp en hetzelve op slot haalde. Een hamerslag, welke een der gevangenen hem door dc traliën wilde

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1