NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1847. No. 86. JVoensdag den 27 October» d :e Sts BINNENLAND. BUITENLAND. i A 'G Cv*' O’ r I- (2 o. ch. ov. 1 0. I i ens- de en, één gel ing. a Q •n- Ivc 3 .6 jar v. [XÏ. 0. 0. u 5- y is le n t- k is it Triest toegestaan zich in Istrie aldaar eigendommen te koopen. waarbij hen dit wordt toegestaan geloofsgenooten. Waar moet het met ons on gelukkig vaderland heen indien de steeds he viger en vijandiger toon van Katholieke en Evan gelische stemmen weerklank vindt in de veront ruste gemoederen. Zal ook in de negentiende eeuw het burgerbloed uit godsdiensthaat vloei* jen en onzen leeftijd bezoedelen? Gisteren avond tus- en 7 urewoedde vlak boven deze kortstondig maar buitengewoon hevig Bij den felsten slag heeft men bij van den toren vuur gezien zoodat icliijnlijk de bliksem den toren getroffen Frankfort, 19 October. De ongunstige tijdsomstandigheden bleken ook gisteren daar door, dat menige festiviteit achterwege bleef, welke anders op het feest der constitutie plaats vond. Men ziet den naderenden winter, in weerwil van den rijken graanoogst niet zonder zorg tegemoet, daar de berigten over den op brengst der aardappelen alles behalve gunstig luiden. Het Oostenrijksch gouvernement heeft de Israëli ten van te vestigen en In het besluit, geeft de keizer het verlangen te kennendat zij op dit Schiereiland, welks hulpbronnen tot nog toe slechts weinig bekend waren landbouw- De brik Massena, is, Havre naar Haïti, inden dier hoozen die bij slecht zee worden gezien, echter gelukkig doorgezeild kort na van het verschijnsel namelijk na het nedervallen der waterkolom. De kapitein des vaarluigs beschrijft zijn weder varen aldus Den 29 September des namiddags te viei' uregedurende een’ zuidenwind en schoon weder, -zagen wij op onzen weg, namelijk in het noordwesten, een onweder opkomen dat in minder dan een kwartie'r-uurs den meest drei genden vorm aannam. Weldra verscheen eene hoos vóór ons, en wij begonnen reeds bezorgd te worden voor ons schip toen zij zamenviel en verdween. Ik vervolgde mijnen weg onder de noodige voorzorgen die bij stormweder ge bruikelijk zijn maar toen wij op de plaats wa ren gekomen waar de hoos zich vertoond had zagen wij, dat de zee daar zeer liol stond. Wij konden deze gevaarlijke plaats niet meer ver mijden daar- wij onder eene volkomene wind stilte voortdreven. Het was eene verschrik kelijke plek; dus borgen wij de zeilen en lie ten het vaartuig drijven. Eindelijk hield het onweder na een half uur gewoed te hebbenop. Gedep. staten van Overijssel hebben be* kend gemaakt, dat de collecte en giften, voor de verliezen ten gevolge van den hagelslag van 8 July 11., bedragen hebbefi ƒ3316.654- (waarin Zwolle voor 300.80!-Deventer voory'290.1 St en Kampen voor 128.95). De verliezen in de gemeenten Lonneker, Haaksbergen Losser, Hen* gelo en Weerselovoor zoo veel die bij scha* devergoeding in aanmerking behoorden te ko men bedroegen ƒ56,631.202 zoodat er 6 ten honderd van het bedrag der verliezen is kunnen toegekend worden. I Groningen, 21 October. Opmerkelijk is wederom dit jaar het aantal rijtuigen geweest, welke jl. dingsdag de Zuidlaarder najaarsmarkt hebben bezocht. Immers zijn dien morgen vóór 10 uur een aantal van niet minder dan 800 rij* tuigen langs den Heereweg gereden. Rekent men hierby den misschien naar evenredigheid 1 even grooten toevloed langs andere wegen der* waarts zamcngevloeid dan zal men zich eenig- zins een denkbeeld kunnen vormen van de le- I vendigheid en drukte, welke op zulk een’ dag moeten heerschen in een dorp van 1425 inwo- ners (drie uren van deze stad gelegen). Met belangstelling wordt telken jare die dag i door vele ingezetenen uit deze stad tegemoet 1 gezien, uit aanmerking van het levendig gezigt dat alsdan in den namiddag onze fraaije Heere* weg oplevertdoor de groote menigte rijtuigen van allerlei maaksel, veelal met fraaije paarden bespannen die elkander in bijna onafgebrokene rij opvolgen. Talrijk was dan ook het aantal dergenen die, daartoe tevens door hetschoone weder uitgelokt, de terugkeerenden gingen op wachten, wier verwachting zekerlijk niet is te leurgesteld, daar er aan de gabelle no. 1, bij Helpman het groote aantal van 2500 bespan nen paarden zijn gepasseerd en buitendien het aantal lo.sse paarden ook vrij aanzienlijk was. 680 rijtuigen reden dien middag de Heerepoort binnen. Groningen, 21 October. Als een bewijs van groote vruchtbaarheid kan vermeld worden datin den tuin van een’ landbouwer in de ge meente Warffum eene gerstkorrel 2280 korrels heeft voortgebragthet getal aren was 38, wel ke allen rijp waren. De Prov. Gron. Courant meldt Wij hebben een berigt van inteekening ont vangen op eene courant, getiteld: de Fakkel, Prolestantscdi Volksblad, bij den boekhande laar C. Campagne, te Tielvan 1 January 1848 af in het licht zullende verschijnen. Dit blad zal volgens het daarin uitgegeven program ma in populairen toon geschreven worden en alles aan den dag brengen wat er tegenwoor dig in de Protestantsche en Roomsch-katholieke kerken geschiedt beider betrekking tot elkan der en tot den staat aanwijzende enz. Het zal a. getrouw overnemen de hoofdzaken zulker bladen en geschriften die de organen der Ui tram on tanen cn te weinig bij de Protestan ten bekend zijn. Deze openbaring wordt in dit berigt genoemd het beste middelom vele Pro testanten de oogen tg openen voor het gevaar dat van. deze factie, die den ondergang van 1 Protestantisme gezworen heeft, dreigt. Verder :en Sneek, 26 October. Heden hadden wy hier de eerste der najaars-koemarkten waarop men ongeveer 400 stuks runderen telde zoo oud als jong. Geschikte vare- en melkkoeijen vonden gereede koopers met goede prijzen de handel in vette koeijendie ook weinig ter markt waren, scheen echter minder levendig, dan vroeger en de prijs daarvan dalende. ’sGravenhage, 22 October. Op den 18 dezer is weder opgeroepen geworden de zaak van den markies De Thouars, die in de teregt- zitting van 9 September jl. op zijn verzoek tot dien dag uitstel had verkregen om zich te verdedigen op zijne oppositie tegen liet vonnis bij verstek gewezen waarbij bij ter zake van laster jegens J. E. Bruins was veroordeeld tot 3 maanden gevangenis 100 boete en 5 jaar ontzetting van de regten bij art. 42 wetb. van strafregt vermeld. De voorn, lieer J. E. Bruins als getuige gedagvaard is gecompareerd doch de markies is afwezig gebleven. De heersubst. officier heeft de behandeling der zaak gerequi- reerd als in een contradictoir gedingen be toogd, datwanneer een opposant verschijnt in de eerste teregtzitting na de oppositie (zoo als hier was gebeurd) het vonnis bij verstek van regtswegc is vervallen en dat eene volgende te- regtziltirg slechts te beschouwen is als eene voortzetting der zaak. Nadat de getuige was ge hoord beeft Z. E. A. geconcludeerd, dat, bij vonnis, als contraditoir gewezen te beschouwen de markies zal worden veroordeeld tot eene ge vangenis van één tot zes maanden eene geld boete van .ƒ25 tot ƒ1000 en de kosten en ont zetting van de regten, bij art. 42 strafregt ver meld, voor 5 jaren. De uitspraak is bepaald op 25 October aanstaande. De ’s Gravenhaagsche Nieuwsbode spreekt het berigt tegen dat dezer dagen door de Evan gelische Kerkbode is medegedeeld nopens eene beweerde gewelddadige opening en plundering der Hervormde kerk te Heeswijk. De Amsterdamsohe Courant zegt verno men te hebben dat de heer C. A. Thieme de Arnhemsche Courant zoude hebben verkocht en dat deze zoude zijn overgenomen door eene zoogenaaamde associatie. Arnhem, 21 October. Omtrent den oogst in deze gemeente valt op te merken dat in dit jaar meer landen met aardappelen zijn bepoot dan in het vorige jaar; de vroegen hebben wei nig van de ziekte geleden, de laten zijn bieren daar aangetast van de roest; men kan het pro duct daarvan op f van een gewoon gewas bere kenen. Boekweit: de vroege is goed en zeer deugdzaam, de late heeft door de sterke droog te bij het bloeijen en naderhand door den re gen veel geleden zij bedraagt van een ge woon gewas. De groene erwten, garst cn haver hebben een gewoon gewas opgeleverd. De win terknol heeft veel door de aanhoudende droogte cn de rupsen geleden haai’ opbrengst schat men op 180,000 stuks. De mangelwortel ge woon gewas op 740,000 Ned. pond. De rog ge 1| gewas in het laatst van Mei begon zich de roest aan het blad en zelfs in de aren te ver- toonendoch door den daarop volgenden re gen had zij geenen voortgang en de vrucht is zeer goed en deugdzaam geweest. De tabak heeft door de aanhoudende droogte veel geleden en leverde gewoon gewas. De tuinvruchten zijn met uitzondering der snijboonen die weinig hebben opgeleverd, wel gelukt. Nog mag omtrent de vruchtbaarheid van dit jaar vermeld worden dat op het landgoed De Zijp, dit jaar, onder anderen, eene meloen is gewassen die men heeft bevonden te wegen 29 Ned. ponden. Zwolle, 22 October, schen 6 en 7 ure, stad een onweder. den top waarsc-.j heeftmaar langs den afleider is afgegleden. nog toe slechts weinig bekend koloniën zullen stichten. Frankfort, 26 October. Volgens berigten uit Konstantinopel was den 6 dezer dc ge zondheidstoestand aldaar nog steeds voldoende. In Trebisonde was de cholera aan het afnemen het berigt, als of zij in Odessa en Samsun zou zyn uitgebroken, wordt weder in twijfel getrok ken. De koning van Pruissen heeft op zijnen verjaardag, den 15 October allen die door den oogenblikkel ijken nood tot wanbedrijven of mis daden verleid zijn geworden gratie verleend. De Times eindigt een hoogstzwaarmoedig tafereel, dat hij van Engelands toestand ophangt aldus Engeland is thans in het geval van iemand die al zijne vaste goederen reeds bezwaard heb bende thans gelden tegen woeker-intcrest moet opnemen en wiens vroegere verbindtenissen hem evenwel verhinderen zich in ecus zooda nig te bekrimpen als noodig zou zijn om zich niet verder in schulden te steken. De En- gelsche natie verkeert thans volkomen in dit ge val. Te midden van groote ondernemingen cn van zware verbindtenissen voelt het zich door geldgebrek daarin gestremd het kan ze niet voortzetten het kan er evenmin van afzien. De slotsom is deze: de natie is arm, allen zijn verarmd, ieder moet dit dragen, zoo goed hij kan de ongelukkigste moet overgelaten worden aan het lot waaruit hij ónmogelijk te redden is zonder anderen in zijne plaats in even die pe ellende te dompelen. De hulp die men aan de eene klasse zou willen toebrengen zou de andere bederven. 1’ a R IJ s 20 October, bij haren overtogt van kring geraakt van eene weder van tijd tot tijd op Zij is er het het gevaarlijkste oogenblik zal het blad de aandacht vestigen op hetgei door vrienden van godsdienstigen en staatkundi gen stilstand of achteruitgang geschreven cn ge daan wordten liet oog slaan op de handha ving der regten van de Protestantsche kerk dooi den staat vervolgens zal het geene moeite spa ren om te berigtenwat er in het geheim of in het openbaar in de Roomsch-katholieke cn Protestantsche kerken voorvalt; eindelijk zal het de stoffelijke belangen der Protestanten niet uit het oog verliezen enz. enz. Het is te hopen dat deze fakkel geen Fak kel der tweedraijt worde, die het vuur zal doen ontbranden dat in Zwitserland op het uitbarsten staaten in ons vaderland meer en meer begint te smeulen en gestadig wordt aan geblazen door de verbitterende taal van Roomsch- katholieke en Protestantsche organen. De Noord- Brabander van den 5' II. ragt reeds eene op roeping ten strijde tot zijne Roomsch-katholieke l/E

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1