NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. JJ No. 88. 1847. 2de Jaargang» Woensdag den 3 November. BINNENLAND. BUITENLAND. r- S I de n: ■ger k de A/'u- 23| 8C9 t. wij geloo- uit een jaarlijksch inkomen voort r 39.50. ?n Woei» buiten d n! en 27 pd. ƒ385, 400 5 prijzen cons. lel. - i; 115 .13J 12; 29J h; 24; 3 4 S9; 50J lijk 65 vl. pd dito 2|- - ƒ37;; 36-.— polie op ken ten thing!” en ieder eene eene lengte van mijlen zouden iiitma- ;ie- er- al- m- te liet de nie jve Ier ten 311- 8e- lad :ste or- liet in hil- tot zoo >og- ■el ste il de en Ige- °l’ on- ook zen dac- de llen dig- over de aangevradgd de Lauwerzee en over een re en liet fabrice- zenden i van éa Jken regi plaatsing antwoord kreeg: we understand no- Maar spoedig kwam hem een landge noot een Fries van afkomst, opzoeken, die, op eenen afstand van 5 uren van Baltimore aan den spoorweg naar Washington woondeen hem uitnoodigde, in zijne buurt te komen wonen, in waar werk genoeg te krijgen was en hij intus- schen tijd zou hebbenom liet Engelsch aan te leeren. Aan deze uitnoodiging werd voldaan en hij kreeg, met zijn gansche gezin, werk in eene ijzerfabrijk. Zijne oudste zonen verdienen met het uitgraven van oer in den zomer een dagloon van 87*- Amerik. centen ƒ2.18), in den winter van 75 centen 1.88) hij zelf met de karren te dompen geen zwaar werk 75 Amerik. centen; een zoon, die hier te Zwol le 4 stuivers in de week verdiende als loopjon gen, had 5 dollars (ƒ12.50) in de week. Voor zijn houten huis met stalling voor een paar koeijen en een paard en zoo veel landals hij tot verbouw van aardappelen kool boonen en Turksche weit voor zijn huisgezin noodig heeft, Gisteren heeft eene van Lancashire eene bijeenkomst met lord John Russell gehad waar in zij te kennen hebben gegeven, dat, zoo deze bijeenkomst zonder onmiddellijk resultaat mogt blijven, het gouvernement evenwel daardoor in de gelegenheid zou zijn om den toestand van een groot gedeelte der werkende klasse te lee ren kennen. Tevens hebben zij eene memorie ingediend waarbij zij verzoeken dat het kabi net den geldomloop regele en buitensporige spe- culatiën voorkome opdat de werklieden welke geen deel hebben in de oorzaak ook door de nadeelige gevolgen daarvan niet lijden. Zij zei den verderdat zij de werkzaamheden niet ge staakt hadden uit eenen geest van vijandelijkheid jegens hunne meesters maar dit alleen gedaan haddenom de productie van manufacturen te verminderen. In de afgeloopene maand September zijn Smeek, 2 November. op dezen dag .kan men zeggen, dat dezelve terlijk vol rundvee was, en dat, niettegenstaan de dezen grooten aanvoerde vorige Stevige prijzen zich zeer goed hebben slaande gehouden. ’s Grave nhagb, 29 October. Hedenmor gen heeft er in de kapel van Z. M. den koning eene plegtige godsdienstoefening plaats gehad tot dankerkentenis wegens het gelukkig herstel van den prins Alexander der Nederlanden en tevens als bedestond voor het verder herstel en de gelukkige en voorspoedige reis naar zijne be stemming. De geheele koninklijke familie en gevolg woonde deze plegtigliëid bij onder bet gehoor van den weleerw. heer ds. Van den Broek, diein treffende bewoordingen voor dat gelukkig herstel de dankbaarheid aan het Op perwezen betuigde en de verdere bescherming voor het koninklijke huis afsmeekte. - Heden middag is er aan het paleis een familie-diner en morgen zal Z. K. 11. vergezeld van prins Hendrik de residentie verlaten. De eerste kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van 29 October, zich vereenigd met het door de tweede kamer vastgestelde adres van antwoord op de troonrede. Z. M. zal de commissie tot aanbieding van dat adres maandag toelaten. In'het nieuw aangeboden tweede boek wet boek van strafregtis thans het planet opgeno men. De Staats-Couranl behelst een proces verbaal opgemaakt door eene commissie van leden der algemeene rekenkamer, inhoudende, dat een aantal afgeloste obligation, uitgelote en onuitgelote kansbiljetteningetrokkene schat kistbiljettenafgeloste schuldbrieven van onder- scheidenen aard, gezamenlijk een nominaal kapi taal bedragende van ƒ169,783,750, van wege die inrigting, door middel van verbranding, is vernietigd. In de teregtzitting van gisteren heeft de arrondissements-regtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak tegen R. de B. te Heemse aange klaagd van laster of wel hoon gepleegd in liet weekblad de Burger, no. 52, van 23 Junij jl. jegens den heer Jan Bruins, kantonregter in het kanton Ommen. De regtbank heeft genoem den R. de B. schuldig verklaard aan hoon, en uitgemaakt, dat ook wel feiten waren ten laste gelegd, doch niet genoegzaam preciesom daar in het kenmerk van laster te vinden. R. de B. is veroordeeld tot ƒ50 boete en in de kosten en op de vordering van den heer Bruins die zich als beleedigde partij vervoegd had en was geadsisteerd met den heer advokaat inr. Van Gigch is deze partij gemagtigd geworden om het vonnis te doen aanplakken ten getale van 12 exemplaren als6 te ’s Gravenhage2 te Deventer, 2 te Ommen en 2 te Heemse, ten koste van den veroordeelde mits deze kosten niet ƒ150 te boven gaan. Amsterdam, 29 October. Door de alge meene rekenkamer is bekend gemaakt, dat op nieuw bij baar is overgebragt voor eene som van driehonderd-zestigduizend gulden aan in getrokkene muntbiljetten; terwijl daarenboven, ter vermindering van de in omloop zijnde munt biljetten van honderd gulden, van die soort bij het collegie is ingekomen voor eene som van èénmillioen zevenhonderd - vijftigduizend gul den zoodat het bedrag der ingetrokkene en als zoodanig verantwoorde muntbiljetten tot ultimo September 1847, met inbegrip der som van ƒ4,400,000 bij vroegere aankondiging vermeld thans beloopt zesmillioen vijfhonderd-liendui- zend gulden. Amsterdam, 30 October. De Evangeli sche kerkbode komt in zijn jongst verschenen nommerop de zaak der schennis van de Her vormde kerk te lleeswijkwaarvan wij liet be rigt uit dat weekblad in ons nommer van den 19 dezer hebben overgenomen, terug, en loo chent de verzachtende uitlegging, door den ’s Gravenhaagschen Nieuwsbode aan het ge beurde gegeven. zoo- Ver diende hetwelk te Baltimore gegeven wordt hopen kon wanneer zij gezond bleven niet zijn gezin 1000 in liet jaar te zullen overboil den. Daarmede zal hij dan naar het westen gaan waar al het Hollandsche volk gaat wo nen waar de grond veel vruchtbaarder is, eti waar een handwerksman zoo men zegt (maar hetgeen in het algemeen niet waar is) nog meer geld verdient.” Groningen, 28 October. De staten van de provincie Groningen zijn buitengewoon bij eengeroepen tegen vrijdag den vijfden Noveni- ber 1847 ten einde te beraadslagen Vergunning door F. Groet C. s. tot bedijking en droogmaking van en een gedeelte der Wadden glementbetreffende den invoer ren van kunstwijn. UtreCht, 28 October. Brieven uit Ribinsk betaalt hij twee dollars huur in de maand; van 27 Sept. (9 Oct. Holl, tijd) melden dat dat hij ofschoon hij hel geringste daggeld Van onZe koemarkt aldaar de vorst vrij hevig is ingevallen. Den let- Hollandsche werklieden was dit een onsmakelijk voorproefje van den winter. Door bont had den zij zich evenwel zoo goed mogelyk tegen de koude gewapend. De kolonisten, om ze zoo te noemen hebben aan hunne Vestiging den naam van Nieuw-Holland gegeven. De stad Ri binsk zelve is vrij groot, met eenige Grieksche kerken en eenen schouwburg. Het is eene sta pelplaats voor den Russischen graanhandel van het binnenland op Petersburg. (Men za] zich herinneren dat eenige Hollandsche werklieden, onder eenen ingenieur van Rotterdam, naar de Wolga zijn vertrokken, om aldaar stoombooten in dienst te stellendie op Fijenoord zijn ver vaardigd en om aldaar tevens andere stoom- en zeilvaartuigen te bouwen.) Amersfoort, 28 October. Er wordt zoo wel hier als elders, b. v. te Nijkerk en Vee- nendaal veel vet vee ter markt gebragthet welk aanmerkelijk in prijs gedaald is. Op bei de laatstgenoemde markten waren maandag en dingsdag te zamen zeshonderd stuks runderen aangebragt. Het vet vee koopt men thans voor 19 a 20 cent per pond. Het is een lust, onze weekmarkt te bezigtigen, wegens den overvloed van veld- en boomvruchten. Men leest lieden het volgende in hemsche Courant dd. 30 October Heden nacht is na eene slepende ongesteld heid onze uitgever, de heer C. A. Thieme, in den ouderdom van 54 jaren overleden. Zijn dood is een slag niet alleen voor zijne familie Thieme kon zich beroemen de eerste in het land geweest te zijn die door zijne courant den constitutionele!! zin onzer natie heeft wak ker gemaakt en ontwikkeld. Thieme was geen gewoon courantierhij beschouwde zijne cou rant niet enkel als eene kostwinning, maar, in de eerste plaats, als een middelom verlichting te verspreiden en vooruitgang te bevorderen. En dat hij, waar de nood aan den man kwam, er niet voor terugdeinsde de lasten en kwel lingen op zich te nemen welke aan dergelijke onderneming verknocht zijn heeft hij meer dan eens bewezen. Want Thieme was, in de eerste plaats liberaal; bij gevoelde volkomen, hetgeen bij ons zoo weinigen gevoelen wat men als burger van den staat verpligt is te doen. Die voldoening heeft hij gesmaaktdat men ten minste in de laatste tijden de cordaatheid van zijn gedrag, heeft leeren waarderen. Wij mee- nen ons niet te vergissenwanneer i ven dat het berigt van zijnen dood ook bij hen die hem niet in het huisselijk leven ken den met leedwezen zal worden vernomen. Zwolle, 29 October. Een voorma genoot uit de klasse der ambachtslieden voorleden jaar om volslagen gebrek aan naar Noord-Amerika verhuisd is en in her te Baltimore aankwam schrijft dat hij in die stadofschoon er dadelijk werk kon bekomen dewijl hij geen Frankfort, 28 October. In den nacht van 15 October werd de kassier van de konink lijke Zweedsche bank te Stokholm de heer Geor ges Fr. Gouroussen vóór zijne woning ver moord gevonden. Zijne borst was met een* mes steek doorboord. Een ring van waarde dien hij gewoonlijk droeg, bevond zich nog aan zijn’ vinger en ook zijn gouden Iiorologie bad men niet medegenomen; zijne portefeuille echter, waarin zich aanzienlijke waarden bevondenwas geroofd. Keulen, 29 October. Aan de Koln. Zei- tung wordt uit Berlijn geschreven, dat het zich al meer en meer schijnt te bevestigen dat men ingevalle het in Zwitserland werkelijk tot eenen burgeroorlog mogt komengeene gewapende tnssehenkomst der drie groote Noordsche mo gendheden te’ wachten heeft. Het aanzoek daar toe moet niet alleen door Pruissen, maar ook door Rusland afgewezen zijn. St. Petersburg, 18 October. Zoo even is hier het zeker berigt ontvangen dat de cho lera den 30 September te Moskou werkelijk is uitgebroken. Madrid, 22 October. Het Spaansch blad de Clamor Publico houdt zich bezig met eene berekening der bezittingen van de koningin moe der die het schat op de aanzienlijke som van écu milliard zevenhonderd millioen (1,700,000,000) realen de vellon. Wanneer men stelt dat de ze som slechts 5 pCt. opbrengtdan vloeit daar- van 85 miili- oen realen of nagenoeg 7 millioen iedere maand 241,334 realen iederen dag, 10,060 realen ie der uur, 175 realen iedere minuut. Dit kapi- lig stad- taal in zilver zou 85 millioen oneen wegen die I gelijk staande met 5,312,500 ponden of 212,500 werk, arroba’s(een arroba weegt circa 25 pond avoir- Decem- l du-poids). Om dit gewigt te vervoeren zon j men, wanneer ieder lastdier 8 arroba’s kon dra- veel gebouwd werd, niet gen, 26,562 muilezels noodig hebben, die, op En- eene rij achter elkander geplaatst gclsch verstond zoodat hij op al zijne aanzoe- ruimte van 9 voeten beslaande i i,..„ i i - j-j 239,058 voeten of 12| --", - ken. Londen, 27 October, deputatie der werklieden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1