EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- w 1847. No. 89. 2de Jaargang. Zat ar dag den 6 November, BINNENLAND. BUITENLAND. de I Jen rop >ter i /er- I ge ide ing het ik be- rijs >lk. rie- de lut- eb- 4 31 hem sloop pd. Vlissingen Oranje naar i men verze- deszelfs iden i één regel tsing. ka- Hij 11; 131 291 10- >2; 99| 59; 129 pd. dito rige 90; 120 lan- pd. 32; oens- ?n de te ve schen het I met I ied- I bÜ lid iren ina- van vin der en :ho- dtte hij >og- ■vei- iets on ge in ken ens 10e- ge- bij des I tels l Dik opgenomen Amsterdam, 28 October. De heer A. Schierhoutgepensioneerd kapitein ter zee den 28 Augustus in den Imogen ouderdom van 97 jaren te Delft overleden, heeft, volgens de courant dier stad bij uitersten wil een vierde van zijne nalatenschap aan het Nederlandsch bijbelgenootschap vermaakt. Amsterdam, 3 November. Wij vernemen dat de wel-eerw. heer J. J. van Oosterzee theol. doctor en predikant te Rotterdam voor de keuze der beroeping door de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier op Z. Eerw. uitge- terwijl de overige drie man reeds over boord geslagen waren en de kapitein zich zelveil aail den bezaansmast had vastgesjord. Eer zij echter dezen laatsten konden lostna- ken werd hunne schuit door de onstuimige zee van het schip geslagen waarop zij zich ge noodzaakt zagen na drie herhaalde vergeefsclle pogingen af te houden en den geredden aan strand te zetten terwijl zij daaropna hun te zwak bemand vaartuig met zes man versterkt te hebben op nieuw poogden het wrak te bereiken dat hun dan ook, na buitengewone inspanning eindelijk mogt gelukken wanneer zij echter tot hunne grievende smart moesten ondervinden dat de kapitein reeds den geest had gegeven. Het lijk werd nu terstond naar den wal gevoerd en door de zorgen van de lieeren Zunderdorp en Comp. scheepsagenten te Texel den vol genden avond op eene betamelyke wyze leraar de besteld. Frankfort, 31 October. Naar luid van een schrijven uit Aken zouden in deze stad de reliquiën van Karei den Groote gevonden zijn. Men weet, dat Otho III, in het jaar 1000 het graf des keizers had laten openen en dat Fre- derik 1, Barbarossa, den 29 December 1165, het gebeente van dezen grooten vorst heeft op gegraven nadat paus Pascal 111 hem onder de heiligen geplaatst had. Frcderik liet het stoffe lijk overschot in een kistje bewaren. De klee- ding en de insigtiiën werden later naar Weenen overgebragt waar zij nog bewaard worden. Maar de reliquiën van Karei den Groote waren verlo ren geraakt behalve eenen arm die in een re- liquiënkastje bewaard werd; en, welke moeite men ook deed men kon ze niet terugvinden. Nu moet men, eenige dagen geleden de bedoel de kist in eene oude kast ontdekt hebben ge plaatst in een vertrek behoorende tot sacristie. Het officieel verslag van de tweede algemee- ne vergadering der Duitsch-katholieken onlangs Berlijn gehouden behelst de volgende opga* Tijdens de eerste kerkvergadering, op Pa- van 1845 te Leipzig gehouden hadden de Duitsch-katholieken nog slechts 35 gemeenten met 4 fungerende geestelijken. Thans tellen zij reeds 259 gemeenten met 88 geestelijken bij welke berekening niet is in aanmerking geno men de jongste vereeniging der katholieke dis sidenten met de zoogenaamde lichtvrienden. Onderscheiden Duitsch-katholieke gemeenten heb ben echter nog geene 100 zielen; slechts ^ge meenten gaan dit getal te boven. Uit Sileziën wordt geschreven, dat, inliet aan Z. M. den koning der Nederlanden toebe- hoorend Heinrichau aanstalte zoodanige groot- sche aanbot: wingen worden gemaakt, dat men daaruit het gevolg trektdat de doorluchte be zitter voornemens zou zijn het veelvuldige!- of voor langeren tijd dan tot dus verre het geval geweest is, te bezoeken. W a R s c IIA 20 October. Zoo kertzou keizer Nicolaas tijdens deszelfs ver blijf alhier, de belofte hébben gegeven dat een der grootvorsten alhier als onder-koning zou komen resideren welken grootvorsthad de keizer niet aangegeven maar ofschoon de mee- ningen tusschen de grootvorsten Konstantijn en Michaël weifelenhoudt men het voor waar schijnlijk dat het de laatstgenoemde zal wezen. St. Petersburg, 22 October. Het Han- delsblad van St. Petersburg deelt eene opgave mede van de hoeveelheid granen die geduren de het jaar 184t> en de eerste helft van 1847 uit Rusland uitgevoerd is. Zij beloopt voor die 18 maanden, 11,593,000 tschwt. gelijk staande met 243,460,000 hectoliters. Daarbij moet men nog ca. 1,000,000 hectoliters roggemeel reke nen die van St. Petersburg verscheept zijn. Twee derde gedeelten dezer granen bestaan uit tarwe, welke verhouding ook doorgaans plaats [vindt bij de van Odessa verzondene granen. Londen, 30 October. De graaf van Mount Cashel heeft eene petitie gerigt tot lord John Russell, waarin hij beweert, een veilig middel >olie I bragtbedankt heeft. Rotterdam, 1 November. Eergisteren avond te half acht ure, arriveerden aan ’s rijks werf alhier UIL KK. UIL de prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden vergezeld door de hceren hoogleeraar Everard baron Constant graaf Van Bijland chirurgijn-majoor Ter Beek en verder gevolg. Na door den heer directeur der marine Ver Heul) en de overige autoriteiten dezer directie gerecipieerd te zijn begaven IIII. KK. IIII. zich aan boord van Zr. Ms. stoomjagt de Leeuwen namen de reis naar aan, alwaar Zr. Ms. fregat de prins van gereed ligt, ten einde de hooge personen Madera over te voeren. Groningen, 1 November. Te Oostwold gemeente Midwolda in het Oldambt, is den 28 October jl. teruggekomen uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika Heiko Geerts Smid arbeidervroeger ook gewoond hebbende te Oostwold, van waar hij, na zijn huis verkocht en de contanten daarvoor ontvangen te hebben, in April II. naar Amerika vertrokken is. In het eerst had het hem aldaar gunstiger toege schenen dan het hem later gebleken was voor de landverhuizers te zijn zijn verblijf aldaar heeft in geenen deele aan de verwachting be antwoord die men over het algemeen van dat land haden die door de berigtenwelke men van daar gezien en gelezen had opgewekt werd. Zijne vrouw en het kind waarvan zij bevallen wasoverleden zijnde had Irij het reeds vóór haren dood opgevatte voornemenom weder naar het oude vaderland terug te keeren zoo spoedig doenlijk volvoerd daar hij de daartoe benoodigde contanten nog bezat en heeft hij nu zijne vroegere woonplaats gelukkig weder be reikt; dan, helaas! die reis heeft hem een pitaal gekost van wel driehonderd gulden, is van gevoelén dat velen hem spoedig zullen volgen, ten minste indien zij zoo gelukkig zijn om de som voor de terugreis benoodigdmag- tig te worden. In den morgen van den 31 October is in de buitengronden tusschen Schiermonnikoog en Rottum gestrand het Engelsch tweemast brik schip genaamd Englandkapitein John Peacock geladen met 400 tonnen steenkolen, komende van Stockton en bestemd naar Hamburg. De equipage, bestaande, behalve den kapitein en zijne vrouw uit negen manschappen heeft tusschen 3 en 4 uur in twee booten bet schip verlaten en is tusschen 7 en 8 uur, bij de Kaperplaatdoor de schil schip pers Teerling en en te VVarffutn aangebragt. Delfzijl, 31 October. Omtrent bet ver gaan van het kofschip Anna WLargarelha Ie-, zen wij in een berigt uit Texel, dat, in den nacht van den 22 October jl. aldaar in de Ei- jerlandsche gronden strandde het Nederlandsche kofschip Anna Margarethakapit. IL II. Naat je met eene lading ijzer, komende van Cardiff en bestemd naar Hamburg, Op het eerste ge rucht hiervan begaven zich schipper Jan Buis Jszn. met Kassen Buis en Willem van der Wal visschers derwaarts met hunne vischschuitom zoo mogelijk de in levensgevaar verkeerende equipage van het wrak te redden. Niettegen staande de zware branding en hooge zeeën had den deze stoutmoedige zeelieden het geluk, met groote zelfopoffering liet schip te bereiken waar op zij bevonden slechts één matroos aanwezig te zijn genaamd Leendert de Hooiwelke oo- geublikkelijk in hunne schuit werd opgenomen ie in te keüilch onl den handel tegemoet te komen zonder eenige risico. 'Hy wenschtdat de bank voor eenigen tyd geld voorschiete op onderpand en daarvoor zilveren serviesen en ander zilver werk ahnhemei Geen land ter wereld is zoo rijk aan zilverwerk als Engelanden de graaf vaii Mount Cashel gelooft, dat dit eene groote verligtlng zou geven, De bank kon tegen zul ke onderpanden geld leenen op drie maanden, en Zou, door het nemen van eenen kleinen in trest, zonder gevaar banknoten kunnen uitge ven voor liet bedrag der gedeponeerde Voorwer pen die in allen gevalle In gemunt geld Zou den kunnen Veranderd worden, wanneer de ei genaars ze niet binnen den bepaalden tyk kwa nten terugvorderen. Londen, 1 November. Het schijnt zeker, dat in de korte zitting van het parlementhet welk den 18 November Zal geopend worden het kabinet Verscheidene ontwerpen zal voor stellen ten einde de algemeene ellende in Ier land en in eenige gedeelten van Schotland hulp te verleeneli. Parijs, 31 October. Men weet, dat er op Corsica eene belagchelijke en onbetamelyke vrees gekoesterd wordt voor die beruchte bandieten die zich de koningen der bergen noemen. Ge durende de laatste jaren echter, heeft dit nood lottig vooroordeel veel van zijne kracht verlo ren terwijl onlangs aan hetzelve, in het arron dissement Cortetwee geduchte slagen zijn toe- gebragt. Eenigen tijd geleden waren vier gendarmen met een’ bandietdien zij gevangen genomen had den in liet gezigt van Aïté hij Corte gena derd toen van uit het geboomte langs den weg de kreet klonk: Halt! De gendarmen tracht ten te vergeefs den persoon te ontdekken die den kreet geuit had, maar vervolgden niemand, ontdekt hebbende, hunnen weg. Eenige stappen verder gegaan zijnde, ontmoeteden zij den deur waarder van Aïté, aan wien zij vroegen, of hij ook niet den schreeuw gehoord en de plaats van waar hij gekomen was opgemerkt had. Deze beambtedie ten minste niet tot de laf aards behoorde hetgeen reeds veel is wees met de hand het geboomte aan waaruit de kreet gekomen was, en deed door het opligten van twee vingers begrypendat daar twee personen verscholen waren. Een der gendarmen de brigadier Serra sloeg toen regts af den weg naar het aangewezen punt in, en zond zijne twee andere kameraden Hou- teil en Raffali ter linkerzijde af. De personen die halt geroepen hadden waren de bandieten Guidi en Raffali, die, zich ontdekt ziende, terug trokken, en eene stelling, ieder aan de zijde van eene oude en vervallene kapelaanna men. Spoedig knalde een schot, en de gendarme Houteil viel doodelijk door een’ kogel van den bandiet Raffali getroffen neder. Guidi zijnen kameraad aan liet vuur der drie gendarmen bloot gesteld geloovende verliet zijne stelling om hem te hulp te komen maar het lijk van den ge vallene ziende riep hij aan Raffali toeom zich van deszelfs geweer meester te maken het welk deze dan ook oogenblikkelyk deed. Achter Guidi naderde echter de brigadier Ser ra die op zijne beurt vuur gaf. De doodelijk gekwetste Guidi viel, rigtte zich weder op, los te zijn geweer op Serra zonder hem echter te wondenen gaf den geest. Raffali was in de bouwvallige kapel gegaan en maakte zich daar tot eenen krachtigen tegen stand gereedtoen de derde gendarme achter hem sloop en hem, op het oogenblik, dat hij op den brigadier Serra die vlak vóór hem stond vuur wilde geven aangreep en tot de overgaaf noodzaakte. Gedurende dat dit voorviel (en zie hier nu eigenlijk het feit, dat wij als een goed voortee- ken aanhaalden voor de toekomst van Corsika) wilde ook de gendarme die tot bewaking van den gevangen genomenen bandiet achtergebleven was, zijne kameraden te hulp snellen, maar durfde den aan zijne zorg toevertrouwden roo- ver niet verlatenen was dus ten einde raad

Sneeker Nieuwsblad nl | 1847 | | pagina 1