EN ADVEKTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS W 1847. No. 87. Zaterdag den 30 October, i; pl V»' o al BINNENLAND. Met andere producten is liet hier i>y het Weekblad BUITENLAND. Op het bui- >5 <i. on- mt •ite «i «i >1 n cal te JS- de 5; lie Is. n- 5; n in el 'ff- de het r,” ver- noopt had geziennaar liet O. M. heeft in die feiten den genoegzame termen gevonden V< i 2 De berigten nopens van den maarschalk eerw. en zeer gel. heer 11. Mac- end -■ge I 22 ilte dij- ce- dgt rÜ- .vel ege- Iien- Eu ide, nd, ticm der den lam Vlvll V 1 schuldig-verklaring bedoelden persoon der regtbank van schuldig verklaard looperij ooi'deeld ’sGraveïhagE; 24 October. Donderdag heeft het stoomgemaal hetwelk voor rekening van Z. M. in de duinen by de hofstede Valken- boscli is opgerigten dat deze stad Van versch water zal moeten voorzien t voor het eerst ge werkt. Men verneemtdat de pogingen der com missie tot oprigting van een standbeeld van Laurens Coster, alhier aanvankelijk met den besten uitslag worden bekroond. Onder de na men der veelvuldige inschrijvers, treft men met genoegen aan dien van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlanden, die voor eeue aanzienlijke Som tot genoemd doel wenscht bij te dragen. Jl. vrijdag is voor het provinciaal hof al hier behandeld de zaak tegen zekeren Ari.e van Driel bijgenaamd Aai Both. Deze persoon met nog een' anderworden beschuldigd van onderscheidene gequalificeerde diefstallen. Naar men zegt zoude Aai Both het hoofd zijn eener bende dieven van welke er in het afgeloopen jaar viei’ binnen de stad Dordrecht het dood vonnis hebben ondergaan. In deze zaak moe ten niet minder dan 30 getuigen waaronder Roomsch-kathol. geestelijken, worden gehoord. Men leest het volgende in het Weekblad van het Regl Men zal zich Van den PruIssischen Weser, 19 Oc tober. Op eenen voor een vierde rykeren graan oogst dan gewoonlijk, is thans eenen zeer goeden aardappelenoogst gevolgd. Hierdoor is niet al leen voedsel genoeg tot aan den aanstaanden oogstmaar ook schiet er nog genoeg over om de magazijnen gedurig te blijven voorzien. Londen, 20 October. In de kapel te Bacup district Manchester, heeft dezer dagen een nood lottig voorval plaats gehad. Doordien het be kend was geworden dat in die kapel eene vrouw de predikatie zoude houden, was het gebouw derwijze met nieuwsgierigen gevuld, dat er geen hoekje ledig was en eene tot verwarming der kerk dienende kagchel een weinig werd verscho ven het gevolg hiervan was, dat op de gaan derij eene pijp uitviel waardoor de ganschc vergadering onder het geschreeuw van de kerk, stort inzoo overhaast naar buiten drongdat verscheidene menschen onder den voet geraak ten van welke drie zijn overleden en eenigc anderen in meerdere of mindere mate gekwetst werden. Londen, 23 October. Volgens the Man chester Examiner hebben te Preston een aan tal fabrijken alle werkzaamheden geslaaktte Haywood waren van de dertig fabrijken alleen drie aan het werk. Te Rochdale en te Middle ton wordt de stand der zaken dagelijks ergei’ dit is ook te Blackburn en te Oldliam het ge val te Duhinfield hebben van de twaalf spin nerijen negen de werkzaamheden gestaakt. P A R ij s24 October, liet Journal des Dé- bals. schrijft de weigering van het Engelsche gouvernement toe om aan den handel te hulp te komen aan den ongelukkigen toestand waar in Ierland zich bevindten waardoor de i-ege- ring waarschijnlijk in de noodzakelijkheid zal zijn om voor het sluiten eener nieuwe leening tot het openbaar crediet de toevlugt te moeten, nemen. P a r ij s 25 October. vormde gemeente te Embden in Oostfricsland is den 15 deZerin den ouderdom van 83 ja ren aldaar overleden, na het zeldzame voor- regt genoten te hebben liet Evangelie gedu rende meer dan zestig jaren te verkondigen" hebbende den 29 Julij II. deze zestigjarige dienst op eene plegtige wijze gevierd welk feest door inlandscbe en buitenlandsche predikanten en andere geleerden werd bijgewoond. Assen, 21 October, lieden was de markt alhier zoo ruim van aardappelen voorzien dat. de prijzen slechts zijn /1.25 tot/1.50 per mud i zoodat de vreeswelke men eerst weder voor misgewas van dit prodiict had geheel verdwe nen is. Met andere producten is liet hier even zoo gesteld zoodat men met meer gerustheid den winter tegemoet gaat, dan men had dur ven Verwachten. Ienlo, 25 October. Heden morgen was men ter dezer stede getüige van eene drievou dige brüiloft de ouders vierden de gouden eene dochter derzelve de zilveren en eene klein dochter de gewone bruiloft. De ouders hrag- ten 52 kinderen en kleinkinderen te zamen die de plegtigheid in de RoomSch-«katholieke kerk bij woonden deze lieden, die tot den klei nen burgerstand behoorenwerden bij het te- rügkeeren treffend ontvangen. De straat die zij bewonen was met vlaggen bloemen en kran sen versierd en ieder fatsoenlijk burger haastte zich ben te feliciteren. De deken onzer parochie heeft zich beijverd de gegoede klasse ter hulp te roepen, om deze lieden den plegtigen dag met vreugde te doen herdenken en de oude lieden zullen wclligt na het feest nog lang genot hebben van de gene genheid hunner weldoeners. In ons hertogdom is men algemeen zeer over de levensmiddelen tevrede. De aardap pelen, welke voorzeker eene groote rolzoo niet de hoofdrol spelen, zijn tot ƒ1.40 A f 1.50 ge daald en van eene zeer goede kwaliteit. dat zoo velen heeft doen lagchen en waarhlCde mén den tijdgeest grondwets-herziening de geïmagineerde tijgers die voor een paar jaren van den Helder of Castricum waren komen aan snellen en wie weet wat al niet meer luimig in verband had gebragt voor den veroorzaker van al dat bosch-gerucht zeer onaangenaam is afgeloopen. A .USTER D A M 27 October. Z. M. heeft ver gund het bestaan te Spijk (provincie Groningen) van eene Christelijke afgescheidene gemeente bestuurd volgens de bepalingen van het regle ment der Christelijke afgescheidene gemeente te Groningen. Rotterdam, 25 October. Door de Neder- landsche handel-maatschappij Zijn dezer dagen bevracht 14 schepen, als voor Amsterdam 9; voor Rotterdam 4 voor Middelburg 1. Van de Hollandsche werklieden die op de uitnoodiging der Russische VVolga-stoomboot- maatschappy, te Ribinsk zich gevestigd en daar eene Hollandsche kolonie gevormd hebben zijn zeer gunstige berigten ontvangen. De scheeps bouw geeft er ruim werk, en de levensbehoef ten zijn er zeer goedkoop (een pond roggebrood 2 cents, mud aardappelen 33 cent enz.) Utrecht, 25 October. Op donderdag den 4 November eerstkomende, zal door de commis sie tot de behandeling van ’s rijks muntmateri- aal in het mnutgebouw alhier, ten verkoop wor den aangeboden eene partij gouden baren. De oude zilveren speciën namelijk welke achter eenvolgens buiten koers zijn gesteld worden voor het grootste gedeelte in de scheifabrijk der heeren Van Boom en Co. te Amsterdam on derworpen aan eene bewerking, die men Jinee- ren noemt. Hierdoor wordt het koper, alsme de het goud dat in alle oude zilveren speciën echter in zeer kleine hoeveelheden aanwezig is, van het zilver afgescheiden. Het goud bedraagt in de meeste oude speciën maar zes a zeven tiende gedeelten van een wigtje (of decigrammen) per Ned. pond de hoeveelheid is verschillend voor de verschillende speciën. Dat goud nu hetgeen, even als het fijne zilver, van de oude speciën afkomstig door de scheifabrijk aan voor noemde commissie wordt afgeleverd zal thans publiek verkocht worden, waarvoor het tijdstip gunstig moet geacht worden. Bodegraven, 24 October. Op het bui tenverblijf, genaamd Javarustbij deze plaats toebehoorende aan den WEd. heer F. W. van Oudheusden is gedurende den zomer, onder toezigt van den tuinmam Hendrik Koopman ge poot de gewone kast-ineloen. Twee zeer groote meloenen zijn de vruchten welke beiden eene bijzondere grootte en zwaarte hebben bereikt wegende de eene 54 en de andere 44 Ned. pd. beide deze meloenen zijn op den konden grond geteeld van eene gewone kast-meloen is de kol of pit gelegd; beide zijn gaaf, dragen de ge wone kleur der kast-meloen en hebben de leng te van een Ned. el bereikt. Zwolle, 25 October. De markt van vrij dag jl. gaf een bewijs hoe gezegend het gewas van dit jaar is geweest. Er was veel graan aan gevoerd en de prijzen daardoor lager. Van aardappelen waren er ongeveer 7 a 800 mudden aangevoerd en werden op levering par tijen van 300 en meer mudden aangeboden. De prijs der besten was/3 der ordinaire/1.75. De beestenmarkt was mede goed voorzien maar bij gebrek aan vreemde koopers werden er weinig zaken gedaan. Groningen, 25 October. In den vroegen morgen van heden is er brand ontstaan in den rogge- en pelmolen van Egbert Zwitters, vroe- gei’ toebehoord hebbende aan P. Nanninga staande en gelegen te Enumatilmet liet onge lukkig gevolg dat de molen schuur en hut eene prooi dei’ vlammen zijn geworden, terwijl het huis gedeeltelijk is beschadigd. De oorzaak van den brand is niet bekend. De molen enz. waren tegen brandschade verwaarborgd. Men verzekertdat er pl. m. 200 mudden graan zijn verbrand. De hoog eerw. en zeer gel. heer II. Mac- iakijs, vciooer. kayoudste predikant bij de Nederduitsche lier- den gezondheids-toestand te nog wel herinneren dat in de maand Sept. jl. in het weekblad Asmodée ee ne beschrijving gegeven werd van zekeren vreemd- soortigen persoon die zich op het Philosophen- pad in het ’s Gravenhaagsche boschophield en die slechts het woord poijouka 1 uitsprak. Dat weekblad heeft echter in zijn no. van 12 Sept, erkend dat het een verdichtsel of liever eene grap wasbestemd om sommige dagbladen te verschalken. Velen wisten niet of men aan een Caspar Hauser of aan een of anderen Der- witch die hier been verdwaald was had te denken. Hoe het zij het berigt was aardig in gekleed en gaf zoo vele bijzonderheden dat men duidelijk bespeurde, dat onder de grap toch eenige waarheid lag. En dit is dan ook gebleken op de teregtzitting van de arrond.- regtbank te ’s Gravenhage van 14 en 21 dezer. Den 9 Sept. jl. namelijk hadden twee agenten van policie van den heer Waldeck commissa ris van policie hier te ’s Gravenhagelast be komen om des morgens eene wandeling te doen in en in den omtrek van het bosch ten einde dien Turk vreemdeling of zonderlingen per soon door Asmodée aangeduid op te sporen. Bij de buitenplaats van den heer Van Brienen vonden zij werkelijk een’persoon W. Verschuur genaamd achter1 eenen boom zitten die zich blijk baar aan het oog der agenten trachtte te ont trekken. Dit wekte achterdocht en de agenten traden wat naderbij onderzochten den gewaan- den vreemdeling en bevonden 1) dat het een persoon was, die reeds vroeger eene criminele straf had ondergaan en 2) dat hij voorzien was van een breekijzer. Ook nog andere verdachte voorwerpen had bij bij zich. De persoon is on middellijk gearresteerd. Hij heeft aan den reg- ter te kennen gegeven dat hij liet bedoelde breekijzer nabij het huis ten Deyl bad gevon den dat hij den geheelen nacht zwervende had doorgebragt dat hij geen vermogen bezat om den nacht in een logement door te brengen dat hij wel een Hagenaar van geboorte was maar toch eenigen tijd Antwerpen tot zijne woon plaats gekozen had om zoo mogelijk op een of ander schip te worden geplaatst. Dat was echter vruchteloos geweest zoodat hij zich ge noopt had gezien naar ’s Hage terug te keeren. Het 0. M. heeft in die feiten en omstandighe- om op de en veroordeeling van den aan te dringen. Bij vonnis 21 dezer, is W. Verschuur aan het wanbedrijf van land- ua reeds vroeger wegens misdaad ver te zijn geweest en hem te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaren en in de kosten van het ge ding zoodat de uitslag van het sprookje

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1