NIEUWS- EN ARIERTENTIE-RLAI) VOOR DE STU) EN HET ARRONDISSEMENT SNEEL 1847. No. 85. 2de Jaargan Zaturdag den 23 October. tel I Kempis BUITENLAND. ALLERLEI. 1 i; 32*. *i. pd. ge 1 pd. 120 oens- ?n de iden i één regel tsinfj. BINNENLAND. HA I jen vl.; En- tes- em ge- an- rau aag jfd liet >er- :ijn lOO rde len ul del oute ener 355. Riga 26; i-rik. D9| 50| "Og van op ing M ■ijd iats jen de- ge ril Hij in- oe- 35 ten dat 13 we- ZÜ en ied •in sor be- a ri llet eer liet én den Czaar b. v. 1 noodigd. Onze berigtgever ter nietof de koning van Er is sprake van oostelijke groote de voorstanders van voor baart. -K---HBSSSBBWI Parijs, 17 October. De policite heeft in den nacht van gisteren wederom een verboden speelhuis ontdekt. De personen, die aan de groe ne tafel plaats genomen hadden waar een oud croupier der speelbank van Baden-Baden de kaar ten in handen had bekenden niet geweten tc waartoe zij zich vereenigdenaangr zij slechts tot liet bijwonen van een con en het gebruiken van eenige vcrvcrschin verzocht waren. Het geld de kaarten en FRANKFORT, 16 October. In het constitu tionele Saksen worden de 19 aldaar bestaande Duitsch-katliolieke gemeenten zoodanig onder drukt dat haaf zelfs verboden isoenen bui- tenlandschen geestelijke eene proef-predikatie te laten houden. Echtscheidingen zijn bij haar, buiten toestemming van het ministerie van ecre- dienst, niet geoorloofd, hoewel zij het huwelijk ongemoeid zijnen weg lieten volgen in plaats van hem in handen der policie over te leveren. Mep PEL, 18 October. Met zekerheid kun nen wij melden dat de longziekte onder de runderen te Genemuiden provincie Overijssel heerscht. -Thomas a Kempis, wiens Navolging van Christus wereldberoemd is, en in onze dagen na meer dan vier eeuwen, het handboek is van vele gemoedelijke Christenen leefde en stierf in liet klooster St. Agnietenbergnabij Zwolle. Van die woonplaats is niets dan de be graafplaats overig. In het dagblad Overijssel wordt door eenen ongenoemde voorgesteld de plaats, waar die vrome man stierfdoor een ge- denkteeken te wijden. Breda, 18 October. liet stelen van aard appelen begint in de omstreken dezer stad veel vuldig toe te nemen; want dagelijks hoort men dat ef des nachtsen soms ook wel bij dag aardappelen worden ontvreemd. Voor eenige dagen zijn er nog ruim acht zakken dier aard vrucht bij zekeren landbouwer, wonende onder Teleringen geroofd. ’s Graven IIA GE, 19 October. Aan belang hebbenden is het niet ondienstig kenbaar te maken dat de muntbiljetten van f‘2O nog voort durend aan de Nederlandsche bank ingewisseld kunnen worden. Uit ’s Gravenhage wordt berigtdat voor de tegenwoordige zitting der staten-generaal welke jl. maandag geopend is, door Z. M. tot voorzitter van de tweede kamer benoemd is Jhr. W. Boreel van llogelanden. Rotterdam, 19 October. De Evangeli sche Kerkbode meldt dat het kerkgebouw der Hervormden te Heeswijk eene gemeente op twee uren afstands van ’s Hertogen bosch dezer da gen, met geweld is geopend en van binnen ge deeltelijk geplunderd terwijl de predikstoel is verbroken en de bijbels en evangelische gezang boeken verscheurd en de bladen over den open baren weg verstrooid zijn geworden. Rotterdam, 20 October. Den 18 dezer heeft te Utrecht aan de munt plaats gehad de vroeger aangekondigde verkoop bij inschrijving van 10,000 Ned. pd. doorgesnedene Zeeuwsche rijksdaaldersen wel bij partijen van 2,500 Ned. pd. ieder. De hoogste inschrijving voor de bui de eerste partijen was f 90.50 per Ned. pd. Deze inschrijving evenwel beneden het van regerings wege bepaalde minimum zijnde, zoo is het zil ver aan niemand toegewezen. Zwolle, 18 October. In het dagblad Over ijssel leest men het volgende berigt nopens de uitkomst van den oogst in de provincie Overijssel De oogst genoegzaam afgeloopen zijnde is het een genoegen, berigt te geven van den uit slag die zichwat de twee hoofdproducten rogge en aardappelen betreftzoo gunstig bij dien van het vorige jaar onderscheidt. De tarwe en rogge zijn bij uitstek goed uit gevallen hetwelk zich bij het dorschcn nog meer bevestigt; het zaad schepelt uitmuntend, daar de korrel groot is. De rogge wordt ge houden van de beste kwaliteit te zijn welke sedert het jaar 1834 verbouwd is. De gerst en paardeboonen zijn zeer goed. De haver is op vele plaatsen door de droogte middelmatig. De boekweit is op sommige plaatsen bijzonder goed geluktdoch bepaalt zich op andere tot een half verbouw. De veenbockweit is over het al gemeen goed doch doordien zij wegens aan houdende regenbuijen lang op de garf buiten heeft moeten staan is zij ontkiemd en hebben de muizen er vele schade aan toegebragt. De aardappelen zijn op verschillende plaatsen uit muntend, op andere middelmatig de kwanti teit maar vooral de kwaliteit zal het gewas van het vorig jaar zeer overtreffen want van de droogte mogen zij iets geleden hebben van ziek te gelukkig niets. De ooftboomen vooral ap pelen en peren waren zwaar beladen getui gen de weekmarkten, die met de aauvoeren van elders, zoodanig voorzien zijn, dat goede appe len tot 1.50 en peren tot f2 het mud ver kocht worden. Groningen, 18 October. In den nacht van den 13 op den 14 October jl. is te Noord- broek ten huize van inejufvrouw de wed. 1. ten Gate, diefstal gepleegd met uit- en inwen dige braak. De daders, welken het gelukt is te ontsnappen hebben blijkbaar hun doel niet bereikt, daar het vermiste, behalve eenige klei nigheden bestaat in een vrouwenkleed en twee omslagdoeken. In den avond van den 15 dezer, werd in de Hofstraat eene jonge vrouw plotseling aan gerand doof een’ mandie haar het gouden oorijzer van het hoofd trachtte te scheuren maar zij zich met de kracht der wanhoop aan hem vastklemmendebegon luidkeels om hulp te roepen ten gevolge waarvan aanstonds eeni- di’agonders uit den zich aan de overzijde der strait bevindenden stal kwamen toeschieten den slraatroover aangrepen en hem een duchtig pak slagen toedeelden waarna zij den onbeschaamde die bekennen durfde nu onlangs uit het lucht en niets onbeproefd te er weder in te komen i te drie baehtslieden hetwelk zich hier gevormd heeft, eene bijeenkomst gehouden, om te beraadslagen over de middelen om den toestand der werk lieden te verbeteren. Die vergadering is juist geen toonbeeld van bedaardheid en ordemaar toch in menig opzigt mérk waardig geweest. Een der sprekers betoogde hoe het menschdom zich zonder de nijvere klassen, nog zou moeten ver genoegen met het eenvoudig kostuum, door de beide eerste mcnschcn in het Paradijs gedragen een ander schetste hoe de werkzame klassen juist die waren die aan het gebrek ten prooi gege ven zijn. Allen waren het eens dat er verbete ring in den toestand der nijvere klassen gebragt moest worden; maar toen het er op aan kwam, een middel op te gevenom het voorgestelde doel te bereiken bleven alle monden gesloten het provisionele comité kwam wel eindelijk met eenige voorstellen te berdemaar slechts zeer Onbepaalde als bij voorbeeld dat de werklie den zich tot maatschappijen zouden vormen om gezamenlijk materialen aan te koopen ge- meenSchappélijke winkels tot het verkoopen der fabrijkaten te openen, fondsen bijeen te bren gen, om daaruit voorschotten te kunnen doen, zondagS-Scholen te openen en meer andere ont werpen tot welker verwezenlijking geheel an dere menschen en vermogens benoodigd zijn I dan mén hier vergaderd zag. beeft aangenomen. Het schip Amsterdam en JEeenen is met eene rijke lading koffij wederom bij Nussdorf aangekomen. Hamburg, 15 October. Eenige dagen ge leden is hier door het genootschap van am- De koninklijke besluiten in Frankrijk, waarbij de uitvoer van aardappelengranen enz. tot den 31 dezer maand verboden waszijn verlengd geworden tot den 31 Januarij aanstaande. Welk een onderscheid van zienswijzeDe eene staat houdt het voor bestzijne producten vrij te laten uitvoerende ande re handelt omgekeerden verbiedt den uitvoer. Wie heeft ge lijk Ja, elk meent zijn uil een valk te zijn; maar zulks zal de toekomst leerendie misschien met omstandigheden zal vergezeld gaanwaarvoor de schranderste staatsman even blind was, als de eenvoudigste onderdaan. De justitie te Gronin gen had 22 personen in hechtenis, ter zake der beruchte brood- rumoeren zij heeft thans 5 vrij en frank ontslagen, behalve ééndie vroeger om bedelarij is veroordeeld geworden. vau de nog overige 17 is, tol dus verre, niets bekend. Volgen, het blad de Marlboro' Gazette uit Marylandda», landhet welk ons zoo smakelijken tabak doet rooken heeft de tabaks worm aldaar zulke verwoestingen in het thans te veld slaande gewas aangerigt, dat het de moeite bijna niet waard is, den die bekennen durfde huis te zijn ontslagen zullen laten ten eiude niet als sacrament beschouwen. Frankfort, 17 October, een verbond tusschen de drie mogendheden dat aan uitgang in Duitschland veel zorg baart. Het doel van dit verbond zou namelijk niets minder zijn, dan den status quo in geheel Duitschland even als in Oostenrijk, Pruissen en Rusland in stand te houden. Het spreekt van zelvedat een zoodanig verbond alle verbetering van mis bruiken ten eenenmale zou beletten. Tegelijk met het berigt van de aankomst des keizers van Rusland te Warschotizou een eigenhandige brief aan den koning van Pruissen gezonden zijn waarin laatstgenoemde tot eene bijeenkomst met te Kalisch wordt uitgc- te Berlijn meldt ech- Pruissen dit voorstel hebben zien eert gen de meubelen zijn in beslag genomen terwijl van de namen der personen die zich in liet huis bevonden proces-verbaal werd opgemaakt. Brussel, 15 October. De sluijer, die tot nog toe over de zaak Evenepoel lag, schijnt opgeheven te zullen worden. Een der provin- cie-bladen deelt het volgende mede: Voor eenigen tijd werden twee bakkers van Bruggedie te Brussel in een estaminet zaten door iemand aangesproken die hen met alle, geweld een gouden horlogie zocht te verkoopen hetgeen hem echter niet gelukte. Zonder ver der over het geval te denken keerden de bak kers naar Brugge terug. Het zal misschien acht dagen geleden zijn dat eene vrouw bij een’ dier bakkers in den winkel kwam en hem ver zocht, een stuk van tien gulden te willen wisse len hetgeen zij gedaan kreeg. Den volgenden dag kwam dezelfde vrouw terug met nog een tien-guldenstuk dat ze weder verzocht te wis selcn. Den derden dag kwam die vrouw nog ecus met twee tien-guldenstukken die ze nog maals verzocht te wisselen. Door dit aanhou dend wisselen kreeg de bakker eenig vermoe den en onder voorwendsel van klein geld t< halenzond hij naar den commissaris van po liciedie gelukkig spoedig kwam, de vrouw ondervraagde, en van haar ten antwoord kreeg dat zij dit goudgeld van haren man gekregen had. Toen de policie, na zich naar hunne wo ning begeven te hebben, den man, die zeide dat hij dit geld bespaard had en dat dit het laatste was, ondervraagd had, daarna eene huis zoeking bewerkstelligde, vond zij nog vijf tien guldenstukken en toen de bakkers den man zagen herkenden zij dengenen die hun in een estaminet alhier een gouden horlogie had willen verkoopen. Men zegt, dat de beide ccht- genooten naar Brussel zijn opgezonden en de bakkers reeds als getuigen zijn gedagvaard. Hoe het ook zij het is te hopen dat cr eindelijk eenig licht over deze zoo duistere zaak moge komen. liet bloed der drie slagtoffcrs schreit om wraak en ziedaar thans reeds twee ënveertig dagen dat het gruwelfeit begaan en dat het der justitie nog niet gelukt is, de schol digen aan de wrekende geregtigheid over te geven Brussel, 18 October. Gisteren namiddag ure steeg de heer Green ten aanschouwen van eene talrijke menigte uit het Prado op in gezelschap van den Engelschen kapitein ter zee Specier en van den zoon des bankiers Bis- schoffsheim. De ballon rees statig in de hoogte en dreef naar de zijde van Antwerpen waarop hij ten kwart voor zes ure te Lierre nederdaal de zonder eenig ongeluk geleden te hebben, liet is de 174ste luchtreis van den heer Green. '3; 12’ 19 f 141

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1